دندان درد و ۱۵ دلیل برای آن
موضوعات پزشکی مرتبط: علائم

دندان درد و ۱۵ دلیل برای آن

| تاریخ انتشار: 23 آذر 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 4 مرداد 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
دندان درد می‌تواند ناتوان کننده باشد. برای درمان این درد می‌توانید از روش‌های خانگی یا درمانی مختلفی استفاده کنید.
دندان درد

آنچه در این مقاله می‌خوانید

دندان‌ها از مهم‌ترین اعضای بدن هستند و هم در زیبایی شما نقش دارند و هم در سلامت! اگر دندان‌های شما سالم نباشند نمی‌توانید به راحتی غذا بخورید و همین مسئله می‌تواند در سلامت شما تاثیرات مخرب بسیاری بگذارد. از طرفی اگر دندان‌های شما زیبا نباشد اعتماد به نفس کافی برای لبخند زدن و در اجتماع قرار گرفتن را نخواهید داشت. پس سلامت دندان‌ها و زیبایی آنها از مهم‌ترین مسائلی هستند که می‌تواند در زندگی یک فرد وجود داشته‌باشد.

دندان درد یکی از مهم‌ترین شکایت‌هایی است که اشخاص با آنها به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. درد دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و شدت‌های متفاوتی را باعث شود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در درد دندان وجود دارد تشخیص درست علت درد دندان است. اگر شما بدانید که چرا دندان درد دارید، بهتر می‌توانید به درمان آن بپردازید. در این مقاله به ۱۵ علت دندان درد اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید و به توصیه‌های دکترتو در رابطه با درمان دندان درد توجه کنید.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

علت دندان درد چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است به دندان‌های شما آسیب وارد کند. در صورتی که این درد را تجربه کردید، لازم است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد پیدا شود و به طور کامل درمان شود. نادیده گرفتن دندان درد فقط به مشکل زمینه‌ای زمان می‌دهد تا بدتر شود. درمان درد دندان قبل از ایجاد مشکل جدی، آسان‌تر است. بی توجهی به درد دندان و عدم درمان آن می‌تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

اگر زنان باردار برای درمان دندان درد به اقدامات دندانپزشکی نیاز داشته باشند، زمان توصیه شده برای درمان در سه ماهه دوم بارداری است.

دندان درد و مشکلاتی که با خود به همراه می آورد

دندان درد می‌تواند علت‌های زیاد و گاهی تعجب آوری، داشته‌باشد. دندان درد ممکن است باعث احساس دردی تیز و ضربان‌دار شود و کاملا روال زندگی شما را مختل کند. درد دندان می‌تواند جویدن، صحبت کردن، تمرکز یا حتی خواب شبانه را دشوار کند.

۱. وجود پوسیدگی در دندان

پوسیدگی، در دندان حفره ایجاد می‌کند و باعث از بین رفتن سطح سخت دندان، که مینا نام دارد می‌شود. در ابتدا، این حفره‌ها ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند، اما در نهایت می‌توانند منجر به دندان درد شوند، به خصوص اگر حفره بسیار بزرگ باشد یا به اعصاب داخل دندان نزدیک شده باشد. اولین علامت پوسیدگی، احساس درد هنگام خوردن غذای شیرین، خیلی سرد یا خیلی گرم است. تعرفه دندانپزشکی در سال‌های مختلف متفاوت است.

حفره‌های کوچک معمولا به راحتی پر شده و فراموش می‌شوند. اما وقتی بیمار با دردی تقریبا غیر قابل تحمل به پزشک مراجعه می‌کند، ممکن است گزینه‌های درمانی دیگری به جز عصب کشی، برای دندانپزشک باقی نماند. هم چنین تجمع غذا و بقایای مواد غذایی بین دندان‌ها، به ویژه اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود داشته باشد نیز باعث دندان درد می‌شود.

درد دندان بعد از عصب کشی

هنگامی که بی‌حسی زده‌شده به دندان از بین می‌رود ممکن است که درد و احساس ناراحتی داشته‌باشید. یکی از مسائلی که در درد عصب کشی وجود دارد این است که بیشتر این درد به حساسیت دندان مربوط می‌شود. دندان شما نسبت به دما و ضربه کمی حساس می‌شود و درد را بیشتر احساس می‌کنید. این درد ۲ تا ۳ روز بعد درمان می‌شود و حتی ممکن است که تنها در همان روز درد داشته‌باشید.

برای درمان و کنترل درد عصب‌کشی دندان‌ها می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به تجویز نسخه استفاده کنید. اگر این مسکن‌ها موثر نبودند، می‌توانید از مسکن‌های تجویزی هم استفاده کنید.

علت‌ های مختلف دندان درد
دندان درد علت‌های مختلفی دارد

۲. زیاد ورزش کردن

ورزش برای بدن و ذهن عالی است، اما آیا ممکن است به دندان‌های شما آسیب برساند؟

محققان دریافته‌اند افرادی که ورزش‌های استقامتی انجام می‌دهند در مقایسه با افرادی که ورزش نمی‌کنند، بیش‌تر در معرض فرسایش و پوسیدگی دندان (از بین رفتن مینای دندان) قرار دارند. هرچه بیش‌تر ورزش کنید، احتمال ایجاد پوسیدگی بیش‌تر است. دندانپزشکان تصور می‌کنند که این موضوع ممکن است با کمبود بزاق ارتباطی داشته باشد. بیش از ۹۰ درصد بزاق، از آب تشکیل شده است. زمانی که دهان خشک شود، دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند زیرا باکتری‌ها در این محیط به شدت رشد می‌کنند. اگر هنگام ورزش کردن خیلی عرق می‌کنید، برای مدت طولانی نفس نفس می‌زنید و به اندازه‌ی کافی آب نمی‌نوشید تا مایعات از دست رفته دوباره به بدن بازگردند، این موضوع می‌تواند شما را در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دهد.

۳. دندانی که قبلا آن را پر کرده اید دچار مشکل شود

اگر نیروی زیادی به دندانی که قبلا پر شده است وارد شود، ممکن است موادی که با آن‌ها دندان پر شده است، از جای خود جدا شوند. پوسیدگی در اطراف یا زیر مواد پر کننده‌ی دندان نیز می‌تواند باعث شکستگی شود و غذا هنگام جویدن به آن منطقه رانده شود. این فضا می‌تواند محیطی برای تجمع مواد غذایی جویده شده و در نتیجه رشد باکتری‌ها شود. این پروسه منجر به پوسیدگی بیش‌تر و ایجاد درد  در دندان می‌شود. احتمالا پس از جدا شدن مواد پر کننده، نبود آن‌ها را روی دندان را حس خواهید کرد. در صورت بروز این مشکل، فورا به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن دندان را دوباره پر کند.

در این ویدئو دکتر علی رحیمی متخصص جراحی فک و صورت در مورد کشیدن دندان کاشت و ایمپلنت دندان با شما صحبت می‌کند.

۴. آبسه

هنگامی که ذرات غذا بین دندان‌ها گیر کنند و شما به جویدن ادامه‌دهید، غذا را بیش‌تر به درون لثه می‌رانید. با گذشت زمان، این موضوع باعث ایجاد التهاب و درد می‌شود. حتی می‌تواند باعث ایجاد آبسه در امتداد خط لثه شود. خط لثه جایی است که مواد غذایی برای مدت طولانی در آن به دام می‌افتند و باعث پوسیدگی و عفونت می‌شوند. ممکن است در محل آبسه، تورم و حتی چرک مشاهده شود. هرچه زودتر آبسه تحت درمان قرار بگیرد بهتر است، زیرا اگر آبسه درمان نشود، می‌تواند منجر به بیماری‌های مختلف لثه شود. به عنوان یک راهکار موثر، فراموش نکنید که روزانه از نخ دندان استفاده کنید.

۵. شکستگی دندان

دندان درد ممکن است در اثر ترک خوردن یا شکستگی دندان رخ دهد. این شکستگی معمولا در کل دندان نیست و در یک قطعه از دندان ایجاد می‌شود. بیش‌تر اوقات، گاز گرفتن مواد غذایی سفت باعث شکستگی دندان می‌شود.

۶. رشد دندان های عقل

دندان‌های عقل، آخرین دندان‌های دائمی هستند که در دهان ظاهر می‌شوند. اگر هنوز دندان عقل شما کامل رشد نکرده یا به شکل نامناسب رشد کرده است یا لثه روی آن‌ها را پوشانده است، ممکن است در برخی مواقع دندان درد را تجربه کنید. به این دلیل که دستیابی به دندان‌های عقل با مسواک و نخ دندان دشوار است، بیش‌تر در معرض خطر التهاب، درد یا عفونت در لثه قرار می‌گیرید.

در صورت نیاز و با صلاحدید پزشک، بسیاری از افراد با کشیدن دندان عقل از این مشکلات رهایی می‌یابند.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

۷. دندان قروچه در شب

بیش‌تر افراد حتی نمی‌دانند که این کار را در خواب انجام می‌دهند. طبق گفته‌ی دندان پزشکان، دندان ساییدن یا دندان قروچه با علائمی مانند سردرد، درد در عضلات صورت و سفتی فک همراه است. دندان قروچه حتی می‌تواند منجر به شکستگی دندان شود.

از روش‌های درمان دندان قروچه می‌توان به استفاده از محافظ دندان در شب، تزریق بوتاکس در عضلات جونده‌ و استفاده از قرص‌های آرام بخش و ضد اضطراب اشاره کرد. درد دندان در شب می‌تواند به این علت باشد.

۸. دندان قروچه در موقعیت های استرس زا

حتی اگر در شب دندان قروچه نداشته باشید، باز هم ممکن است در طول روز، بدون اینکه متوجه شوید دندان‌های خود را روی هم فشار دهید. فشردن دندان‌ها روی یکدیگر، یک واکنش معمول در برابر استرس است. آموزش تکنیک‌های آرام سازی به بیماران، برای مقابله با این مشکل کمک کننده است. نفس عمیق بکشید، انگشتان خود را به آرامی در طرفین صورت بکشید. این کار به شل شدن ماهیچه‌های صورت کمک می‌کند.

۹. وجود اختلال در TMJ یا مفصل فک

TMJ مخفف مفصل گیجگاهی فکی است، که جمجمه و فک شما را به هم متصل می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که خمیازه بکشید، غذاها را بجوید و صحبت کنید. اختلال در عملکرد این مفصل، که TMJ نامیده می‌شود، می‌تواند منجر به درد فک شود که بسیار شبیه دندان درد است. این درد ممکن است شبیه به درد دندان قروچه یا فشار دادن فک‌ها به روی یکدیگر باشد. اما این درد بیش‌تر در نزدیکی گوش احساس می‌شود.

یکی از علائم مشهود اختلالات TMJ، شنیدن صدای کلیک یا ضربه در زمانی است که بیمار دهان خود را باز می‌کند. این درد ممکن است خود به خود برطرف شود. برخلاف سایر مفاصل دردناک، نمی‌توانید مفصل فک را کاملا بی حرکت کنید، اما لازم است که فعالیت‌های اضافی فک مانند آدامس جویدن را به حداقل برسانید. برخی از بیماران نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند که این موضوع نادر است.

کمپرس سرد می‌تواند درد دندان را کاهش دهد.
کمپرس سرد برای تسکین دندان درد

۱۰. لثه ها در حال عقب رفتن هستند

برخی از افراد با دندان‌های حساس دچار فرسودگی لثه می‌شوند که همین امر باعث عقب رفتن لثه از روی مینای دندان می‌شود. عقب رفتن لثه، مثل این می‌ماند که دندان لباس نداشته باشد، بنابراین در معرض آسیب قرار می‌گیرد. هر بار که دندان با غذاهای گرم یا سرد یا ظروف برخورد می‌کند، درد ظاهر می‌شود.

بیش‌تر دندانپزشکان مسواک زدن با خمیر دندان‌های مخصوص دندان‌های حساس را توصیه می‌کنند. این نوع خمیردندان، می‌تواند به تقویت مینای دندان کمک کند، اما نباید استفاده از آن را متوقف کنید. بنابراین حتی در مسافرت نیز آن را با خود همراه داشته باشید. در برخی بیماران، عقب نشینی شدید لثه‌ها با کمک پیوند لثه قابل درمان است.

۱۱. عفونت لثه

عفونت لثه دقیقا باعث درد در دندان نمی‌شود. در واقع، ممکن است در تشخیص درد دندان از درد لثه دچار مشکل شوید. در نوع خفیف بیماری‌های لثه مثل التهاب لثه، لثه‌ها قرمز و متورم شده و باعث ایجاد درد می‌شوند. معمولا مسواک زدن و استفاده‌ی منظم از نخ دندان می‌تواند این نوع درد دندان را از بین ببرد. 

در صورت عدم درمان، التهاب لثه می‌تواند منجر به پریودنتیت شود که نوع جدی‌تری از بیماری لثه است. برای کاهش درد می‌توانید از مسکن‌ یا داروهای ضد التهاب استفاده کنید. برای درمان عفونت نیز به آنتی بیوتیک نیاز دارید.

۱۲. ضربه به دندان

گاهی اوقات دندان درد ناشی از ضربه یا آسیب دیدگی به دندان است. حتی ضربه به سر نیز اگر باعث شود فک شما به هم بخورد، می‌تواند باعث آسیب به دندان‌ها شود.

در داخل فضای محدود هر دندان، رگ‌ها و اعصابی وجود دارند که به علت آسیب دیدن دندان‌ها دچار تورم می‌شوند. داخل فضای بسته‌ی هر دندان جایی برای تورم وجود ندارد، بنابراین فشار ایجاد شده به استخوان منتقل می‌شود و مغز، آن را به عنوان درد در دندان تعبیر می‌کند. خوشبختانه بیش‌تر آسیب‌های خفیف دندان پس از چند روز برطرف می‌شوند، به شرطی که چیزی را خیلی سخت گاز نگیرید. اما لازم است که برای معاینه، به دندانپزشک مراجعه کنید.

عفونت لثه یکی از دلایل دندان درد است
عفونت لثه

۱۳. مراجعه به متخصص ارتودنسی

هرکس که تاکنون ارتودنسی انجام داده باشد، احتمالا این تجربه را داشته است که بعد از هر ویزیت کمی درد را احساس خواهد کرد. منطقی است که حرکت دادن دندان‌ها باعث ایجاد درد می‌شود. حرکت دادن دندان‌ها، اساسا این یک نوع آسیب یا ضربه‌ی کنترل شده است. سیم‌های متصل به دندان‌ها، به ریشه‌ی دندان‌ها در فک فشار می‌آورند و باعث تغییر شکل استخوان و حرکت دندان‌ها می‌شود.

استفاده از داروهای ضد التهاب در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از انجام تنظیمات ارتودنسی معمولا می‌تواند به رفع این ناراحتی‌ها کمک کند.

۱۴. عفونت سینوس ها

کف سینوس درست در بالای ریشه‌ی دندان‌های فک بالا قرار دارد. اگر سینوس‌ها عفونی شده باشند، افراد معمولا در دندان‌های فک فوقانی و در پشت چشم‌ها، احساس درد می‌کنند.

دندان دردهایی که به علت عفونت و التهاب در سینوس‌ها رخ می‌دهد، معمولا فقط به یک دندان محدود نمی‌شود و چندین منطقه حساس خواهد شد. برای درمان عفونت سینوس‌ها باید به پزشک مراجعه کنید.

۱۵. درد ارجاعی به دندان

بیماری‌های قلبی و سرطان ریه نیز می‌توانند باعث دندان درد شوند. در بعضی موارد، دندان درد ممکن است علامت هشدار دهنده برای حمله‌ی قلبی باشد. به دلیل درگیری عصب واگ در بیماری قلبی و ریوی، درد دندان نیز ایجاد می‌شود. عصب واگ از مغز به سمت اندام‌های مختلف بدن از جمله قلب و ریه‌ها می‌رود و در مسیر خود از فک نیز عبور ‌می‌کند.

نورالژی عصب تری ژمینال (۳ قلو) و نورالژی عصب پس سری (اکسیپیتال) از بیماری‌های عصبی دردناک هستند که باعث تحریک یا التهاب اعصاب سه قلو و اکسیپیتال می‌شوند. این اعصاب‌، جمجمه و صورت و دندان‌ها را عصب دهی می‌کنند. هنگامی که این عصب‌ها ملتهب می‌شوند، باعث احساس درد در دندان‌ها می‌شوند.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

دندان درد در بارداری

با توجه به این که در دوران بارداری هورمون‌های شما افزایش پیدا می‌کنند، تغییراتی در بدن شما ایجاد می‌شود. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است افزایش هورمون‌ها در بدن شما ایجاد کند، دندان درد است. دندان درد می‌تواند به علت تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها و یا پوسیدگی آِنها باشد. واکنش دفاعی بدن شما در مواجهه به تشکیل پلاک به علت افزایش هورمون‌های زنانه در دوران بارداری در هم می‌شکند و این مسئله می‌تواند دندان‌ها را در موضع ضعف قرار دهد. در دوران بارداری می‌توانید تحت نظر دندان پزشک باشید تا در صورتیکه مشکلات دهان و دندان جدی برای شما پیش آمد، برای درمان آنها بهترین تصمیم گرفته شود.

درمان درد دندان چیست؟

به نقل از webmd، درمان دندان درد به علت زمینه‌ای و میزان آسیب آن بستگی دارد. بهترین راه پیشگیری از دندان درد حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها است.

 • استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، استامینوفن و آسپرین می‌تواند درد دندان را مقداری تسکین دهد. به این منظور، برای انجام معاینات منظم، به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • استفاده از ژل‌ها یا خمیرهای بی حس کننده که حاوی بنزوکائین هستند، می‌توانند درد را کاهش دهند. برای درمان دندان درد در نوزادان یا کودکان زیر ۲ سال از محصولات حاوی بنزوکائین استفاده نکنید.
 • برای تسکین دندان دردی که در شب‌ها به سراغ شما می‌آید، سر خود را در سطح بالاتری از بدن قرار دهید. اگر خون در سر جمع شود، ممکن است درد دندان را تشدید کرده و شما را در شب بیدار نگه دارد.
 • درست قبل از خواب، از خوردن غذاهای اسیدی، سرد یا سفت خودداری کنید. این غذاها می‌توانند درد دندان‌ را تشدید کنند.
 • دندان‌های خود را با دهان شویه بشویید. می‌توانید از دهانشویه‌ای که حاوی الکل یا کلرهگزیدین است، برای ضد عفونی و بی حس شدن دندان‌های خود استفاده کنید.
 • از کیسه‌ی یخ استفاده کنید. روی قسمت دردناک صورت خود بسته‌ی یخ قرار دهید. این کار می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.
 • برخی روش‌های طبیعی نیز برای درمان دندان درد استفاده می‌شوند مانند میخک، پوست انبه، دانه گلابی و پوست آن، برگ سیب زمینی شیرین، برگ آفتابگردان، برگ توتون، عصاره‌ی وانیل، کیسه‌ی چای نعناع خنک شده و سیر.
 • دهان خود را با آب نمک بشویید.
 • غذاهای نرم مانند ماست یا تخم مرغ خرد شده بخورید و سعی کنید از جویدن غذاهای سفت که باعث ایجاد درد می‌شوند، خودداری کنید.
 • غذاهای شیرین، خیلی گرم یا خیلی سرد نخورید.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن می‌تواند برخی از مشکلات دندان را بدتر کند.
 • دندان‌های خود را ۲ بار در روز و هر بار حدود ۲دقیقه، با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • هر روز با استفاده از نخ دندان یا مسواک بین دندان‌های خود را تمیز کنید تا بقایای مواد غذایی را پاک کنید.

۱. آمپول کتورولاک برای دندان درد

کتورولاک برای دندان درد بسیار موثر است. کتورولاک یکی از داروهای ضد درد از نوع مسکن‌های ضد التهابی غیر استروئیدی یا همان دسته‌ی NSAIDs است که معمولا برای آرام کردن درد‌های شدید و متوسط استفاده می‌شود. این دارو هم نوع خوراکی دارد و هم نوع تزریقی که نوع تزریقی آن تاثیر بیشتری دارد و استفاده از آن شایع‌تر است. هنگامی که دندان درد شدید داشته باشید، می‌توانید از این آمپول برای تسکین درد خود استفاده کنید و در کوتاه‌ترین زمان نتیجه و اثر آن را ببینید. معمولا زمانی از این دارو استفاده می‌شود که جراحی لثه یا جراحی دندان عقل بر روی دندان‌های فرد انجام شده‌باشد. در چنین مواقعی این مسکن مانند آب روی آتش عمل می‌کند و درد را تسکین می‌دهد.

۲. کپسول نوافن برای دندان درد

قرص نوافن برای دندان درد بسیار موثر است. داروی نوافن اشکال دارویی مختلفی دارد و در انواع قرص، کپسول و شربت در بازار به فروش می‌رسد. این دارو از انواع مسکن‌های ضد درد غیر استروئیدی است که به آنها NSAIDs هم گفته می‌شود. نوافن به اندازه‌ی کتورولاک قوی نیست و ممکن است که نتواند مانند آمپول کتورولاک درد را در نطفه خفه کند اما برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط موثر است. همچنین این دارو تزریقی نیست و به مراتب عوارض کم‌تری دارد. اگر مشکل معده دارید درباره مصرف این داروها با پزشک مشورت کنید.

دندان درد
دندان درد

۳. سیپروفلوکساسین برای دندان درد

سیپروفلوکساسین از انواع آنتی‌بیوتیک‌هاست که برای درمان عفونت‌های دندانی و عفونت ادراری کاربرد دارد. این دارو را برای از بین بردن میکروب‌ها کاربرد دارد. هنگامی که عفونت دندان دارید، ممکن است که درد دندان بگیرید. برای همین برای کنترل درد دندان باید ابتدا به کنترل عفونت بپردازید. یکی از راه‌های کنترل عفونت مصرف آنتی بیوتیک‌های خوراکی است. از میان داروهای آنتی بیوتیکی که بر روی عفونت دندان اثر می‌گذارند می‌توان به سیپروفلوکساسین اشاره کرد. سیپروفلوکساسین میکروب‌ها را می‌کشد و دندان درد شما با بهبود عفونت، خوب می‌شود.

۴. درمان خانگی دندان درد

برای درمان دندان درد در خانه روش‌های مختلفی وجود دارد. توجه داشته‌باشید که درمان دندان درد باید توسط دندان پزشک انجام شود که اگر مشکل جدی در دندان شما وجود دارد، آن را برطرف کنید. چرا؟ زیرا درد پیام بدن است در مواقعی که یک مشکل جدی وجود دارد. شما باید به فکر برطرف کردن مشکلی که ایجاد شده‌است باشید نه اینکه پیام را پاک کنید و درد را از بین ببرید. پس می‌توانید از روش های زیر در آرام کردن دندان درد استفاده کنید تا زمانی که خود را به مرکز درمانی می‌رسانید؛

 • کمپرس سرد
 • مسکن‌های بدون نیاز به نسخه
 • استفاده از ژل لیدوکائین
 • آب نمک
 • میخک
 • زنجبیل
 • فلفل قرمز
 • روغن نارگیل
 • دارچین
 • چای سیاه
 • نعنا
 • سیر
 • وانیل

۵. درمان دندان درد فوری

برای اینکه در سریع‌ترین زمان ممکن درد دندان خود را تسکین دهید، می‌توانید از مسکن‌های قوی استفاده کنید. یکی از این مسکن‌ها کتورولاک است. اما اگر می‌خواهید از روش‌های خانگی برای درمان درد دندان خود استفاده کنید می‌توانید از فلفل قرمز کمک بگیرید. برای استفاده از این درمان خانگی، چند قاشق پودر فلفل قرمز را بردارید و قطره قطره به آن آب اضافه کنید، خمیری از آن تهیه کنید و بر روی محل درد بگذارید. این خمیر می‌تواند برای درمان درد دندان به صورت فوری اثر بگذارد.

۶. میخک برای دندان درد

میخک یکی از داروهای گیاهی است که به شکل دانه و یا روغن وجود دارد. این دارو برای مدیریت و کنترل دندان درد کاربرد دارد. یکی از روش‌های تسکین درد دندان این است که میخک را بجوید و یا روغن آن را بر روی یک پنبه یا گاز بگذارید و بر روی دندان خود قرار دهید. درد دندان شما تسکین پیدا خواهد کرد و از هیچ روش شیمیایی هم استفاده نکرده‌اید.

۷. درمان درد دندان عفونتی

برای درمان درد دندان عفونتی حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. عفونت دندان می‌تواند بسیار خطرناک باشد از این جهت که احتمال سرایت آن به بخش‌های دیگر بدن وجود دارد. پس از خوددرمانی بپرهیزید و از دندانپزشک کمک بگیرید.

۸. درمان سریع دندان درد در شب

اگر مورد درد دندان شما اورژانسی نیست و نمی‌توانید در شب به دندان پزشک مراجعه کنید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به تجویز نسخه استفاده کنید تا درد خود را تا زمانی که به متخصص مراجعه می‌کنید آرام کنید. از این مسکن‌ها می‌توان به نوافن، ژلوفن، استامینوفن و داروهای مشابه نام برد.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

۹. درمان دندان درد با سیر

سیر یکی دیگر از روش‌های گیاهی و طبیعی است که می‌تواند به تسکین درد شما کمک کند. برای بهبود درد دندان می‌تواند چند حبه سیر را له کنید و به شکل خمیر دربیاورید. سپس این خمیر را بر روی دندان خود قرار دهید تا درد آن کاهش پیدا کند. سیر خاصیت میکروب‌کشی هم دارد و می‌تواند در بهبود عفونت دندان هم موثر باشد.

۱۰. قرص ناپروکسن 500 برای دندان درد

ناپروکسن یکی دیگر از مسکن‌های ضد درد است که از انواع NSAIDs یا همان ضد درد غیر استروئیدی است. این دارو نیز از مسکن‌های نسبتا قوی است و می‌تواند بر درد دندان موثر باشد. در استفاده از NSAIDs زیاده‌روی نکنید که می‌تواند عوارض گوارشی برای شما به جای بگذارد.

۱۱. قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

مفنامیک اسید ۲۵۰ برای دندان درد چندان تاثیری ندارد. مفنامیک اسید از مسکن‌هایی است که برای دردهای خفیف و متوسط کاربرد دارد. اگر درد شما خفیف باشد و بتوانید آن را تحمل کنید، بهتر است که از هیچ مسکنی استفاده نکنید. اما در صورتیکه آستانه‌ی تحمل شما کم باشد، می‌توانید از مفنامیک اسید هم برای کاهش درد دندان کمک بگیرید.

چه زمانی برای درمان دندان درد به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت تجربه‌ی موارد زیر به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • دندان درد شدید باشد.
 • دندان درد بیش از ۲ روز طول بکشد.
 • درد در هنگام باز کردن دهان
 • تب
 • سردرد
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • برطرف نشدن درد با مصرف مسکن
 • قرمز شدن لثه‌ها
 • طعم بد دهان
 • تورم گونه یا فک
 • تورم اطراف چشم یا گردن.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

سوالات متداول درباره دندان درد

در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار درباره دندان درد پاسخ داده‌شده‌است. با ما همراه باشید.

درمان دندان درد عصبی چیست؟

دندان درد عصبی می‌تواند مانند بسیاری از دردهای عصبی دیگر ایجاد شود و با استرس و اضطراب شدت پیدا کند. برای درمان درد عصبی دندان می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به تجویز نسخه استفاده کنید.
دندان دردی که به عصب مرتبط باشد (مثلا درد به عصب دندان کشیده باشد) نیازمند بررسی دندان پزشک است.

برای دندان درد چه چیزی خوب است؟

شاید از خود بپرسید که برای دندان درد چی خوبه؟ دکترتو اینجاست تا به این سوال شما پاسخ دهد! می‌توانید از روش‌های درمان خانگی مانند فلفل قرمز، سیر، میخک، مسکن‌های بدون نیاز نسخه و درمان‌های علامتی مانند کمپرس سرد استفاده کنید.

درد دندان عقل درمان دارد؟

درد دندان عقل از دردهای نسبتا زیاد و آزاردهنده است که می‌توان آن را با مسکن‌های قوی و نسبتا قوی درمان و کنترل کرد.

درمان سریع دندان درد چگونه است؟

برای درمان سریع دندان درد می‌توان از کتورولاک استفاده کرد.

مسکن قوی برای درد دندان چیست؟

کتورولاک، دیکلوفناک، ناپروکسن و نوافن.

برای ارام شدن درد دندان بعد از عصب کشی چه کنیم؟

می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه کمک گرفت.

ایا سیم کشی دندان درد دارد؟

سیم‌کشی دندان می‌تواند با جابجا کردن دندان‌ها درد ایجاد کند.

https://www.webmd.com/oral-health/guide/toothaches
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/home-remedies-for-toothache
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326133
https://www.medicinenet.com/toothache_overview/article.htm
https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-toothache/basics/art-20056628
https://www.nhs.uk/conditions/toothache/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10957-toothache
https://www.health.com/condition/pain/tooth-pain-causes
5/5 - (تعداد آرا: 1 رای)
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام