تست هوش یا آی کیو چیست؟ هر آنچه درباره این موضوع باید بدانید.
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسلامت روان

تست هوش یا آی کیو چیست؟ هر آنچه درباره این موضوع باید بدانید.

| تاریخ انتشار: 8 شهریور 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 8 اردیبهشت 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
تست-هوش

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا واقعاً معیاری برای سنجش هوش وجود دارد؟ تست هوش دقیقاً چه چیزی را به ما نشان می‌دهد؟ آیا می‌توان در هر سنی تست هوش داد؟

می‌توان گفت که برخورداری از هوش بالا برای رفع مشکلات و مسائل مختلف و درک تمام موضوعات یا برخورداری از خلاقیت و قدرت تحلیل بالا، آرزوی هرکسی است. انجام تست هوش معتبر یکی از اولین راه‌های سنجش میزان بهره هوشی یا همان آی کیو یا هوش هیجانی است. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید حتی برحسب ارزیابی روان‌شناس در زمینه‌ای که استعداد دارید موفق شوید و زندگی ایده‌آل خود را بسازید. به این نکته دقت کنید که هر فرد بهره هوشی متفاوتی در زمینه‌های مختلف دارد، بنابراین برای مثال کسب نمره پایین در زمینه خلاقیت و هوش هنری به معنای کندذهنی یا ناتوانی نیست، بلکه شاید شما هوش اقتصادی فعالی داشته و بتوانید یک تاجر موفق شوید.

درهرصورت تست هوش مبحث بسیار گسترده‌ای است و انواع مختلفی دارد. افراد در سنین مختلف می‌توانند برحسب نظر روان‌شناس برای سنجش بهره هوشی خود نسبت به انجام این تست‌ها و تفسیرشان اقدام کنند. در این مطلب از دکترتو با ما همراه باشید تا هرآنچه درباره تست هوش، انواع آن، بهترین و معروف‌ترین تست‌های هوش و غیره آشنا شوید.

در وب‌سایت دکترتو می‌توانید بهترین روان‌شناس را پیدا کنید و با استفاده از سامانه نوبت‌دهی آنلاین نسبت به تعیین وقت ویزیت از روان‌شناس مورد نظرتان اقدام کنید. علاوه بر این می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین دکترتو استفاده کنید.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

تعریف تست هوش یا بهره هوشی

هوش انواع مختلفی دارد. با سنجش هوش می‌توان مشخص کرد میزان هوش هیجانی (EQ)، هوش اجتماعی، هوش هنری و درون‌گرایی یا برون‌گرایی فرد چگونه است. در این میان تست آی کیو (IQ) را شاید بتوان نام آشناترین تست هوش دانست.

در مرحله اول باید بدانید که بهره هوشی یا آی کیو (Intelligence Quotient) روشی برای سنجش هوش است؛ بنابراین نباید آن را با ضریب هوشی اشتباه گرفت.

 • نمره تست آی کیو به چه معناست؟

بسته به آزمونی که در آن شرکت می‌کنید، نمره بهره هوشی شما متفاوت است. ازآنجایی‌که تست آی کیو (IQ) رایج‌ترین روش برای سنجش بهره هوشی است، لذا افراد بسیار کنجکاو هستند که بدانند دقیقاً نمره‌این آزمون چه چیزی را نشان می‌دهد یا اصلاً با چه نمره‌ای در رده افراد باهوش و بااستعداد قرار می‌گیرند.

در تست آی کیو متوسط نمره ۱۰۰ است. به طور متوسط حدود ۵۰ درصد افراد با نمره آی کیو ۱۱۰ تا ۹۰ در رده هوش متوسط، کمتر از ۷ درصد با نمره ۱۲۱ تا ۱۳۰ در رده بااستعداد و تنها ۲ درصد نمره‌ای بیش از ۱۳۰ داشته و بسیار باهوش محسوب می‌شوند. در این میان نیز حدود ۱۵ درصد از جمعیت جهان با نمره بین ۸۰ تا ۸۹ در رده هوش پایین‌تر از متوسط و ۶ درصدی که نمره آن‌ها بین ۷۰ تا ۷۹ باشد در رده کندذهن به شمار می‌آیند.

تست-هوش
انواع مختلفی از هوش وجود دارد و تست‌های مختلفی برای تعیین انواع هوش طراحی شده است.

آیا تنها از تست آی کیو برای سنجش هوش استفاده می‌شود؟

خیر! همان‌طور که اشاره شد، تست هوش معنای گسترده‌ای دارد. سنجش هوش و انواع مختلف آن یکی از چالش‌های بزرگ روان‌شناسان است. بر اساس مطالعاتی که تاکنون انجام شده است، شناخته‌شده‌ترین انواع تست‌های هوش عبارت‌اند از:

 • تست حافظه
 • تست استدلال کلامی
 • تست استدلال عددی
 • تست هوش تصویری
 • تست هوش ریاضی
 • تست هوش درک لغات و معانی
 • تست ادراک
 • تست ادراک بصری
 •  تست درک ارتباط اعداد
 • تست درک جزئیات
 • تست استنتاج و منطق
 • تست تجسم فضایی
 • تست خلاقیت

دقت داشته باشید هرکدام از انواع تست‌های هوش برای سنجش نوعی از آن به کار می‌روند. برای مثال در تست ریون، هوش تصویری به‌جای آی کیو سنجیده می‌شود؛ بنابراین بهتر است برای دریافت بهترین نتیجه برحسب نیازتان به روان‌شناس مراجعه کنید. این تست‌ها معمولاً در دو بخش «گروهی» و «فردی» انجام می‌شوند که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو


آیا می‌توان در هر سنی تست هوش داد؟

بله! شما در هر زمانی با مراجعه به کلینیک‌های تخصصی یا روان‌شناس و مشاور می‌توانید نسبت به انجام تست هوش در زمینه‌های مختلف اقدام کنید.

در جواب این که «بهترین زمان انجام تست هوش، چه وقت است؟» باید گفت، بر اساس نظر پزشکان ۷ سالگی بهترین زمان برای انجام تست هوش و تشخیص تیزهوشی یا کندذهنی کودک و انجام اقدامات لازم است.

البته دقت داشته باشید انجام تست‌های مختلف در سنین متفاوت انجام می‌شود. برای مثال برخی از انواع تست هوش را می‌توان از ۳ سالگی انجام داد. به عقیده متخصصان انجام تست آی کیو قبل از ۷ سالگی، به دلیل عدم تکامل کامل هوش کودک نمی‌تواند نتایج دقیقی به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهتر است به روان‌شناس مراجعه کنید و بسته به نظر او کودک خود را هوش‌آزمایی کنید.

7 سالگی بهترین زمان برای انجام تست هوش است.

تست هوش برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان انجام می‌شود. نتایج تست هوش معتبر می‌تواند تأثیر چشم‌گیری در زندگی فردی و سلامت روحی فرد داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که همیشه برای گرفتن بهترین نتیجه به روان‌شناس مراجعه کنید.

برای آشنایی با انواع تست هوش تصویری، آی کیو و تست هوش هیجانی که امروزه مهم‌ترین شاخص‌های تعیین سلامت روحی و ذهنی فرد هستند، با ما همراه باشید. در ادامه معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی هوش، مخصوص هر سن را به شما معرفی خواهیم کرد.

BEST-age-for-iqtest
در هر سنی می‌توان تست هوش را انجام داد و تست‌های مختلفی برای سنین مختلف طراحی شده است.

نگاهی به انواع تست هوش

بررسی پزشکی برای سنجش بهره هوشی افراد برای اولین‌بار در سال ۱۹۰۸ (۱۱۳ سال پیش) انجام شد. در آن زمان از ابزارهای مختلف برای سنجش هوش کودکان استفاده می‌کردند تا سرعت یادگیری آن‌ها مشخص شده و افراد تیزهوش و کندذهن جدا شوند.

اما امروزه با پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه روانپزشکی و پزشکی، دیگر خبری از ابزارها یا شایعات قدیمی نیست. هم اکنون می‌توان با انجام تست‌های هوش مختلف، میزان خلاقیت یا بهره هوشی یک فرد و به‌خصوص کودکان را در زمینه‌های مختلف اندازه‌گیری کرد.

انجام تست هوش معتبر بسته به نیاز فرد و تحت‌نظر روان‌شناس می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد و زمینه پیشرفت در تحصیل، شغل و غیره را برای وی به ارمغان بیاورد.

انجام تست‌های هوش حتی با وجود انتقادهایی که نسبت به آن‌ها وجود دارد، بازهم نقش مهمی در تعیین اختلالات یادگیری، بیماری‌های ذهنی و مشکلات تمرکز و غیره دارند. بسیاری از افراد عنوان کرده‌اند که پس از انجام تست هوش و تغییر مسیر زندگی بر اساس نظر روان‌شناس توانسته‌اند به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنند. در ادامه بیشتر با مزایا و حتی راه‌های بهبود بهره هوشی آشنا خواهیم شد. به ان نکته دقت کنید که بهتر است انجام و تفسیر تست هوش را به عهده روان‌شناس بگذارید.

از جمله مهم‌ترین و معتبرترین تست‌های هوش بین‌المللی که در سطح جهان برای سنجش هوش تصویری، آی کیو و هوش هیجانی استفاده می‌شوند، می‌تواند موارد زیر را نام برد:

تست‌های تعیین بهره هوشی یا آی کیو

تست‌های مختلفی برای تعیین بهره هوشی یا همان IQ در جهان استفاده می‌شود. در ادامه معتبرترین تست‌های IQ را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. تست هوش وکسلر (WISC)

این آزمون به روش‌های مختلف برای سنین مختلف طراحی شده است. از این آزمون معمولاً برای اندازه‌گیری بهره هوشی کودکان استفاده می‌شود. این آزمون برای اولین‌بار در سال ۱۹۴۹ اختراع شده و امروزه انواع پیشرفته‌تر و دقیق‌تری از آن برای سنجش بهره هوشی در سنین مختلف وجود دارد.

در آزمون وکسلر، توانایی‌ها و مقیاس‌های فرد در زمینه‌های زیر بررسی می‌شود:

 • قابلیت فضایی بصری
 • استدلال سیال
 • حافظه‌ی فعال بصری
 • قابلیت نام‌گذاری
 • حافظه توأم بصری کلامی

 • چه کسانی می‌توانند تست هوش وکسلر بدهند؟

این تست یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تست‌های سنجش هوش کودکان دبستانی، پیش‌دبستانی و بزرگسالان است. بنا بر نظریه طراح اصلی این آزمون هوش، دکتر وکسلر، گروه‌های سنی زیر بسته به نیاز خود می‌توانند نسبت به سنجش ضریب هوشی خود اقدام کنند:

  • آزمون (WAIS): مخصوص سنین ۷ تا ۱۶ سال
  • آزمون (WPPS): مخصوص سنین ۳ تا ۷ سال و کودکان پیش‌دبستانی
  • آزمون (WAIS-IV): مخصوص سنجش هوش بزرگسالان بین ۱۶ تا ۹۰ سال

جالب است بدانید آزمون شماره پنج وکسلر (مورد آخر)، امروزه پرطرفدارترین آزمون سنجش بهره هوشی بزرگسالان است.

تنها مشکلی که این آزمون دارد، آن است که طی آزمون وکسلر هوش‌های خیلی پایین یا بالا را نمی‌توان اندازه‌گیری کرد.


 • آزمون وکسلر چگونه انجام می‌شود؟

این تست شامل مجموعه‌ای از سؤالات کلامی، عملی و محاسباتی است که مهارت‌های فرد را در حوزه‌های مختلف بررسی می‌کند. در ساده‌ترین مرحله آزمون وکسلر ممکن است از کودک خواسته شود که عبارت‌های مشابه با تصاویر رنگی را تشخیص داده یا در مورد موضوعات مختلف نظرش را بگوید. زمان انجام تست وکسلر برای کودکان بسته به سطح توانایی و سن او متفاوت بوده و معمولاً بین یک تا یک ساعت و نیم زمان می‌برد.

از آزمون هوش وکسلر برای سنجش نقاط قوت، ضعف یا هوش و ادراک دانش‌آموزان در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود. همچنین این آزمون برای بزرگسالان نقش مهمی در تشخیص بیماری زوال عقل دارد.

برای انجام تست هوش وکسلر حتما به روان‌شناس مراجعه کنید. انجام و تفسیر تست هوش تنها بر عهده روان‌شناس و متخصصین مربوطه است.

2. تست هوش ریون

یکی دیگر از تست‌های هوش پرطرفدار و رایج تست هوش ریون (Raven) است. این تست هوش مجموعه‌ای از آزمون‌های غیرزبانی است که برای اندازه‌گیری استدلال قیاسی، توانایی درک مفاهیم انتزاعی، سنجش قوه ادراک و غیره برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان استفاده می‌شوند. نام دیگر تست هوش ریون، آزمون ماتریس پیش‌رونده ریون یا ماتریس‌های ریون (RPM) است.

حدود ۸۰ سال پیش در سال ۱۹۴۶ برای اولین‌بار از این روش به‌عنوان استانداردی برای سنجش بهره هوشی کودکان استفاده شد.

 • آزمون ریون چگونه انجام می‌شود؟

انواع مختلفی از آزمون ریون برای سنین مختلف وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

1. ماتریس ریون خاکستری: در این تست دفترچه سؤالاتی شامل پنج نسخه از A تا E  به فرد داده می‌شود. هر دفترچه شامل ۱۲ آیتم و سؤال بوده که به‌مرور سخت‌تر می‌شوند. این روش برای سنجش توانایی حل مسئله و رمزگشایی فرد است. ازآنجایی‌که این دفترچه‌ها سیاه‌وسفید رنگ هستند، به آن‌ها ماتریس‌های خاکستری ریون نیز گفته می‌شوند.

2. ماتریس‌های ریون رنگی: این ماتریس بیشتر برای سنجش بهره هوشی کودکان بین ۵ تا ۱۱ سال استفاده می‌شود. در مواردی بنا به صلاحدید روان‌شناس ممکن است به‌جای ماتریس‌های خاکستری برای نوجوانان و افراد بالغ هم استفاده شود. طی این آزمون دو مجموعه مجزا با زمینه‌های رنگی به فرد نشان‌داده‌شده و سپس هوش بصری او سنجیده می‌شود.

3. ماتریس‌های ریون پیشرفته: سخت‌ترین نوع این تست هوش، ماتریس ریون پیشرفته است. این آزمون شامل ۴۶ مورد بوده و با رنگ‌های سیاه‌وسفید مشخص شده‌اند. این آزمون مخصوص بزرگسالان و افراد دارای ضریب هوشی بالا است.

reven-iq-test
تست هوش ریون به‌عنوان استاندرادی برای تعیین هوش کودکان استفاده می‌شود.

تست‌های بررسی هوش تصویری و بصری

برای بررسی هوش تصویری و بصری افراد تست‌های معتبر مختلفی وجود دارد، از جمله:

1. تست آدمک گودیناف

تست هوش گودیناف، ساده‌ترین و فراگیرترین آزمون تصویری سنجش هوش است. این آزمون یکی از سریع‌ترین آزمون‌های جهان برای تعیین نمره بهره هوشی است و برای کودکان استفاده می‌شود.

آزمون تصویری و عملی گودیناف به‌خصوص برای کودکانی مناسب است که در صحبت‌کردن مشکل داشته یا دچار کندذهنی هستند.

 • آزمون گودیناف چگونه انجام می‌شود؟

طی آزمون از کودک خواسته می‌شود برحسب پیش‌زمینه‌های قبلی، تصویری بکشد. سپس نتایج این تصاویر توسط کدهای مشخص تعریف شده‌ای تفسیر شده و به هوش کودک نمره داده می‌شود.


2. تست هوش کتل (Cattell)

تست هوش کتل نسبت به تست‌هایی مانند ریون، از استاندارد بالاتری برخوردار هستند. این تست هوش تصویری یک آزمون بین‌المللی برای سنجش مهارت‌های غیرکلامی است. اعتبار آزمون کتل در سراسر دنیا بسیار بالا بوده و بسیاری از روان‌شناسان برای تعیین مهارت‌ها و هوش تصویری مراجعه‌کننده، یکی از انواع تست هوش کتل را انجام می‌دهند.

این تست در ۳ مقیاس برای ۳ گروه سنی طراحی شده و بر اساس دفترچه و مجموعه‌ای از سؤالات طبقه‌بندی شده انجام می‌شود:

 • مقیاس شماره ۱: گروه سنی ۴ تا ۸ سال و افرادی که دارای معلولیت ذهنی هستند.
 • مقیاس شماره ۲: کودکان ۸ تا ۱۴ سال و افراد بزرگسال
 • مقیاس شماره ۳: تست هوش نوجوانان بالای ۱۴ سال و بزرگسالان تیزهوش
 • آزمون کتل چگونه انجام می‌شود؟

تست هوش کتل در واقع یک آزمون آنلاین و دارای سه سطح و مقیاس اندازه‌گیری است. سطح اول شامل ۸ مسئله و مراحل بعد هرکدام ۴ آزمون دارند. بهتر است بدانید به دلیل این که اساس هر آزمون بر پایه سن و میزان توانایی فردی طراحی شده است، تمام افراد نمی‌توانند در آن شرکت کنند.

طی آزمون دو فرم A و B در اختیار فرد قرار می‌گیرد. فرم اول شامل ۵۰ سؤال و فرم دوم ۴۶ سؤال دارد. این آزمون می‌تواند به‌صورت انفرادی یا گروهی انجام شود و مدت‌زمان آن بسته به توانایی فرد دارد.

تست هوش تصویری کتل از سیستم نمره دهی متفاوتی استفاده می‌کند. ازآنجایی‌که جامعه تحت بررسی این آزمون بسیار گسترده است، لذا میانگین نمره دهی برای متوسط ضریب هوشی بین ۷۶ تا ۱۲۴ است.

انجام این آزمون مزایای بسیاری دارد و امروزه از تست هوش کتل می‌توان برای نوجوانان و جوانان از آن استفاده کرد. از جمله مزایای انجام آزمون کتل عبارت‌اند از:

  • شناسایی به‌موقع معلولیت‌های ذهنی و یادگیری
  • تشخیص استعدادهای درخشان
  • شناسایی دانش‌آموزان برجسته در جهان
  • تشخیص میزان موفقیت دانش‌آموزان در دبیرستان
  • تعیین مسیر شغلی، مشاوره و راهنمایی در زمینه مهارت‌های فردی.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو


3. تست هوش چندگانه گاردنر

تست هوش چندگانه گاردنر نیز بر سنجش هوش تصویری و غیرکلامی فرد تمرکز دارد. تست هوش چندگانه گاردنر یکی از پرکاربردترین تست‌های هوش بزرگسالان برای تعیین مسیر شغلی، آشنایی با مهارت‌ها و پیشرفت در زندگی است. در واقع تست هوش چندگانه گاردنر علاوه بر یک آزمون، بازی و تمرینی برای تقویت هوش هست و به افراد در یادگیری و توسعه مهارت‌هایشان کمک می‌کند.

امروزه تئوری هوش چندگانه گاردنر، برای جامعه‌شناسی، تدریس و آموزش استفاده می‌شود.


4. تست هوش استنفورد بینه

قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین تست هوش که برای اولین‌بار در جهان به‌عنوان استاندارد سنجش بهره هوشی معرفی شد، تست «استنفورد بینه» (Stanford-Binet test) است. این تست به‌خصوص برای کودکان استفاده می‌شود. در تست کلاسیک استنفورد بینه کودکان تیزهوش یا دارای نقص ذهنی طی روان‌شناسی و آزمایش‌های هوش مختلف شناسایی می‌شوند.

به‌مرورزمان با پیشرفت تست استنفورد بینه، نسخه‌های جدیدی از این تست آی کیو طراحی شده که مقیاس اصلی برای سنجش مهارت‌های کودکان در زمینه‌های زیر است:

 • پردازش دیداری فضایی
 • حافظه کاری
 • استدلال کمی (Quantitative reasoning)
 • دانش
 • استدلال سیال (Fluid reasoning)
 • تست استنفورد بینه چگونه انجام می‌شود؟

برای اولین‌بار در سال ۱۹۰۵ از این تست استفاده شد. طی این آزمون ۳۰ سؤال در اختیار کودکان قرار می‌گرفت که به ترتیب دشوارتر می‌شدند. این آزمون تحت‌نظر روان‌شناس انجام شده و هر سؤال بسته به نظر او و مهارت کودک تغییر می‌کردند. این مراحل تا جایی پیش می‌رفت که کودک دیگر نتواند به سؤال پاسخ دهد.

تست استنفورد بینه برای تمامی کودکان از گروه‌های سنی مختلف مناسب است؛ اما شرط اصلی انجام آزمایش تحت‌نظر روان‌شناس است. اگر در این زمینه نیاز به کمک دارید، پس از خواندن این مطلب با روان‌شناس تماس بگیرید. بهتر است انجام و تفسیر تست هوش را به عهده روان‌شناس بگذارید.

تست-هوش-تصویری-کودکان
تست‌های مختلفی برای تعیین هوش تصویری و بصری افراد وجود دارد.

تست هوش هیجانی (EQ) 

هوش هیجانی یا هوش عاطفی و احساسی شامل توانایی فرد برای شناخت، درک و کنترل احساسات خود و دیگران است. تعدادی تست برای بررسی و تعیین هوش هیجانی در افراد طراحی شده است؛ از جمله:

1. تست هوش برادبری

یکی دیگر از جنبه‌های مهمی که برای سنجش هوشیاری کودک یا افراد بزرگسال باید بررسی شود، میزان تسلط بر هوش هیجانی است. اطلاع از مشکلات در زمینه هوش هیجانی و پیداکردن راه‌حل برای آن می‌تواند بسیاری از مشکلات زندگی از افسردگی تا خستگی و دل‌زدگی از زندگی را برطرف کند.

تست هوش «برادبری» یکی از بهترین تست‌های ارزیابی هوش هیجانی است. این تست برای بررسی توانایی ارتباطی افراد طراحی شده و قدرت تفکر او را در مقایسه با هیجانات و احساسات بررسی می‌کند.

نتیجه آزمون برادبری مانند تست آی کیو به‌صورت عدد نمایش داده می‌شود و نشان‌دهنده توانایی شما در زمینه هوش هیجانی است. این اعداد از ضعیف تا عالی طبقه‌بندی شده و درصورتی‌که دچار مشکل جدی باشید؛ روان‌شناس اقدامات لازم را برای بهبود کیفیت زندگی شما انجام خواهد داد.

 • تست هوش برادبری برای چه کسانی مناسب است؟

  • نوجوانان دارای مشکل پرخاشگری
  • افراد مبتلا به افسردگی
  • افراد دچار مشکلات انزوای اجتماعی
  • افراد ناتوان در کنترل احساسات، هیجانات و خشم.

2. تست هوش بار آن

یکی از بهترین تست‌های هوش هیجانی که با تمرکز بر بهبود شرایط فردی طراحی شده است، تست هوش هیجانی «بار آن» است. طی این تست انگیزه، پشتکار، توانایی فرد در برابر تحمل مشکلات، سرخوردگی، کنترل رفتار، مشکلات مربوط به اضطراب، و احساساتی مانند همدلی و هم فکری ارزیابی می‌شوند.

اگر در این آزمون نمره بالایی دریافت کنید، بدان معناست که دیگران به‌راحتی بر شما تأثیر گذاشته و با احساسات آن‌ها درگیر می‌شوید. به‌طورکلی در این آزمون ۵ مورد بررسی می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • مهارت‌های درون‌فردی: ظرفیت‌ها و توانایی‌های شخصی
 • مهارت‌های برون فردی: عملکرد فرد در ارتباط با دیگران
 • مهارت سازگاری: نحوه پاسخ به شرایط و قرارگرفتن در مشکلات بحرانی
 • مهارت توانایی استرس: میزان مهارت فرد در مقابله با تنش
 • مهارت‌های روابط اجتماعی: لذت بردن از زندگی، ارزیابی نگرش، بررسی ژنتیکی احتمال بروز افسردگی و غیره
emotional-intelligence
هوش هیجانی به توانایی شناخت و کنترل احساسات و هیجانات خود و دیگران گفته می‌شود.

تست هوش منسا چیست؟

شاید تابه‌حال نام تست هوش منسا را شنیده باشید. همان‌طور که اشاره شد، تست‌های هوش انواع مختلفی دارند که تنها به موارد فوق محدود نمی‌شوند. تست‌های نظامی، تست آلفا و تست منسا و غیره همگی از دیگر انواع تست‌های سنجش هوش در زمینه‌های مختلف هستند.

این روزها نام تست منسا بیش از سایرین به گوش می‌خورد. بهتر است بدانید «منسا» در واقع سازمانی برای افراد با ضریب هوشی بالا است. این انجمن یک سازمان بین‌المللی نخبگان نیست و افراد از سراسر جهان با ضریب هوشی بالا می‌توانند در آن عضو شوند. جالب است بدانید سازمان منسا تنها اعضایی را می‌پذیرد که ضریب هوشی آن‌ها بالاتر از ۹۸ درصد جامعه خودشان باشد.

منسا سازمانی برای افراد با صریب هوشی بالاست، یعنی افرادی که ضریب هوشی آنها بیشتر از 98% جامعه خودشان است.

اغلب اعضای این سازمان نوجوانان و بزرگسالان تیزهوش بوده اما در این میان برخی کودکان تیزهوش نیز توانسته‌اند به عضویت سازمان برسند. جالب است بدانید جوان‌ترین فردی که به عضویت این سازمان رسیده است، تنها ۲ سال و ۵ ماه داشته است. اما چطور؟

سازمان منسا بسته به کشوری که در آن واقع شده است، از دو روش برای پذیرش افراد برگزیده استفاده می‌کند. برای مثال سازمان منسای آمریکا، آزمون تخصصی خود را دارد. اما اغلب کشورها دو آزمون کتل و استنفورد را ملاک پذیرش خود در نظر می‌گیرند. افراد برای پذیرش در این سازمان و شرکت در آزمون منسا به ترتیب باید در آزمون‌های گفته شده حداقل نمره ۱۴۸ و ۱۳۲ را کسب کنند.

در واقع هدف ساخته‌شدن چنین سازمانی، گزینش افراد برجسته در زمینه‌های مختلف و فراهم‌کردن زمینه پیشرفت برای آنهاست؛ چرا که دانش آن‌ها می‌توانید حلال بسیاری از مشکلات جهان باشد. با تشخیص به‌موقع استعدادهای درخشان و فراهم‌کردن زمینه برای آموزش‌وپرورش آن‌ها می‌توان آینده روشن‌تری برای تمامی جوامع ساخت.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو


نتیجه تست هوش چقدر معتبر است؟ آیا به نتایج تست هوش آنلاین اعتماد کنم؟

هرکدام از ما بارهاوبارها تبلیغ تست‌های هوش آنلاین را در اینترنت، تلویزیون و مجلات مختلف دیده‌ایم، اما نتایج این تست‌ها تا چه حد قابل‌اعتماد است؟

توصیه دکترتو، این است که برای انجام تست هوش یا مسائل دیگر در زمینه روان‌شناسی حتماً به روان‌شناس مراجعه کنید. تست‌های معرفی شده همگی از جمله بهترین تست‌های بین‌المللی هوش در جهان هستند که کاربردهای مختلفی دارند، اما مهم‌ترین نکته این است که این تست‌ها حتماً باید زیر نظر روان‌شناس انجام شوند و توسط او تفسیر شوند. در غیر این صورت مبنای درستی برای تعیین هوش نخواهند بود.

بنابراین می‌توان گفت اگر تست هوش معتبر تحت‌نظر روان‌شناس انجام شود، ملاک قابل اعتمادی برای سنجش هوش و مشاوره‌های لازم است. پیشنهاد می‌کنیم برای انجام تست هوش به مراکز و کلینیک‌های روان‌شناسی معتبر مراجعه کنید و انجام آن را به افراد متخصص بسپارید. نتایج آزمون‌های آنلاین اغلب رندوم (تصادفی) و بر حسب تجربه سایر کاربران بوده و به‌صورت شخصی برای شما طراحی نشده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان به نتیجه تست هوش آنلاین اعتماد چندانی کرد.

هرچند که گاهی انجام آن می‌تواند مایه سرگرمی باشد، اما اگر به‌صورت جدی به دنبال تعیین هوش هستید، باید به روان‌شناس مراجعه کنید.


مزایای انجام تست هوش

همان‌طور که در خلال متن بارهاوبارها به آن اشاره شد، انجام تست هوش به‌خصوص برای کودکان می‌تواند در پیشرفت تحصیلی و تعیین مسیر زندگی آن‌ها کمک کرده و حتی مزایای بی‌شماری برای بزرگسالان داشته باشد. زمانی که به پزشک متخصص مراجعه می‌کنید، طی جلسات مختلف یاد می‌گیرید چطور بهره هوشی خود را بالا برده یا حتی عوامل مؤثر بر کاهش آن را شناخته و برطرف کنید. انجام تست هوش می‌تواند تأثیر چشمگیری در اعتمادبه‌نفس و سلامت روحی افراد داشته باشد. به طور خلاصه از جمله مزایای انجام انواع تست هوش می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • آشنایی با طرز تفکر و شناخت بهتر خود
 • افزایش قدرت تمرکز
 • شناسایی نقاط ضعف و قدرت
 • درمان افسردگی
 • کمک به رشد و بهبود توانایی‌های فردی
 • کمک به انتخاب رشته تحصیلی و مسیر شغلی صحیح
 • تشخیص به‌موقع بیماری‌های مربوط به یادگیری ذهنی و درمان آن‌ها
 • جلوگیری از بیماری آلزایمر
 • وسعت قدرت تفکر
 • بهبود کیفیت زندگی
 • جلوگیری از کندذهنی کودکان

در کنار تمام این مسائل انجام تست هوش تحت‌نظر روان‌شناس به‌ویژه برای والدینی مناسب است که نسبت به هوش کودک خود حساس بوده و به‌نوعی دچار وسواس فکری شده‌اند. انجام این تست‌ها در کنار روان‌شناسی خانوادگی می‌تواند به حل چنین مشکلاتی کمک کند. از سویی دیگر تست هوش بزرگسالان نیز به آن‌ها کمک می‌کند از مشکلاتی مانند دل‌زدگی شغلی، افسردگی روحی و سنی یا حتی مشکلات زناشویی رها شوند.

تست-هوش
برای انجام و تفسیر تست هوش حتما به روان‌شناس و کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید.

معایب انجام تست هوش چیست؟

پاسخ به این سؤال بستگی به شخصیت فرد دارد. در برخی افراد نتیجه تست هوش می‌تواند با احساس سرخوردگی همراه باشد. در چنین شرایطی است که باید در نظر داشت که هر فرد در زمینه خاصی استعداد دارد، بنابراین به کمک روان‌شناس باید تست‌های مختلف انجام دهد تا به بهترین نتیجه برسد.

مسئله دیگری که باید به آن اشاره کرد، فشار والدین برای تحمیل باهوش بودن به کودکان است. گاهی برخی والدین به دلیل حساسیت بیش از حد می‌خواهند فرزندشان بالاترین نمره را کسب کند و درصورتی‌که چنین اتفاقی نیفتد، ممکن است برخوردهای مناسبی نداشته باشند.

از دیگر انتقادهایی که بر انواع تست‌های هوش وارد است، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • درنظرنگرفتن شرایط محیطی و زیستی در برخی تست‌ها
 • تأثیر مسائل ژنتیکی و فیزیکی
 • تأثیر تغذیه بر هوش
 • مسائل فرهنگی و اجتماعی
 • روابط احساسی و مسائل شخصی فرد

شناخت هوش فرزند و تقویت او در همان زمینه، می‌تواند تأثیر زیادی در آینده فرزندتان داشته باشد. البته به این دقت داشته باشید که نباید باهوش بودن را به فرزندتان تحمیل کنید.

آیا می‌توان بهره هوشی را افزایش داد؟

بله! راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان بهره هوشی خود را بهبود بخشید. از جمله اقداماتی که می‌توانید انجام دهید:

 • تغییر سبک زندگی
 • ورزش روزانه
 • تغذیه سالم
 • مدیتیشن
 • کنترل اضطراب
 • مطالعه
 • روان‌درمانی

هزاران روش وجود دارد که به کمک آن می‌توانید بهره هوشی خود یا کودکتان را افزایش دهید. مهم‌ترین این اقدامات توجه به تغذیه سالم به‌خصوص در کودکان و داشتن فعالیت روزانه است. هرگز برای باهوش بودن کودک یا خودتان، استرس نداشته باشید. شما به‌مرورزمان با مراجعه مداوم به روان‌شناس می‌توانید سبک زندگی را بهبود بخشیده و استعداد و هوش واقعی خود را کشف کنید.


چه زمانی نیاز به انجام تست هوش دارید؟

همان‌طور که اشاره شد تست هوش از ۳ سالگی تا ۹۰ سالگی قابل انجام است، اما شما به چه تست هوشی نیاز دارید؟ این مسئله‌ای است که در قدم اول باید به آن رسیدگی کنید. با خود صادق باشید اگر احساس بدی دارید، حس می‌کنید نسبت به کودکتان حساس شده‌اید یا مشکلات مشابه دارید به روان‌شناس مراجعه کنید. یک روان‌شناس بهترین راه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

انجام تست هوش مزایای بسیاری دارید که به آن‌ها اشاره کردیم، انجام تست هوش همچنین برای زوجینی مناسب است که قصد بارداری داشته و سابقه ژنتیکی مشکلات ذهنی در خانواده یا ازدواج فامیلی دارند.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو


کلام آخر از دکترتو

حالا که با انواع تست هوش، مزایا، کاربردها و دلایل انجام آن آشنا شدید، نظر شما چیست؟ دقت داشته باشید گاهی وسواس بیش از حد نسبت به هوش می‌تواند منجر به افسردگی یا عزت‌نفس پایین شود و بی‌صدا به شما آسیب می‌رساند. همچنین والدینی که دچار حساسیت نسبت به هوش کودک خود شده‌اند یا مشکلاتی در تکلم و یادگیری کودک مشاهده می‌کنند، می‌توانند با انجام تست هوش تحت‌نظر روان‌شناس از همان ابتدا، اقدام به درمان کودک خود کرده یا حتی استعدادهای درخشان او را تشخیص دهند. شما در کسری از ثانیه می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت «دکترتو» با بهترین روان‌شناس های کشور آشنا شده و علاوه بر خدمات مشاوره، با استفاده از سامانه نوبت‌دهی آنلاین نسبت به تعیین وقت ویزیت از روان‌شناس مورد نظرتان اقدام کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: verywellfamily , pearsonassessments , originstutoring , healthline , verywellmind , mensa , minddisorders

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام