۷ علامت هشدار دهنده که دیابتی‌ها نباید نادیده بگیرند

۷ علامت هشدار دهنده که دیابتی‌ها نباید نادیده بگیرند

 

عوارض قند خون بالا تمام اندام‌های حیاتی شما از جمله قلب، عروق خونی، چشم، کلیه و اعصاب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آگاهی از نشانه‌های نوسانات قند خون، در مدیریت موفق این بیماری بسیار اهمیت دارد و عوارض ناشی از آن را به تاخیر می‌اندازد.

 

۱. احساس سردرگمی، گیجی و لرزش

این علائم اغلب نشانه افت قند خون یا همان هیپوگلیسمی است.(اگر قند خونتان زیر ۷۰ بود ۲ قاشق غذاخوری کشمش یا ۱۰۰میلی‌لیتر آب پرتقال مصرف کنید)

 

۲. ادرار کردن بیش از حد و تشنگی

این دو علامت نیز می‌تواند نشانه‌ای از قند خون بسیار بالا باشد.

 

 

۳. تاری دید و احساس فشار در چشم

دیابت کنترل نشده می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات چشمی از قبیل رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم یا آب سیاه و آب مروارید را افزایش دهد.(معاینه منظم چشم ضروری است)

 

 

۴. زخمی که بهبود نمی یابد

دیابت منجر به کاهش جریان خون می‌شود و دیابت کنترل نشده گردش خون را ضعیف می‌کند. این روند منجر به دیر بهبود یافتن زخم و آلودگی آن شده و زخم را در معرض عفونت‌های جدی قرار می‌دهد.

 

 

۵. از دست دادن حس در پاها

نوروپاتی دیابتی و یا آسیب عصبی ناشی از دیابت منجر به از دست دادن حس نسبت به گرما و سرما می‌شود. استفاده از کفش مناسب، بازرسی اندام بخصوص کف پاها و پیگیری مراقبت‌های پزشکی به دنبال بروز هرگونه بی‌حسی در این اندام ضروری است.

 

 

۶. تورم دست ها، صورت و مچ پا

تورم می‌تواند نشانه‌ای از عدم عملکرد نادرست کلیه‌ها باشد. سایر علائم عملکرد نادرست کلیه عبارتند از ناراحتی معده، ضعف، اختلال در خواب، مشکل در تمرکز.

 

۷. درد قفسه سینه، بازو و فک

این عوارض می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. دیابت می‌تواند رگ‌های خونی شما را تضعیف کرده و منجر به تشکیل پلاک در شریان‌ها شود. پلاک‌ها باعث آسیب به عضله قلب و در نهایت حمله قلبی و یا سکته مغزی می‌شود.

 

در صورت بروز علائم نامبرده، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی فوری باشید.

 

نظرات کاربران

نظر دهید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب