راه درمان موی چرب چیست؟

درمان موی چرب

موی چرب و دلیل ایجاد آن چیست؟

در پوست سر غدد سباسه یا چربی، روغن طبیعی به نام سبوم را تولید می کنند، که این روغن به مرطوب نگه داشتن پوست سر کمک می کند، اما اگر این غدد دچار اختلال گردند و تولید این روغن افزایش یابد، منجر به موی چرب می شود. موی چرب می تواند باعث خارش های ناراحت کننده و درماتیت سبوره ای (ضایعات پوستی قرمز و ملتهب، شوره ی سر شکل خفیف آن است.) شود و حتی می تواند شرایطی مناسب برای رشد قارچ هایی که منجر به شوره‌ی سر می شوند، ایجاد کند. میزان تولید چربی با افزایش سن، کاهش می یابد.
برای درمان این مشکل نیاز به از بین بردن تمامی روغن مو نیست، زیرا مقدار طبیعی روغن جهت محافظت و شادابی موها حیاتی است. در زیر چگونگی برطرف کردن موی چرب بدون آسیب رساندن به آنها یا تحریک پوست سر را ذکر می کنیم.

درمان موی چرب چیست؟

افزایش شست و شوی موهای سر: براساس یافته های مؤسسه ی پوست آمریکا، افرادی که دارای موهای بسیار چرب هستند، نیاز به شستن مو در آن ها بیشتر از یک بار در روز است. شامپو به حذف چربی های اضافه ی موها و بقایای زاید پوست سر کمک می کند.

کاهش شست و شوی موهای سر: ممکن است برخلاف روال معمول به نظر برسد، اما اگر موهای خود را یک بار در روز می شویید و در آخر روز هنوز چرب و روغنی است، تعداد شست و شوی موهای نقش به سزایی خواهد داشت. شست و شوی بیش از حد می تواند باعث از بین رفتن چربی طبیعی موها شود، که منجر به تولید بیشتر روغن جهت برطرف کردن خشکی می شود. اگر شما علاوه بر موی چرب دارای پوستی خشک یا پوست سر خشک و خارش دار هستید، تنظیم تعداد دفعات شست و شوی سر در برطرف کردن این مشکل به شما کمک می کند.

شست و شوی مناسب: شست و شوی نادرست منجر می شود که در انتها شما پوستی چرب و موهای آسیب دیده ای داشته باشید. در شست و شوی درست موها مقدار کمی از شامپو را به آرامی به ریشه و پوست سر خود بمالید و از استفاده از ناخن ها یا سایش های غیر ضروری بر روی تارهای مو اجتناب کنید. مالش های تهاجمی و خشن ممکن است باعث تحریک پوست سر و افزایش تولید روغن شود. به جای طول مو تمرکزتان را بر ریشه مو و پوست سر، محل تولید روغن مو، قرار دهید و از مستقیم شامپو زدن و مااش انتهای مو اجتناب کنید و به جای آن بگذارید شامپو از ریشه ی مو به انتهای مو جریان پیدا کند. محققان پیشنهاد کرده اند که نیازی به تکرار شامپو زدن نیست، که نوعی صرفه جویی مالی نیز محسوب می شود. یک تا دو دقیقه اضافه تر صرف کنید تا مطمئن شوید که تمام شامپو و نرم کننده را از روی موها شسته اید، زیرا این امر باعث ایجاد تفاوت زیادی در ظاهر موها می شود و مواد به جای مانده، ظاهری کثیف و چسبنده به موها می دهد.

احتیاط در استفاده از نرم کننده ها: استفاده از نرم کننده ها باعث می شود تا موهای شما چرب به نظر برسد و به تجمع چربی در پوست سر سرعت می بخشد، بنابراین نرم کننده ها را فقط به انتهای موهای خود بزنید و مطمئن شوید که خوب شسته شده است.

حالت نرمال و طبیعی موهای خود را حفظ کنید: استفاده از اتوهای مو و سشوار، باعث صاف و براق شدن موهای شما می شوند، با این حال، سرعت چرب شدن موها را افزایش می دهند. اجازه دهید تا موها به طور طبیعی با هوا خشک شوند و بعد از شست و شو با حوله آب موها را بگیرید که با این کار از آسیب های ناشی از گرما جلوگیری می کنید.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

استفاده از محصولات تولید شده برای موی چرب: نظریه ها و تحقیقات زیادی جهت تولید محصولات مراقبت از مو انجام شده است. در صورتی که شامپوی مصرفی شما به درمان چربی موها کمک نمی کند، شامپو با مواد شوینده ی قوی تری را امتحان کنید که می تواند موجب زدودن چربی ها و ایجاد ظاهری عاری از روغن در موها می شود. با این حال اگر شما فعالیت هایی با تعریق زیاد انجام می دهید و یا نیاز به شست و شوی روزانه دارید، استفاده از شامپوی بچه به دلیل کم بودن اثرات تحریکی و مناسب بودن جهت استفاده ی مکرر در روز، انتخاب مناسبی خواهد بود.
شانه و بروس خود را تمیز کنید: شانه ی کثیف را هیچگاه به موهای تمیز و شسته شده ی خود نزنید، زیرا شانه ی کثیف سرشار از مواد زائد، روغنی و گرد و غبار است، که موجب کثیف شدن سریع مو پس از شست و شو می شود. وسایل مورد استفاده در مراقبت از مو را با شامپو یا صابون بشویید. به همین ترتیب موهای ریخته و کنده شده را بعد از هر بار شانه زدن از شانه جدا کرده، که این کار باعث جلوگیری از روغنی و کثیف شدن شانه می شود.

شست و شوی عمقی با آلوورا: این درمان خانگی تنها در ماه های تابستان مفید نیست. ماسک های آلوورای تولید شده برای مو و پوست سر باعث برطرف شدن روغن اضافی، متوقف شدن محصولات زائد و نرم و صاف شدن پوست سر و محافظت از ریشه ی موها می شوند و با استفاده از آن ها موهای نرم و سالمی خواهید داشت.

اجتناب از محصولات تولیدی با سیلیکون: بسیاری از محصولات، از جمله شامپوها، نرم کننده ها، کرم ها و محصولات حالت دهنده ی مو جهت ایجاد موهای صاف و درخشان با استفاده از سیلیکون ساخته می شوند، که آنها علاوه بر ایجاد ظاهری براق و درخشان می تواند چرب به نظر برسد، سیلیکون ها مانند سایکلومتیکون، آمودیمیتکسون و شایع ترین آنها دی متیکون می توانند بر روی مو ایجاد شوند و آن را کثیف، روغنی و سنگین می کند، همچنین سیلیکون ها از ورود رطوبت به موها جلوگیری می کنند. از هر ترکیبی که موجب تقویت ریشه ی مو می شود استفاده کنید.

با موهای تان ملایم برخورد کنید: بسیار مهم است که در زمان شست و شو، شانه زدن، حالت دادن یا مالش سر، حتما ملایم و آرام با موهای تان رفتار کنید. تحریک پوست سر منجر به تحریک غدد چربی ساز و تولید بیش از حد چربی می شود.

با موهای خود بازی نکنید: مالش سر، فرو کردن انگشتان در سر یا هر گونه بازی با موی سر ظاهر آن را بدتر جلوه می دهد. بازی کردن و شانه زدن مکرر موجب تحریک غدد چربی می شود.

عدم استفاده از مرطوب کننده های مو: افراد با موی چرب نیاز به محصولات مرطوب کننده ی مو ندارند. به طور کلی بدن شما تحت کنترل است، بنابراین افزودن روغن اضافی مانند مرطوب کننده ها، نرم کننده ها و کرم ها این تعادل را به هم می زند و باعث سنگینی سر می شود مانند زمانی که از کلاه های ایمنی استفاده می کنید.

استفاده از روغن نارگیل: استفاده از روغن نارگیل باعث کم شدن چربی در پوست سر و ریشه های مو می شود.

شست و شو با سرکه سیب: استفاده از سرکه ی سیب رقیق شده به حذف محصولات زائد پوست سر، تنظیم میزان PH و به کاهش وز شدن مو کمک می کند.

شامپو با ترکیب روغن درخت چای: مطالعات نشان داده که روغن درخت چای حاوی ترکیبات ضد باکتری است، که باعث بهبود شوره ی سر، کاهش خارش و بهبود چربی می شود، پس در هنگام انتخاب شامپو به دنبال نوعی بگردید که حاوی روغن درخت چای باشد.

حمام کردن بعد از فعالیت های پر تعرق: تعریق باعث پخش شدن چربی و ایجاد ظاهری نامناسب در موها می شود، پس شست و شوی موهای خود را به گونه ای که بعد از هر فعالیت آن را انجام دهید، برنامه ریزی کنید.

شست و شوی مو بعد از استفاده از هر نوع کلاه: کلاه، کلاه کاسکت، روسری و سربند ها می تواند باعث پخش چربی و به دام افتادن گرما می شوند، که می توان با یک شست و شوی سریع عوارض آن را برطرف کرد.

مدل مو: به عقب بستن موها باعث چرب شدن سریع مو و ظاهری براق و روغنی می شود، بنابراین سعی کنید موهای خود را آزاد گذاشته و نزدیک به شست و شو آن را ببندید.

استفاده از چای سبز: این نوشیدنی حتی برای مو نیز مفید است. استفاده موضعی از عصاره چای سبز باعث کاهش تولید سبوم و تغذیه پوست می شود. می توانید به جای استفاده از عصاره ی آن از شامپو حاوی چای سبز نیز استفاده کنید.

استفاده از عسل: ماسک عسل به دلیل خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی که دارد باعث تسکین پوست سر و بهبود شوره ی سر می شود. مطالعات نشان داده که ترکیب ۹۰% عسل با ۱۰% آب به کاهش علائم درماتیت سبوره مانند خارش، قرمزی، پوسته پوسته شدن و تولید بیش از حد چربی کمک می کند.

استفاده از چربی مو: گاهی اوقات به جای از بین بردن چربی مو، می توان جهت حالت دادن به موها استفاده کرد، زیرا این روغن طبیعی به شادابی مو کمک می کند.

در صورت نیاز به درمان به بهترین پزشکان پوست و مو در سامانه دکترتو مراجعه کنید و اینترنتی نوبت بگیرید.

تنظیم و ترجمه: مهشاد معظم

منابع: healthline  webMD

  دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید