پیوند استخوان در ایمپلنت دندان، نحوه جراحی و مزایا و معایب آن
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمزیبایی

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان، نحوه جراحی و مزایا و معایب آن

| تاریخ انتشار: 19 شهریور 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 3 آبان 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
پیوند استخوان در ایمپلنت دندان گاهی نیاز بوده و باید انجام شود. در این روش لثه برش داده شده و مواد پیوند استخوان در فضای خالی قرار می‌گیرند. بعد از ۳ تا ۹ ماه می‌توان ایمپلنت را کاشت.
پیوند استخوان در ایمپلنت دندان
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر تصمیم به کاشت دندان دارید، ممکن است به پیوند استخوان در ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید. اگر دندانپزشک این جراحی را برای شما ضروری دانسته است، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم این عمل برای چه افرادی ضروری است؟ مراحل جراحی به چه صورت بوده و چقدر طول می‌کشد؟ چه عوارضی ممکن است در پی داشته باشد؟ بعد از عمل به چه مراقبت‌هایی نیاز خواهید داشت؟ هزینه پیوند استخوان چقدر است؟

درصورتی‌که قصد ایمپلنت دندان را دارید، حتما در مورد مراحل جانبی آن مانند پیوند استخوان با دندانپزشک مشاوره داشته باشید. برای ارتباط با دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روشی مناسب برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته است. اگر دندان خود را در اثر ضربه، عفونت، پوسیدگی یا بیماری لثه از دست داده‌اید، با کاشت دندان می‌توانید جایگزین طبیعی برای آن داشته باشید. اما گاهی لازم است پیش از ایمپلنت دندان، پیوند استخوان انجام شود.

برای اینکه ایمپلنت به‌خوبی در استخوان فک قرار بگیرد، باید حجم استخوان فک بازسازی شود؛ به همین دلیل جراحی پیوند استخوان انجام می‌شود. زمانی که استخوان کافی وجود نداشته باشد، ایمپلنت به فک متصل نشده یا در زمان کوتاهی شل می‌شود. اگر استخوان فک نازک یا ارتفاع آن کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود.

عمل پیوند استخوان برای چه افرادی ضروری است؟

هر شخصی که بخواهد کاشت ایمپلنت انجام دهد و حجم و تراکم استخوان فک پایین باشد، نیاز به پیوند استخوان دارد. معمولا افراد با شرایط زیر نیاز به این جراحی دارند.

 • اگر دندان خود را مدت طولانی از دست داده است.
 • دچار بیماری لثه (پریودنتال) باشد.
 • نقص‌هایی از زمان تولد
 • آسیب یا ضربه به‌صورت.

اگر مدت زمان زیادی است که دندان خود را از دست داده‌اید، احتمالا قبل از ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان خواهید داشت.

اگر حجم و تراکم استخوان در ناحیه کاشت دندان کم باشد، نیاز به پیوند استخوان خواهد بود.
اگر حجم و تراکم استخوان در ناحیه کاشت دندان کم باشد، نیاز به پیوند استخوان خواهد بود.

انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

اگر در قسمتی که دندان خود را از دست داده‌اید، حجم و تراکم استخوان کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود. مواد پیوند استخوان را می‌توان با روش‌های مختلف تهیه کرد. انواع مواد پیوند شامل موارد زیر است:

 • اتوگرافت: در این روش استخوان از بافت بدن شخص گرفته می‌شود.
 • آلوگرافت: در این روش استخوان از بانک بافت انسانی گرفته می‌شود.
 • زنوگرافت: مواد پیوند استخوان از بانک بافت حیوانی گرفته می‌شود.
 • آلوپلاستیک: مواد پیوند استخوان مصنوعی است.

مواد پیوند استخوان ممکن است از بدن خود فرد گرفته شود یا از بانک انسانی یا حیوانی به دست آید. همچنین می‌توان از مواد پیوند استخوان مصنوعی استفاده کرد.

روش انجام پیوند استخوان نیز متفاوت است. دندانپزشک ممکن است از طریق یکی از روش‌های زیر پیوند را انجام دهد:

 • حفظ سوکت: در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان پیوند استخوان انجام شده و از فرورفتگی دو طرف سوکت جلوگیری می‌شود.
 • افزایش ریج: اگر مدت‌ها قبل دندان خود را ازدست‌داده باشید، استخوان فک نازک‌تر شده است. در این شرایط با پیوند استخوان پایه‌ای پایدار برای ایمپلنت ایجاد می‌شود. در افزایش ریج علاوه بر افزایش ارتفاع پهنای بافت نیز بیشتر می‌شود.
 • لیفت سینوس: اگر دندان فک بالا را ازدست‌داده باشید، احتمال دارد سینوس به سمت پایین آمده باشد. در این شرایط نمی‌توان ایمپلنت را در استخوان قرار داد. با جراحی غشای سینوس به سمت بالا کشیده شده و فضای خالی با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 • پیوند استخوان پریودنتال: اگر دچار بیماری لثه شده باشید، ممکن است دندان شما لق شود. در این شرایط مواد پیوند استخوان اطراف دندان موجود قرار می‌گیرند.
در روش‌های مختلف پیوند استخوان مواد پیوندی فضای خالی استخوان را پر می‌کنند.
در روش‌های مختلف پیوند استخوان مواد پیوندی فضای خالی استخوان را پر می‌کنند.

نحوه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

زمانی که استخوان کافی برای نصب ایمپلنت وجود نداشته باشد، این جراحی انجام می‌شود. در این عمل با پیوند بافت استخوانی، استخوان فک ترمیم و بازسازی می‌شود. این بافت پیوندی شبیه به داربستی عمل می‌کند که بافت استخوان روی آن رشد کرده و بازسازی می‌شود.

قبل از جراحی پیوند استخوان باید عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام شود. در این تصاویر مشخص می‌شود که چه مقدار استخوان ازدست‌رفته است. برای انجام جراحی ابتدا بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. بعد از بی‌حسی روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کمی جابه‌جا می‌شود. در این شرایط استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و جراح بعد از تمیز و ضدعفونی‌کردن آن ناحیه مواد پیوند استخوان را اضافه می‌کند. دندانپزشکان در بیشتر مواقع مواد پیوندی را با یک غشا پوشانده و محل برش را بخیه می‌زنند.

به نقل از my.clevelandclinic در رابطه با نحوه تسریع بهبودی پیوند استخوان در ایمپلنت دندان:

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است پیوند استخوان دندان را با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) ترکیب کند. پی‌آرپی نمونه خونی است که از بدن شما گرفته می‌شود و برای سرعت بخشیدن به بهبودی و بازسازی بافت جراح از آن استفاده می‌کند.

برای انجام پیوند استخوان در ایمپلنت دندان ابتدا بی‌حسی تزریق شده و سپس لثه برش داده می‌شود.
برای انجام پیوند استخوان در ایمپلنت دندان ابتدا بی‌حسی تزریق شده و سپس لثه برش داده می‌شود.

مراحل پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

مراحل جراحی پیوند استخوان به شرح زیر است:

 1. بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود.
 2. روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کنار زده می‌شود.
 3. استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و باید ضدعفونی شود.
 4. فضای خالی در استخوان فک با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 5. غشایی روی مواد پیوندی قرار می‌گیرد.
 6. بافت لثه بخیه زده می‌شود.

مزایا پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

با انجام پیوند استخوان شما می‌توانید کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان شوید. اگر به هر دلیلی مانند ضربه، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه دندان خود را از دست داده‌اید، با پیوند استخوان می‌توانید فک را به شکل قبل بازگردانید. علاوه بر کاشت دندان برای درمان‌های ترمیمی دیگر نیز پیوند استخوان انجام می‌شود. 

با استفاده از پیوند استخوان می‌توان ایمپلنت را محکم در فک قرار داد.
با استفاده از پیوند استخوان می‌توان ایمپلنت را محکم در فک قرار داد.

معایب و عوارض پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برخی عوارض شایع بوده و بعد از چند روز برطرف می‌شوند. این عوارض عبارتند از:

 • درد
 • خونریزی
 • تورم
 • کبودی

در برخی مواقع نیز ممکن است عوارض زیر ایجاد شود.

 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • آسیب عصبی

اگر دچار علائم زیر شدید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 • درد یا تورمی که بعد از هفته اول بدتر می‌شود.
 • خروج چرک از محل بخیه‌ها
 • تحلیل رفتن لثه (لثه‌ها از دندان‌ها فاصله می‌گیرند.)
 • تغییر نکردن حجم استخوان فک.

بعد از انجام پیوند استخوان داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک را طبق تجویز پزشک مصرف کنید و اگر درد و تورم بدتر شد یا محل پیوند چرک کرد به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

بعد از جراحی پیوند استخوان مقداری تورم و درد طبیعی است. دندانپزشک برای کنترل درد داروهای مسکن تجویز می‌کند. همچنین برای کاهش احتمال عفونت داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شوند. این داروها را باید به طور منظم مصرف کنید.

در چند روز اول ممکن است تکه‌های خارج شده استخوان را دهان خود احساس کنید. این تکه‌ها شبیه به نمک یا شن هستند. معمولا خروج این مقدار کم مواد پیوندی جای نگرانی ندارد. اما بهتر است با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا از سلامت بافت پیوندی مطمئن شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل کاشت دندان و مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان باید با جراح دندانپزشک مشاوره داشته باشید. برای ارتباط با دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

هزینه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

در هنگام برآورد قیمت ایمپلنت دندان باید هزینه‌های جانبی از جمله پیوند استخوان را در نظر داشته باشید. هزینه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بسیار متغیر است. برای انجام جراحی پیوند استخوان ساده باید حدود ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان هزینه کنید. اما اگر نیاز به پیوند استخوان پیشرفته باشد، قیمت آن حدودا از ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تا ۵٫۵۰۰٫۰۰۰ متغیر خواهد بود.

سوالات متداول شما

اگر قصد کاشت دندان را دارید، ممکن است در مراحل اولیه نیاز به پیوند استخوان هم داشته باشید. به همین دلیل احتمالا با سوالاتی در مورد این جراحی روبرو شده‌اید. در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

چرا گاهی پیش از کاشت دندان به پیوند استخوان نیاز است؟

اگر بافت استخوان فک تحلیل رفته باشد، نیاز به پیوند استخوان است. زمانی که حجم و تراکم استخوان در ناحیه نصب ایمپلنت کم باشد، ایمپلنت در جای خود قرار نگرفته یا در مدت‌زمان کمی شل شده و می‌افتد. با جراحی پیوند استخوان حجم و تراکم استخوان بازسازی می‌شود.

برای کاشت ایمپلنت کدام نوع پیوند استخوان بهتر است؟

اگر دندان فک بالا را ازدست‌داده باشید، احتمال دارد جراحی لیفت سینوس انجام شود. اما درصورتی‌که غشای سینوس مشکلی در نصب ایمپلنت ایجاد نکند، احتمالا پیوند استخوان از روش حفظ سوکت یا افزایش ریج کاربرد خواهند داشت.

آیا عمل پیوند استخوان درد دارد؟

بیشتر افراد بعد از عمل پیوند استخوان درد کمی احساس می‌کنند. برخی افراد نیز دردی ندارند. اگر داروهای مسکن را منظم مصرف کنید، درد بسیار کم می‌شود.

عمل پیوند استخوان چقدر طول می کشد؟

عمل پیوند استخوان روش‌های مختلفی دارد. اما به طور معمول بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. برای تاثیر مواد بی‌حسی نیز باید بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید.

پیوند استخوان برای چه افرادی مناسب نیست؟

افرادی که دچار اختلالات سیستم ایمنی هستند یا سیگار و الکل زیادی مصرف می‌کنند، کاندید مناسبی برای جراحی پیوند استخوان نیستند.

بعد از پیوند استخوان چگونه بخوابم؟

بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بهتر است برای چند روز به پشت خوابیده و سر خود را بالاتر قرار دهید. این کار احتمال خونریزی و تورم را کاهش می‌دهد.

چه مدت طول می کشد تا پیوند استخوان جوش بخورد؟

معمولا پس از یک تا دوهفته علائم جراحی از بین رفته و به حالت قبل بازمی‌گردید. اما بهبودی کامل استخوان پیوند خورده بین ۳ تا ۹ ماه طول می‌کشد. پس از گذشت این مدت می‌توان ایمپلنت دندان را انجام داد. مدت‌زمان فاصله بین این دو جراحی به نوع پیوند، میزان مواد پیوندی و محل آن بستگی دارد.

آیا امکان دارد پیوند استخوان جوش نخورد؟

در بیشتر مواقع این جراحی موفقیت‌آمیز است. اما گاهی ممکن است پیوند با شکست روبرو شود. اگر درد و تورم بعد از هفته اول بدتر شد یا آن ناحیه دچار چرک شد، حتما به دندانپزشک اطلاع دهید.

بین پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت چقدر باید فاصله باشد؟

برای انجام ایمپلنت دندان باید بین ۳ تا ۹ ماه صبر کرد. ادغام شدن مواد پیوند استخوان با بافت استخوان طول می‌کشد. به همین دلیل نمی‌توان بلافاصله ایمپلنت را نصب کرد.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برخی افراد ضروری است. اگر مدت‌زمان زیادی است که دندان خود را از دست داده‌اید یا به هر دلیلی حجم و تراکم استخوان فک شما کاهش پیدا کرده باشد، نیاز به پیوند استخوان دارید. اگر این جراحی انجام نشود، ممکن است ایمپلنت در جای خود قرار نگرفته یا خیلی زود شل شود.

در این روش جراحی لثه برش خورده و مواد پیوند استخوان در فضای خالی قرار می‌گیرد. بعد از عمل ممکن است تا چند روز درد، خونریزی و تورم داشته باشید. دندانپزشک برای شما داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حدود ۳ تا ۹ ماه بعد از جراحی پیوند استخوان باید برای کاشت ایمپلنت آماده شوید.

برای پیداکردن بهترین دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب زیبایی شماست!

منابع
5/5 - (تعداد آرا: 2 رای)
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام