پارگی پرده گوش، بررسی تمامی مواردی که باید در این باره بدانید!
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماری

پارگی پرده گوش، بررسی تمامی مواردی که باید در این باره بدانید!

نویسنده:طلوع حقیقت
| تاریخ انتشار: 18 دی 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 19 دی 1400
| تعداد نظرات:بدون نظر
perforated eardrum

آنچه در این مقاله می‌خوانید

پارگی پرده گوش یکی از آن دست مشکلاتی است که نام آن تا به حال به گوش همه ما خورده، اما قطعاً تعداد بسیار کمی از ما دقیقاً می‌دانیم که این مشکل و معضل، شامل چه چیزی می‌شود و چه دلایل و یا راه‌های درمانی دارد. به همین دلیل در این مطلب از دکترتو با شما هستیم تا به طور مفصل به همین موضوع بپردازیم و به شما کمک کنیم که با مشاوره آنلاین از پزشکان متخصص گوش، حلق و بینی در دکترتو و همین‌طور امکان مراجعه حضوری و ویزیت فیزیکی بتوانید به خوبی از پس این مشکل برآیید و برای درمان و یا حداقل بهبود آن اقدام نمایید.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

پارگی پرده گوش چیست؟

به‌طورکلی پرده گوش انسان که با نام پرده تمپان و یا پرده صماخ نیز شناخته می‌شود دارای دو نقش و وظیفه اصلی است که شامل دریافت امواج صوتی و همین‌طور حفاظت از ساختارهای گوش میانی می‌شوند. حفاظت از این ساختارها نیز به این صورت انجام می‌گیرد که پرده گوش، همچون یک مانع، از گوش میانی فرد در برابر عواملی خارجی همچون باکتری، آب و با یا هر ماده و یا خطرات خارجی دیگری حفاظت می‌کند.

پرده گوش، ساختار و بافت نازکی دارد و باعث جدایی گوش میانی و مجرای گوش خارجی می‌شود. وقتی صحبت از پارگی پرده صماخ به میان می‌آید، موضوع به حفره و پارگی کوچکی مربوط می‌شود که در این قسمت از بدن به وجود آمده است. در بسیاری از مواقع، پارگی پرده گوش به کاهش و یا حتی از بین رفتن قدرت شنوایی فرد نیز منجر می‌شود. در کنار این از آنجایی که قدرت مراقبت و محافظت این بخش از گوش بعد از پارگی به مراتب کاهش می‌باید می‌توان اضافه کرد که پارگی گوش در بسیاری از مواقع گوش میانی بیمار را در برابر عواملی خارجی همچون عفونت‌ها آسیب‌پذیر می‌سازد.

بررسی علائم پارگی گوش
پارگی گوش دارای علائم به خصوصی است که با مراجعه به پزشک می‌توان آنها را به راحتی تشخیص داد.

علائم پارگی گوش

طبیعی است که پارگی پرده صماخ، خود را با بروز علائمی مشخص نشان خواهد داد و به همین دلیل نیز بهتر است که با شناخت علائم پارگی گوش بتوانید موقعیت و وضعیت موجود را به خوبی متوجه شده و برای درمان آن اقدام کنید. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین علائم پارگی گوش می‌پردازیم:

1. درد گوش

اصولاً اولین و شایع‌ترین علامتی که در زمان پارگی گوش دیده می‌شود، گوش درد است. گوش درد در بسیاری از افرادی که با پارگی گوش مواجه هستند شدت به مراتب بیشتری از سایر بیماری‌های مربوط به گوش پیدا می‌کند. این درد می‌تواند در طول روز، ثابت باشد و یا شدت آن، کاهش و افزایش پیدا کند. تمامی این موارد نیز می‌تواند در یک بیمار، نسبت به بیمار دیگر، به شکل متفاوتی نمود داشته باشد.

2. خروج مایعات از گوش

یکی دیگر از علائمی که در زمان پارگی پرده صماخ ، نمود پیدا می‌کند خروج مایعاتی از داخل گوش است. این مایعات می‌توانند خون‌آلود و یا چرکی باشند و به همین دلیل نیز تشخیص آنها، راحت خواهد بود.

3. کاهش و یا قطع شنوایی

همان‌طور که اشاره شد، پارگی پرده گوش در بسیاری از شرایط، صرفاً با درد و یا نشانه‌های دیگری بروز پیدا نمی‌کند، بلکه قدرت شنوایی فرد را نیز تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. معمولاً برخی از کسانی که دچار پارگی پرده صماخ می‌شوند شنوایی خود را به صورت موقت و یا حتی دائمی از دست داده و یا با کاهش شنوایی مواجه خواهند شد.

4. شنیدن صدای وزوز گوش

از دیگر علائم پارگی پرده صماخ می‌توان به وزوز گوش اشاره کرد. بسیاری از کسانی که دچار پارگی پرده گوش می‌شوند، در گوش خود صدای وزوز، زنگ زدن و یا سوت می‌شوند. حتی برخی از آنها در کنار تمامی این موارد با سرگیجه نیز رو به رو خواهند شد.

علت پارگی پرده گوش
پارگی پرده گوش در اثر مسائل و علت‌های بسیار متفاوتی اتفاق می‌افتد که شناخت آن‌ها می‌تواند در درمانشان نیز مؤثر باشد.

علت پارگی پرده گوش

اصولاً پارگی پرده صماخ در افراد می‌تواند بر اساس دلایل مختلف و متفاوتی بروز پیدا کند، دلایلی که هر کدام بر اساس شرایط و همین‌طور شدتی که دارند، عواقب و علائم متفاوتی را از خود نشان خواهند داد. در ادامه به بررسی علت‌هایی می‌پردازیم که موجب پارگی پرده گوش می‌شوند:

1. عفونت گوش

یکی از اولین و مهم‌ترین دلایلی که در بسیاری از شرایط، پارگی پرده گوش را برای افراد به همراه می‌آورد، عفونت گوش است. این موضوع، به ویژه در کودکان و در زمانی که مایعات گوش آنها، پشت پرده گوش انباشته می‌شود و به دلیل فشاری که از طریق ابن مایعات به پرده وارد می‌شود می‌تواند پارگی پرده صماخ را به دنبال داشته باشد.


2. جراحت در گوش

از دیگر دلایل و عواملی که می‌تواند در بروز پارگی پرده صماخ مؤثر باشد می‌توان به بروز جراحت و یا تروما در گوش اشاره کرد. به‌طورکلی، منظور از این جراحت، آسیبی است که از یک سمت وارد گوش می‌شود و به همین دلیل نیز پارگی پرده گوش را به دنبال دارد. از جمله عواملی که می‌توانند در بروز جراحت و به دنبال آن پارگی پرده گوش مؤثر واقع شوند به این موارد اشاره می‌کنیم:

  • تصادف در زمان رانندگی
  • بروز آسیب در زمان ورزش و انجام حرکت‌های ورزشی
  • وارد شدن ضربه ناگهانی به گوش با فشار بالا
  • ورود اشیایی مثل گوش‌پاک‌کن یا مداد در گوش.

لازم به ذکر است که ترومای صوتی که بر اثر صداهای بسیار بلند اتفاق می‌افتد نیز به نوبه خود می‌تواند آسیب‌های بسیاری را به پرده گوش فرد وارد کند، چه بسا همین موضوع، پرده گوش فرد را نیز دچار پارگی سازد.


3. تغییرات فشار هوا

اگر بخواهیم فهرست دلایل پارگی پرده صماخ را کامل‌تر کنیم لازم است که موضوع تغییرات فشار را نیز به میان بیاوریم. اصولاً فعالیت‌هایی که در آنها تغییرات فشار در گوش فرد به وجود می‌آید می‌توانند موجب پارگی پرده گوش شوند. این فرآیند که با نام باروتروما نیز شناخته می‌شود در واقع همان آسیب فیزیکی‌ای است که در اثر تغییرات فشار در محیط اطراف و بر روی فضاهای هوایی درون حفره‌های بدن انسان به وجود می‌آید.

در اثر این تغییرات، فشار بیرون فضای گوش تغییراتی را در فضای داخلی آن به وجود آورده و در نتیجه، پارگی پرده صماخ را به همراه دارد. از جمله فعالیت‌هایی که موجب بروز چنین مشکلی می‌شوند می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • غواصی اسکوبا
  • سوار هواپیما شدن
  • رانندگی در فضاهایی با ارتفاع بالا
  • وارد شدن امواج شوک.
perforated eardrum
برای تشخیص پارگی پرده گوش و جزئیات مربوط به درمان آن لازم است که پزشک متخصص مراجعه نمایید.

تشخیص پارگی پرده گوش

برای آنکه متخصص گوش و حلق و بینی شما بخواهد پارگی پرده گوش را تشخیص دهد به سراغ چندین راه متفاوت خواهد رفت که در ادامه به بررسی و معرفی آنها می‌پردازیم:

1. آزمایش نمونه

یکی از راه‌های تشخیص پارگی پرده صماخ این است که پزشک، بخشی از مایعی را که از گوش شما ترشح و خارج می‌شود آزمایش کند. برای این کار، عفونی بودن یا نبودن این مایع می‌تواند در مشخص بودن وضعیت پرده گوش مؤثر باشد، چراکه عفونت، در بسیاری از شرایط می‌تواند موجب پارگی پرده صماخ شده باشد.

2. معاینه اتوسکوپی

معاینه از طریق روش اتوسکوپی از جمله روش‌های رایج و مرسومی است که می‌تواند در تشخیص این معضل و بیماری، مؤثر واقع شود. در این روش، پزشک با کمک دستگاهی که مخصوص همین کار است از نور کمک گرفته و کانال‌های گوش افراد را مورد معاینه و بررسی قرار می‌دهد.

3. معاینه شنوایی‌سنجی

یکی دیگر از روش‌های تشخیص پارگی پرده صماخ به معاینه شنوایی‌سنجی توسط پزشک مربوط می‌شود. در این روش، پزشک محدوده شنوایی و همین‌طور ظرفیت پرده گوش بیمار را مورد آزمایش قرار داده و معاینه می‌کند.

4. تمپانومتری

در این روش، پزشک، وسیله‌ای به نام تمپانومتری را در گوش بیمار قرار می‌دهد تا با کمک آن بتواند پاسخ پرده گوش او را به تغییرات فشاری که به آن وارد می‌کند آزمایش نماید.

اگر در معرض شرایطی بوده‌اید که فکر می‌کنید ممکن است پرده گوش شما پاره شده باشد، بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در شهر خود را پیدا کنید، با پزشکتان به‌صورت اینترنتی یا تلفنی مشورت کنید و در صورت نیاز برای تعیین وقت مراجعه حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

آیا پارگی گوش ترمیم می‌شود؟

در دنیای پزشکی این روزها، ترمیم پارگی پرده صماخ در بسیاری از مواقع، امکان‌پذیر خواهد بود، به ویژه اگر این پارگی، بر اثر ورود اجسام خارجی بوده و بعد از آن حادثه نیز فرد به خوبی از گوش خود مراقبت کرده باشد. این یعنی در شرایطی همچون پارگی بر اثر فشار زیاد آب، متأسفانه احتمال ترمیم و بهبود گوش، به مراتب کمتر خواهد بود.

نکته‌ای که در این میان و در رابطه با هر گونه پارگی گوش وجود دارد این است که اگر بعد از گذشت مدتی، شاهد بهبود خودبه‌خودی پارگی نبودید لازم است که با مراجعه به پزشک متخصص، گوش‌های خود را در روند درمانی دقیق‌تری قرار دهید. سامانه دکترتو در این مسیر همراه شماست و با فراهم‌سازی امکان مشاوره آنلاین و یا حتی مراجعه حضوری به پزشک متخصص به شما کمک می‌کند که هر چه زودتر بتوانید پارگی پرده صماخ را بهبود بخشید. معمولاً در صورتی که ترمیم پرده گوش به مرور زمان به صورت خودبه‌خود و یا با روش‌های درمانی مختلف انجام نشد، پزشکان گزینه جراحی را انتخاب خواهند کرد.

ترمیم پرده گوش به نوع و علت پارگی آن بستگی دارد، در حال حاضر پارگی پرده گوش تا حد زیادی ترمیم می‌شود.

درمان پارگی گوش

در بسیاری از شرایط از زمانی که فرد دچار پارگی پرده صماخ می‌شود چیزی حدود یک تا سه ماه زمان می‌برد که بهبودی حاصل گردد. در غیر این صورت، اگر وضعیت پرده گوش شما دچار تغییر و بهبود نشد باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا بر اساس روش‌های درمانی اصولی، روند بهبود پرده گوش خود را آغاز نمایید.

درمان پزشکی پارگی پرده گوش

اگر گوش شما بعد از مدتی که ذکر شد بهبود نیافت می‌توانید از روش‌های پزشکی و درمانی متخصصین استفاده کنید. در چنین شرایطی معمولاً پزشکان با تجویز داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همچون ایبوپروفن سعی در کاهش التهاب گوش‌ها خواهند داشت.

در کنار این نیز استفاده از روش درمانی با کمک جراحی میرنگوپلاستی از دیگر گزینه‌هایی است که توسط پزشکان متخصص، در برخی از شرایط، تجویز می‌شود. به‌طورکلی، جراحی ترمیم پارگی پرده گوش که با عنوان میرنگوپلاستی شناخته می‌شود دارای دو نوع اکسترنال و اینترنال است. مورد اول در زمانی رخ می‌دهد که برش، از قسمت پشتی گوش انجام می‌گیرد و مورد دوم نیز مربوط به زمانی است که برش از مجرای داخلی گوش ایجاد شود.


درمان خانگی پارگی پرده گوش

یکی دیگر از مواردی که می‌توان از آن به عنوان درمان سریع پارگی پرده صماخ نیز یاد کرد این است که به سراغ کمپرسور گرم بروید و با این کار، در عین حال که درد گوش‌هایتان را تسکین می‌دهید، موجب بهبود هر چه سریع‌تر پارگی پرده صماخ خود نیز خواهید شد.

یادتان باشد در زمانی که به چنین مشکلی دچار شدید باید دائماً گوش‌هایتان را خشک نگه دارید تا دچار عفونت نشده و وضعیت نیز تشدید پیدا نکند. در کنار این هم بهتر است که در زمان حمام کردن از قالب‌های ضد آب و یا همین‌طور پنبه با روکش وازلین طبی استفاده کنید تا از ورود آب به داخل گوش‌هایتان جلوگیری نمایید. قطعاً با این کار، روند بهبود و درمان پارگی پرده صماخ خود را سریع‌تر خواهید کرد.

perforated eardrum prevention
بهتر است که با آشنایی با روش‌های پیشگیری از پارگی پرده صماخ بتوانید از سلامت گوش‌های خود مراقبت بیشتری داشته باشید.

پیشگیری از پارگی گوش

طبیعی است که همیشه، پیشگیری بهتر از درمان است و به همین دلیل نیز بهتر است قبل از آنکه به دنبال راه‌های درمانی پارگی پرده گوش باشید بتوانید از بروز چنین مشکلی پیشگیری نمایید. در ادامه می‌خواهیم به شما بگوییم که چگونه می‌توانید از پارگی پرده گوش خود پیشگیری کنید:

1. درمان عفونت گوش میانی

همان‌طور که پیش از این اشاره شد یکی از مهم‌ترین دلایل بروز پارگی پرده گوش، وجود عفونت در گوش میانی است. به همین دلیل نیز لازم است که در صورت دیدن هر کدام از علائم وجود عفونت در گوش که شامل گوش درد، تب، گرفتگی بینی، کاهش شنوایی و غیره می‌شود سریعاً به پزشک مراجعه کرده و از شناسایی و درمان درست و به موقع بیماری خود اطمینان خاطر پیدا کنید. یادتان باشد که این موضوع، به ویژه در رابطه با کودکان از اهمیت به مراتب بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.


2. مراقبت‌های طول پرواز

مسافرت‌های هوایی جزء آن دسته از عواملی است که با ایجاد فشار در گوش‌ها، احتمال پارگی پرده صماخ را افزایش می‌دهد. به همین دلیل نیز بهتر است که در صورتی که سوار هواپیما شدید بتوانید از گوش‌هایتان مراقبت کنید. برای مثال اگر در زمان سفر دچار سرماخوردگی و یا آلرژی فعال هستید، سوار هواپیما نشوید تا با این کار ریسک آسیب رسیدن به گوش‌هایتان را به حداقل برسانید.

در کنار این نیز بهتر است که در زمان بلند شدن و فرود آمدن هواپیما از روش‌هایی همچون استفاده از گوش‌گیرهای متعادل‌کننده فشار، خمیازه کشیدن و همین‌طور جویدن آدامس استفاده کنید تا بتوانید از فشار واردشده به گوش‌هایتان بکاهید.


3. جلوگیری از ورود اجسام تیز به گوش

از دیگر کارهایی که می‌تواند احتمال بروز آسیب و به دنبال آن پارگی پرده گوش را کاهش دهد این است که از گوش‌های خود در برابر اجسام خارجی مراقبت کنید. برای این کار هم به هیچ عنوان نباید جرم مانده و سفت شده در گوش خود را با اجسامی همچون گیره و سنجاق و یا هر وسیله تیز دیگری پاک کنید. بهتر است که به کودکان خود نیز آموزش دهید تا به هیچ وجه سراغ چنین وسایلی نروند.

برای تشخیص و درمان پرگی پرده گوش، بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در شهر خود را پیدا کنید، با پزشکتان به‌صورت اینترنتی یا تلفنی مشورت کنید و در صورت نیاز برای تعیین وقت مراجعه حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

سؤالات متداول شما

در ادامه به تعدادی از سؤالات پرتکرار شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

دلایل پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی گوش می‌تواند در اثر دلایل بسیار متفاوتی به وجود بیاید که از میان رایج‌ترین آنها می‌توان به وجود عفونت گوش، ایجاد تغییرات فشاری در گوش و محیط اطراف، بروز آسیب و جراحت و غیره اشاره کرد.

سیلی زدن به گوش باعث پارگی پرده صماخ می‌شود؟

بله، این موضوع از دو طرف می‌تواند احتمال پارگی پرده گوش را به دنبال داشته باشد. در وهله اول وارد شدن یک ضربه و آسیب به گوش و بعد از آن نیز ایجاد یک تغییر فشار زیاد و در عین حال سریع! به همین دلیل هم هست که در زمان سیلی زدن، آن هم یک سیلی محکم، امکان آن که پرده گوش فرد پاره شود بسیار بالا خواهد بود.

آب آمدن از گوش نشانه پارگی پرده گوش است؟

معمولاً خروج آب و مایعات عفونی از گوش، یکی از نشانه‌های بارز پارگی پرده گوش و یا اخطاری برای بروز چنین مشکلی خواهد بود، چراکه می‌تواند نشان‌دهنده وجود عفونت در گوش باشد. عفونت گوش، خود از جمله عواملی است که احتمال پارگی پرده گوش را افزایش می‌دهد.

عفونت گوش باعث پارگی پرده گوش است؟

بله، معمولاً وجود عفونت گوش میانی فرد و به دنبال آن، تجمع مواد و مایعات ناشی از این عفونت می‌تواند فشار نسبتاً زیادی را به پرده گوش وارد کند. به همین دلیل نیز احتمال پارگی پرده گوش به وجود خواهد آمد. این موضوع به ویژه در میان کودکان و نوزادان از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار خواهد بود و به همین دلیل نیز بسیار شایع است.

گوش درد نشانه پارگی پرده گوش است؟

گوش درد می‌تواند از عوامل بسیار متفاوت و متنوعی ناشی شود که پارگی پرده گوش نیز یکی از آنها خواهد بود. با این حال، در صورتی که فرد، صرفاً به گوش درد مبتلا شود نمی‌توان احتمال پارگی پرده گوش را به یقین تبدیل کرد! به همین دلیل نیز بهتر است که با مراجعه به پزشک متخصص و انجام روندهای تشخیصی بتوانید دلیل اصلی گوش درد خود را پیدا کنید.

ترمیم پارگی پرده گوش امکان‌پذیر است؟

طبیعتاً در وهله اول، دلیلی که موجب ایجاد پارگی پرده صماخ شده نقش بسیار مهمی در چگونگی ترمیم پارگی گوش خواهد داشت. با این حال در بسیاری از شرایط، گوش فرد بعد از یک تا سه ماه، رفته‌رفته و به صورت خودبه‌خود بهبود یافته و ترمیم می‌شود. در این میان، کارها و مراقبت‌های خود بیمار نیز می‌تواند به روند بهبودی کمک کرده و به آن سرعت ببخشد. در غیر این صورت، روش‌هایی همچون جراحی و یا تجویزهای دارویی مواردی که هستند که به درمان پارگی پرده گوش کمک می‌کنند.

عوارض پارگی پرده گوش چیست؟

از جمله عوارض پارگی پرده صماخ می‌توان به بروز عفونت اشاره کرد. طبیعی است که این معضل با کاهش میزان مراقبت از گوش میانی، امکان وجود آب، باکتری و غیره را به داخل گوش افزایش می‌دهد و به همین دلیل نیز گوش فرد به مراتب بیشتر از قبل مستعد عفونت خواهد شد. در کنار این نیز بسیاری از کسانی که دچار پارگی پرده گوش می‌شوند کم شنوایی و یا حتی ناشنوایی را تجربه خواهند کرد!

خروج خونابه از گوش نشانه چیست؟

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، خروج مایعات عفونی و یا خون‌آلود از گوش می‌تواند نشانه وجود عفونت در گوش میانی فرد باشد. به همین دلیل نیز احتمال وجود پارگی پرده گوش، بسیار افزایش خواهد یافت. توصیه ما این است که در چنین شرایطی، هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کرده و از وجود و یا عدم وجود پارگی در پرده گوش خود مطمئن شوید.

احساس فشار در گوش نشانه پارگی و یا آسیب به پرده گوش است؟

طبیعی است که وجود تغییرات فشاری در گوش و محیط می‌تواند عامل مهمی برای بروز پارگی پرده صماخ بیمار شود. به همین دلیل نیز در صورتی که فرد، شاهد احساس فشار در گوش خود بود لازم است که به پزشک مراجعه کند تا با بررسی وضعیت گوش خود از عدم وجود پارگی اطمینان خاطر حاصل نماید.

ترمیم پرده گوش چقدر زمان‌بر است؟

به طور طبیعی چیزی حدود یک تا سه ماه زمان می‌برد که پارگی پرده گوش بیمار دچار ترمیم و بهبود خودبه‌خودی شود. با این حال شما می‌توانید با افزایش مراقبت از گوش‌هایتان، این زمان را به مراتب سریع‌تر نمایید. برای مثال بهتر است که از ورود آب به گوش‌هایتان جلوگیری کرده و با کمپرسور گرم، درد و آسیب آن را تسکین دهید.

چه زمانی باید به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنیم؟

پارگی پرده صماخ به نوبه خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل نیز در صورت بروز هر گونه علائم، حتی به صورت خفیف و جزئی، لازم است که به پزشک متخصص مراجعه نمایید. قطعاً با این کار می‌توانید با توجه به شرایط موجود در گوش خود، بنا بر تجویز پزشک به بهترین راه درمانی دست یابید.

نشانه‌های پارگی پرده کوش در کودکان چیست؟

بروز عفونت، بی‌قراری، درد در ناحیه گوش و غیره همه و همه مواردی هستند که می‌توانند احتمال وجود پارگی در پرده گوش را افزایش دهند. به همین دلیل نیز بهتر است که به محض مشاهده هر کدام از این علائم، حتی به صورت جزئی، سریعاً کودک خود را برای معالجه و یا حداقل، معاینه نزد پزشک متخصص ببرید.

وزوز گوش نشانه پارگی پرده گوش است؟

به طور مشخص نمی‌توان گفت که بروز وزوز گوش، نشانه وجود پارگی در پرده گوش است، اما از آنجایی که این علامت، خود از جمله مواردی است که در پارگی پرده گوش نیز دیده می‌شود می‌توان چنین احتمالی را داد. با این حال، زمانی می‌توان به قطعیت نظر داد که یا تمامی علائم دیگر در کنار وزوز گوش، نمایان شوند و یا پزشک متخصص با معاینات خود، تشخیص دهد که پرده گوش بیمار، پاره شده است.

اگر پرده گوشمان پاره است، چه کار نباید بکنیم؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد این است که باید از ورود هر گونه رطوبت و آب به داخل گوش خود جلوگیری کنید، چراکه در این شرایط، گوش میانی شما آسیب‌پذیرتر است و در نتیجه به واسطه عدم وجود مقاومت در پرده گوش، به شکل مستقیمی مورد محافظت قرار نمی‌گیرد.
به همین دلیل هم هست که معمولاً توصیه می‌شود در این زمان، فرد به هیچ عنوان شنا نکند و دائماً گوش‌های خود را خشک نگه دارد. این یعنی حتی در زمان استحمام نیز باید وسایلی را که مخصوص چنین شرایطی هستند در گوش خود قرار دهد تا از ورود کمترین میزانی از آب به داخل گوش‌های خود نیز جلوگیری نماید.

برای تشخیص و درمان پرگی پرده گوش، بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در شهر خود را پیدا کنید، با پزشکتان به‌صورت اینترنتی یا تلفنی مشورت کنید و در صورت نیاز برای تعیین وقت مراجعه حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

پارگی پرده صماخ، امری چندان رایج و شایع نیست، اما احتمال بروز آن برای هر فردی وجود دارد. به همین دلیل نیز بد نیست این را بدانید که ضمن آنکه باید تمامی مراقبت‌های لازم را در زمان بروز این مشکل مدنظر قرار دهید، دلیلی برای نگرانی نیز وجود ندارد، بلکه شما می‌توانید با مدیریت درست شرایط و مراقبت هر چه بیشتر از گوش‌هایتان به ترمیم و بهبود پرده گوش خود کمک کنید.

یادتان باشد که پارگی در پرده گوش، به طور مشخص نیاز دارد که دائماً تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرد، حتی اگر بخواهید که برای روند طبیعی و خودبه‌خودی گوش‌هایتان صبر کنید! پزشکان متخصص گوش، حلق و بینی در سامانه دکترتو به شما کمک می‌کنند که در کنار مشاوره آنلاین خود بتوانید در صورت نیاز با مراجعه حضوری، وضعیت گوش‌هایتان را کنترل کرده و از سلامت و بهبودی آنها مطمئن شوید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://www.healthline.com/health/ruptured-eardrum
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ruptured-eardrum/symptoms-causes/syc-20351879
https://patient.info/ears-nose-throat-mouth/hearing-problems/perforated-eardrum

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام