میخچه و پینه چه تفاوتی دارند؟ درمان میخچه و پینه

تنظیم و ترجمه:

تفاوت میخچه و پینه چیست؟

میخچه و پینه چیست؟

میخچه و پینه مناطق سخت و دردناک در پوست هستند که اغلب در پاسخ به فشار یا اصطکاک، در پا ایجاد می‌شوند زیرا پوست می‌کوشد تا مناطق زیرین را از آسیب، فشار، مالش یا اصطکاک حفظ کند. میخچه و پینه خطرناک نیستند اما می‌توانند باعث سوزش و تحریک پوست شوند. میخچه و پینه در افرادی که کفش‌های نامناسب استفاده می‌کنند، پاهایشان عرق می‌کند و کسانی که هر روز برای مدت طولانی می‌ایستند، رایج‌تر هستند، هم چنین میخچه و پینه در زنان بیش‌تر از مردان دیده می‌شود.

میخچه و پینه مناطق سخت و دردناک در پوست هستند که اغلب در پاسخ به فشار یا اصطکاک، در پا ایجاد می‌شوند زیرا پوست می‌کوشد تا مناطق زیرین را از آسیب، فشار، مالش یا اصطکاک حفظ کند. میخچه و پینه خطرناک نیستند اما می‌توانند باعث سوزش و تحریک پوست شوند.

میخچه اغلب دارای یک هسته‌ی مجزا و سخت است که ممکن است توسط پوست ملتهب احاطه شده باشد. میخچه می‌تواند در هنگام فشار آوردن به آن دردناک باشد اما پینه معمولا دردناک نیست. پینه معمولا بزرگ‌تر از میخچه و با اشکال متفاوت است، در حالی که میخچه معمولا کوچک‌تر، گرد و با حاشیه‌ای مشخص است. پینه به طور معمول در کف پا، به ویژه در پاشنه‌ی پا و یا قوزک ها، کف دست و همچنین زانو ایجاد می‌شود، میخچه اغلب در قسمت‌هایی از پوست که تحت فشار تحمل وزن نیستند، رخ می‌دهد. سنگ پا یا استفاده از داروهای موضعی می‌تواند برای درمان میخچه و پینه، بدون مراجعه به دکتر، مفید واقع شود. در صورت دردناک بودن میخچه یا پینه ممکن است به مراجعه به پزشک نیاز داشته باشید. تغییرات شیوه‌ی زندگی و تعویض لباس و جوراب می‌تواند به جلوگیری از میخچه و پینه کمک کند.

چه تفاوتی بین میخچه و پینه وجود دارد؟

گاهی افراد به اشتباه اسامی میخچه و پینه را به جای یکدیگر به کار می‌برند، اما آن‌ها یکسان نیست.

پینه چیست؟

پینه بخشی از پوست است که به علت اصطکاک، فشار و تحریک، سخت و ضخیم شده است. پینه اغلب روی پاها دیده می‌شود، اما می‌تواند بر روی دست، آرنج یا زانو نیز وجود داشته باشد. پینه زرد و یا رنگ پریده و در لمس ناصاف است، اما به علت ضخیم بودن پوست، ممکن است نسبت به پوست اطراف آن کم‌تر حس داشته باشد و حساس به لمس باشد. پینه اغلب بزرگ‌تر و گسترده‌تر از میخچه و دارای حدود مشخصی است. پینه در قسمتی از پوست که به طور مرتب در برابر چیزی مانند استخوان، برخی از قسمت‌های کفش یا زمین، دچار اصطکاک می‌شود، به وجود می‌آید و به طور معمول بیش‌تر در ناحیه استخوانی شکل زیر انگشتان پا و برخی نواحی پوست که هنگام راه رفتن وزن فرد را تحمل می‌کنند، ایجاد می‌شود.

میخچه چیست؟

میخچه نوعی پینه است که از پوست مرده ساخته شده است. میخچه‌ها معمولا روی سطوح صاف و بدون موی بدن، به ویژه در بالای انگشتان پا یا در کناره‌های انگشتان پا، شکل می‌گیرند. میخچه‌ها معمولا کوچک و مدور هستند و دارای یک هسته با حاشیه مشخص که قوام هسته‌ی آن می‌تواند از نرم تا سخت متغیر باشد. میخچه‌های سفت و سخت، کوچک بوده و در مناطق ضخیم پوست یا مناطق دارای پینه و یا در نواحی استخوانی پا، دیده می‌شود. میخچه‌های نرم، سفید رنگ و دارای بافت لاستیک مانند و ارتجاعی هستند. آنها معمولا بین انگشتان پا و در مناطقی از پوست مرطوب و عرق کرده رخ می‌دهد. پینه و میخچه به طور معمول خطرناک نیستند اما گاهی اوقات باعث ایجاد عفونت یا زخم شدن پوست به ویژه در میان افراد مبتلا به دیابت و کسانی که گردش خون ضعیف‌تری در پا دارند، می‌شوند.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

علائم میخچه و پینه

میخچه و پینه باعث ایجاد احساس قدم زدن روی سنگ می‌شوند. علائم و نشانه‌های زیر نشان دهنده‌ی وجود میخچه یا پینه است:

 • وجود توده‌ی برجسته و سخت
 • وجود منطقه‌ی ضخیم و خشن در پوست
 • پوست دارای حالت پوسته پوسته و خشک یا پوسته پوسته و مومی شکل می‌شود
 • درد یا حساسیت در زیر پوست

در صورت دردناک شدن و التهاب در میخچه یا پینه، بیمار باید به پزشک مراجعه کند.

بیماران مبتلا به گردش خون ضعیف، پوست شکننده، یا مشکلات عصبی و بی حسی در پاها باید قبل از درمان میخچه و پینه در خانه با پزشک خود صحبت کنند. افراد مبتلا به دیابت، نوروپاتی محیطی و بیماری عروق محیطی باید تحت مراقب باشند.

دلایل میخچه و پینه

شیوع بالای میخچه و پینه با عوامل خطر زیر مرتبط هستند:

فشار و اصطکاک روی پوست

 • استفاده از کفش‌های بیش از حد تنگ و دارای پاشنه‌ی بیش از حد بلند که باعث فشار روی پا می‌شوند.
 • استفاده از کفش‌هایی که بیش از حد شل و گشاد هستند و باعث اصطکاک پا می‌شوند.
 • وجود درز یا دوخت در جای نامناسب در کفش که باعث اصطکاک پوست می‌شود.
 • استفاده از جوراب‌هایی که مناسب نیستند.
 • نپوشیدن جوراب
 • پابرهنه راه رفتن باعث می‌شود پوست برای محافظت از خود ضخیم شود.
 • اعمال تکرار شونده مانند دویدن و یا پیاده روی با روش خاص

افزایش سن

با کاهش بافت چربی در پوست که به معنی محافظت کم‌تر از پوست است و پوست بیش‌تر در معرض خطر تشکیل پینه قرار دارد به خصوص بر روی پاشنه‌ی پا

دوچرخه سواری

افرادی که اغلب دوچرخه سواری می‌کنند، یا بدون دستکش پوشیدن از ابزار استفاده می‌کنند، زانو زدن مکرر و یا قرار دادن آرنج بر روی میز، می‌تواند باعث ایجاد پینه بر روی زانو یا آرنج می‌شود.

انگشت پای چکشی (شست چمبری)

پینه‌ی پا و سایر بیماری‌ها و تغییر شکل و ناهنجاری در پا، خطر ابتلا به میخچه و پینه را افزایش می‌دهد. پینه‌ی پا برآمدگی غیر طبیعی و استخوانی است که بر روی مفصل ریشه‌ی انگشت بزرگ پا ایجاد می‌شود. انگشت پای چکشی یا شست چمبری حالتی است که انگشت بزرگ پا دچار خمیدگی می‌شود.

درمان میخچه و پینه

متخصص طب سوزنی جهت کاهش فشار روی بافت‌های زیرین، می‌تواند برخی از لایه‌های پوست ضخیم شده را با تیغ جراحی ببرد. فرد نباید میخچه یا پینه‌ی خود را برش دهند، زیرا می‌تواند دردناک باشد و خطر ابتلا به عفونت بالا است. توجه داشته باشید هنگام درمان میخچه و پینه در خانه، مهم است که پوست بیش از حد برداشته نشود، زیرا می‌تواند به درد و عفونت منجر شود.

درمان افراد مسن و دیابتی

افراد مسن‌تر و افراد مبتلا به دیابت، نباید در خانه پوستشان را برش دهند یا سوهان بزنند، زیرا این کار می‌تواند منجر به زخم‌های پوستی و عفونت شود که درمان آن دشوار است. این افراد قبل از استفاده از اسید سالیسیلیک باید با پزشک مشورت کنند زیرا می‌تواند باعث زخم شود. هرگونه برش پوستی بهتر است توسط پزشک و کادر درمانی انجام شود. اگرچه برای درمان میخچه و پینه، پاکسازی مکرر و منظم لازم است، اما ممکن است میخچه یا پینه عود کنند.

افراد مسن‌تر و افراد مبتلا به دیابت، نباید در خانه پوستشان را برش دهند یا سوهان بزنند، زیرا این کار می‌تواند منجر به زخم‌های پوستی و عفونت شود که درمان آن دشوار است.

اسید سالسیلیک

درمان استاندارد برای میخچه و پینه اسید سالیسیلیک است که در درمان زگیل هم استفاده می‌شود. اسید سالیسیلیک یک کراتولیتیک است، به این معنی که پروتئین یا کراتین (ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی میخچه و پوست مرده‌ی اطراف آن) را حل می‌کند. اسید سالیسیلیک به شکل کرم، پد و پماد در دسترس است. هنگامی که بالای پوست سفید شود، بافت مرده می‌تواند برداشته شود. هنگامی که میخچه و پینه برطرف شد، در صورت بروز علائم برگشت میخچه و پینه، فرد می‌تواند یک بار در هر هفته با استفاده از سنگ پا آن محل را مالش دهد. اسید سالیسیلیک دارای غلظت‌های مختلفی است. دوزهای قوی‌تر ممکن است سریع‌تر عمل کنند. مواد تشکیل دهنده‌ی اسید سالیسیلیک می‌تواند پوست اطراف را تحریک کند، بنابراین هنگام استفاده از آن باید مراقب باشید و آن را در میخچه یا پینه ترک خورده استفاده نکنید.

درمان‌های خانگی

قرار دادن میخچه یا پینه در آب گرم به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه، سپس سوهان کشیدن یا خراش دادن منطقه با سنگ پا مفید است. حرکات دایره‌ای یا جانبی به حذف پوست‌های مرده کمک می‌کند. استفاده‌ی روزانه از مرطوب کننده و محصولاتی که حاوی اسید سالیسیلیک، اوره، آمونیوم لاکتات هستند، به نرم کردن پوست‌های خشک کمک کرده و پوست را برای سوهان زدن آماده می‌کند. اگر حرکت‌های تکراری باعث ایجاد میخچه و پینه شده اند، اجتناب از این اقدامات اغلب می‌تواند مشکل را حل کند. استفاده از کفش و جوراب با سایز مناسب، استفاده از نوار محافظ یا کفی کفش، به درمان کمک می‌کند. قرار دادن فوم یا سیلیکون بین انگشتان پا برای کاهش فشار بر روی میخچه مفید می‌باشد.

پیشگیری از میخچه و پینه

اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به میخچه و پینه کمک کند:

 • با استفاده از یک برس شستشو، هر شب پا را با آب و صابون شستشو دهید.
 • بعد از شستن و خشک کردن پا ها، از کرم مرطوب کننده‌ی مخصوص پا استفاده کنید. از لوسیون بدن استفاده نکنید.
 • از کفش و جوراب با سایز مناسب که باعث مالش و اصطکاک پوست نمی‌شود استفاده کنید.
 • برای خرید کفش در انتهای روز اقدام کنید زیرا در طول روز سایز پا افزایش می‌یابد و در انتهای شب پا در بزرگ ترین سایز خود قرار دارد.
 • برای معاینه و بررسی‌های لازم، به صورت دوره‌ای به پزشک مراجعه کنید.
 • هنگام کوتاه کردن ناخن‌های پا، مستقیم و نه زاویه دار، ناخون‌ها را برش دهید.
 • با استفاده از سنگ پا به آرامی پوست سفت و خشن را حذف کنید.
 • هر روز جوراب تمیز بپوشید و برای جلوگیری از عرق کردن از پودر بچه استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از ابزار، دستکش بپوشید.

با درمان، میخچه و پینه می‌تواند برطرف شوند، اما بدون تغییرسبک زندگی یا استفاده از کفش مناسب ممکن است دوباره ایجاد شوند.

چه مواقعی برای درمان میخچه و پینه به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر میخچه یا پینه بسیار دردناک است، یا در صورتی که فرد دارای دیابت، پوست شکننده و یا مشکلات گردش خون است، بهتر است جهت مراقبت از پا، با پزشک پوست مشورت کند. تغییر شیوه‌ی زندگی و استفاده از کفش مناسب از برنامه‌های درمانی است. پزشک ممکن است برخی از پوست‌های سخت اطراف میخچه را با تیغ جراحی بردارد تا بتوان هسته‌ی میخچه را نیز تخلیه کرد. پس از برش پوست، پزشک محل برش داده شده را با اسید سالیسیلیک ۴۰ درصد پانسمان می‌کند. بیمار باید پانسمان را به صورت دوره‌ای تعویض کند و قبل از پانسمان، با سنگ پا و یا سوهان مناسب پوست‌های مرده را جدا کند. در صورتی که خطر عفونت وجود دارد، دکتر ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند. قرمزی پوست و تورم در اطراف میخچه یا پینه می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد. اگر دکتر مشکوک به وجود مشکل ساختاری در استخوان زیرین پوست است، تصویر برداری اشعه ایکس و عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

منبع: medicalnewstoday

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب