تفاوت سرماخوردگی و آنفلوانزا چیست؟

تفاوت سرماخوردگی و آنفلوانزا چیست؟

تفاوت آنفلوانزا و سرماخوردگی چیست؟

هنگامی که با عطسه از خواب بیدار می شوید، سرفه می کنید، بدن درد، تب و ضعف عضلانی دارید، چگونه می توان فهمید که علائم آنفلوانزا یا سرماخوردگی است؟ مهم است که تفاوت بین علائم آنفلوانزا و سرماخوردگی را بدانید. علائم تنفسی سرماخوردگی نسبت به آنفلوانزا خفیف تر است، در حالی که علائم سرماخوردگی موجب بی حالی به مدت چند روز می شود، اما علائم آنفلوانزا از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد، همچنین ممکن است آنفلوانزا به مشکلات جدی مانند ذات الریه و بستری شدن منجر شود.

علایم سرماخوردگی چیست؟

معمولا سرماخوردگی با گلودرد آغاز می شود و اغلب بعد از یک یا دو روز از بین می رود. در روزهای چهارم و پنجم علائم درگیری بینی، آبریزش و گرفتگی بینی همراه با سرفه ظاهر می شود. تب در بزرگسالان رایج نیست، اما ممکن است تب خفیفی رخ دهد و در سرماخوردگی کودکان وجود تب احتمال بیشتری دارد. با علائم سرماخوردگی، در چند روز اول ترشحات بینی، آبکی است، که به مرور زمان غلیظ تر و تیره تر می شود، که تیره بودن مخاط طبیعی است و به معنی عفونت های باکتریایی مانند عفونت سینوسی نیست. چندین ویروس مختلف ممکن است باعث ایجاد علائم سرماخوردگی شوند. معمولا علائم سرماخوردگی حدود یک هفته طول می کشد، که این بیماری در سه روز اول مسری است، یعنی شما می توانید سرماخوردگی را به دیگران منتقل کنید، بنابراین در خانه بمانید و استراحت کنید.اگر علائم سرماخوردگی پس از یک هفته بهبود نیافت، ممکن است عفونت باکتریایی باشد و نیاز به آنتی بیوتیک دارید.

گاهی اوقات ممکن است علائم سرماخوردگی را با آبریزش بینی ناشی از آلرژی (تب یونجه) یا عفونت سینوسی اشتباه گرفته شود. اگر علائم به سرعت شروع شد و پس از یک هفته بهبود یافت، این علائم به نفع سرماخوردگی است و آلرژی نیست، ولی اگر علائم بعد از یک هفته بهتر نشد، به پزشک خود جهت تشخیص آلرژی یا عفونت سینوسی مراجعه کنید.

علائم شایع آنفلوانزا چیست؟

علائم آنفلوانزا به مراتب شدیدتر از سرماخوردگی است و شروع سریعی دارد و علائم آن شامل گلودرد، تب، سردرد، درد عضلانی، گرفتگی بینی و سرفه است، در حالی که به طور خاص آنفلوانزای خوکی همراه با استفراغ و اسهال است. بیشتر علائم آنفلوانزا به تدریج طی دو تا پنج روز بهبود می یابند و به ندرت بیشتر از چند هفته ادامه می یابند. ذات الریه به خصوص در جوانان، سالمندان و افراد مبتلا به مشکلات قلبی و ریوی شایع ترین عارضه ی آنفلوانزا است و اگر دچار تنگی نفس شدید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. یکی دیگر از نشانه های شایع در ذات الریه، تب است، که پس از گذشت یک یا دو روز برطرف می شود. درست مانند ویروس های سرماخوردگی، ویروس های آنفلوانزا از طریق غشای مخاطی بینی، چشم یا دهان وارد بدن می شوند، بنابراین هر بار که دست خود را به یکی از این مناطق می زنید، می توانید خود را با یک ویروس آلوده کنید، بنابراین تمیز نگه داشتن دست ها با شستشوی مکرر آنها جهت پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوانزا حائز اهمیت است.

دلایل ابتلا به سرماخوردگی چیست؟

رینوویروس (بیش از ۵۰ درصد) عامل اکثر سرماخوردگی ها است و سایر عوامل شناخته شدهی دیگر عبارتند از: کرونا ویروس (۱۰ تا ۱۵ درصد)، آنفلوانزا (۵ تا ۱۵ درصد)، پارا آنفلوانزا (۵ درصد)، سنسیشیال تنفسی (۵ درصد) و متاپنوموویروس، اما اغلب هیچ ارگانیسم آلوده کننده ای شناسایی نمی شود. در صورت قرار گرفتن مجدد در معرض ویروس، بیماری به صورت خفیف تر در مدت زمان کوتاهتری رخ می دهد. به طور معمول آدنوویروس عامل التهاب حنجره و قسمت تحتانی دستگاه تنفسی است، اما باکتری های شایع دستگاه تنفسی مانند استرپتوکوک پنومونیا، هموفیلوس آنفلوانزا، موراکسلا کاتارالیس ممکن است با سرماخوردگی مرتبط باشند، با این حال از آنتی بیوتیک ها جهت درمان سرماخوردگی استفاده نمی شود. عللی از جمله قرار گرفتن در معرض افراد مبتلا، سن پایین، فصل زمستان، حضور در مراکز نگهداری مانند مهدکودک ها و قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا سایر تحریک کننده های تنفسی خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهند.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

تشخیص افتراقی های سرماخوردگی چیست؟

علائمی در سرماخوردگی دیده می شود، که با دیگر بیماری ها مشابه است، این بیماری ها عبارتند از:

 • تب یونجه یا رینیت آلرژیک
 • التهاب سینوزیت مزمن
 • التهاب سینوزیت حاد
 • التهاب لوزه ی استرپتوکوکی
 • مونونوکلئوز عفونی یا بیماری بوسه یا تب غده ای ناشی از ویروس اپشتین
 • آنفلوانزای فصلی
 • آنفلوانزای H1N1
 • پرتوزیس یا سیاه سرفه
 • دیفتری
 • عفونت مننگوکوکی
 • ایدز

چگونه می توان از علائم آنفلوانزا یا سرماخوردگی پیشگیری کرد؟

مهمترین اقدام پیشگیرنده از سرماخوردگی و آنفلوانزا، شستن مکرر دست ها است، که شستشوی دست با مالیدن دست ها با آب گرم و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه باعث زدوده شدن آلودگی می شود. علاوه بر شستشوی دست ها، واکسن آنفلوانزا می تواند موجب پیشگیری از آنفلوانزای فصلی شود، که فعالیت این بیماری در ماه های بهمن و اوایل اسفند است. ظرف دو هفته بعد از واکسن آنفلوانزا، آنتی بادی هایی که در بدن تولید می شوند، فرد را از ابتلا به آنفولانزا محافظت می کنند و کودکانی که برای اولین بار واکسن دریافت می کنند نیاز به دو دوز جداگانه به فاصله ی یک ماه دارند. اگر در معرض افراد مبتلا به آنفلوانزا قرار گرفته اید، داروهای ضد ویروسی می تواند در پیشگیری از ابتلا کمک کننده باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر در حال حاضر علائم آنفلوانزا یا سرماخوردگی دارید، مهم است که در صورت وجود علائم شدید زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

تب پایدار: تب بیش از سه روز می تواند نشانه ی عفونت باکتریایی دیگری باشد، که باید درمان شود.

بلع دردناک: گرچه گلودرد ناشی از سرماخوردگی و آنفلوانزا می تواند موجب ناراحتی خفیفی شود، اما گلو درد شدید به معنی گلو درد باکتریایی است و نیاز به درمان توسط پزشک دارد.

سرفه مداوم: هنگامی که سرفه بعد از دو تا سه هفته برطرف نشود، ممکن است برونشیت باشد و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد. خلط پشت حلق یا سینوزیت نیز می تواند موجب سرفه مداوم شود، علاوه بر این، آسم یکی دیگر از علل سرفه مداوم است.

سردرد و گرفتگی بینی پایدار: هنگامی که سرماخوردگی و آلرژی باعث گرفتگی و انسداد سینوس ها می شود، می توانند منجر به عفونت سینوسی (سینوزیت) شود.اگر بعد از یک هفته دچار درد در اطراف چشم ها و صورت همراه با ترشحات غلیظ بینی بودید، ممکن است عفونت باکتریایی داشته باشید و احتمالا نیاز به آنتی بیوتیک دارید، با این حال اکثر عفونت های سینوسی نیاز به آنتی بیوتیک ندارند.

در بعضی موارد، ممکن است نیاز به دریافت اقدامات اورژانسی داشته باشید و در بزرگسالان علائم بحران عبارتند از:

 • درد شدید قفسه سینه
 • سردرد شدید
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • گیجی
 • استفراغ پایدار

نشانه های اضطراری در کودکان عبارتند از:

 • به سختی تنفس کردن یا تنفس سریع
 • آبی شدن رنگ پوست
 • عدم مصرف مایعات به اندازه ی کافی
 • بی حالی و عدم فعالیت به طور طبیعی
 • تحریک پذیری شدید یا ناراحتی
 • علائمی که بهبود یابد و سپس به طور ناگهانی بدتر شود
 • تب همراه با دونه دونه شدن بدن

درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا چیست؟

سرماخوردگی و آنفلوانزا یکی از شایعترین علل غیبت در مدرسه و سرکار هستند و به طور متوسط بزرگسالان سالانه دو تا سه بار به سرماخوردگی و ۲۰ درصد از افراد در فصل شیوع آنفلوانزا به آن مبتلا می شوند، هیچ درمانی برای سرماخوردگی یا آنفولانزا وجود ندارد، اما اکثر موارد را می توان در خانه مدیریت کرد، که درمان های خانگی شامل استراحت در رختخواب، اجتناب از اعمال فیزیکی و مصرف مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن، که شامل هر گونه نوشیدنی های غیر الکلی می شود، اما توصیه می شود که از نوشیدنی های کافئین دار به دلیل اختلال در خواب پرهیز شود، بنابراین اکثر افراد با استراحت کافی به ویژه به هنگام تب و مصرف مایعات می توانند علائم خود را از بین ببرند. علاوه بر استراحت و مصرف مایعات درمان های خانگی زیر می تواند با تامین آب مورد نیاز بدن، پاکسازی بینی و گلو و برطرف کردن سردرد و گلودرد علائم این دو بیماری را برطرف کنند:

 • نوشیدن چای داغ سبز، سیاه و یا گیاهی، در صورت لزوم با طعم لیمو یا عسل
 • خوردن سوپ مرغ داغ
 • استفاده از دستگاه بخور جهت مرطوب کردن هوای خشک
 • گرفتن دوش آب گرم یا نشستن در حمام با دوش آب گرم برای ایجاد بخار
 • قابلمه ی آب جوش که با قرار دادن سر خود در بالای آن، بخار تولید شده از آن را استنشاق کنید، که می توان با استفاده از حوله یا پارچه بر سر خود یک چادر بخار ایجاد کنید.
 • غرغره کردن با آب نمک گرم به منظور کاهش گلو درد
 • شستشوی بینی با محلول نمک به وسیله ی قوری شستشو یا وسیله ای مشابه
 • قرار دادن کمپرس گرم بر روی پیشانی یا بینی جهت بهبود سردرد یا درد سینوس ها

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان های طبیعی(گیاهان و مکمل ها):

هیچگونه شواهدی دال بر موثر بودن درمان های سنتی و گیاهی وجود ندارد،اما بسیاری از افراد معتقدند گیاهان می توانند به جلوگیری یا درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کنند، که این یک اثر پلاسبو یا کاذب است. علیرغم فقدان شواهد علمی، داروهای محبوب گیاهی عبارتند از:

اکیناسه: اکیناسه یا سرخارگل که برای کاهش طول مدت سرماخوردگی یا آنفلوانزا استفاده می شود.

اکالیپتوس: اکالیپتوس برای از بین بردن گرفتگی بینی، ترقیق خلط و بهبود گلو درد

شیرین بیان: شیرین بیان برای درمان گلو درد

پودر نعنا: پودر نعنا (منتول) برای رقیق کردن مخاط، بهبود گرفتگی بینی و خلط

به طور کلی، استفاده از داروهای گیاهی برای زنان در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود، زیرا ممکن است این داروها دارای عوارض جانبی و تداخلات دارویی باشند، بنابراین تحت نظر پزشک باید از آن‌ها استفاده شود.

مکمل‌ها: شواهد قوی مبنی بر تاثیر مکمل ها در بهبود سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد، با این حال تحقیقات استفاده از ویتامین c (اسید آسکوربیک) و ماده ی معدنی روی (زینک) را جهت کاهش شدت و طول مدت علائم سرماخوردگی پیشنهاد می کنند، اما این مکمل ها می توانند با داروها تداخل داشته باشند، بنابراین در مورد مکملهای غذایی و داروهایی که قصد مصرف آنها را دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای بدون نسخه: داروهای بدون نسخه باعث کاهش درد، تب و گرفتگی بینی می شوند، اما عفونت ویروسی زمینه را درمان نمی کنند، که این داروها عبارتند از:
تیلنول (استامینوفن)، مصرف بیش از حد استامینوفن می تواند برای کبد خطرناک باشد، بنابراین هنگام مصرف داروهای ضد سرماخوردگی، مقدار ترکیب شده استامینوفن را در تمام محصولاتی که استفاده می کنید، در نظر بگیرید و بیش از مقدار حداکثر ۴۰۰۰ میلی گرم توصیه نمی شود. داروهایی که دارای ترکیب استامینوفن و فنیل افرین هستند، می توانند عوارض جانبی جدی، از جمله سرگیجه و لرزش ایجاد کنند.

آسپرین: برای افراد بالای ۱۹ سال

ادویل (ایبوپروفن)

ناپروکسن: استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد و در صورت استفاده ی طولانی مدت منجر به خونریزی دستگاه گوارش می شوند.

سودواپی نفرین

داروهای ضد سرفه: از جمله روبیتوسین یا اکسپکتورانت

با این حال، این داروها دارای عوارض جانبی هستند و می توانند در بیماران با بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی و یا آلرژی ها باعث خطر در سلامتی آنها شود.

داروهای ضد ویروسی ممکن است، برای کمک به پیشگیری و درمان آنفلوانزا ناشی از آنفلوانزای A یا B استفاده شوند و معمولا برای افرادی که نمی توانند واکسن آنفلوانزا بزنند و یا خطر ابتلا به عفونت ویروسی در آنها بیشتر است، استفاده می شود، این افراد شامل:

 • افراد مسن
 • بچه های خیلی کوچک
 • افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی
 • افراد مبتلا به بیماری مزمن ریوی
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد مبتلا به ایدز و سایر شرایطی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند.

چهار داروی ضد ویروسی توصیه شده، عبارتند از:

تامی فلو: به شکل مایع یا کپسول در دسترس است و می توان برای درمان آنفولانزا در شیرخواران کمتر از دو هفته استفاده کرد.

زانامیویر: به شکل پودر استنشاقی وجود دارد و برای درمان آنفولانزا در افراد ۷ سال به بالا مورد تایید قرار گرفته است.

پرامیویر: به صورت وریدی استفاده می شود و برای سن بیشتر از ۲ سال قابل استفاده است.

زوفلوزا: یک قرص تک دوز سریع الاثر است.

داروهای ضد ویروسی ممکن است تا حدی مدت زمان علائم را کوتاهتر کنند، اما برای اینکه موثر واقع شوند، باید در دو روز اول بیماری شروع شوند.

تنظیم و ترجمه: مهشاد معظم

منابع: webMD ، everydayhealth ، epocrates

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید