دلایل کری یا کاهش شنوایی چیست؟

کاهش شنوایی

کاهش شنوایی یا کری چیست؟

کاهش شنوایی یا کری که به تدریج با افزایش سن اتفاق بیفتد، رایج است. کاهش شنوایی سه نوع هدایتی، حسی عصبی و مختلط دارد. افزایش سن و مواجهه ی مستمر با صداهای بلند هر دو در کاهش شنوایی دخیلند. سایر فاکتورها مانند ترشحات بیش از اندازه گوش، می توانند موقتا کیفیت هدایت صدا را کاهش دهند. اغلب نمی توان علل کاهش شنوایی را درمان کرد، اما می توان با درمان و آموزش، چیزی که شنیده می شود را بهبود بخشید.

علائم همراه با کاهش شنوایی یا کری چیست؟

علائم و نشانه های کاهش شنوایی یا کری شامل کاهش صداها در صحبت ها، دشواری در درک کلمات، مخصوصا در اماکن شلوغ با صداهای اضافی زیاد، به سختی شنیدن حروف صامت، درخواست مکرر از بقیه برای شمرده تر، واضح تر و بلندتر صحبت کردن از علایم کری و کاهش شنوایی است. به علاوه نیاز به بلند کردن صدای تلویزیون و رادیو، دوری از مکالمات، اجتناب از برخی فعالیت های اجتماعی می شود. همچنین کاهش شنوایی مخصوصا در افراد مسن می تواند باعث افسردگی و تنهایی شود. ضمنا ممکن است کاهش شنوایی می تواند باعث اختلال شناختی شود.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

علل کاهش شنوایی چه چیزهایی است؟

گوش از سه بخش اصلی تشکیل شده است. امواج صوتی از میان گوش خارجی عبور کرده و باعث لرزش پرده صماخ می شوند. پرده صماخ و سه استخوان کوچک گوش میانی، لرزش را حین انتقال به گوش داخلی تقویت می کنند. در گوش داخلی، لرزش از میان مایعات ساختار حلزون شکل (کوکلئا) عبور می کند. طی این حرکت لرزش به پیام های عصبی تبدیل شده و به مغز منتقل می شود. مغز این پیام ها را به صدا تبدیل می کند.

آسیب گوش داخلی: افزایش سن و مواجهه با صدای بلند ممکن است باعث فرسودگی ساختارهای عصبی در کوکلئا شود. این فرسودگی باعث افت کارایی آن ها برای انتقال پیام به مغز شده و کاهش شنوایی ایجاد می شود. صداهای با فرکانس بالا ممکن است کاهش یافته به نظر بیایند بنابراین برای فرد دشوار است که لغات را از همهمه اطراف درک کند.

تولید تدریجی ترشحات گوش: ترشحات گوش می تواند کانال گوش را مسدود کرده و از هدایت امواج صوتی جلوگیری کند.

عفونت گوش و رشد غیرطبیعی استخوانی یا تومورها: هر کدام از این موارد در گوش میانی یا خارجی می توانند باعث کاهش شنوایی شوند.

پاره شدن پرده صماخ (پرفوراسیون غشا تیمپانیک): صداهای انفجاری بلند، تغییرات ناگهانی در فشار، ضربه زدن به پرده صماخ با شی خارجی و عفونت می تواند باعث پاره شدن پرده صماخ شده و شنوایی را تحت تاثیر قرار دهد.

فاکتورهایی که می توانند باعث آسیب شده یا منجر به از دست دادن سلول های عصبی در گوش داخلی شوند شامل موارد زیر هستند:

افزایش سن: تخریب ساختارهای گوش داخلی طی زمان اتفاق می افتد.

صدای بلند: مواجهه با صدای بلند می تواند باعث آسیب به سلول های گوش داخلی شود. آسیب می تواند با مواجهه طولانی مدت با صداهای بلند یا صدای انفجاری ناگهانی مانند شلیک گلوله ایجاد شود.

ژنتیک: ترکیب ژنتیکی، می تواند فرد را نسبت به آسیب گوش در اثر افزایش سن یا صدا حساس تر کند.

صداهای شغلی: مشاغلی مانند کشاورزی، ساختمان سازی و کار در کارخانه، که صداهای بلند بخش طبیعی شغل هستند، می توانند باعث آسیب به گوش داخلی شوند.

برخی داروها: داروهایی از جمله آنتی بیوتیک جنتامایسین، سیلدنافیل (ویاگرا)، و داروهای شیمی درمانی خاصی، می توانند باعث آسیب گوش داخلی شوند. شنیدن صدای زنگ در گوش یا کاهش شنوایی، با مصرف دوزهای بسیار بالای آسپرین، سایر مسکن ها، داروهای ضدمالاریا و لوپ دیورتیک ها ممکن است موقتا اتفاق بیفتند.

برخی بیماری ها: بیماری هایی که منجر به تب بالا می شوند نظیر مننژیت می توانند باعث آسیب کوکلئا شوند.

درمان کاهش شنوایی چیست؟

درمان به عامل زمینه ای بستگی دارد:
تمیز کردن انسداد ناشی از ترشحات: با برطرف شدن انسداد ناشی از ترشحات گوش، یکی از علل برگشت پذیر کاهش شنوایی برطرف می شود.
عمل جراحی: برخی علل کاهش شنوایی نظیر اختلالات پرده صماخ یا استخوان ها می توانند با عمل جراحی درمان شوند.
ابزارهای کمکی: اگر علت کاهش شنوایی آسیب به گوش داخلی باشد، ابزارهای کمکی می توانند مفید باشند. شنوایی سنجی می تواند برای انتخاب از میان گزینه های موجود راهنمایی کند.
کاشت حلزون: برای افرادی که کاهش شنوایی شدیدی دارند و ابزارهای کمکی برای آن ها مفید نبوده می تواند کمک کننده باشد.

چه زمانی لازم است برای درمان کاهش شنوایی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کاهش شنوایی ناگهانی مخصوصا در یکی از گوش ها اتفاق افتاد، لازم است فورا به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه شود. همچنین اگر مشکلات شنیداری در فعالیت روزانه اختلال ایجاد کرده است لازم است با پزشک مشورت شود. کاهش شنوایی وابسته به سن به تدریج ایجاد می شود بنابراین فرد به یکباره متوجه آن نمی شود.

تنظیم و ترجمه: فائزه باستان

منبع: mayoclinic

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید