با انواع آکنه و جوش آشنا شویم

انواع جوش و آکنه

آکنه یا جوش صورت چیست؟

آکنه یا جوش وقتی به وجود می آید که منافذ فولیکول های مو با چربی و سلول های مرده ی پوست بسته شوند. این فرآیند اغلب باعث ایجاد جوش های سرسیاه یا کورک یا جوش های سرسفید می شود و معمولا روی صورت، پیشانی، قفسه ی سینه، پشت قفسه ی سینه و شانه ها می شود. آکنه اغلب در میان نوجوانان شایع است، گرچه ممکن تست آکنه همه ی سنین  را درگیر می کند. با اینکه درمان های موثری وجود دارند، آکنه ممکن است مقاوم باشد. کورک ها و برآمدگی ها به آرامی بهبود می یابند، و هنگامی که یکی در حال از بین رفتن است، به نظر می رسد بقیه در حال رشد هستند. بسته به شدت درگیری پوست بدن، آکنه می تواند باعث استرس روحی و اسکار(اثر به جا مانده از زخم یا جوش یا هر عارضه ی پوستی ) روی پوست شود. هرچه زودتر درمان شروع شود، ریسک مشکلات ذکر شده کمتر می شود.

علائم همراه با آکنه چیست؟

علائم آکنه بسته به شدت آن متفاوت است:

  • جوش های سرسفید: منافذ پرشده و بسته.
  • جوش های سرسیاه: منافذ پرشده و سرباز.
  • پاپول ها: برآمدگی های دردناک قرمز کوچک.
  • کورک (پاسچول): پاپولهایی هستند که در راس آن ها چرک وجود دارد.
  • ندولها: برجستگی های دردناک، بزرگ و سفت در سطح زیرین پوست.
  • زوائد کیستیک: برجستگی های دردناک پر از چرک در سطح زیرین پوست.

علل جوش چیست؟

چهار فاکتور اصلی باعث آکنه می شوند:

  • تولید بیش از حد چربی
  • فولیکول های مو پر و بسته شده با چربی و سلولهای مرده پوست
  • باکتری ها
  • فعالیت بیش از حد نوعی هورمن (آندروژن ها)

آکنه معمولا روی صورت، پیشانی، قفسه سینه، پشت قفسه سینه و شانه ها دیده می شود، زیرا این نواحی پوست بیشترین غدد چربی را دارند. فولیکول های مو با غدد چربی مرتبطند. دیواره فولیکول ممکن است بزرگ شود و یک جوش سرسفید بسازد. یا به سطح باز باشد و تیره شود و باعث ایجاد جوش سرسیاه شود. جوش سرسیاه ممکن است مانند وجود آلودگی در منافذ به نظر برسد. اما در واقع منفذ با باکتری ها و چربی، که بعد از اینکه در معرض هوا قرار گرفته به رنگ قهوه ای درآمده، پر شده است. کورک ها لکه های قرمز با مرکز سفید هستند که در اثر التهاب یا عفونت فولیکول های موی مسدود، ایجاد می شوند. انسداد و التهابی که به صورت عمقی درون فولیکول مو پیشرفت کند ضایعات کیستیک را در سطح زیرین پوست می سازد. سایر منافذ پوست، که خروجی غدد عرق هستند، معمولا در آکنه درگیر نمی شوند.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

عواملی که می توانند باعث جوش شده یا آن را تشدید کنند:

هورمون ها: آندروژن ها هورمن هایی هستند که در دخترها و پسرها طی بلوغ افزایش می یابند و باعث بزرگ شدن غدد چربی و ساخت بیشتر چربی پوست می شوند. تغییرات هورمونی که با بارداری و مصرف قرص های ضدبارداری مرتبط است نیز می تواند تولید چربی پوست را تحت تاثیر قرار دهد. مقادیر کم آندروژن ها در گردش خون خانم ها می تواند آکنه را بدتر کند.

داروها: برای مثال داروهایی که حاوی کورتیکواستروئیدها، تستسترون یا لیتیوم هستند می توانند آکنه را بدتر کنند.

رژیم غذایی: مطالعات نشان داده اند که فاکتورهای غذایی خاصی از جمله شیرخشک و غذاهای غنی از کربوهیدرات، مانند نان، چیپس و دونات، ممکن است آکنه را بدتر کنند. شکلات از مدت ها قبل به عنوان عامل تشدید کننده جوش در نظر گرفته شده است. مطالعه ای کوچک بر روی ۱۴ مرد با آکنه نشان داد خوردن شکلات با تشدید علائم مرتبط است. مطالعات بیشتر برای تعیین علت آن و اینکه آیا افرادی که جوش دارند از پیروی از دستورات غذایی خاصی، سود می برند یا نه باید انجام شود.

استرس: می تواند جوش را بدتر کند.

انواع آکنه:

آکنه خفیف: اگر بیمار کمتر از ۲۰ جوش سرسیاه یا سرسفید، کمتر از ۱۵ تورم ملتهب، یا به طورکل کمتر از ۳۰ ضایعه داشته باشد در این گروه قرار می گیرد. این نوع آکنه معمولا با درمان های موضعی بدون نسخه بهبود می یابد.

آکنه متوسط: اگر بین ۲۰ تا ۱۰۰ جوش سرسیاه یا سرسفید، ۱۵ تا ۵۰ تورم ملتهب، یا به طور کل ۳۰ تا ۱۲۵ ضایعه وجود داشته باشد، آکنه متوسط است. متخصصین پوست معمولا برای آکنه متوسط تا شدید دارو تجویز می کنند. ممکن است مدت طولانی برای تاثیر داروها زمان لازم باشد و حتی آکنه قبل از بهبودی بدتر شود.

آکنه شدید ندولوکیستیک: افرادی که دچار این نوع آکنه اند، کیست ها و ندول های متعدد ملتهب دارند. آکنه ممکن است قرمز تیره یا بنفش شود. اغلب اسکار به جا می گذارد. درمان های متخصص پوست ممکن است به کاهش اسکارگذاری کمک کند. حتی ممکن است پزشک مستقیما کورتیکواستروئید به ندولها و کیستها تزریق کند تا ابعاد آن و درد و التهاب کاهش یابد.

درمان جوش چیست؟

داروهای بدون نسخه: می توان با برخی داروهای بدون نسخه، مراقبت های پوستی مناسب و سایر تکنیک های مراقبت از خود با آکنه مبارزه کرد. دو بار در روز با دستانتان صورت خود را با صابون ملایم و آب گرم بشوئید. اگر جوش اطراف خط موها وجود دارد موها را هر روز با شامپو بشوئید و اگر پوست ناحیه درگیر را اصلاح می کنید این کار را با ملایمت انجام دهید. همچنین از محصولات آکنه بدون نسخه برای خشک کردن چربی اضافی و بهبود لایه برداری استفاده کنید. ضمنا با صلاحدید پزشک از محصولات دارای بنزوئیل پراکسید، سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید یا آلفا هیدروکسی اسیدها که می توانند به آکنه خفیف تا متوسط کمک کنند، نیز می توان استفاده کرد. توجه داشته باشید که از تحریک کننده های پوستی دوری کنید. به علاوه از لوازم آرایشی، ضدآفتاب ها، محصولات حالت دهنده ی مو یا پوشاننده های آکنه ی چرب و روغنی دوری کنید. محصولات دارای برچسب بر پایه ی آب (water-based) یا محصولاتی که باعث ایجاد آکنه نمی شوند (noncomedogenic) استفاده کنید.

محافظت در مقابل نور خورشید: نکته ی قابل توجه این است که از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت کنید. در برخی افراد نور خورشید آکنه را بدتر می کند و برخی داروهای آکنه پوست را به اشعه ی خورشید حساس می کنند. درصورتی که چنین داروهایی مصرف می کنید از مرطوب کننده های بدون چربی دارای ضدآفتاب استفاده کنید.

کاهش فشار پوستی: از سایش و فشار بر پوست خود جلوگیری کنید.

دوش گرفتن: بعد از فعالیت های ورزشی دوش بگیرید. عرق و چربی روی بدن می تواند باعث فوران آکنه شود.

درمان توسط پزشک: متخصص پوست می تواند به کنترل آکنه، جلوگیری از اسکار یا سایر آسیب های پوستی کمک کند. داروهای آکنه با کاهش تولید چربی، افزایش ساخت و ساز سلول های پوستی، مبارزه با عفونت های باکتریایی یا کاهش التهاب که به کاهش اسکار کمک می کند، عمل می کنند. اغلب داروهایی که برای درمان آکنه تجویز می شوند تا ۴ یا ۸ هفته اثری ندارند و پوست ممکن است قبل از اینکه بهبود پیدا کند، بدتر شود. ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا پوست به طور کامل پاک شود. رژیم درمانی که پزشک پیشنهاد می کند به سن بیمار، نوع و شدت آکنه و چیزی که بیمار تمایل به استفاده دارد، وابسته است. داروهای موضعی ضد آکنه داروهای رتینوئید و شبه رتینوئید، آنتی بیوتیک های موضعی، سالیسیلیک اسید و آزلائیک اسید و داپسون را شامل می شوند. داروهای خوراکی شامل آنتی بیوتیک ها، ضد بارداری های ترکیبی خوراکی، مواد ضد آندروژن و ایزوترتینوئین، هستند.

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه شود؟

اگر درمان های خانگی آکنه ها را از بین نبرد، به دکتر پوست و زیبایی مراجعه کنید.

اگر داروهای قوی تر موثر نبودند و آکنه مقاوم یا شدید بود، لازم است به متخصص پوست مراجعه شود.

برای بسیاری از زنان آکنه تا دهه ها مقاوم است و معمولا یک هفته پیش از قاعدگی شعله ور می شود. این نوع آکنه می تواند در خانم هایی که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند بدون درمان اختصاصی برطرف شود.

در افراد با سن بالا، شروع ناگهانی آکنه ی شدید ممکن است نشانه بیماری زمینه ای باشد که نیاز به بررسی پزشکی دارد. سازمان غذا و دارو آمریکا هشدار داده است که برخی لوسیون ها و پاک کننده های بدون نسخه و سایر محصولات پوستی می توانند باعث واکنش های جدی شوند. این نوع واکنش نسبتا نادر است، بنابراین آن را با قرمزی، تحریک پذیری یا خارش در محلی که داروها یا محصولات را استفاده نموده اید اشتباه نگیرید.

اگر بعد از استفاده از محصولات پوستی، غش، دشواری در تنفس، تورم چشم، صورت، لبها یا زبان، یا گرفتگی گلو، احساس کردید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

تنظیم و ترجمه: فایزه باستان

منابع: mayoclinic  webMD

 دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید