۷ علامت هشدار دهنده که دیابتی‌ها نباید نادیده بگیرند

۷ علامت هشدار دهنده که دیابتی‌ها نباید نادیده بگیرند

 

عوارض قند خون بالا تمام اندام‌های حیاتی شما از جمله قلب، عروق خونی، چشم، کلیه و اعصاب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آگاهی از نشانه‌های نوسانات قند خون، در مدیریت موفق این بیماری بسیار اهمیت دارد و عوارض ناشی از آن را به تاخیر می‌اندازد.

 

۱. احساس سردرگمی، گیجی و لرزش

این علائم اغلب نشانه افت قند خون یا همان هیپوگلیسمی است.(اگر قند خونتان زیر ۷۰ بود ۲ قاشق غذاخوری کشمش یا ۱۰۰میلی‌لیتر آب پرتقال مصرف کنید)

 

۲. ادرار کردن بیش از حد و تشنگی

این دو علامت نیز می‌تواند نشانه‌ای از قند خون بسیار بالا باشد.

 

 

۳. تاری دید و احساس فشار در چشم

دیابت کنترل نشده می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات چشمی از قبیل رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم یا آب سیاه و آب مروارید را افزایش دهد.(معاینه منظم چشم ضروری است)

 

 

۴. زخمی که بهبود نمی یابد

دیابت منجر به کاهش جریان خون می‌شود و دیابت کنترل نشده گردش خون را ضعیف می‌کند. این روند منجر به دیر بهبود یافتن زخم و آلودگی آن شده و زخم را در معرض عفونت‌های جدی قرار می‌دهد.

 

 

۵. از دست دادن حس در پاها

نوروپاتی دیابتی و یا آسیب عصبی ناشی از دیابت منجر به از دست دادن حس نسبت به گرما و سرما می‌شود. استفاده از کفش مناسب، بازرسی اندام بخصوص کف پاها و پیگیری مراقبت‌های پزشکی به دنبال بروز هرگونه بی‌حسی در این اندام ضروری است.

 

 

۶. تورم دست ها، صورت و مچ پا

تورم می‌تواند نشانه‌ای از عدم عملکرد نادرست کلیه‌ها باشد. سایر علائم عملکرد نادرست کلیه عبارتند از ناراحتی معده، ضعف، اختلال در خواب، مشکل در تمرکز.

 

۷. درد قفسه سینه، بازو و فک

این عوارض می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. دیابت می‌تواند رگ‌های خونی شما را تضعیف کرده و منجر به تشکیل پلاک در شریان‌ها شود. پلاک‌ها باعث آسیب به عضله قلب و در نهایت حمله قلبی و یا سکته مغزی می‌شود.

 

در صورت بروز علائم نامبرده، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی فوری باشید.

 

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید