درد ماهیچه ای و شایع ترین درمان های آن

15
دلایل درد ماهیچه ای

درد ماهیچه ای چیست؟

در تمام طول هفته شما سخت کار می کنید، پس هنگامی که آخر هفته فرا می رسد می خواهید به شدت خوش گذرانی کنید. هیچ کاری به اندازه ی تفریحاتی مانند پیاده روی یا کوهنوردی یا تمرین شدید در سالن بدنسازی برای تجدید نیروی شما، وجود ندارد. اما تمام این تمرینات ممکن است باعث درد و گرفتگی عضلانی شود، که معمولا ۱ یا ۲ روز پس از آن رخ می دهد. از درد عضلانی غافل نشوید، پیدا کردن علت و درمان درد ماهیچه ای، شما را به شرایط مناسب قبلی باز می گرداند. در حال حاضر تقریبا همه ی افراد گاهی به درد عضلانی مبتلا می شوند. درد ماهیچه ای می تواند یک منطقه ی کوچک یا کل بدن شما را درگیر کند و از خفیف تا شدید طبقه بندی می شود. گرچه اکثر دردهای عضلانی در مدت زمان کوتاهی خود به خود بهبود می یابند، اما گاهی اوقات درد ماهیچه ای می تواند چندین ماه طول بکشد. همچنین درد  ماهیچه ای می تواند در هر قسمتی از بدن مثل: گردن، کمر، پاها و حتی دستان رخ دهد.

دلایل درد  ماهیچه ای چیست؟

شایع ترین علل درد عضلانی، کشیدگی، استرس، آسیب بیش از حد و ضعف مختصر عضلانی هستند. این نوع درد معمولا نقطه ای است و فقط چند عضله یا بخش کوچکی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. درد سیستمیک عضلات (درد در تمام بدن ) اغلب نتیجه ی عفونت، بیماری یا عوارض جانبی دارو است.

علل رایج درد ماهیچه ای عبارتند از:

 • سندرم خستگی مزمن
 • لنگیدن
 • درماتومیوزیت( التهاب پوست و عضله)
 • دیس تونیا (اختلال در تون و انقباض عضله)
 • هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید)
 • آنفلوآنزا و سایر بیماری های ویروسی
 • لوپوس
 • بیماری لایم
 • داروها، به ویژه داروهای کنترل کننده ی کلسترول که به عنوان استاتین ها شناخته می شوند.
 • گرفتگی عضله
 • سندرم درد مزمن
 • پلی میوزیت (بیماری التهابی که باعث ضعف عضلانی می شود)
 • آسیب های کششی تکراری
 • آرتریت روماتوئید (بیماری التهابی مفصل)
 • تب کوه راکی
 • پیچ خوردگی ها
 • بعد از تمرین باشگاهی، ورزش کردن یا حتی انجام کارهای خانه ، بروز درد عضلانی طبیعی است. مخصوصا اگر:

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

کاری انجام داده اید که به آن عادت نداشته اید، مانند شرکت در دو ماراتن، در حالی که به طور معمول فقط چند کیلومتر را می دوید.

شدت تمرینات خود یا طول تمرینات خود را به طور ناگهانی افزایش داده اید.

انجام تمرینات غیرمعمولی که باعث کشیدگی عضلات شما شود، مانند پایین آمدن از تپه

این تغییرات در ورزش های معمول می تواند باعث آسیب های کوچک در فیبرهای ماهیچه و بافت همبند شود و حدود یک روز بعد، شروع به احساس درد می کنید. این اختلاف زمانی را “تاخیر در شروع درد ماهیچه ای” می نامند، که شروع درد حدود ۴۸ ساعت طول می کشد و سپس به تدریج بهبود می یابد.

خبر خوب این است که وقتی شما همان فعالیت را دوباره انجام می دهید، عضلات شما به این حرکات عادت می کنند و در واقع شما درد کمتری خواهید داشت یا هیچ دردی حس نمی کنید، زیرا اکنون شما عضله و بافت همبند تان را تقویت کرده اید.

علت درد مفصل: درد مفصل معمولا نشانه ای از استئوآرتریت است. این وضعیت التهابی در سنین بالا شایع تر است. غضروفی که مفاصل را پوشش می دهد، تحلیل رفته و مفاصل را ملتهب و دردناک می کند. علت درد مفصل می تواند ناشی از استفاده ی بیش از حد و یا آسیب به آن باشد، به عنوان مثال، آسیب آرنج در تنیس بازان یا آسیب زانو ناشی از مشکل رباط یا منیسک باشد. رباط بافتی است که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کند. منیسک یک دیسک لاستیکی است که زانوی شما را پوشش می دهد.

درمان درد ماهیچه ای

سوال بزرگی که بسیاری از مردم هنگام مراقبت از درد ماهیچه ای می پرسند این است که برای درمان از گرما یا سرما استفاده کنند. کارشناسان می گویند سرمای غیر مستقیم (یک بسته یخ پیچیده شده در یک حوله نازک) برای تسکین فوری مناسب است.

تا زمانی که از گرما استفاده می کنید، احساس خوبی خواهید داشت، اما گرما نمی تواند آسیب را کاهش دهد و یا آن را به زودی از بین ببرد.

بعد از انجام فعالیت برای کاهش التهاب در ناحیه ی دردناک، ابتدا از یخ استفاده کنید سپس برای افزایش جریان خون به منطقه از گرما استفاده کنید. گرما همچنین می تواند به کاهش درد مفاصل کمک کند.

اگر گاهی دچار درد عضلانی می شوید می توانید برای کاهش درد با صلاحدید پزشک از داروهایی مثل استامینوفن، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن استفاده کنید. فقط در مورد استفاده ی مکرر از NSAID ها احتیاط کنید. استفاده ی طولانی مدت می تواند توانایی باز سازی ماهیچه را مختل کند. با پزشک یا داروساز خود در رابطه با هرگونه تداخل دارویی این داروها با داروهای مصرفی قبلی تان مشورت کنید. همچنین اگر دچار زخم، بیماری کلیوی، بیماری کبدی یا سایر مشکلات هستید، ممکن است لازم باشد از بعضی داروها اجتناب کنید.

گاهی اوقات دردهای ماهیچه ای به بیش از بسته ی یخ و یا یک ضد درد نیاز دارند. درد عضلانی که به سرعت ایجاد می شود و شدید است نشان دهنده ی آسیب جدی می باشد. اگر درد شدید باشد یا بیش از چند روز طول بکشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

کارشناسان توصیه می کنند، برای جلوگیری از دردهای  ماهیچه ای قبل از تمرین با انجام تمرین های کششی بدن خود را گرم کنید. اما تحقیقات نشان می دهد که تمرینات کششی پیش از ورزش برای جلوگیری از درد یا آسیب عضلانی موثر نیست. بهتر است قبل از ورزش و بعد از ورزش که عضلات شما گرم هستند، تمرین کششی خوبی داشته باشید.

مصرف چندین ماده ی طبیعی شامل آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C برای جلوگیری از دردهای ماهیچه ای مفید است. اما قبل از مصرف دوزهای بالا از هر نوع ویتامین، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است درد ماهیچه ای در کسانی که ورزش شدید و سنگین می کنند، با مصرف برخی از پروتئین ها تسکین پیدا کند. مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل های پروتئینی پس از تمرین شدید، درد عضلانی را بهبود می بخشد.

چه مواقعی برای درمان درد ماهیچه ای به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مشکل پزشکی دارید یا در مورد سلامت خود مطمئن نیستید قبل از شروع برنامه ی ورزشی، با پزشک خود مشورت کنید. او می تواند به شما در پیدا کردن یک برنامه ی تمرینی موثر و مناسب شما کمک کند.

وقتی درد مفصلی دارید، ممکن است وسوسه شوید که در رختخواب بمانید. با این حال، یکی از بهترین کارهایی که برای مفصل تان می توانید انجام دهید ورزش است. تمرینات تحمل وزن می توانند به تقویت عضلات کمک کنند. حواس تان باشد بیشتر از نقطه ای که دچار درد می شوید ورزش نکنید.

همچنین مشورت با فیزیوتراپ می تواند مفید باشد، که چگونه با خیال راحت ورزش کنید و چگونه در حین ورزش وضعیت مناسب بدنی داشته باشید تا آسیب نبینید یا ورزش شما درد مفاصل تان را بدتر نکند.

در صورت همراهی علائم زیر با درد ماهیچه ای، فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • مشکل تنفسی یا سرگیجه
 • ضعف عضلانی شدید
 • تب بالا و سفتی گردن

در صورت داشتن علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • علائم گزش یا نیش
 • وجود بثورات پوستی، به ویژه بثوراتی موسوم به “چشم گاو” که نشانه ای از بیماری لایم هستند.
 • درد عضلانی، به ویژه در عضلات پشت ساق پا، که با ورزش همراه است و با استراحت حل می شود.
 • علائم عفونت، مانند قرمزی و تورم، در اطراف عضله ی دردناک
 • درد ماهیچه ای پس از شروع مصرف یا افزایش دوز دارو( به خصوص استاتین ها که برای کنترل کلسترول استفاده می شوند)
 • درد ماهیچه ای که با درمان خانگی بهبود نمی یابد.

تنظیم و ترجمه: نرجس خبازی

 منبع:webMD، healthline ، mayoclinic

  دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

15 دیدگاه‌ها

 1. سلام سه ماه است که واکسن سینوفارم زدم وگاهگاهی دچار دردشدید در مچ پاهایم میشوم یعنی میتونه علتش عوارض واکسن باشه ؟
  برا کاهش درد چه کنم؟

  • سلام دوست عزیز
   دردهای ماهیچه ای با احتمال خیلی کم از عوارض واکسن میتونه باشه و بهتره به دنبال علل عضلانی اسکلتی باشی. از این لینک میتونی با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ارتباط باشی.
   متخصص طب فیزیکی

 2. سلام وعرض ادب
  چن سالی هست پشت پاهام درد می‌کنه اگه در روز ی کار سنگین یا یخورده فشار به پاهام بیارم دیگه شب از پا درد خواب ندارم.بیشتر وقتا انگار گوه نوردی کردم خسته هستم فقط از ناحیه پا.وقتی از شل کننده عضلانی مصرف میکنم بهترم.

  • سلام دوست عزیز
   شایع ترین علل درد عضلانی، کشیدگی، استرس، آسیب بیش از حد و ضعف مختصر عضلانی هست. این نوع درد معمولا نقطه ای بوده و فقط چند عضله یا بخش کوچکی از بدن رو تحت تاثیر قرار میده. مشکلات تیروئید، کمبود ویتامین های گروه ب، منیزیوم و کلسیم، بیمایذ التهابی مفاصل نیز باعث این دردها میشه. توصیه میکنیم به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنی.
   متخصص توانبخشی

 3. سلام امروز بعد از بیدار شدن از خواب احساس درد تو عضله پشت پای چپم کردم مثل حالتی که ضربه شدیدی به عضله پشت پا پایین زانو وارد بشه بطوری که برای راه رفتن دچار مشکل شدم و لنگ میزنم البته دردم داره به بالا و سمت ران تیر میکشه موقعی که پام ثابته درد ندارم ولی تو حرکت درد شدیدی دارم هیچ حرکت کششی و فشاری هم وارد نکردم علتش چیه چیکار کنم؟ ممنون

  • سلام دوست عزیز
   علاوه بر مشکلات گرفتگی عضلات ممکنه شما بدنتون کمبود کلسیم و منیزیوم هم داشته باشه که باعث گرفتگ یشده و یا مشکل شما مربوط به مهره های لگن و پایین کمر باشه. توصیه میکنم برا بررسی بیشتر یه متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شما رو ویزیت کنه. من لینک نوبت رو برات میزارم.
   طب فیزیکی و توانبخشی

 4. سلام من حدود یک هفته هست که به باشگاه میرم و دست چپم دچار درد ماهیچه شده. من باید چه کار کنم تا بهبود پیدا کنه؟ آیا این درد طبیعیه؟

  • سلام دوست عزیز
   شروع حرکات ورزشی باید همراه با گرم کردن بدن و ماهیچه باشه. میتونی از مسکن های ساده استفاده کنی و با آب گرم یا ژل های موضعی برای رفع انقباض ماهیچه های بدن استفاده کنی.

 5. سلام من حدود یک هفته هست که به باشگاه میرم و دست چپم دچار درد ماهیچه شده. من باید چه کار کنم تا بهبود بیاره؟ آیا این درد طبیعیه؟

  • سلام دوست عزیز
   درد ماهیچه شما به خاطره کشیدگی عضلات هست . کیسه آبگرم، مسکن و ماساژ با ژل موضعی بهت کمک میکنه ولی برا اطمینان از عدم آسیب عضلات باید یه ویزیت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی هم انجام بدی. من برات لینکش رو میزارم.
   متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

 6. سلام بابام حدود ۲۵ روز پیش به کرونا مبتلا شد الان چند روزی هست درد نقطه ای در عضله ساق پا دارد،نسبت به چند روز قبل بیشتر شده نیاز به مراجعه به پزشک هست یا خیر؟(سن ۶۳ سال)

 7. سلام الان حدود یک هفته میشه که پاهام در شدید می‌کنه نمی‌دونم چرا راننده هستم .بالا زانوهایم وماهیچه های پشت پام.

  • سلام همراه گرامی
   می تونه به شغلون و اینکه دائم پاتون از صندلی آویزون هست و پدال رو فشار میدین مربوط باشه. اما برای اطمینان لازمه از عروق پشت پاتون هم سونوگرافی انجام بشه تا تشکیل لخته ی خون در عروق پشت پا بررسی بشه.

 8. سلام پای چپ وراست عضلات ران سفت میشود وتولید درد میکند علت چیست چند وقت است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید