فشار خون بالا تهدیدی برای سلامت مغز در پیری [تحقیق جدید]
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماریخبر

فشار خون بالا تهدیدی برای سلامت مغز در پیری [تحقیق جدید]

| تاریخ انتشار: 24 آذر 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 28 آذر 1400
| تعداد نظرات:1
تاثیر فشار خون بر مغز

آنچه در این مقاله می‌خوانید

یک دلیل دیگر برای اینکه فشار خون خود را کنترل کنید: تحقیقی جدید نشان می‌دهد فشار خون بالا ممکن است در آینده منجر به گرفتگی رگ‌ها و تشکیل کلافه‌های (Tangles) مرتبط با آلزایمر شود.

دانشمندان در یک تحقیق جدید نزدیک به ۱۳۰۰ فرد مسن را تا زمان مرگ بررسی کردند و متوجه شدند افراد با فشار خون سیستولیک بالا (حداکثر فشار خون)، در خطر بیشتری برای ابتلا به یک یا چند ضایعه‌ی مغزی که ممکن است منجر به سکته مغزی شود، هستند.

معمولا میزان فشار خون مناسب را عدد ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه یا پایین‌تر در نظر می‌گیرند. در فشار خون، عدد بزرگ‌تر به عنوان فشار خون سیستولیک (حداکثر – فشار خون هنگام ضربان قلب) شناخته شده و عدد کوچک‌تر به عنوان فشار خون دیاستولیک (حداقل – فشار خون بین ضربان‌های قلب) شناخته می‌شود.

اواخر سال گذشته‌ی میلادی کالج قلب و عروق و انجمن قلب آمریکا عدد ۱۳۰/۸۰ یا بالاتر را به عنوان فشارخون بالا اعلام کرد.

زوئی آروانیتاکیس مسئول این تحقیق جدید می‌گوید: «دهه‌ها است که می‌دانیم فشار خون بالا مخصوصا در سنین جوانی با سکته مغزی در ارتباط است. اما اطلاعات کمتری درباره ارتباط فشار خون بالا با بیماری‌های مغز و اعصاب داشتیم و می‌خواستیم تاثیر فشار خون بالا را در سنین پیری بررسی کنیم. من فکر می‌کنم این اطلاعات برای محققینی که تغییرات مغز را در سنین بالا برسی می‌کنند ارزش زیادی دارد. قطعا نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که نیاز به تحقیقات بیشتری در این مورد داریم.

دکتر آروانیتاکیس و تیمش در این تحقیق نزدیک به ۱۳۰۰ نفر را تا زمان مرگ بررسی کردند. متوسط زمان مرگ این افراد ۸۹ سالگی بود. در این تحقیق، دو سوم از شرکت کنندگان که اکثرا از زنان بودند سابقه‌ی فشار خون بالا داشتند و ۸۷ درصد از آن‌ها داروی فشار خون مصرف می‌کردند.

محققین از نتایج کالبدشکافی پس از مرگ این افراد متوجه شدند که ۴۸ درصد از آن‌ها یک یا چند ضایعه‌ی مغزی داشتند و افرادی که سال‌ها فشار خون سیستولیک بالایی داشتند در خطر بیشتری برای ابتلا به ضایعه مغزی بودند.

برای مثال، فردی که فشار خون سیستولیک(حداکثر) او ۱۴۷ بوده در مقایسه با فردی که فشار خون ۱۳۴ داشته، ۴۶ درصد احتمال بیشتری برای ابتلا به ضایعات مغزی داشته است. همچنین در مورد افرادی که فشار خون دیاستولیک(حداقل) بالاتری داشتند درصد کم اما قابل ملاحظه‌ای احتمال ابتلا به ضایعات مغزی بیشتر بوده است.

محققین با جست‌وجو برای یافتن نشانه‌های بیماری آلزایمر در کالبدشکافی‌ مغز این افراد متوجه شدند که بین فشار خون سیستولیک بالا در سال‌های قبل از مرگ و تعداد بیشتر کلافه‌ها (Tangles) که نشان‌دهنده‌ی شرایط آلزایمر است ارتباطی وجود دارد.

با این حال در این تحقیق، به ارتباطی بین فشار خون بالا و پلاک‌های آمیلوئیدی که نشانه‌ای از مغز مبتلا به آلزایمر است اشاره نشده. دکتر آروانیتاکیس، مسئول این تحقیق می‌گوید که در این مورد نیاز به تحقیقات بیشتری است.

در این ویدئو دکتر کامبیز پرآذران فوق تخصص قلب و عروق در مورد فشارخون با شما صحبت می‌کند.

دکتر میسارا رئیس بخش نوروساینس بیمارستانی در نیویورک می‌گوید این تحقیق اطلاعات خوبی منتشر کرده است. با این حال باید در نظر داشت که این تحقیق بیش از اینکه پاسخی بدهد، سوالات جدیدی مطرح کرده است و در واقع این تحقیق انجام شده است تا توجه بیشتری به این سوالات شود. او می‌گوید این تحقیق دریافته است که کاهش سریع فشار خون در سنین بزرگسالی در واقع احتمال سکته را افزایش می‌دهد. او می‌گوید یکی از دلایل احتمالی این موضوع این است که شریان‌ها با افزایش سن حالت ارتجاعی خود را تا حدودی از دست می‌دهند در نتیجه لازم است فشار خون مقدار کمی بالا باشد تا خون به اندازه‌ی کافی جریان پیدا کند.

او اضافه می‌کند: «این موضوع یادآوری خوبی است که نمی‌توانیم یک فشار خون ثابت را به عنوان فشار خون مناسب برای همه در نظر بگیریم. من فکر می‌کنم لازم است فشار خون را بر اساس سن، بیماری و شرایط خاص هر فرد بررسی کنیم.»

این تحقیق در شماره ۱۱ جولای مجله‌ی نورولوژی منتشر شده است.

مشاوره با متخصصان
داخلی دکترِتو

منبع: WebMD

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام