دلیل افزایش بیش از حد آنزیم‌های کبدی چیست؟

117
سلول‌های کبدی ملتهب یا تخریب‌شده مقادیر بیشتری از مواد شیمیایی خاص، از جمله آنزیم‌های کبدی، به جریان خون آزاد می‌کنند که می‌تواند منجر به افزایش آنزیم‌های کبدی در تست‌های خونی شود.

افزایش بیش از حد آنزیم‌های کبدی چگونه اتفاق می‌افتد؟

افزایش آنزیم‌های کبدی می‌تواند نشانه التهاب یا تخریب سلول‌ها در کبد باشد. سلول‌های کبدی ملتهب یا تخریب‌شده مقادیر بیشتری از مواد شیمیایی خاص، از جمله آنزیم‌های کبدی، به جریان خون آزاد می‌کنند که می‌تواند منجر به افزایش آنزیم‌های کبدی در تست‌های خونی شود. آنزیم‌های کبدی افزایش‌یافته‌ای که اغلب دیده می‌شوند شامل آلانین ترنس‌آمیناز (ALT)، آسپارتات ترنس‌آمیناز (AST)، آلکالین فسفاتاز (ALP) گاماگلوتامیل ترنس‌پپتیداز (GGT) می‌شوند. ممکن است افزایش آنزیم‌های کبدی طی یک تست خونی روتین تشخیص داده شود و اغلب نشان‌دهنده یک مشکل جدی یا مزمن نیست.

سلول‌های کبدی ملتهب یا تخریب‌شده مقادیر بیشتری از مواد شیمیایی خاص، از جمله آنزیم‌های کبدی، به جریان خون آزاد می‌کنند که می‌تواند منجر به افزایش آنزیم‌های کبدی در تست‌های خونی شود.

علائم افزایش بیش از حد آنزیم‌های کبدی چیست؟

افزایش آنزیم‌های کبدی به خودی خود بدون علامتند، اما علل زمینه‌ای که علت بالا رفتن این آنزیم‌ها هستند می‌توانند سبب ایجاد علائمی به همراه آن شوند.

دلایل افزایش بیش از اندازه آنزیم‌های کبدی چیست؟

رایج‌ترین علت افزایش آنزیم‌های کبدی بیماری کبد چرب است. تحقیقات نشان می‌دهند که ۲۵ تا ۵۰ درصد افرادی که آنزیم‌های کبدی افزایش‌یافته دارند دچار این بیماری هستند. سایر بیماری‌هایی که به طور معمول باعث افزایش آنزیم‌های کبدی می‌شوند شامل سندرم متابولیک، هپاتیت، سومصرف مواد یا الکل، نارسایی قلبی و سیروز کبدی (که به معنای آسیب بافت کبدی است) می‌شوند.

رایج‌ترین علت افزایش آنزیم‌های کبدی بیماری کبد چرب است.

برخی بیماری‌های کمتر رایج نیز می‌توانند باعث افزایش آنزیم‌های کبدی شوند که عبارتند از هپاتیت اتوایمیون، بیماری سلیاک، سرطان کبد، هموکروماتوز (درصورتی که بدن مقادیر زیادی آهن جذب کند ایجاد می‌شود.)، عفونت سایتومگالوویروس (CMV)، منونوکلئوز، سرطان کبد، سپسیس یا مسمومیت خونی، بیماری ویلسون و پلی‌میوزیت‌ها (که به معنای التهاب ماهیچه‌ها هستند.)، همچنین مصرف بعضی داروها مانند برخی مسکن‌ها (مثل استامینوفن) و استاتین‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش آنزیم‌های کبدی شود. 

[adrotate group=”2″]

بیماری کبد چرب: این بیماری وقتی ایجاد می‌شود که چربی‌ها در کبد تجمع پیدا می‌کنند. اگر این تجمع به علت مصرف الکل باشد به آن بیماری کبد چرب الکلی، اگر در اثر مصرف الکل نباشد به آن بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) می‌گویند. بیماری کبد چرب اغلب بدون علامت است اما گاهی باعث خستگی و درد در قسمت بالا و راست شکم می‌شود.

سندروم متابولیک: سندروم متابولیک گروهی از علائم است که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند. این علائم شامل قند خون بالا، فشار خون بالا، وزن زیاد و کلسترول بالا می‌شود.

هپاتیت: هپاتیت التهاب کبد است که اغلب به علت انواع ویروس هپاتیت ایجاد می‌شود. این ویروس‌ها عبارتند از A، B، C، D و E، علائم همه این ویروس‌ها مشابه است: خستگی، درد مفاصل و ماهیچه‌ها، بی‌اشتهایی، تهوع، درد شکم، تب، ادرار تیره، خارش پوست و زردی چشم‌ها و پوست

سوء مصرف الکل یا مواد مخدر: نوشیدن مقادیر زیاد الکل یا مصرف مواد تحریک‌کننده می‌تواند منجر به التهاب یا تخریب کبد شود. التهاب کبدی ناشی از مصرف الکل و مواد مخدر، به ترتیب هپاتیت الکلی و هپاتیت سمی نامیده می‌شوند. علائم این نوع هپاتیت نیز مشابه با سایر انواع هپاتیت است.

سیروز: سیروز نوعی تخریب کبد است. در این بیماری فرد دچار تخریب دائمی کبد است که می‌تواند مانع از عملکرد مناسب آن شود. سیروز می‌تواند درنهایت منجر به نارسایی کبدی شود. علائم سیروز شامل خستگی و خارش پوست می‌شود، افرادی که دچار هپاتیت یا بیماری کبد چرب هستند درصورتیکه درمان‌های مناسب را دریافت نکنند در معرض سیروز هستند.

درمان بالا بودن بیش از حد آنزیم‌های کبدی چیست؟

درمان این اختلال در واقع با درمان علل زمینه‌ای آن امکان پذیر است.

بیماری کبد چرب: تغییرات شیوه زندگی مانند کاهش وزن از طریق ورزش کردن، مصرف رژیم غذایی سالم و متناسب می‌تواند به درمان این بیماری کمک کند. مشورت با متخصص تغذیه نیز می‌تواند به فرد برای حفظ رژیم غذایی و دنبال کردن برنامه کاهش وزن کمک کند. درصورتی‌که بیماری کبد چرب الکلی باشد لازم است فرد مصرف الکل خود را کاهش دهد.

سندروم متابولیک: کاهش وزن، ورزش، مصرف رژیم غذایی سالم و متناسب، تنظیم قند خون و کاهش استرس روش‌های درمان سندروم متابولیک هستند، برای رسیدن به این اهداف می‌توان از تغییرات شیوه زندگی از جمله ورزش، مدیتیشن، یوگا، ذهن‌آگاهی، نوشتن و کاهش تعهدات کمک گرفت.

هپاتیت: درمان هپاتیت به حاد یا مزمن بودن آن بستگی دارد، در موارد حاد استراحت، مصرف مایعات فراوان و عدم مصرف الکل توصیه می‌شود. درمان هپاتیت‌های مزمن اغلب شامل داروهای آنتی‌ویروس می‌شود.

سوء مصرف مواد و الکل: رفتاردرمانی، داروها و گروه‌های حمایتی می‌توانند برای درمان این اختلال به افراد کمک کنند.

سیروز: به این علت که سیروز تخریب دائمی کبد است درمانی برای آن وجود ندارد اما علت زمینه‌ای تخریب کبد اغلب قابل درمان است. همه مواردی که پیش از این مورد بحث قرار گرفتند ممکن است منجر به سیروز شوند.

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر آزمایش خون افزایش آنزیم‌های کبدی را نشان داد لازم است با پزشک متخصص داخلی در مورد علل آن مشورت کنیم. پزشک نیز ممکن است برای تعیین علت افزایش آنزیم‌ها آزمایشات بیشتری درخواست دهد.

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان گوارش و کبد به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

بهترین دکتر کبد در تهران

بهترین دکتر کبد در شیراز

بهترین دکتر کبد در اصفهان

بهترین دکتر کبد در بندرعباس

منبع: Medical Newes Today, Mayo Clinic

[adrotate group=”3″]

117 دیدگاه‌ها

 1. با سلام
  من کرونا داشتم و دارو زیاد مصرف کردم. احساس حالت تهوع و سوزش معده داشتم که ازمایش خون دادم و انزیم کبدم GGt : 128 ، ast: 17 و alt: 25 است . ازمایش خون را در چهاردهمین روزی که کرونا گرفته بودم انجام دادم. ایا ممکن است به دلیل کرونا انزیم بالارفتن باشد یا مشکل دیگری دارم؟

  • سلام دوست عزیز
   آنزیم های کبدی مقدار کمی بالاست و با رعایت رژیم کم چرب و ورزش و انجام سونوگرافی کبد را مورد بررسی قرار داده. سوزش معده شما به علت رفلاکس است. برای بررسی و درمان به متخصص گوارش مراجعه کنید.
   بهترین پزشکان گوارش و کبد

 2. سلام مادر من بعده ازمایش متوجه شد alt و ast دوبرابر حد نرماله سونو هم چیزی نشان نداد همه چی طبیعی بوداما دکتر بازم سونو نوشت مدلهای مختلفی دارد سونو؟

  • سلام دوست عزیز
   سونو مدل های مختلفی برای بررسی کبد نداره ولی ممکنه دقت پزشک ها در انجام سونوگرافی و تشخیص متفاوت باشه.

 3. سلام.خسته نباشید.من یه خانم 26ساله هستم.یه مدتی هست وزنم داره می‌ره بالا.به خاطر همین دکتر آزمایش چکاپ واسم نوشت.الان جوابشو گرفتم.کلسترول خونم روی 208.وانزیم های کبدم.ALP 296 است.اگه میشه راهنماییم کنید.

  • سلام دوست عزیز
   چربی خون شما و آنزیم کبدی شما بالاست که نیاز به بررسی و پیگیری داره. افزایش آنزیم کبدی موجب اختلال عملکرد کبد میشه. از این لینک نوبت متخصص گوارش گرفته و مراجعه کنید.
   دکتر گوارش و کبد

 4. با سلام
  من از لحاظ بالینی هیچ مشکلی ندارم ولی برای استخدامی که آزمایش دادم آنزیم های کبدیم یکم بالا بودن sgpt=74 و sgot=36 و alp=131 میخواستم بدونم مشکل جدی دارم چون میترسم برای استخدامیم مشکلی پیش بیاد و تو طب کار رد بشم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز
   در طب کار شما و استخدامی شما مشکلی پیش نمیاد ولی برای سلامتی خودتون پیگیری مشکل کبدی نیازه. با انجام سونوگرافی کبد و بررسی کبد چرب با مراجعه به متخصص گوارش درمان مناسب دریافت کنید. از این لینک نوبت متخصص گوارش بگیرید.
   متخصص گوارش

 5. سلام من ۲۷سال سنمه و ast=103,alt=117دارم طی ازمایشی که دادم هرچند این یه ازمایش برای کرونا بوده و من چند روز اخیر خیلی از استامینوفن ۵۰۰ استفاده کردم ممکن برای این بالا رفته باشه یا نشانه بیماری کبدی؟!

  • سلام دوست عزیز
   افزایش آنزیم های کبدی به علت اختلال عملکرد کبد هست. استامینوفن نیز متابولیزه در کبد میشه و ممکنه تاثیر داشته باشه روی اختلال عملکرد این ارگان. بنابراین مراجعه به متخصص گوارش و کبد ضروری هست.
   فوق تخصص کبد

 6. سلام وقتتون بخیر
  من 19 سالمه و حدود دو هفته مریض بودم آزیترومایسین و استومینوفن 500 با تجویز پزشک میخوردم اما بعد ازمایش دادم و گفتن انزیم های کبدم بالاست
  و سونو هم نوشتن بنظرتون مشکل چی هست؟

  • سلام دوست عزیز
   مصرف این دو دارو سبب افزایش آنزیم های کبدی شما نشده است بلکه آنزیم های کبدی شما بالا بوده که در این بیماری خود را نشان داده است. در سونوگرافی کبد درجه کبد چرب شما مشخص میشه. از این لینک میتونی نوبت متخصص گوارش بگیری و مراجعه کنی.
   دکتر گوارش و کبد

 7. با سلام
  بنده ۱۹ سالمه آزمایش های Lymphocyte 43.4 و alt 52 و ast 29 شده بدنم با احساس گرما شدیداً خارش داره و برخی اوقات لکه های قرمز شبیه کهیر هم روی دستام دیده میشن همچنین با اینکه تغذیه مناسب دارم اما وزنم کمه قد۱۸۰ وزن۵۷

  • سلام دوست عزیز
   علت خارش بدن شما و ایجاد کهیر بالا بودن آنزیم ها یکبدی و اختلال عملکرد شماست. کاهش وزن شما علاوه بر اینکه میتونه از سیستم گوارش شما باشه میتونه از کم کاری تیروئید شما هم ناشی شود. بهتره ابتدا برای بهبود عملکرد کبدو وارش به متخصص گوارش و کبد مراجعه و سپس کم کاری تیروئید نیز بررسی کنی. از این لینک میتونی نوبت بگیری.
   دکتر متخصص گوارش و کبد

 8. با سلام و عرض ادب
  بنده 19 سالمه آزمایش های Lymphocyte 43.4 و alt 52 و ast 29 شده برخلاف تغذیه مناسب وزنم ۵۷ کیلو در قد۱۸۰ هست و تقریباً ۹ ماه هست که بدنم با احساس گرما مثلاً چای فلفل و مور خورشید شدیداً خارش داره و برخی اوقات لکه های قرمز شبیه کهیر هم روی پوستم ظاهر و رفع میشه البته بیماری پوستی هم دارم امکانش هست مشکل از کبد باشه؟

  • سلام دوست عزیز
   آنزیم های کبدی شما بالا هست و نیازه متخصص گوارش و کبد شما رو ویزیت کنند. علت خارش پوست شما علاوه بر آلرژی به غذا و نور خورشید و مشکل زمینه ای پوستی شما میتونه از اختلال عملکرد کبد نیز باشه. از این لینک میتونی نوبت متخصصین گوارش و کبد رو بگیری.
   بهترین پزشکان گوارش و کبد

 9. سلام عرض ادب و احترام

  بنده آزمایش دادم با تری گلیسیرید ۳۹۰
  کلیترول ۲۰۵
  Ast. 36.
  Alt. 67
  Billirubin total. 0.6

  Billirubin Direct. 0.3

  Billirubin (indirect). 0.3

  متوجه شدم ک کبد کمی چربه

  میخاستم بدونم با توجه ب گریدهای ۱ تا ۴ ک وضعیت حاده بنده در جه سطحی هستم
  و آیا با کمی مراعات قضایی مشکل حل میشه؟

  • سلام دوست عزیز
   میزان چربی خون شما و آنزیم های کبدی بالاست. علاوه بر رژیم غذایی و ورزش منظم نیازه با مراجعه به متخصص گوارش دارو درمانی جهت شما شروع شود. گرید چربی کبد از روی سونوگرافی مشخص می شود.
   بهترین پزشکان گوارش و کبد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید