فشار خون بالا چیست؟ چه علائمی دارد و چطور درمان می شود؟
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماری

فشار خون بالا چیست؟ چه علائمی دارد و چطور درمان می شود؟

| تاریخ انتشار: 23 فروردین 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 28 فروردین 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
فشار خون بالا

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فشار خون بالا از بیماری‌هایی است که می‌تواند مشکلات بسیاری برای شما ایجاد کند و همه‌ی سیستم‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. فشار خون در صورتیکه درمان نشود می‌تواند کیفیت زندگی فرد را به طرز چشمگیری کاهش دهد. اگر می‌خواهید به عوارض فشار خون دچار نشوید، بهتر است که در اولین فرصت به دکتر قلب مراجعه کنید و این مسئله را حل کنید. برای دریافت نوبت می‌توانید از دکترتو کمک بگیرید.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

فشار خون بالا چیست؟

در این بیماری فشار بالای خون در مقابل دیواره‌ی عروقی که خون را از قلب به دیگر قسمت‌های بدن حمل می‌کنند، در طولانی مدت باعث به وجود آمدن بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی می‌شود. فشار خون به مقدار خونی که قلب پمپ می‌کند و مقدار مقاومت شریان‌ها در برابر جریان خون بستگی دارد. هرچه قلب بیشتر کار کند و خون بیشتری پمپ کند و شریان‌ها باریک تر باشند، فشار خون بالاتر می‌رود. فشار خون با دو عدد گزارش می‌شود: فشار خون سیستولیک (عدد بالایی) برابر است با فشار در شریان‌ها هنگامی که قلب منقبض می‌شود. فشار خون دیاستولیک (عدد پایینی) برابر است با فشار در شریان‌ها هنگامی که قلب شل می‌شود.

در این بیماری فشار بالای خون در مقابل دیواره‌ی عروقی که خون را از قلب به دیگر قسمت‌های بدن حمل می‌کنند، در طولانی مدت باعث به وجود آمدن بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی می‌شود.

در مورد فشار خون طبیعی و دسته بندی‌های فشار خون بالا، در قسمت‌های پایین تر بحث خواهیم کرد.

زنگ خطر برای فشار خون بالا

حدود ۸۵ میلیون نفر در ایالات متحده و ۱۷/۵ میلیون نفر در ایران، فشار خون بالا دارند. یکی از جنبه‌های خطرناک فشار خون بالا این است که ممکن است فرد از بیماری خود اطلاع نداشته باشد، در واقع تقریبا یک سوم افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع ندارند. تنها راه آگاهی از فشار خون بالا از طریق معاینات منظم است. بیماری فشار خون بالای کنترل نشده باعث افزایش آسیب به قلب و عروق و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مانند انواع بیماری‌ قلبی و حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی می‌شود.

فشار خون بالا در دراز مدت می‌تواند باعث تشکیل پلاک خونی در اثر باریک شدن رگ‌های خونی و در نتیجه تصلب شرایین می‌شود، در این حالت قلب برای پمپ خون باید سخت تر کار کند و در نتیجه فشار خون بدتر می‌شود. فشار خون می‌تواند در هر فرد در طول روز بسته به شرایط متفاوت باشد. عواملی مانند استرس، اضطراب، غذا خوردن (مصرف کافئین یا نمک)، سیگار کشیدن یا عدم ورزش باعث افزایش فشار خون می‌شود. تغییر شیوه‌ی زندگی بهترین راه برای کنترل فشار خون بالا است.

افزایش فشار خون میتواند باعث مشکلاتی در سلامتی شما شود.

عوارض فشار خون که می تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد

فشار بیش از حد بر روی دیواره‌ی شریان‌ها ناشی از فشار خون بالا می‌تواند به رگ‌های خونی و اندام‌های بدن آسیب برساند. فشار خون بالای کنترل نشده، می‌تواند به عوارض زیر منجر شود:

 • حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی: فشار خون بالا می‌تواند باعث سخت و ضخیم شدن شریان‌ها (آترواسکلروز) شود که می‌تواند منجر به حمله‌ قلبی، سکته‌ی مغزی یا سایر عوارض شود.
 • آنوریسم: افزایش فشار خون می‌تواند رگ‌های خونی را تضعیف و برآمده کند و باعث تشکیل آنوریسم شود. پارگی آنوریسم، می‌تواند تهدید کننده‌ی زندگی باشد.
 • نارسایی قلبی: برای پمپ کردن خون در برابر فشار بالا در رگ‌ها، قلب باید سخت تر کار کند که باعث می‌شود دیواره‌ی حفره‌های قلب ضخیم شوند (هایپرتروفی بطن چپ)، در نهایت عضله‌ی ضخیم شده برای برآورده ساختن نیازهای بدن با مشکل مواجه می‌شود، که می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود.
 • تضعیف و تنگ شدن رگ‌های خونی در کلیه ها: می‌تواند از عملکرد طبیعی اندام‌ها جلوگیری کند.
 • ضخیم شدن، تنگی یا پارگی رگ‌های خونی در چشم: می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی شود.
 • سندرم متابولیک: این سندرم شامل مجموعه‌ای از اختلالات متابولیکی در بدن از جمله افزایش دور کمر، تری گلیسیرید بالا، کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL یا کلسترول خوب)، فشار خون بالا و سطح بالای انسولین است. این شرایط باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی می‌شود.
 • مشکل در حافظه: فشار خون بالای کنترل نشده ممکن است بر توانایی فرد در فکر کردن، یادآوری و یادگیری تاثیر بگذارد. مشکل در حافظه یا درک مفاهیم در افراد مبتلا به فشار خون بالا شایع‌تر است.
 • زوال عقل: تنگی یا انسداد شریان‌ها می‌تواند جریان خون به مغز را محدود کند و منجر به نوع خاصی از زوال عقل شود. سکته‌ی مغزی که جریان خون را به مغز متوقف می‌کند نیز می‌تواند دمانس عروقی ایجاد کند.

در این ویدئو دکتر کامبیز پرآذران فوق تخصص قلب و عروق در مورد فشارخون با شما صحبت می‌کند.

فشار بیش از حد بر روی دیواره‌ی شریان‌ها ناشی از فشار خون بالا می‌تواند به رگ‌های خونی و اندام‌های بدن آسیب برساند.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم؟

علائمی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند بفهمید مشکلی با فشار خون شما وجود دارد. در ادامه به نشانه‌هایی که فشار خون بالا را هشدار می‌دهند، اشاره می‌کنیم.

علایم و نشانه‌ های فشار خون بالا

فشار خون بالا ممکن است هیچ نشانه‌ای نداشته باشد حتی اگر میزان فشار خون به سطح خطرناکی برسد، به همین دلیل فشار خون بالا را به عنوان “قاتل خاموش” می‌شناسند، این موضوع چک منظم فشار خون را بسیار حیاتی می‌سازد. بعضی افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است سردرد، تنگی نفس یا خونریزی بینی را تجربه کنند اما این علایم و نشانه‌ها اختصاصی نیستند و تا زمانی که فشار خون بالا به میزان تهدید کننده یا شدید نرسیده باشد معمولا اتفاق نمی‌افتند. فشار خون بالا معمولا با علایمی می‌شود که در زیر ذکر شده، مثل:

 • عرق کردن
 • اضطراب
 • مشکلات خواب
 • گرگرفتگی
 • از دیگر علایم فشار خون بالا می‌توان سردرد
 • سرگیجه
 • احساس ضربان در گردن و گوش یا سر
 • درد قفسه‌ی سینه
 • حالت تهوع
 • خستگی یا گیجی
 • مشکلات بینایی و تاری دید
 • مشکلات تنفسی و تنگی نفس
 • ضربان قلب نامنظم
 • خون در ادرار

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

علت فشار خون بالا چیست؟

نمی‌توان گفت که فشار خون بالا یک دلیل دارد. علت فشار خون بالا را نمی‌توان تنها به یک مورد ربط داد. باید به این مسئله توجه کنیم که شرایط سلامتی و سبک زندگی فرد به چه صورت است. در این صورت می‌توان علت فشار خون را به چند دلیل ارتباط داد. باید توجه کنید که فشار خون یک بیماری سیستماتیک است و همه‌ی اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین به این نکته نیز توجه کنید که هنگامی که فرد زندگی سالمی نداشته‌باشد و یا تغذیه‌ی او نامناسب باشد، نمی‌تواند از فشار خون به سادگی فرار کند.

علت فشار خون بالا چیست؟
فشار خون بالا را باید تحت نظر داشت.

دلایل فشار خون بالا کدامند؟

پرفشاری خون تحت تاثیر چندین مورد مختلف است، به این معنی که عوامل و ریسک فاکتور‌های متعددی وجود دارند که با اثرات متفاوتی باعث فشار خون بالا می‌شوند که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد.

1. سن یکی از عواملی که میتواند باعث افزایش فشار خون شود

افزایش سن خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهد. تا سن ۶۴ سالگی، فشار خون بالا در مردان شایع‌تر است. بعد از ۶۵ سالگی، زنان با احتمال بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا روبرو هستند. گرچه فشار خون بالا در بزرگسالان رایج است، اما کودکان نیز ممکن است در معرض خطر باشند. در برخی کودکان، فشار خون بالا به علت مشکلات کلیوی یا قلبی ایجاد می‌شود. اما در تعداد بیشتری از کودکان، عادت‌های ناسالم زندگی مانند رژیم غذایی ناسالم، چاقی و عدم ورزش، در ابتلا به فشار خون بالا نقش دارند.

2. نژاد در افزایش فشار خون بی تاثیر نیست

فشار خون بالا در بین مردم آفریقایی رایج‌تر است، که نسبت به سفید پوستان، اغلب در سن پایین تر ایجاد می‌شود. عوارض جدی فشار خون بالا مانند سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی و نارسایی کلیوی نیز در افراد آفریقایی تبار شایع‌تر است.

3. اضافه وزن یا چاقی را در فشار خون جدی بگیرید

هرچه وزن بالاتر رود، بدن جهت تامین اکسیژن و مواد مغذی بافت‌ها خون بیشتری نیاز دارد. افزایش حجم خون داخل عروقی، فشار روی دیواره‌های شرایین را افزایش می‌دهد.

مشاوره با متخصصان
داخلی دکترِتو

4. عدم فعالیت جسمانی

افرادی که غیر فعال هستند دارای تعداد ضربان قلب بیشتری هستند. تعداد ضربان قلب بالاتر به معنای سخت تر کار کردن و انقباض بیشتر قلب و در نتیجه افزایش نیروی وارده به شریان‌ها می‌باشد. نداشتن فعالیت بدنی، خطر ابتلا به اضافه وزن را نیز افزایش می‌دهد.

5. استفاده از توتون و تنباکو

سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو فشار خون را به طور موقت افزایش می‌دهد، اما مواد شیمیایی موجود در تنباکو می‌تواند به دیواره‌های شریان‌ها آسیب برساند. این آسیب باعث تنگی شریان‌ها و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود. قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.

6. مصرف زیاد نمک در افراد مبتلا به فشار خون

وجود سدیم بیش از حد در رژیم غذایی می‌تواند باعث تجمع مایعات در عروق و در نتیجه افزایش فشار خون شود. این حالت در بعضی از جمعیت‌ها مانند سالمندان، آمریکایی‌های آفریقایی تبار، افراد چاق یا افراد مبتلا به نارسایی کلیوی (کلیوی) رخ می‌دهد.

مصرف زیاد نمک میتواند باعث بیماری فشار شود
مصرف نمک زیاد می‌تواند فشار خون را بدتر کند.

7. کمبود پتاسیم در رژیم غذایی

پتاسیم به تعادل سدیم داخل سلولی کمک می‌کند. اگر به اندازه‌ی کافی پتاسیم در رژیم غذایی دریافت نباشد و فرد دچار کمبود پتاسیم شود، سدیم زیادی در خون تجمع می‌یابد و آب را به خود جذب می‌کند و باعث افزایش حجم داخل عروقی و در نتیجه افزایش فشار خون می‌شود.

8. مصرف بیش از حد الکل

با مصرف زیاد الکل می‌تواند به قلب آسیب برساند. مصرف بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و بیش از دو نوشیدنی در روز برای آقایان ممکن است بر فشار خون تاثیر گذارد.

9. استرس

سطح بالای استرس می‌تواند منجر به افزایش موقتی فشار خون شود. اگر با پرخوری، استفاده از تنباکو یا نوشیدن الکل به آرامش برسید، فقط با افزایش فشار خون مواجه خواهید شد.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

10. بارداری و فشار خون

گاهی اوقات بارداری باعث فشار خون بالا می‌شود.

11. استعداد ژنتیکی برای ابتلا به فشار خون بالا

افرادی که یک یا دو والد مبتلا به فشار خون بالا دارند، احتمال ابتلا به فشار خون بالا در آن‌ها حدود دو برابر بیشتر از جمعیت عادی است.

12. آترواسکلروز

سفتی یا عدم کشش در شریان‌ها یا همان گرفتگی رگ که منجر به افزایش مقاومت در عروق کوچک (مویرگ ها) می‌شود. این افزایش سختی سرخرگ‌های محیطی در افرادی مسنی که چاق هستند و ورزش نمی‌کنند و مصرف نمک بالایی دارند، دیده می‌شود.

13. برخی بیماری‌ های مزمن

بیماری‌های مانند بیماری کلیوی، دیابت و آپنه‌ی خواب خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهند.

در این ویدئو دکتر سوده رودباری متخصص قلب و عروق در مورد فشارخون با شما صبحت می‌کنند.

انواع فشار خون

فشار خون انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

فشار خون بالای اولیه (ضروری)

در اکثر بزرگسالان علت مشخصی برای فشار خون بالا وجود ندارد، که فشار خون اولیه یا ضروری نامیده می‌شود و در طول سال‌ها به تدریج پیشرفت می‌کند.

فشار خون بالا ممکن است هیچ نشانه‌ای نداشته باشد حتی اگر میزان فشار خون به سطح خطرناکی برسد، به همین دلیل فشار خون بالا را به عنوان “قاتل خاموش” می‌شناسند.

رنج فشار خون بالا از ۱۴۰ بر ۹۰ شروع میشود
فشار خون طبیعی نباید بیشتر از ۱۲۰ میلیمتر جیوه باشد.

فشارخون ثانویه

اگر فشار خون بالا به عنوان نتیجه‌ای از بیماری زمینه‌ای دیگری رخ دهد، آن را فشار خون ثانویه می‌نامند. فشار خون اولیه تحت تاثیر علل متعددی از جمله افزایش حجم پلاسمای خون، فعالیت هورمون‌هایی که حجم و فشار خون را تنظیم می‌کنند، عوامل محیطی مانند استرس و عدم ورزش، می‌باشد. بیماری‌ها و داروهای مختلفی می‌توانند منجر به پرفشاری خون ثانویه شوند، از جمله:

 • دیابت (به علت مشکلات کلیوی و آسیب عصبی)
 • بیماری‌های کلیوی
 • فئوکروموسیتوما (سرطان نادر غده‌ی فوق کلیوی)
 • سندرم کوشینگ
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (اختلال غده‌ی آدرنال که ترشح کننده‌ی کورتیزول است)
 • تومورهای غده‌ی آدرنال
 • هیپرتیروئیدیسم (پرکاری غده‌ی تیروئید)
 • هیپرپاراتیروئیدیسم (میزان کلسیم و فسفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد)
 • بارداری
 • آپنه‌ی خواب (وقفه‌ی تنفسی)
 • چاقی
 • بیماری مزمن کلیوی
 • نقص مادرزادی در رگ‌های خونی
 • برخی داروها (از قبیل قرص‌های ضدبارداری، داروهای سرماخوردگی، ضد احتقان‌ها، مسکن‌ها)
 • مواد مخدر غیر قانونی مانند کوکائین و آمفتامین

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

اندازه گیری فشار خون

فشار خون توسط دستگاه فشار خون (اسپیگمومونومتر) اندازه گیری می‌شود. بهترین فشار سنج شامل یک پمپ هوا، یک فشار سنج و یک کاف لاستیکی است. این دستگاه، فشار خون را با واحد میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری می‌کند. کاف دستگاه فشارسنج در بالای بازو قرار می‌گیرد و با فشار دادن پمپ هوا باد می‌شود و جریان خون را در سرخرگ اصلی بازو مسدود می‌کند. بازو باید در کنار بدن و در سطح قلب قرار داده شود و فشار کاف به تدریج آزاد شود تا کاف به آرامی از هوا خالی شود.

همانطور که فشار کاهش می‌یابد، پزشک با استفاده از گوشی پزشکی که بر روی شریان جلوی آرنج قرار داده صدای نبض را گوش می‌دهد و یا دستگاه فشارسنج الکترونیکی ضربان را حس می‌کند. فشاری که در آن پزشک (یا دستگاه) اولین صدای ضربان قلب از شریان را می‌شنود، فشار سیستولیک (عدد بالایی) است. همانطور که فشار کاف کاهش می‌یابد، در نهایت صدای ضربان قلب متوقف می‌شود، آخرین صدایی که پزشک (یا دستگاه) می‌شنود فشار دیاستولیک (عدد پایینی) است.

اگر فشار خون بالا به عنوان نتیجه‌ای از بیماری زمینه‌ای دیگری رخ دهد، آن را فشار خون ثانویه می‌نامند.

دستگاه فشار برای تشخیص بیماری
فشار خون را در منزل اندازه گیری کنید.

تشخیص فشار خون بالا

برای تشخیص قطعی فشار خون بالا، باید به دکتر قلب و عروق مراجعه کنید. فشار خون در حداقل دو ویزیت متفاوت، در ساعات مختلف روز اندازه‌گیری می‌شود. به این دلیل که فشار خون معمولا در طول روز متغیر است و ممکن است در طی مراجعه به پزشک افزایش یابد (فشار خون روپوش سفید). اگر فشار خون به طور مداوم بیش از ۱۳۴/۸۰ باشد، پزشک برای درمان فشار خون بالا درمان‌هایی را شروع خواهد کرد و ممکن است آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش ادرار، آزمایش خون، آزمایش کلسترول و الکتروکاردیوگرام و اکوکاردیوگرام جهت بررسی بیشتر درخواست کند. در نظر داشته باشید که هر دو عدد اندازه گیری شده در فشار خون، مهم هستند. اما بعد از ۵۰ سالگی، فشار سیستولیک مهم تر است. براساس تعریف آکادمی قلب و عروق آمریکا دسته بندی‌های فشار خون به شرح زیر است:

فشار خون طبیعی: فشار خون طبیعی پایین تر از ۱۲۰/۸۰ mmHg است.

فشار خون افزایش یافته: هنگامی که فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ mmHg و فشار دیاستولیک کمتر از ۸۰ mmHg باشد. فشار خون افزایش یافته می‌تواند در طول زمان بدتر شود، مگر اینکه اقداماتی برای کنترل فشار خون انجام شود.

مرحله‌ی ۱ فشار خون بالا: هنگامی که فشار سیستولیک از ۱۳۰ تا ۱۳۹ mmHg و فشار دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ mmHg باشد.

مرحله‌ی ۲ فشار خون بالا: هنگامی که فشار سیستولیک ۱۴۰ mmHg یا بالاتر و فشار دیاستولیک ۹۰ mmHg یا بالاتر باشد.

فشار خون بالای سیستولیک: نوع رایج فشار خون است که در افراد با سن بیشتر از ۶۵ سال دیده می‌شود. در این بیماری فشار دیاستولیک طبیعی است (کمتر از ۸۰ mmHg) ولی فشار سیستولیک بالا است (بیشتر یا مساوی ۱۳۰ mmHg).

اگر هنگام اندازه گیری فشار خون، دارای فشار خون بحرانی باشید، ۲ یا ۳ دقیقه صبر کنید و سپس تست را دوباره تکرار کنید. اگر در تکرار اندازه گیری فشار خون، عدد گزارش شده یکسان یا بالاتر باشد، این وضعیت یک اورژانس پزشکی است و باید به نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

فشار خون مناسب چند است؟

فشار خون طبیعی هر فرد یا همان فشار خون فیزیولوژیک، برای هر کسی عدد خاصی است. اما این عدد خاص در بازه‌ی مشخصی نوسان می‌کند. اما به طور کلی فشار خون طبیعی برای افراد ۱۲۰ میلی‌متر جیوه بر روی ۸۰ میلی‌متر جیوه و کم‌تر از آن است.

مدیریت و درمان فشار خون بالا

فشار خون تحت تاثیر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود، بنابراین برای آن درمان‌های مختلفی وجود دارد. هدف از درمان فشار خون بالا، حفظ فشار خون کمتر از ۱۳۴/۸۰ است. درمان فشار خون بالا شامل موارد زیر است:

 • تغییر شیوه‌ی زندگی
 • ترک سیگار
 • کاهش وزن (در صورت داشتن اضافه وزن)
 • ورزش منظم: فعالیت ورزشی و بدنی با کاهش وزن و کاهش قند خون و سایر عوارض چاقی به کاهش فشار خون کمک می‌کند. قبل از شروع هر برنامه‌ی ورزشی جدید، با دکتر قلب خود مشورت کنید. فعالیت‌های ورزشی از جمله پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و یا شنا برای ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
 • خواب کافی
 • کاهش استرس
 • کنترل منظم فشار خون در منزل
 • اجتناب از مصرف الکل
 • درمان بیماری زمینه‌ای: درمان بیماری‌های زمینه‌ای که باعث فشار خون بالا می‌شوند، همچنین موجب بهبود فشار خون بالا می‌شود. بیماری‌هایی مانند: تنگی شریان کلیوی، فئوکروموسیتوما (سرطان نادر غده‌ی فوق کلیوی)، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، چاقی

توجه داشته باشید که این مقاله تنها در راستای افزایش اطلاعات شما می‌باشد و هر گونه درمان و استفاده‌ی دارویی تحت صلاحدید و تجویز پزشک امکان پذیر است.

فشار خون طبیعی پایین تر از ۱۲۰/۸۰ mmHg است.

برای کنترل فشار خون بالا چه بخوریم؟

برای کنترل فشار خون باید رژیم غذایی خود را رعایت کنیم. نکاتی که باید رعایت کنیم شامل این موارد هستند؛ رژیم غذایی کم سدیم و کم چربی، محدود کردن مصرف کافئین، کاهش مصرف نمک، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم (اگر دچار نارسایی کلیوی هستید غذاهای غنی از پتاسیم ممکن است برای شما مضر باشد)، مصرف میوه و سبزیجات، مصرف لبنیات کم چربی و گوشت بدون چربی.

رژیم غذایی برای کنترل فشار خون
برخی میوه‌ها در کنترل فشار خون تاثیر دارند.

میوه های پایین آورنده فشار خون کدامند؟

میوه‌هایی که به کاهش فشار خون کمک می‌کنند شامل موارد زیر هستند؛

 • توت
 • موز
 • توت فرنگی
 • هندوانه
 • چغندر
 • کیوی
 • سیر
 • سبزیجاتی مثل کلم، کاهو، رازیانه، اسفناج
 • انار

پایین آوردن سریع فشار خون بالا در منزل

در صورتیکه فشار خون بالا به طور ناگهانی در منزل اتفاق بیفتد، باید بلافاصله یک قرص زیر زبانی به شخص داد تا از خطر سکته‌ی قلبی نجات پیدا کند. سپس باید بیمار را به مراکز درمانی رسانید. مصرف این قرص برای شما زمان می‌خرد تا بتوانید بیمار را به دست متخصصین بسپارید.

پایین آوردن فشار خون با آبلیمو

خوردن آبلیمو، آبغوره، سرکه و یا آب نارنج به سرعت فشار خون را کاهش می‌دهد. این مواد معمولا مواد ترشی هستند و فشار را ناگهانی کاهش می‌دهند.

دارو درمانی

انواع مختلفی از داروهای فشار خون وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار، دکتر قلب مناسب ترین آن‌ها را تجویز خواهد کرد. داروها به شکل قرص و یا آمپول است اما برای مصرف مداوم از قرص‌ها استفاده می شود.

قرص فشار خون

قرص‌هایی که برای درمان و کنترل فشار خون استفاده می‌شوند، در ادامه آورده‌شده‌اند. داروهایی مانند؛

 • Chlorthalidone (کلرتالیدون)
 • Hydrochlorothiazide (هیدروکلروتیازید)
 • Lisinopril (لیزینوپریل)
 • Benazepril (بنازپریل)
 • Captopril (کاپتوپریل)
 • Candesartan (کاندسارتان)
 • Losartan (لوزارتان)
 • Amlodipine (آملودیپین)
 • Diltiazem (دیلتیازم)
 • Doxazosin (دوکسازوسین)
 • Prazosin (پرازوسین)
 • Carvedilol (کارودیلول)
 • Labetalol (لابتالول)
 • Acebutolol (آسبوتولول)
 • Atenolol (آتنولول)
 • Spironolactone (اسپیرونولاکتون یا آلداکتون)
 • Eplerenone (اپرونون)
 • Aliskiren (آلیسکیرن)
 • Hydralazine (هیدرازین)
 • Minoxidil (مینوکسیدیل)
 • Quanfacine (گوآفاسین)
 • Methyldopa (متیل دوپا)

مشاوره با متخصصان
داخلی دکترِتو

درمان خانگی فشار خون بالا چگونه است؟

برای درمان فشار خون بالا باید به پزشک مراجعه کرد. در صورتیکه به پزشک مراجعه نکنید، نمی‌توان تنها با استفاده از درمان‌های خانگی از چنین موردی رهایی یافت. اما روش‌های خانگی می‌توانند به بهبودی درمان و کنترل فشار خون کمک بسیاری بکنند.‌ در ادامه به معرفی برخی از روش‌های خانگی که به کاهش فشار خون کمک می‌کنند، می‌پردازیم.

1.     کاهش مصرف نمک

نمک افزاینده‌ی فشار خون است. در صورتیکه مصرف نمک خود را کاهش دهید می‌توانید بالا رفتن فشار خون را کنترل کنید.

2.     ترک سیگار

مصرف سیگار یکی از عوامل بسیار مهمی است که می‌تواند باعث غلظت خون و افزایش فشار خون شود. مصرف سیگار یکی از فاکتورهای خطر برای سکته‌ی قلبی و بالا رفتن فشار خون است.‌

3.     از استرس دوری کنید!

استرس از جمله مواردی است که می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را به طرز چشمگیری افزایش دهد. مدیتیشن در زمینه‌ی کنترل استرس می‌تواند کمک کننده‌باشد.

فشار خون بالا خطرناک است
با درمان‌های خانگی می‌توان فشار خون بالا را کنترل کرد.

4.     کاهش وزن

وزن خود را کم کنید. وزن بالا ارتباط تنگاتنگی با فشار خون بالا دارد.‌ کسانی که وزن بالایی دارند، زمینه‌ی سکته‌ی قلبی در آن‌ها پررنگ می‌شود. از طرفی، می‌توان به این مورد اشاره کرد که کسی که جثه‌ی بزرگتری دارد، قلبش فعالیت بیشتری انجام می‌دهد.

5.     مصرف توت

یکی دیگر از مواد غذایی که می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند، خوردن توت است. توت را فراموش نکنید و آن را در کنار غذای خود قرار دهید.

عسل برای فشار خون بالا مفید است؟

عسل یکی از موادی است که دارای آنتی اکسیدانت‌های بسیار است. این ماده تاثیرات بسیاری بر بدن می‌گذارد که یکی از تاثیرات مثبت آن، کاهش فشار خون است. کسانی که فشار خون بالا دارند، می‌توانند مصرف عسل را در رژیم غذایی خود قرار دهند. عسل با وجود این آنتی اکسیدانت‌ها درون خود می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی کارکرد قلب و عروق بگذارد.

توجه داشته‌باشید که کسانی که فشار خون بالا دارند، نمی‌توانند تنها با مصرف عسل آن را درمان و کنترل کنند. بلکه می‌توانند با مصرف این ماده‌ی غذای، در روند بهبود فشار خون تاثیر خوبی بگذارند.‌ کسانی که بیماری فشار خون دارند، باید درمان دارویی بگیرند و یا تحت نظر پزشک باشند. نمی‌توانند تنها با مصرف عسل این مشکل را برطرف کنند.

سوالات متداول درباره فشار خون بالا

در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار درباره فشار خون بالا پاسخ داده‌شده‌است که می‌تواند برای شما مفید باشد. با ما همراه باشید.

علت فشار خون بالا در صبح چیست؟

هنگامی که از خواب بیدار می‌شویم، هورمون‌هایی در بدن ما ترشح می‌شوند که بیداری را باعث می‌شوند. این هورمون‌ها فشار خون را هم بالا می‌برند.

آمپول کتورولاک برای فشار خون بالا خوب است؟

در صورتیکه فشار خون بالا و یا هر گونه بیماری قلبی عروقی دیگری داشته‌باشید، قبل از استفاده از آمپول کتورولاک، باید با دکتر قلب مشورت کنید. فشار خون بالا از موارد منع مصرف کتورولاک است.

دلایل فشار خون بالا کدامند؟

فشار خون بالا دلایل متعددی دارد که سبک زندگی شامل آنها می‌شود و موارد ارثی هم در آن نقش بسزایی دارند.

درمان فشار خون بالا در منزل امکان‌پذیر است؟

کسانی که فشار خون دارند، حتما باید به پزشک مراجعه کنند. برای درمان فشار خون در منزل می‌توان از برخی روش‌های خوراکی مانند رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن بهره برد. اما نمی‌توان به عنوان تنها روش درمانی آنها را در نظر گرفت.

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه چگونه است؟

استفاده از قرص زیرزبانی و یا یک چیز ترش مانند آبلیمو یا آبغوره. البته باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کرد و این روش‌ها تنها برای شما زمان می‌خرند.

کدام میوه فشار خون را بالا می برد؟

در کنار میوه‌هایی که فشار خون را کاهش می‌دهند، برخی میوه‌ها فشار خون را بالا می‌برند. میوه‌هایی که پتاسیم و منیزیم بالایی داشته‌باشند، می‌توانند این اثر را داشته‌باشند، مثل؛ سیب، طالبی، زردآلو، تمشک و گلابی

درمان فشار خون بالا با طب سنتی ممکن است؟

از روش‌های غیر دارویی تنها می‌توان در کنار روش‌های دارویی برای کنترل فشار خون استفاده کرد. به هیچ عنوان توصیه‌نمی‌شود که بیمار داروهای خود را کنار بگذارد و از داروهای گیاهی تجویزشده در طب سنتی به تنهایی استفاده کند.

برای بالا بردن فشار خون چه بخوریم؟

برای اینکه فشار خون پایینی داشته‌باشید، البته برای بیمارانی که فشار خون بالا دارند، می‌توان ازرژیم غذایی کم روغن و کم‌نمک بهره برد. البته برخی مواد غذایی مثل عسل، تاثیر مثبتی بر سیستم قلبی و عروقی دارند و در کنترل فشار خون به شما کمک می‌کنند. توجه داشته‌باشید که برخی میوه‌ها و سبزیجات نیز اثر فوق‌العاده‌ای بر فشار خون بالا دارند.

پایین آوردن فشار خون بالا فوری چگونه انجام می‌شود؟

برای کاهش فشار خون بالا فوری باید از قرص زیرزبانی استفاده کرد. البته مصرف این داروها با نسخه‌ی پزشک امکان‌پذیر است. معمولا هر بیمار فشار خونی این داروها را در منزل دارند.قرص زیرزبانی برای فشار خون بالا

درمان قطعی فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا را می‌توان کنترل کرد و قطعی‌ترین روش کنترل آن مصرف قرص کاهنده‌ی فشار خون است.

علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون چیست؟

گاهی فشار خون افراد به طور ناگهانی بالا می‌رود. برای توجیه این مسئله، نزدیک‌ترین دلیلی که به ذهن می‌رسد و می‌توان آن را پذیرفت، وارد شدن استرس ناگهانی به شخص است. استرس یکی از مهم‌ترین موارد بالابرنده‌ی فشار خون است.

سیر فشار خون را بالا می برد؟

سیر دارای آنزیمی است که می‌تواند فشار خون را بالا ببرد.

نتیجه گیری

فشار خون بالا یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های زمینه‌ای است که نباید آن را دست کم بگیریم. متاسفانه فشار خون بالا درمان قطعی ندارد و باید آن را در طول زندگی کنترل کرد. برای کنترل بالا بودن فشار خون می‌توان از داروهای تجویزی دکتر قلب و عروق همراه با رژیم غذایی متناسب و تایید‌شده کمک گرفت.

در صورتیکه با این بیماری خطرناک دست و پنچه نرم می‌کنید، از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو، اولین نوبت بهترین دکتر قلب را دریافت کنید و صحیح‌ترین قدم را برای نجات از فشار خون بالا بردارید.

منابع
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام