زود انزالی چیست؟ دلایل آن و 10 درمان قطعی زودانزالی

6
زود-انزالی
زود-انزالی

زود انزالی چیست؟

انزال به معنای دفع منی از بدن است. زود انزالی یا Premature ejaculation (PE) ، به وضعیتی گفته می شود که زودتر از آنچه یک مرد یا شریک زندگی اش در طول رابطه ی جنسی دوست دارد، انزال اتفاق افتد.

در سال های اخیر، اختلال عملکرد جنسی مردان بیشتر شناخته و درک شده است و درک بهتری از مشکلات ناشی از آن وجود دارد. زود انزالی یکی از مشکلات شایع جنسی در مردان است که می تواند منجر به علائم ثانویه مانند پریشانی، خجالت، اضطراب و افسردگی شود، اما یک بیماری قابل درمان است.

به طور کلی، مشکلات انزال در مردان به ۳ دسته تقسیم می شوند:

 • انزال زودرس یا زود انزالی
 • تاخیر در انزال یا دیر انزالی
 • انزال رو به عقب.

میانگین زمان انزال ۵ دقیقه و نیم است اما شما و همسرتان تصمیم می گیرید که آیا از طول رابطه ی جنسی و زمان انزال راضی هستید یا خیر.

مکانیسم انزال چگونه است؟

انزال توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود. وقتی مردان از نظر جنسی تحریک می شوند، سیگنال هایی به نخاع و مغز ارسال می شود. وقتی مردان به سطح خاصی از هیجان و لذت جنسی می رسند، سیگنال هایی از مغز به اندام های تولید مثل ارسال می شود. این امر باعث می شود که منی از طریق آلت تناسلی خارج شود و انزال اتفاق بیفتد. اختلال در این مسیر می تواند باعث اختلال در انزال از جمله زود انزالی شود.

زمان زودانزالی چقدر است؟

اگرچه به طور کلی نمی توان برای طول رابطه ی جنسی و زمان انزال، زمانبندی دقیقی مشخص کرد، زیرا این موضوع به تمایل و توانایی دو زوج هنگام رابطه ی جنسی بستگی دارد. اما طبق تحقیقات انجام شده، میانگین زمان انزال ۵ دقیقه و نیم است. با این حال، این شما و همسرتان هستید که تصمیم می گیرید که آیا از طول رابطه ی جنسی و زمان انزال راضی هستید یا خیر.

زودانزالی در چه صورتی خطرناک است؟

تجربه ی دوره های گاه به گاه انزال زودرس طبیعی است و جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر متوجه شدید که حدود نیمی از تلاش های شما برای برقراری رابطه ی جنسی منجر به انزال زودرس می شود یا انزال زودرس باعث کاهش لذت جنسی شود و روابط را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است به درمان نیاز داشته باشید. برای درمان این مشکل می توانید به متخصص اورولوژیست و متخصص روانپزشک مراجعه کنید.

انزال-زودرس
انزال زودرس

نقش عوامل مختلف در زود انزالی

 • سروتونین
  • سروتونین ممکن است در انزال زودرس نقش داشته باشد. سروتونین یک ماده ی طبیعی در بدن است که توسط عصب ها ساخته می شود. مقادیر بالای سروتونین در مغز باعث افزایش زمان انزال می شود. مقادیر کم سروتونین می تواند زمان انزال را کوتاه کرده و منجر به انزال زودرس شود.
 • سن
  • اگرچه زود انزالی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما افزایش سن می تواند تاثیر بیشتری در بروز آن داشته شود.

دلایل زود انزالی چیست؟

عوامل مختلف روحی و جسمی می توانند باعث شود که مردان به طور ناگهانی دچار انزال زودرس شود. انزال زودرس حاصل تعامل پیچیده ای از عوامل جسمی و روانی است.

 • دلایل روانشناختی زودانزالی چیست؟

  • افسردگی
  • استرس
  • وجود مشکلات در رابطه ی بین زوجین
  • وجود نگرانی و اضطراب در مورد عملکرد جنسی (به ویژه در آغاز یک رابطه ی جدید ، یا زمانی که فرد قبلا در عملکرد جنسی مشکل داشته است).
  • احساس گناه یا عدم کفایت
  • آموزش نادرست و اعتقادات اشتباه در مورد رابطه ی جنسی
  • انتظارات غیر واقعی در مورد عملکرد جنسی
  • سرکوب میل جنسی
  • نداشتن اعتماد به نفس
  • مشکلات عاطفی
  • بی تجربگی جنسی
  • تازگی رابطه
  • هیجان یا تحریک بیش از حد.

انزال-زودرس
انزال زودرس

درمان قطعی زود انزالی: داروی درمان زودانزالی و راه های درمان خانگی

به خاطر داشته باشید که روند درمان ممکن است زمان بر باشد. درمان های روانشناختی، رفتار درمانی و داروها اصلی ترین موارد در درمان زود انزالی هستند.

1: تقویت عضلات کف لگن

برخی تمرینات می توانند عضلات کف لگن را تقویت کرده و در کاهش زود انزالی موثر باشند. برای یافتن عضلات کف لگن، تمرکز خود را بر روی عضلاتی بگذارید که برای قطع ادرار در میانه ی جریان ادرار از آن ها کمک می گیرید. عضلات کف لگن همان عضلاتی هستنند برای نگه داشتن باد معده یا مدفوع نیز از آن ها استفاده می کنید. وقتی فهمید ماهیچه های کف لگن کجا هستند، می توانید تمریناتی را در حالت ایستاده، نشسته یا درازکش انجام دهید.

برای انجام تمرین های تقویت کننده ی کف لگن مراحل زیر را دنبال کنید:

 • عضلات کف لگن خود را برای ۳ ثانیه منقبض کنید.
 • سپس آن ها را به مدت ۳ ثانیه شل کنید.
 • این کار را چندین بار پشت سر هم در طول روز انجام دهید.
 • هر روز ۳ بار و در هر مرتبه ۱۰ بار این تمرین را تکرار کنید.
 • از نگه داشتن نفس خودداری کنید و در حین تمرینات، آزادانه نفس بکشید.
 • هنگام انجام تمرینات تقویت عضلات کف لگن مراقب باشید از عضلات شکم یا باسن به جای عضلات کف لگن استفاده نکنید.
 • تقویت عضلات لگن ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

2: روان درمانی

درمان روانشناختی، روشی برای بررسی مشکلات در احساسات و عواطف است که می توانند منجر به بروز مشکل در روابط جنسی، از جمله زود انزالی، شوند. هدف از این نوع درمان، یافتن منشا مشکلات و یافتن راه حل هایی است که ممکن است به درمان زودانزالی کمک کند. روان درمانی و زوج درمانی همچنین می تواند به زوجین کمک کند تا به یکدیگر نزدیک تر شوند و هنگام برقراری رابطه ی جنسی کم تر احساس خشم و ناراحتی داشته باشند. درمان روانشناختی می تواند اعتماد به نفس جنسی را ارتقا دهد. زوجین باید به دنبال راه هایی برای افزایش صمیمیت عاطفی خود از طریق فعالیت های غیر جنسی باشند. برای مشاوره تلفنی با روانشناس می توانید از خدمات دکترتو بهره ببرید.

3: رفتاردرمانی

در رفتار درمانی از تمریناتی برای کمک به ایجاد تحمل برای تاخیر در انزال استفاده می شود. هدف از این نوع درمان، کمک به کنترل بر روی زمان انزال است که در زیر به بررسی برخی از آن ها می پردازیم:

4: روش توقف – شروع

در میان رابطه ی جنسی و نزدیک به زمان انزال، کمی وقفه ایجاد کنید و تا زمانی که احساس کنید دوباره کنترل را در دست دارید استراحت کنید. این کار را ۳ بار امتحان کنید تا زمانی که احساس کنید در هنگام انزال توانایی کنترل بیشتری دارید. در طول رابطه ی جنسی نفس عمیق بکشید تا رفلکس انزال را برای مدت کوتاهی خاموش کنید. طبق بررسی های انجام شده، این کار برای درمان زود انزالی موثر است.

5: موقعیت مناسب در رابطه ی جنسی

در طول رابطه ی جنسی برای کنترل بیشتر در زمان انزال، بهتر است مردان با شریک زندگی خود رابطه ی جنسی داشته باشند. این کار این امکان را به شما می دهد که در هنگام انزال، دور شوید و از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید.

6: تاثیر خودارضایی بر زودانزالی

خودارضایی بر زودانزالی تاثیر دارد. در برخی موارد، درمان انزال زودرس ممکن است شامل برداشتن خودارضایی، ۱ یا ۲ ساعت قبل از مقاربت باشد تا بتوانید انزال را در حین رابطه ی جنسی به تاخیر بیندازید.

درمان-زودانزالی
درمان زودانزالی

7: درمان دارویی زودانزالی

قرص های ضدافسردگی باعث دیرانزالی می شوند؟

طبق تحقیقات انجام شده، یک عارضه ی جانبی قرص های ضد افسردگی این است که ارگاسم را به تاخیر می اندازند، بنابراین از این عارضه به نفع درمان زودانزالی استفاده می شود. قرص فلوکستین، قرص پاروکستین، قرص سیتالوپرام، قرص سرترالین، قرص کلومیپرامین، قرص مودافينيل و ترامادول که بر میزان سروتونین تاثیر می گذارند، می توانند روند انزال را به تاخیر بیندازند. اگر دارویی موثر نباشد، ممکن است پزشک پیشنهاد کند داروی دیگری را امتحان کنید. 

قرص زودانزالی را چگونه مصرف کنیم؟

داروهایی که برای درمان انزال زودرس استفاده می شوند را می توانید هر روز یا فقط قبل از رابطه ی جنسی مصرف کنید. معمولا ۵ تا ۱۰ روز طول می کشد تا این داروها شروع به کار کنند. اما ممکن است ۲ تا ۳ هفته، طول بکشد تا تاثیر کامل داروها را مشاهده کنید. 

زمان مناسب برای مصرف دارو قبل از رابطه ی جنسی، از ۲ تا ۶ ساعت قبل است. در صورت قطع مصرف این داروها انزال زودرس می تواند برگردد. اکثر مردان مبتلا به زود انزالی به مصرف مداوم این داروها نیاز دارند.

ویاگرا مصرف کنم؟

تادالافیل و سیلدنافیل (ویاگرا) نیز می توانند به شما در حفظ نعوظ کمک کنند و منجر به تاخیر در انزال شوند. عوارض جانبی ناخواسته ممکن است شامل سردرد، گرگرفتگی صورت و سو هاضمه باشد. این داروها در صورت استفاده همراه با داروهای ضد افسردگی موثرتر عمل می کنند.

زمان مناسب برای مصرف قرص زودانزالی، 2 تا 6 ساعت قبل از رابطه ی جنسی است.

8: کرم ها یا اسپری های بی حس کننده

یکی از مواردی که در درمان زود انزالی کاربرد دارد استفاده از کرم ها و اسپری های بی حس کننده است. کرم ها و اسپری های بی حس کننده را می توانید حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از رابطه ی جنسی روی سر آلت تناسلی قرار دهید.

نحوه مصرف کرم یا اسپری تاخیری؟

 • برای استفاده از هر کرم یا بی حس کننده ای باید روش استفاده آن را بخوانید و بر اساس آن عمل کنید.
 • به طور معمول اگر کرم یا اسپری بی حس کننده را برای مدت طولانی تری از 20 تا 30 دقیقه روی آلت تناسلی خود بگذارید، نعوظ از بین می رود.
 • در حین رابطه ی جنسی واژینال، نباید کرم یا اسپری بی حس کننده را روی آلت تناسلی مردانه بگذارید، زیرا ممکن است باعث بی حسی واژن شود. توصیه می شود ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از رابطه ی جنسی، کرم را از روی آلت تناسلی خود بشویید.

توجه داشته باشید که استفاده ی طولانی تر از داروهای بی حس کننده می تواند منجر به بی حسی و از بین رفتن نعوظ شود.

9: کاندوم

برای کمک به کاهش حساسیت آلت تناسلی مردانه، از کاندوم استفاده کنید. می توانید از کاندوم های حاوی بی حس کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین یا کاندوم هایی که از لاتکس ضخیم تری ساخته شده اند تا انزال را به تاخیر بیندازند، کمک بگیرید.

10 : مکمل ها

طبق تحقیقات انجام شده، برخی مواد معدنی ممکن است به درمان زود انزالی کمک کنند. این مواد معدنی شامل موارد زیر هستند:

روی عملکرد جنسی را بهبود می بخشد و سطح تستوسترون را در بدن افزایش می دهد. این کار به طور کلی میل جنسی را افزایش می دهد و به بهبود اختلال عملکرد جنسی شامل انزال زودرس کمک می کند.

منیزیم یکی دیگر از مواد معدنی مهم برای تولید اسپرم سالم است. سطح پایین منیزیم در خون از عوامل موثر در انزال زودرس است، زیرا منیزیوم برخی از انقباضات عضلانی رایج در ارگاسم را افزایش دهد.

راهنمای مراجعه به متخصص اورولوژی

اگر فکر می کنید اختلال انزال زودرس دارید، لازم است به پزشک متخصص مجاری ادراری و تناسلی یا اورولوژیست مراجعه نمایید. برای مشاوره تلفنی با متخصص اورولوژی می توانید از خدمات دکترتو استفاده نمایید.

دکترتو مراقب سلامت شماست.

منبع: harvard، nhs، urologyhealth، mayoclinic، medicalnewstoday، healthline، menshealth،‌ webmd، medtalks

6 دیدگاه‌ها

  • سلام دوست عزیز
   زودانزالی به دلایل جسمی و روانشناختی ایجاد میشه ابتدا باید مشکلات جسمی مانند بیماری دیابت،مشکلات پروستات، مشکلات تیروئید و مشکلات رولنشناختی مانند افسردگی، اعتماد بنفس پایین، مشکلات عاطفی و غیره رو برطرف کنی. خودارضایی رو ترک کرده و برا درمان این مشکل به روانپزشک مراجعه کن تا درمان دارویی مناسب بگیری.
   متخصص روانپزشکی

  • سلام دوست عزیز
   ممنون از لطف شما. امیدواریم مطالب مفید واقع شده باشه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید