همه چیز درباره گوش درد، چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

0
ear pain
گوش درد

وجود درد در ناحیه گوش، یکی از آزاردهنده‌ترین دردهایی است که معمولا آستانه تحمل افراد را پایین آورده و آنها را کلافه می‌کند. این درد می‌توند نشانه‌ی مشکلات مختلفی باشد و دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها بسته به سن، نوع بیماری، طول درد و غیره روش‌های درمانی متفاوتی دارند. به همین دلیل هم لازم است که پیش از هر چیزی، اطلاعات خود را در رابطه با گوش درد افزایش دهید تا بعد بتوانید با نگاهی هوشمندانه و دقیق‌تر، در صورت بروز چنین مشکلی به درمان قطعی و درست آن بپردازید.

در ادامه این مطلب از دکترتو به طور مفصل به بررسی موضوع گوش درد می‌پردازیم. یادتان باشد که در صورت بروز هرگونه علائمی از گوش درد بهتر است که با یک متخصص گوش و حلق و بینی در ارتباط باشید. شما می‌توانید در دکترتو علاوه‌بر سیستم تعیین وقت حضوری از مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصصان هم استفاده کنید.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

گوش درد چیست؟

گوش درد نوعی از درد در محدوده گوش است که می‌تواند بخش‌های متفاوتی از گوش را تحت تأثیر قرار داده و درجات متفاوتی هم داشته باشد. این احساس ناخوشایند در اطراف گوش، لاله گوش، بخش داخلی گوش و دیگر بخش‌ها دیده می‌شود و می‌تواند با مشکلات دیگری همچون سردرد و یا حتی از‌دست‌دادن تعادل همراه باشد. این درد در بیشتر موارد، حالت مبهمی به خود می‌گیرد و می‌تواند یک یا هر دو گوش را تحت تأثیر قرار دهد.


گوش درد نشانه چیست؟

به‌طورکلی می‌توان گفت که وجود درد در ناحیه گوش، به‌صورت عمومی نشان‌دهنده وجود عفونت گوش و یا التهاب در قسمت‌های خارجی، میانی، داخلی و یا حتی اعضای مجاور گوش است. به همین دلیل در بیشتر موارد اهمیت زیادی دارد و نباید به‌سادگی از کنار آن گذشت. توصیه ما این است که در این درد را نادیده نگیرید و برای تشخیص علت آن و درمان به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

در بیشتر موارد، وجود گوش درد می‌تواند همراه با علائم و نشانه‌های متفاوتی دیده شود که از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود قرمزی و تورم در اطراف گوش
 • تب
 • درد در ناحیه فک
 • سوزش گلو
 • کاهش میزان شنوایی فرد
 • خروج ترشحات عفونی از گوش
 • خون‌مردگی در ناحیه گوش
 • وزوز گوش
 • سرگیجه.

وجود گوش درد می‌تواند از علت‌های متفاوتی ناشی شود، علت‌هایی که هر کدام، بخش خاصی از گوش را در بر گرفته و علائم متفاوتی را از خود نشان می‌دهند. در ادامه به معرفی انواع علت‌هایی می‌پردازیم که می‌توان برای درد گوش در نظر گرفت:

در بسیاری از شرایط گوش درد می‌تواند نشانه مشکلات مهم‌تری باشد.

علت گوش درد

همان‌طور که گفتیک این درد علل مختلفی می‌تواند داشته باشد، و بته به علت آن نشانه‌های مختفی هم ایجاد می‌کند. در ادامه مهم‌ترین علل این درد را با هم بررسی می‌کنیم.

1. جرم بیش از اندازه گوش

یکی از مهمترین دلایلی که موجب بروز گوش درد می‌شود، ازدحام جرم گوش است. بد نیست بدانید که وجود جرم به‌نوبه‌خود می‌تواند از مجرای گوش شما در برابر مواردی همچون آب، باکتری و یا سایر آسیب‌ها مراقبت کند، اما اگر این جرم‌ها بیش‌ازحد تولید شوند و یا در عمق کانال گوش راه پیدا کنند، می‌توانند موجب انسداد مجرای گوش شوند و درد را به‌همراه داشته باشند.


2. عفونت گوش میانی

یکی دیگر از علت‌های این درد می‌توان به عفونت گوش میانی اشاره کرد. به‌طورکلی، عفونت گوش میانی نشان‌دهنده‌ی وجود مایعات و بافتی عفونی است که در فضای گوش میانی فرد، وجود دارد. در این حالت، در کنار درد متوسط تا شدیدی که در عمق گوش احساس می‌شود، فرد تا چندین روز دچار گرفتگی بینی و یا حتی درد گوش خواهد بود. همچنین در اکثر موارد، تب هم مشاهده می‌شود.


3. عفونت گوش مترشحه

در این حالت در وهله اول شاهد ترشح‌هایی بدون نشانه عفونت در گوش میانی هستیم. به این دلیل در این مورد، اغلب نشانه‌ای از التهاب در بافت‌ها دیده نمی‌شود و در نتیجه، فرد، درد خفیفی را تجربه می‌کند. این درد، معمولاً با احساس کیپ‌شدن گوش و یا حتی کاهش شنوایی همراه است.


4. عفونت گوش شناگر

این مشکل عفونت گوش خارجی و یا همان عفونت مجرای گوش است. به این خاطر به آن«عفونت گوش شناگر» می‌گویند که معمولا بعد از زمانی اتفاق می‌افتد که مقداری آب در مجرای گوش بیمار، گیر می‌کند. در این بیماری، فرد دچار کیپ‌شدن گوش می‌شود و در زمان دست‌زدن به لاله گوش درد و خارش را احساس خواهد کرد. گاهی ممکن است ترشحات زردرنگی هم به‌همراه کاهش شنوایی و یا تورم در ناحیه گوش مشاهده شود.

از دیگر دلالی عفونت گوش شناگر، استفاده مکرر و بیش‌ازحد از گوش‌پاک‌کن است. استفاده دائمی از گوش‌پاک‌کن می‌تواند موجب ایجاد زخم‌های کوچکی در قسمت مجرای گوش شود و به همین دلیل فضای بسیار مناسب و مستعدی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد کند.

ear pain in swiming
زمانی که آب در گوش گیر کند و یا در اثر استفاده‌ی بیش از حد از گوش‌پاک‌کن ممکن است فرد دچار عفونت گوش شناگر شود که همراه با در هم خواهد بود.

5. گرفتگی شیپور استاش

لوله استاش، تونل باریکی است که در قسمت فوقانی گلو قرار داشته و به گوش میانی هم اتصال دارد. این لوله در تنظیم و کنترل فشار هوای پشت پرده‌ی گوش و تخلیه مایعات اضافی از گوش میانی فرد دخالت دارد. در صورت مسدودشدن و گرفتگی این لوله، احتمالا فرد با مشکلات بسیاری همچون آلرژی، عفونت و غیره روبه‌رو می‌شود و به همین دلیل هم بروز مشکلات و علائمی همچون درد ، وزوز گوش، سرگیجه، کاهش شنوایی و غیره طبیعی به نظر می‌رسد.


6. بروز مشکلات پوستی در گوش

از دیگر علل درد گوش، وجود مشکلات پوستی در این ناحیه است. این موضوع به‌نوبه‌خود در چند شکل و شرایط مختلف اتفاق می‌افتد که از میان آنها می‌توان به زونای گوش اشاره کرد. این مورد که با نام علمی هرپس زوستر اوتیکوس هم شناخته می‌شود و درد بسیار شدیدی را در گوش فرد ایجاد می‌کند.


7. عفونت لاله گوش

بروز عفونت در قسمت لاله گوش هم از دیگر علل درد گوش است. این مشکل معمولا با تورم، درد، قرمزی پوست و یا حتی عفونت همراه است و می‌تواند تا ایجاد آبسه هم پیش برود. از آنجایی که عفونت، خون‌رسانی به غضروف را قطع می‌کند می‌تواند حتی باعث از‌بین‌رفتن آن هم شود. معمولاً این نوع از عفونت و درد گوش در افرادی دیده می‌شود که یا به بیماری‌های خودایمنی مبتلا هستند و یا ضربه‌ای به غضروف گوش آنها وارد شده‌است.


8. سرماخوردگی

یکی از علائم رایجی که در زمان سرماخوردگی در افراد نمود پیدا می‌کند، گوش درد است. با این وجود لازم است که در صورت مشاهده این علامت، به پزشک عمومی مراجعه کنید تا در صورت وجود عفونت‌های ناشی از سرماخوردگی بتوانید آن را به راحتی مهار و درمان نمایید.  

از دلایل اصلی درد گوش وجود عفونت است، از جمله عفونت گوش میانی، مجرای گوش، لاله گوش و عفونت گوش مترشحه که همگی نیاز به مداخله پزشکی دارند.

9. پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش در اثر ضربه‌های متفاوتی به گوش به وجود می‌آید. این موضوع غالبا با مواردی همچون درد شدید، کیپ‌شدن گوش، کاهش شنوایی، سرگیجه و غیره همراه است. این پارگی در بسیاری موارد به صورت خودبه‌خود بهبود می‌یابد. با این حال، در موارد حاد لازم است که به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و به‌طور جدی به درمان آن بپردازید.


10. باروتروما

این نوع از گوش درد معمولا به‌دلیل تغییرات شدیدی که در فشار جوی ایجاد می‌شود. اکثر افراد در پرواز هواپیمایی و یا در هنگام رانندگی در یک تپه شیب‌دار دچار این درد می‌شوند.

ear pain in FLIGHT
بسیاری از افراد در پروازهای هوایی یا هنگام رانندگی در یک مسیر شیب‌دار به دلیل تغییر ناگهانی فشار جوی دچار درد در گوش‌ها می‌شوند.

11. وجود تومور

علت دیگر این درد، وجود تومور است. گاهی ممکن است که به‌دلیل وجود تومورهای سرطانی و یا غیرسرطانی، فرد دچار گوش‌درد شود. البته این مسئله چندان شایع نیست اما در بسیاری از شرایط، وجود سرطان گلو و حلق که سر و گردن فرد را درگیر می‌کند، کاهش شنوایی را برای بیمار به دنبال داشته و با وزوز و کیپ‌شدن گوش همراه است. در بسیاری از شرایط، دو نوع تومور کلستاتوما و یا آکوستیک نوروما، عواملی هستند که باعث گوش دردهای سرطانی می‌شوند.


12. مننژیت

بیماری مننژیت موجب بروز التهاب در غشاء پوشاننده مغز و نخاع می‌شود. این بیماری که به‌دلیل عفونت‌های باکتریایی و ویروسی ایجاد می‌شود بخش‌های مختلفی از بدن را درگیر کرده و حتی باعث درد گوش یا از‌دست‌دادن شنوایی می‌شود.


13. بیماری کرون

یکی از دلایل گوش‌درد؛ وجود بیماری کرون است. این بیماری که به التهاب و تحریک سیستم معده و روده مربوط می‌شود در بسیاری از شرایط با علائم متفاوتی همراه است که گاهی یکی از آنها گوش‌درد خواهد بود. این بیماری، در برخی از شرایط می‌تواند با کری و ناشنوایی شدید هم همراه باشد.

14. بیماری اوریون

اوریون به‌عنوان یک بیماری ویروسی واگیردار، غده بناگوشی بیمار را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این غده، همان غده اصلی بزاق است که در جلو و زیر گوش قرار گرفته‌است. این بیماری گاها با التهاب و تورم همراه است و یاعث ایجاد درد در ناحیه گوش بیمار خواهد شد. حتی گاهی در موارد نادر، ازدست‌دادن شنوایی هم می‌تواند دامن‌گیر بیمار شود.


15. گوش درد و‌ کرونا

از آنجایی که بیماری کرونا در طی سالیان اخیر، هر بار با علائم متفاوتی خود را نشان می‌دهد در بسیاری از شرایط، دیده شده‌است که گوش‌درد به‌عنوان یکی از علائم و نشانه‌های این بیماری مشاهده شده‌است و حتی فرد را با کاهش سطح شنوایی هم روبه‌رو کرده‌است. به همین دلیل هم ابتلا به بیماری کرونا را می‌توان در برخی از شرایط از جمله علت‌های گوش‌درد دانست. مدت زمان بهبودی این اختلال در بیماران، گاهی تا سه هفته و یا بیشتر زمان خواهد بود.

با این تفاسیر فهمیدیم که گوش‌درد عموما بی‌دلیل نیست، یعنی اگر دچار این درد شدید بهتر است آن را نادیده نگیرید و برای پیگیری تشخیص و درمان مناسب به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

گوش درد در کودکان

مشکل گوش‌درد در کودکان بسیار شایع است و از آنجایی که کودکان نمی‌توانند منبع درد و علائم خود به‌درستی شرح دهند، گاها پدر و مادرها با گریه‌هایی مواجه می‌شوند که علت آن را نمی‌دانند. اگر دلیل این گریه‌ها گوش‌درد باشد، کودک شما دائما دستانش را به سمت گوش‌هایش می‌برد.

به‌طور‌کلی بروز گوش‌درد در کودکان مانند بزرگسالان دارای علت‌های به‌خصوصی است که طبیعتا شناخت آنها می‌تواند به افزایش سرعت درمانی کمک کند. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین علت‌های گوش درد در کودکان می‌پردازیم.

1. وجود جرم در گوش کودک

یکی از شایع‌ترین دلایل گوش‌درد نوزاد و کودکان انباشه‌شدن جرم در گوش نوزاد و انسداد مجرای گوش است که ممکن است منجر به درد هم شود. نکته مهمی که به‌هیچ‌عنوان نباید نادیده بگیرید این است که برای پاک‌کردن جرم‌های جمع‌شده در گوش نوزاد نباید از گوش‌پاک‌کن و یا موارد مشابه استفاده کرد، بلکه بهتر است به سراغ موارد و راه‌هایی بروید که توسط پزشک متخصص کودکان توصیه می‌شود.

2. وجود فشار هوا

یکی دیگر از دلایلی که موجب بروز گوش درد در کودکان می‌شود، افزایش فشار هواست. به‌طور‌کلی حفظ فشار هوا در هر دو طرف پرده‌ی صماخ اهمیت زیادی دارد و شیپور استاش این امکان را فراهم می‌کند. زمان‌هایی که کودک در فضاهایی همچون آسانسور و یا هواپیما قرار می‌گیرد، این تعادل بهم می‌ریزد و در نتیجه درد و ناراحتی را برای نوزاد شما ایجاد می‌کند.

3. شنا‌کردن

زمانی‌که کودک با کشیدن لاله گوش، دچار درد می‌شود می‌توان نتیجه گرفت که گوش خارجی او دچار عفونت شده‌است. این موضوع می‌تواند در اثر ورود آب به کانال گوش اتفاق افتاده باشد و اغلب کودک بعد از شنا‌کردن دچار این معضل می‌گردد. این موضوع به‌مرور زمان و در صورت عدم درمان، باعث رشد میکروب و به دنبال آن، تورم، قرمزی، خارش، بروز سوراخ چرکی و غیره می‌شود.

4. ورم لوزه

زمانی که گوش‌درد در نوزاد با گلودرد همراه باشد می‌توان احتمال وجود ورم لوزه و یا التهاب گلو را داد. در بسیاری از مواردهم گوش‌درد در کودکان با جویدن زیاد غذا، صحبت‌کردن و یا حتی خمیازه‌کشیدن اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی بهتر است که والدین به همراه کودک خود به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنند تا بعد از تجویز داروهای ضد‌درد به درمان این مشکل بپردازند.

earache in children
درد گوش در کودکان و یا نوزادان دلایل مختلفی دارد که بهتر است آنها را جدی بگیرید و برای تشخیص و درمان به متخصص کودکان مراجعه کنید.

درمان گوش درد

اصولا برای درمان گوش درد راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که به علت اصلی درد، بستگی دارند. برخی از این راه‌های درمانی، پزشکی و دارویی هستند و برخی دیگر هم روش‌های سنتی و خانگی را شامل می‌شوند. در ادامه به بررسی انواع راه‌های درمان سریع گوش‌درد می‌پردازیم:

علاوه بر راه‌های خانگی درمان گوش‌درد که در بسیاری از شرایط می‌توان آنها را درمان گوش درد در طب سنتی هم دانست، روش‌های پزشکی و دارویی بسیاری هم وجود دارند که امروزه توسط پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی برای درمان این درد تجویز می‌شوند. پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که اگر به هر دلیلی دچار گوش درد شدید و یا بعد از انجام روش‌های درمانی خانگی، موفق به کاهش درد نشدید لازم است که به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید. این موضوع به ویژه در صورت وجود علائم دیگری همچون تورم، تب، تشنج، سردرد، از‌دست‌دادن تعادل، خروج چرک و خون از گوش و غیره به مراتب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و به‌عنوان نشانه‌ای از وجود یک خطر جدی شناخته می‌شود.

از جمله داروهای تجویزی برای درمان گوش درد می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • استفاده از استامینوفن برای تسکین درد
 • استفاده از آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت
 • تجویز کپسول‌های آموکسی‌سیلین برای درمان عفونت گوش
 • تجویز داروهای ضداحتقان برای درمان گرفتگی گوش
 • استفاده از قطره‌های نرم‌کننده داخل گوش و بعد شستشوی گوش در صورت وجود درد ناشی از جرم گوش.

به‌هیچ‌عنوان بدون تجویز و تشخیص پزشک متخصص گوش و حلق و بینی از هیچ کدام از این داروها به صورت سرخود استفاده نکنید!

ear pain treatment
اگر بعد از انجام روش‌های خانگی درد از بین نرفت، حتما باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

درمان خانگی گوش درد

روش‌های خانگی مختلفی برای درمان این درد وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

1. درمان گوش درد با سیر

یکی از روش‌های خانگی و سنتی درمان گوش‌درد، استفاده از سیر است. سیر با برخورداری از خواص آنتی‌بیوتیک بسیار خود می‌تواند عفونت را بهبود بخشیده و درد را هم به مراتب کاهش دهد. برای استفاده از این روش درمانی لازم است که قبل از هر چیز، سیر را له کرده و آن را با کمی روغن کنجد بر روی حرارت قرار دهید. بعد از گذشت چند دقیقه، حرارت را خاموش کرده و منتظر بمانید تا ترکیب شما خنک شود. حالا سیر را صاف کنید و از 2 تا 3 قطره آن برای درمان درد گوش خود استفاده نمایید.


2. درمان درد گوش با نمک

شاید باورتان نشود، ولی حتی نمک هم می‌تواند در درمان گوش‌درد به شما کمک کند. برای استفاده از این روش می‌توانید چیزی حدود 4 قاشق غذاخوری نمک را داخل ماهی‌تابه ریخته و به آن حرارت دهید تا به رنگ قهوه‌ای درآید. بعد از آن هم با پارچه‌ای تمیز، مقداری از آن را بر روی گوش خود قرار دهید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید. قطعا بعد از آن کاهش گوش‌درد را احساس خواهید کرد.


3. درمان گوش‌ درد با روغن زیتون

از دیگر روش‌های خانگی و طب سنتی که می‌توان برای درمان گوش‌درد به کار گرفت، استفاده از روغن زیتون است. در این روش می‌توانید چیزی حدود 3 تا 4 قطره از روغن زیتون را به‌صورت ولرم مورد استفاده قرار دهید تا معجزه درمانی آن را شاهد باشید. نکته مهمی که در این روش درمانی باید به آن دقت داشته باشید دمای مناسب روغن است. قطره‌های روغن زیتون به‌عنوان قطره گوش‌درد شما نباید به اندازه‌ای گرم باشند که به پرده گوش شما آسیب برسانند. این روش را می‌توان به عنوان درمان فوری گوش‌درد بزرگسالان معرفی کرد.


4. استفاده از کمپرسور سرد و گرم

یکی از ساده‌ترین روش‌های درمان سریع گوش درد به روش سنتی و خانگی، استفاده از کمپرسور سرد و گرم است. برای این کار می‌توانید یک بطری آب داغ و یا حتی یک پد داغ را بر روی گوش خود قرار دهید. در رابطه با استفاده از کمپرسور سرد هم می‌توانید چیزی حدود 20 دقیقه صبر کنید تا رفته‌رفته گوش‌درد شما کاهش پیدا کند. 

ear pain treatment in home
یکی از راه‌های درمان گوش‌درد در خانه استفاده از کمپرس سرد و گرم بر روی گوش است.

پیشگیری از گوش درد

با توجه به تمامی توضیحاتی که تا به اینجا در رابطه با گوش‌درد مطرح کردیم باید به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توان از بروز این معضل و مشکل، جلوگیری کرد. پیش از هر چیز لازم است که گوش‌های خود را همیشه تمیز نگه دارید، اما برای این کار هم از گوش‌پاک‌کن استفاده نکنید! در صورتی که گوش‌هایتان جرم زیادی ترشح می‌کند می‌توانید با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی از روش شستشوی گوش‌ها استفاده کنید.

در کنار این، برای آنکه از بروز عفونت در گوش خارجی خود پیشگیری کنید بهتر است که بعد از شناکردن و یا تماس مستقیم گوش‌هایتان با آب، آنها را به‌خوبی خشک کنید و یا از محافظ مخصوص شنا استفاده نمایید. این موضوع به‌ویژه در رابطه با پیشگیری از گوش‌درد نوزاد و کودکان اهمیت زیادی دارد.


سؤالات متداول شما

تا به اینجا علل مختلف گوش‌درد و روش‌های درمان و درمان خانگی را با هم بررسی کردیم. در ادامه به تعدادی از سؤالات پرتکرار شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

گوش درد چه زمانی نشانه تومور مغزی است؟

زمانی که گوش‌درد در بیمار شدید باشد و در کنار آن با از‌دست‌دادن شنوایی، خستگی، سردرد، تشنج، از‌دست‌دادن تعادل، افسردگی و همین‌طور تغییرات خلق‌و‌خو همراه باشد می‌تواند کمی نگران‌کننده و خطرناک به نظر برسد و به همین دلیل لازم است که هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

گوش درد همراه با دندان درد نشانه چیست؟

در برخی از مواقع، عفونت‌های گوش می‌تواند ارتباط مستقیمی با سلامت دهان و دندان‌ها داشته باشد. برای مثال گاهی در صورت وجود عفونت و بیماری لثه، باکتری‌ها از لثه به سمت گوش هم سرایت می‌کنند و موجب ایجاد عفونت در این ناحیه از بدن هم می‌گردند. در کنار این گاهی طبیعی‌نبودن موقعیت دندان‌ها و یا ناهنجاری‌های موجود در آنها می‌تواند موجب بروز درد در ناحیه گوش شود.

گوش درد و سینوزیت مرتبط هستند؟

گاهی ممکن است که عفونت‌های سینوسی ناشی از ویروس‌ها و باکتری‌ها و یا حتی قارچ‌ها، ارتباط مستقیمی با گوش درد، عفونت گوش و یا حتی وزوز آن داشته باشند. این یعنی وجود عفونت در بخش سینوس‌ها که گاهی به سایر بخش‌هایی همچون گوش هم سرایت خواهد کرد.

گوش درد چه زمانی خطرناک است؟

زمانی که گوش‌درد شما تشدید شود و یا با علائم دیگری همچون سرگیجه، تب، التهاب، از‌بین‌رفتن تعادل و غیره همراه باشد می‌توان آن را خطرناک قلمداد کرد.

چه زمانی برای گوش درد باید به دکتر گوش٬ حلق و بینی مراجعه کرد؟

زمانی که علائم، تشدید پیدا کرد و یا بعد از استفاده از درمان‌های خانگی بهبودی حاصل نشد، لازم است که به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه شود.

گوش درد در ماشین‌سواری و هواپیما به خاطر چیست؟

از آنجایی‌که در این شرایط، فشار هوا تغییر پیدا می‌کند، ممکن است دچار گوش‌درد شوید. به همین دلیل افراد زمانی که سوار هواپیما شده‌اند و یا در ارتفاعات رانندگی می‌کنند، شاهد گوش‌درد و یا تغییراتی در قدرت شنیداری خود خواهند بود.

جرم گوش همراه با گوش درد نشانه چیست؟

زمانی که گوش، جرم زیادی تولید کند و فرد آن را دیر‌به‌دیر تمیز کند، گوش دچار انسداد می‌شود و در نتیجه، گوش‌دردایاد می‌شود.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

گوش‌درد یکی از علائمی است که می‌تواندبسیار ناراحت‌کننده و کلافه‌کننده باشد. دردی که به‌راحتی ساکن نمی‌شود و معمولا بی‌دلیل و بی‌اهمیت نیست. این درد می‌تواند علل مختلفی داشته باشد مانند انواع عفونت گوش در قسمت‌های مختلف گوش، سینوزیت، انسداد گوش در اثر جرم، پارگی پرده صماخ و برخی بیماری‌ها مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، اوریون، سینوزیت و حتی کرونا.

گوش درد عموما بی‌دلیل نیست و نباید نسبت به آن بی‌اهمیت باشید. روش‌های خانگی زیادی هم وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید به تسکین و درمان گوش‌درد بپردازید. برای مثال می‌توانید از روش‌هایی مانند استفاده از سیر، نمک، روغن زیتون، یا کمپرس سرد و گرم استفاده کنید. اگر این روش‌های خانگی و طب سنتی درمان گوش درد مؤثر واقع نشد، یا درد شما تشدید شد و یا ادامه‌دار بود حتما باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

با توجه به تمام توضیحاتی که تا به اینجا اشاره کردیم لازم است که اطلاعات خود را در رابطه با کارکرد گوش، مشکلات و خطرات احتمالی آن افزایش دهید تا در نهایت بتوانید با دانش و اطلاعات کافی به‌دنبال درمان مشکلات و یا حتی جلوگیری و پیشگیری از بروز آنها باشید. تمیز نگه‌داشتن گوش، جلوگیری از تماس مستقیم با آب از مواردی هستند که برای پیشگیری از گوش درد می‌توانید انجام دهید.

در صورت بروز هرگونه مشکل و احساس درد در ناحیه گوش خود می‌توانید از دکتر گوش، حلق و بینی در دکترتو نوبت بگیرید. در دکترتو علاوه بر تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با بهترین متخصصان گوش و حلق و بینی وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید