شایع ترین دلایل و درمان های وزوز گوش

دلایل وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش به معنی شنیدن صدا یا زنگ زدن گوش است،که مشکلی بسیار شایع است و از هر ۵ فرد ۱نفر این اختلال را تجربه کرده است.وزوز گوش خود یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از یک اختلالاساسی است، مانند از دست دادن شنوایی مرتبط با سن، آسیب شنوایی یا اختلال در سیستم گردش خون.اگرچه وزوز گوش ناخوشایند است، اما معمولا نشانه ی مشکل مهمی نیست. ممکن است با افزایش سن بدتر شود، برای بسیاری از افراد، وزوز گوش با درمان بهبود می یابد. درمان علت زمینه ای مشخص شده گاهی اوقات کمک می کند. سایر روش های درمان باعث کاهش صدای زنگ یا کاهش توجه به صدای ایجاد شده می شوند.

وزوز گوش چه علائمی دارد؟

وزوز گوش شامل شنیدن صداهای آزاردهنده ای است که وجود خارجی ندارند.علائم وزوز گوش عبارتند از:

 • زنگ زدن
 • صدای خرخر و غرش
 • صدای باد و هیس هیس
 • کلیک کردن

این صداهای خیالی ممکن است از یک غرش ریز و کم به یک صدای بلند تغییر کند، ممکن است وزوز در یک یا هر دو گوش وجود داشته باشدو حتی در فواصل منظم، قطع و وصل شود یا به طور دائمی وجود داشته باشد. در بعضی موارد صدا به قدری بلند است کهمی تواند در تمرکز کردن یا شنیدن صداهای واقعی تداخل ایجاد کند.

دو نوع وزوز گوش وجود دارد:

وزوز ذهنی: فقط خود فرد قادر به شنیدن صدای وزوز است. همچنین وزوز ذهنی شایع ترین نوع وزوز گوش است، که می تواند به علت اختلال در گوش بیرونی، میانی یا درونی باشد، همچنین می تواند به علت مشکلات ناشی از اعصاب شنوایی یا بخشی از مغز که سیگنال های عصبی را به صدا تبدیل می کند، باشد.
وزوز عینی: علاوه بر بیمار، پزشک نیز می‌تواند وزوز گوش را بشنود. این نوع نادر وزوز گوش معمولا ناشی از مشکلات عروقی، انقباضات عضلانی یا اختلالات انتقالی استخوان گوش درونی است.

دقت داشته باشید که وزوز گوش به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارد. میزان تاثیر آن بر زندگی هر فرد متفاوت است، اگر شما دچار وزوز گوش شوید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • خستگی
 • استرس
 • مشکلات خواب
 • مشکل در تمرکز کردن
 • مشکلات حافظه
 • افسردگی
 • اضطراب و تحریک پذیری

درمان این شرایط مرتبط ممکن است، مستقیما بر وزوز گوش تأثیر نگذارد، اما می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

چه دلایلی باعث وزوزگوش می شود؟

دلایل زیادی باعث بدتر شدن وزوز گوش می شود. در بسیاری از موارد، علت دقیق آن هرگز پیدا نشده است.یکی از دلایل شایع وزوز گوش آسیب سلول های گوش داخلی است. در اینصورت فشار امواج صوتی باعث حرکت موهای کوچک و ظریف گوش داخلی می شود که باعث انتشار سیگنال الکتریکی از سلول های گوش به مغز می شود و مغز این سیگنال ها را به صدا تبدیل می کند. اگر موهای گوش داخلی خم و یا شکسته شوند، سیگنال های الکتریکی تصادفی به مغز فرستاده می شود و موجب وزوز گوش می شود.سایر علل وزوز گوش عبارتند از دیگر مشکلات گوش، بیماری های مزمن و آسیب یا شرایطی که بر روی اعصاب گوش و یا مرکز شنوایی در مغز تأثیر می گذارد.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

علل شایع وزوز گوش:

هر فردی می تواند وزوز گوش را تجربه کند، اما عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهند:

کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن: برای بسیاری از افراد، به دلیل کاهش عملکرد فیبرهای عصبی، شنوایی با افزایش سن ،کاهش می یابد و معمولا در حدود ۶۰ سالگی شروع می شود. از دست دادن شنوایی می تواند موجب وزوز گوش شود، که به این نوع کاهش شنوایی پیرگوشی می گویند.

قرار گرفتن در معرض صدای بلند: صدای بلند ناشی از تجهیزات سنگین، اره های برقی و سلاح های گرم علت اصلی افت شنوایی مرتبط با سر و صدا هستند. دستگاه های قابل حمل ، مانند دستگاه های پخش موسیقی یا تبلت ها، در صورتی که به صورت طولانی مدت و با صدای بلند آهنگ پخش کنند، می توانند موجب از دست رفتن شنوایی شوند. وزوز گوش ناشی از مواجهه ی کوتاه مدت، مانند حضور در کنسرت با صدای بلند، معمولا از بین می رود، قرار گرفتن بلند مدت در معرض صدای بلند باعث آسیب دائمی گوش و قدرت شنوایی می شود. مواجهه ی طولانی مدت با صدای بلند می تواند به سلول های حسی مویی در گوش که موجب انتقال صدا به مغز می شوند، آسیب برساند. افرادی که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند مانند کارگران کارخانه ها و کارگران ساختمانی، نوازندگان و سربازان در معرض خطر هستند.

انسداد ناشی از مواد مترشحه ی گوش (موم گوش): موم مترشحه از گوش باعث محافظت از کانال گوش با به دام انداختن گرد و غبار و کاهش رشد باکتری ها می شود. هنگامی که حجم زیادی از موم ها تجمع یابند، به راحتی نمی توان آن ها را پاک کرد و باعث کاهش شنوایی یا تحریک پرده ی گوش می شود که نهایتا می تواند منجر به وزوز گوش شود.

تغییرات استخوان گوش: اتواسکلروز یا رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان رکابی در گوش میانی که یک بیماری ارثی است و در افراد یک خانواده بیشتر دیده می شود، باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش می شود.

علل کمتر شایع عبارتند از:

بیماری مینیر: وزوز گوش می تواند شاخص اولیه ی بیماری مینیر باشد. مینیر اختلال گوش داخلی است که فشار غیرطبیعی مایع درون گوش موجب بیماری مینیر می شود.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی: مشکلات مفصل گیجگاهی فکی ( مفصلی که در دو طرف سر در جلوی گوش، محل اتصال فک پایین با جمجمه قرار دارد) می تواند باعث وزوز گوش شود.

آسیب های سر یا گردن: ضربه و آسیب به سر و گردن می تواند بر گوش داخلی، اعصاب گوش یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. به طور کلی مشخصه ی چنین آسیب هایی وزوز گوش یک طرفه است.

نوروم آکوستیک (تومور عصب شنوایی): توموری خوش خیم ایجاد شده بر روی عصب جمجمه ای یا عصب کرانیال که از مغز به گوش داخلی می رسد و باعث حفظ تعادل و شنوایی می شود. همچنین شوانوم وستیبولار (تومور دهلیزی سلول های شوان) نامیده می شود، این حالت عموما باعث ایجاد وزوز فقط در یک گوش می شود.

اختلالات عروق خونی مرتبط با وزوز گوش: در موارد نادر، وزوز گوش ناشی از اختلالات عروق خونی است. این نوع وزوز گوش را وزوز گوش ضربانی می نامند.علل آن عبارتند از:

آترواسکلروز: با افزایش سن و افزایش کلسترول و سایر رسوبات، عروق خونی اصلی نزدیک گوش میانی و درونی، انعطاف پذیری خود را از دست می دهند(کاهش قدرت انقباض و انبساط در برابر خون ارسالی با هر ضربان قلب)که باعث می شود جریان خون فشارنده شود و شدت آن نیز بیشتر شود و گوش این ضربات را راحت تر تشخیص می دهد. این نوع وزوز گوش در هر دو گوش شنیده می شود.

تومورهای سر و گردن: تومورهایی که روی عروق خونی در سر یا گردن فشار می آورند، می توانند موجب وزوز گوش و سایرعلائم شوند.

فشار خون بالا: فشار خون بالا و عوامل افزایش فشار خون، مانند استرس، الکل و کافئین باعث افزایش وزوز گوش می شوند.

جریان آشفته ی خون: باریک شدن یا پیچ خوردن شریان گردن (شریان کاروتید) یا ورید گردن (ورید ژاگولار) می تواند موجب جریان خون متلاطم و غیر طبیعی شود و نهایتا منجر به وزوز گوش شود.

ناهنجاری مویرگ ها: وضعیتی که به نام ناهنجاری مویرگ های شریانی-وریدی نامیده می شود، ارتباط غیر طبیعی بین شریان ها و وریدها می تواند منجر به وزوز گوش شود. این نوع وزوز گوش معمولا در یک گوش اتفاق می افتد.

داروهایی که می توانند موجب بروز وزوز گوش شوند: تعدادی از داروها ممکن است موجب ایجاد یا تشدید وزوز گوش شوند. به طور کلی، دوز بالای این داروها، وزوز گوش را بدتر می کند. اغلب سر و صدای ناخواسته هنگامی که استفاده از این داروها را متوقف کنید از بین می رود. داروهای شناخته شده ی موثر در ایجاد یا تشدید وزوز گوش عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها، از جمله پلی میکسین بی، اریترومایسین، وانکومایسین و نئومایسین
 • داروهای ضد سرطان شامل مکلورتامین و وین کریستین
 • داروهای ادرار آور(دیورتیک ها) مانند بومتانید، اتاکرینیک اسید یا فروزماید
 • داروهای کویینین که برای درمان مالاریا یا سایر بیماری ها استفاده می شود.
 • بعضی از داروهای ضد افسردگی ممکن است موجب وزوز گوش شود.
 • آسپرین در دوزهای غیر رایج بالا (معمولا ۱۲عدد و یا بیشتر در روز)

جنسیت: احتمال بروز وزوز گوش در مردان بیشتر است.

سیگار کشیدن: شانس ابتلا به وزوز گوش در افراد سیگاری بیشتر است

بیماری های قلبی عروقی: هر بیماری که باعث اختلال در جریان خون شود،باعث ایجاد وزوزگوش می شود.

چگونه می توان وزوز گوش را درمان کرد؟

در بسیاری از موارد، وزوز گوش ناشی از شرایطی است که نمی توان از آن پیشگیری کرد. با این حال، برخی اقدامات پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از انواع خاص وزوز گوش کمک کند.

استفاده از محافظ گوش: قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند به صورت مداوم می تواند به اعصاب گوش آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. اگر از اره های برقی زنجیردار استفاده می کنید، موسیقی دان هستید، در کارخانه های صنعتی کار می کنید که از ماشین آلات پرسروصدا استفاده می شود و یا از سلاح های گرم (به خصوص تپانچه یا تفنگ ساچمه ای) استفاده می کنید، همیشه از محافظ گوش استفاده کنید.

کاهش صدا: قرار گرفتن در معرض موسیقی طولانی مدت بدون محفاظت از گوش و گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار بلند از طریق هدفون می تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.

مراقبت از سلامت قلب و عروق: ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و انجام دیگر راه کارها برای حفظ سلامت عروق خونی می تواند به جلوگیری از وزوز گوش مرتبط با اختلالات عروق خونی، کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر وزوز گوش باعث آزار و ناراحتی شما می شود به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

وزوز گوشی که پس از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ایجاد شده باشد و به مدت یک هفته بهبود نیابد.

در موارد زیر سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

وزوز گوش ناگهانی یا بدون علت مشهود اتفاق بیفتد.

وزوز گوش همراه با از دست دادن شنوایی یا سرگیجه باشد.

تنظیم و ترجمه: مهشاد معظم

 منبع: mayoclinic

  دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید