علت و دلایل وزوز گوش چیست و چه درمان هایی دارد؟

تنظیم و ترجمه:

دلایل وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش به معنی شنیدن صدا یا زنگ زدن گوش است. این مشکل بسیار شایع است و از هر ۵ فرد ۱ نفر این اختلال را تجربه کرده است. وزوز گوش خود یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از یک اختلال مزمن، مانند از دست دادن شنوایی مرتبط با سن، آسیب شنوایی یا اختلال در سیستم گردش خون است. اگرچه این امر ناخوشایند است، اما معمولا نشانه‌ی مشکل مهمی نیست. ممکن است با افزایش سن وزوز گوش بدتر شود. برای بسیاری از افراد، این امر با درمان بهبود می‌یابد. درمان علت زمینه‌ای مشخص شده گاهی اوقات کمک می‌کند. سایر روش‌های درمان باعث کاهش صدای زنگ یا کاهش توجه به صدای ایجاد شده می‌شوند.

وزوز گوش خود یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از یک اختلال مزمن، مانند از دست دادن شنوایی مرتبط با سن، آسیب شنوایی یا اختلال در سیستم گردش خون است.

علائم

وزوز گوش شامل شنیدن صداهای آزاردهنده‌ای است که وجود خارجی ندارند. علائم عبارتند از:

 • زنگ زدن
 • صدای خرخر و غرش
 • صدای باد و هیس هیس
 • کلیک کردن

این صداهای خیالی ممکن است از یک غرش ریز و کم به یک صدای بلند تغییر کند. ممکن است در یک یا هر دو گوش وجود داشته باشد و حتی در فواصل منظم، قطع و وصل شود یا به طور دائمی وجود داشته باشد. در بعضی موارد صدا به قدری بلند است که می تواند در تمرکز کردن یا شنیدن صداهای واقعی تداخل ایجاد کند.

دو نوع وجود دارد:

وزوز ذهنی: فقط خود فرد قادر به شنیدن صدای وزوز است. همچنین وزوز ذهنی شایع ترین نوع وزوز گوش است، که می‌تواند به علت اختلال در گوش بیرونی، میانی یا درونی باشد، همچنین می‌تواند به علت مشکلات ناشی از اعصاب شنوایی یا بخشی از مغز که سیگنال‌های عصبی را به صدا تبدیل می‌کند، باشد.
وزوز عینی: علاوه بر بیمار، پزشک گوش و حلق و بینی نیز می‌تواند آن را بشنود. این نوع نادر معمولا ناشی از مشکلات عروقی، انقباضات عضلانی یا اختلالات انتقالی استخوان گوش درونی است.

دقت داشته باشید که این مشکل به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می‌گذارد. میزان تاثیر آن بر زندگی هر فرد متفاوت است، اگر شما دچار این مشکل شدید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • خستگی
 • استرس
 • مشکلات خواب
 • مشکل در تمرکز کردن
 • مشکلات حافظه
 • افسردگی
 • اضطراب و تحریک پذیری

درمان این شرایط مرتبط ممکن است، مستقیما بر وزوز گوش تأثیر نگذارد، اما می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

وزوز گوش-دکترتو

چه دلایلی باعث وزوز گوش می‌شود؟

دلایل زیادی باعث بدتر شدن این مشکل می‌شود. در بسیاری از موارد، علت دقیق آن هرگز پیدا نشده است.یکی از دلایل شایع وزوز گوش آسیب سلول‌های گوش داخلی است. در اینصورت فشار امواج صوتی باعث حرکت موهای کوچک و ظریف گوش داخلی می‌شود که باعث انتشار سیگنال الکتریکی از سلول‌های گوش به مغز می‌شود و مغز این سیگنال‌ها را به صدا تبدیل می‌کند. اگر موهای گوش داخلی خم و یا شکسته شوند، سیگنال‌های الکتریکی تصادفی به مغز فرستاده می‌شود و موجب وزوز گوش می‌شود.سایر علل آن عبارتند از دیگر مشکلات گوش، بیماری‌های مزمن و آسیب یا شرایطی که بر روی اعصاب گوش و یا مرکز شنوایی در مغز تأثیر می‌گذارد.

علل شایع وزوز گوش

هر فردی می‌تواند ابن مشکل را تجربه کند، اما عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهند:

کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن: برای بسیاری از افراد، به دلیل کاهش عملکرد فیبرهای عصبی، شنوایی با افزایش سن ،کاهش می‌یابد و معمولا در حدود ۶۰ سالگی شروع می‌شود. از دست دادن شنوایی می‌تواند موجب مشکل شود، که به این نوع کاهش شنوایی پیرگوشی می‌گویند.

قرار گرفتن در معرض صدای بلند: صدای بلند ناشی از تجهیزات سنگین، اره‌های برقی و سلاح‌های گرم علت اصلی افت شنوایی مرتبط با سر و صدا هستند. دستگاه‌های قابل حمل ، مانند دستگاه‌های پخش موسیقی یا تبلت‌ها، در صورتی که به صورت طولانی مدت و با صدای بلند آهنگ پخش کنند، می‌توانند موجب از دست رفتن شنوایی شوند. وزوز گوش ناشی از مواجهه‌ی کوتاه مدت، مانند حضور در کنسرت با صدای بلند، معمولا از بین می‌رود، قرار گرفتن بلند مدت در معرض صدای بلند باعث آسیب دائمی گوش و قدرت شنوایی می‌شود. مواجهه‌ی طولانی مدت با صدای بلند می‌تواند به سلول‌های حسی مویی در گوش که موجب انتقال صدا به مغز می‌شوند، آسیب برساند. افرادی که در محیط‌های پر سر و صدا کار می‌کنند مانند کارگران کارخانه‌ها و کارگران ساختمانی، نوازندگان و سربازان در معرض خطر هستند.

انسداد ناشی از مواد مترشحه‌ی گوش (موم گوش): موم مترشحه از گوش باعث محافظت از کانال گوش با به دام انداختن گرد و غبار و کاهش رشد باکتری‌ها می‌شود. هنگامی که حجم زیادی از موم‌ها تجمع یابند، به راحتی نمی‌توان آن‌ها را پاک کرد و باعث کاهش شنوایی یا تحریک پرده‌ی گوش می‌شود که نهایتا می‌تواند منجر به آن شود.

تغییرات استخوان گوش: اتواسکلروز یا رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان رکابی در گوش میانی که یک بیماری ارثی است و در افراد یک خانواده بیشتر دیده می‌شود، باعث کاهش شنوایی و این مشکل می‌شود.

علل کمتر شایع وزوز گوش

بیماری مینیر: وزوز گوش می‌تواند شاخص اولیه‌ی بیماری مینیر باشد. مینیر اختلال گوش داخلی است که فشار غیرطبیعی مایع درون گوش موجب بیماری مینیر می‌شود.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی: مشکلات مفصل گیجگاهی فکی ( مفصلی که در دو طرف سر در جلوی گوش، محل اتصال فک پایین با جمجمه قرار دارد) می‌تواند باعث آن شود.

آسیب‌های سر یا گردن: ضربه و آسیب به سر و گردن می‌تواند بر گوش داخلی، اعصاب گوش یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. به طور کلی مشخصه‌ی چنین آسیب‌هایی وزوز گوش یک طرفه است.

نوروم آکوستیک (تومور عصب شنوایی): توموری خوش خیم ایجاد شده بر روی عصب جمجمه‌ای یا عصب کرانیال که از مغز به گوش داخلی می‌رسد و باعث حفظ تعادل و شنوایی می‌شود. همچنین شوانوم وستیبولار (تومور دهلیزی سلول‌های شوان) نامیده می‌شود، این حالت عموما باعث ایجاد وزوز فقط در یک گوش می‌شود.

اختلالات عروق خونی مرتبط با وزوز گوش: در موارد نادر، ناشی از اختلالات عروق خونی است. این نوع را وزوز گوش ضربانی می‌نامند.علل آن عبارتند از:

آترواسکلروز: با افزایش سن و افزایش کلسترول و سایر رسوبات، عروق خونی اصلی نزدیک گوش میانی و درونی، انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهند(کاهش قدرت انقباض و انبساط در برابر خون ارسالی با هر ضربان قلب)که باعث می‌شود جریان خون فشارنده شود و شدت آن نیز بیشتر شود و گوش این ضربات را راحت تر تشخیص می‌دهد. این نوع در هر دو گوش شنیده می‌شود.

تومورهای سر و گردن: تومورهایی که روی عروق خونی در سر یا گردن فشار می‌آورند، می‌توانند موجب این مشکل و سایرعلائم شوند.

فشار خون بالا: فشار خون بالا و عوامل افزایش فشار خون، مانند استرس، الکل و کافئین باعث افزایش آن می‌شوند.

جریان آشفته‌ی خون: باریک شدن یا پیچ خوردن شریان گردن (شریان کاروتید) یا ورید گردن (ورید ژاگولار) می‌تواند موجب جریان خون متلاطم و غیر طبیعی شود و نهایتا منجر به این مشکل شود.

ناهنجاری مویرگ‌ها: وضعیتی که به نام ناهنجاری مویرگ‌های شریانی-وریدی نامیده می‌شود، ارتباط غیر طبیعی بین شریان‌ها و وریدها می‌تواند منجر به این مشکل شود. این نوع معمولا در یک گوش اتفاق می‌افتد.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

داروهایی که می‌توانند موجب بروز وزوز گوش شوند: تعدادی از داروها ممکن است موجب ایجاد یا تشدید آن شوند. به طور کلی، دوز بالای این داروها، این مشکل را بدتر می‌کند. اغلب سر و صدای ناخواسته هنگامی که استفاده از این داروها را متوقف کنید از بین می‌رود. داروهای شناخته شده‌ی موثر در ایجاد یا تشدید آن عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک‌ها، از جمله پلی میکسین بی، اریترومایسین، وانکومایسین و نئومایسین
 • داروهای ضد سرطان شامل مکلورتامین و وین کریستین
 • داروهای ادرار آور(دیورتیک ها) مانند بومتانید، اتاکرینیک اسید یا فروزماید
 • داروهای کویینین که برای درمان مالاریا یا سایر بیماری‌ها استفاده می‌شود.
 • بعضی از داروهای ضد افسردگی ممکن است موجب وزوز گوش شود.
 • آسپرین در دوزهای غیر رایج بالا (معمولا ۱۲عدد و یا بیشتر در روز)

جنسیت: احتمال بروز آن در مردان بیشتر است.

سیگار کشیدن: شانس ابتلا به این مشکل در افراد سیگاری بیشتر است

بیماری‌های قلبی عروقی: هر بیماری که باعث اختلال در جریان خون شود،باعث ایجاد آن می‌شود.

چگونه می‌توان وزوز گوش را درمان کرد؟

در بسیاری از موارد، وزوز گوش ناشی از شرایطی است که نمی‌توان از آن پیشگیری کرد. با این حال، برخی اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به جلوگیری از انواع خاص وزوز گوش کمک کند.

استفاده از محافظ گوش: قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند به صورت مداوم می‌تواند به اعصاب گوش آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. اگر از اره‌های برقی زنجیردار استفاده می‌کنید، موسیقی دان هستید، در کارخانه‌های صنعتی کار می‌کنید که از ماشین آلات پرسروصدا استفاده می‌شود و یا از سلاح‌های گرم (به خصوص تپانچه یا حتی تفنگ ساچمه‌ای) استفاده می‌کنید، همیشه از محافظ گوش استفاده کنید.

کاهش صدا: قرار گرفتن در معرض موسیقی طولانی مدت بدون محفاظت از گوش و گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار بلند از طریق هدفون می‌تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.

مراقبت از سلامت قلب و عروق: ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و انجام دیگر راه کارها برای حفظ سلامت عروق خونی می‌تواند به جلوگیری از وزوز گوش مرتبط با اختلالات عروق خونی، کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر وزوز گوش باعث آزار و ناراحتی شما می‌شود به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

وزوز گوشی که پس از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ایجاد شده باشد و به مدت یک هفته بهبود نیابد.

در موارد زیر سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

 • وزوز گوش ناگهانی یا بدون علت مشهود اتفاق بیفتد.
 • وزوز گوش همراه با از دست دادن شنوایی یا سرگیجه باشد.

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان گوش و حلق و بینی به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در تهران

بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در شیراز

بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در اصفهان

بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در کرج

منبع: mayoclinic

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب