دلایل عرق سوز شدن چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

دلایل عرق سوز شدن

عرق سوز شدن چیست؟

غدد عرق در لایه عمیق پوست یا درم قرار دارند. عرق کردن موجب تنظیم دمای بدن و خنک شدن آن می شود. همچنین موجب نرم شدن پوست شده و از خشکی پوست جلوگیری می کند.عرق تولید شده در غدد عرق از طریق مجراهایی به سطح پوست راه می یابند. هنگامی که منافذ غدد عرق مسدود شده و عرق تولید شده نتواند به سطح پوست راه یابد و تبخیر شود و منجر به عرق سوز شدن می شود.عرق سوز شدن همچنین به آن گرما زدگی نیز می گویند، فقط مختص بچه ها نیست بلکه در بزرگسالان به‌خصوص در هوای گرم و مرطوب نیز دیده می شود.

علائم عرق سوز شدن

علائمی که به دنبال عرق سوز شدن دیده می شود شام تاول های پوستی، راش ها و برجستگی ها است. برخی از انواع عرق سوز نیزمی توانند موجب خارش شدید شود. گرما زدگی خود به خود برطرف می شود، با این حال فرم های شدید آن ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد اما بهترین راه برای از بین بردن علائم آن خنک نگه داشتن پوست و جلوگیری از عرق کردن است. همچنین در بزرگسالان عرق سوز شدن بیش تر در چین های پوستی و نواحی که با لباس در تماس است دیده می شود.در نوزادان راش های پوستی عمدتا در ناحیه گردن، شانه ها و سینه دیده می شود. همچنین می تواند در زیر بغل، چین های آرنج و کشاله ران نیز دیده شود.

انواع عرق سوز شدن:

انواع عرق سوز شدن بر اساس شدت انسداد مجاری عرق دسته بندی می شود. علائم و نشانه های هر یک کاملا متفاوت است. در ادامه به انواع مختلف عرق سوز شدن می پردازیم:

گرمازدگی کریستالی(Miliaria crystasllina): شایع ترین و خفیف ترین نوع گرمازدگی است که بر مجاری عرقی که در لایه سطحی پوست هستند تاثیر می گذارد. این نوع گرمازدگی موجب برجستگی های کوچک سفید و شفافی بر روی پوست می شود. این برجستگی ها حباب هایی از عرق هستند که اغلب می ترکند. این نوع راش ها اغلب دردناک و همراه با خارش نیستند و بیش تر در کودکان دیده می شود.

گرمازدگی قرمز(Maliaria rubra): عمیق ترین فرم درگیری است زیرا لایه اپی درم را درگیر می کنند. در بزرگسالان بیش تر از کودکان و نوزادان دیده می شود. این نوع گرمازدگی هنگام مواجهه با آب و هوای گرم و مرطوب دیده می شود و ممکن است موجب خارش و سوزش پوست، برجستگی های قرمز، فقدان عرق در ناحیه درگیر، التهاب و درد پوست شود. برجستکی هایی که به دنبال این نوع گرمازدگی ایجاد می شوند گاهی اوقات پیش روی کرده و پر از چرک می شوند.

گرمازدگی عمیق(Miliaria profunda): این نوع گرمازدگی معمولا شایع نیست اما اغلب عود می کند و مزمن و طولانی می شود. این نوع عرق سوزی عمیق ترین لایه پوست (درم) را درگیر می کند. معمولا در بزرگسالان و به دنبال فعالیت بدنی که باعث تولید عرق شده ایجاد می شود و باعث بر آمدگی های تیره،زبرو بزرگ می شود. از آنجایی که راش های پوستی به دنبال عرق سوزی مانع خروج عرق از پوست می شوند، ممکن است موجب تهوع و سرگیجه فرد شوند.

دلایل عرق سوز شدن

همانطور که گفته شد عرق سوز شدن به دنبال انسداد کانال های عرق ایجاد می شود. عرق تولید شده به جای تبخیر در زیر پوست جمع شده و موجب راش های(دانه های) پوستی و التهاب می شود. به صورت کلی همیشه نمی توان دلیل مسدود شدن غدد عرق را مشخص کرد اما به نظر می رسد برخی عوامل نقش مهمی در انسداد این مجاری ایفا می کنند از جمله:

مجاری عرق تکامل نیافته: مجاری عرق در نوزاد تازه متولد شده هنوز به طور کامل شکل نگرفته است.در این حالت مجاری عرق به راحتی دچار آسیب شده وعرق در زیر پوست جمع می شود. عرق سوز شدن ممکن است در هفته اول زندگی نوزاد نیز دیده شود به خصوص در نوزادانی که در نوزادانی که در دستگاه انکوباتور گرم می شوند

آب وهوای گرمسیری: آب و هوای گرم و مرطوب نیز می تواند موجب عرق سوز شدن پوست شود.

گرمای بیش از حد: پوشیدن لباس های خیلی گرم یا پیچیدن پتو به دور خود می تواند موجب عرق سوز شدن بدن شود. همچنین پوشدن لباس تنگ و چسبان نیز مانع از تبخیر عرق می شود.

فعالیت بدنی: ورزش شدید، کارهای سخت و هر نوع فعالیتی که موجب عرق شدید شود می تواند باعث عرق سوز شدن شود.

استراحت بیش از حد در بستر: عرق سوز شدن همچنین ممکن است در افرادی که برای مدت طولانی در بستر هستند به مخصوص اگر تب نیز داشته باشند دیده شود.

لوسیون ها و کرم ها: استفاده بیش از حد از کرم ها و لوسیون ها موجب انسداد مجرای خروجی عرق می شود.

داروها: مصرف برخی دارو ها مانند آکوتان و کلونیدین نیز می توانند موجب عرق سوز شدن شوند.

سن: نوزادان بیش تر از سایر افراد مستعد عرق سوز شدن هستند.

عوارض:

عرق سوز شدن معمولا بون ایجاد مشکل خاص بهبود می یابند اما گاهی نیزتوسط باکتری ها موجب عفونت شده و راش های ملتهب و خارش دار ایجاد می کند.

پیشگیری

راه های زیر برای پیشگیری از گرمازدگی می تواند کمک کننده باشد:

  • اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ و پوشیدن لباس های گشاد و نخی
  • اجتناب از استفاده بیش از حد لوسین ها و کرم ها
  • از صابون هایی که پوست شما را خشک می کنند و معطر هستند اجتناب کنید.
  • در جای خنک و با تهویه مناسب بخوابید.

چه موقع برای درمان به پزشک مراجعه کنیم؟

عرق سوزشدن پوست به ندرت به دنبال مسائل جدی ایجاد می شود. عرق سوز شدن معمولا با خنک کردن پوست و اجتناب ازقرار گرفتن در معرض گرما بهبود می یابد. پزشک ممکن است استفاده از لوسیون هایی مانند کلامین و لانولین را برای بهبود علائم و پیشگیری از آسیب به شما توصیه کند. همچنین برای بهبود علائم، بهتر است است پوست خود را خشک و خنک نگه دارید.

اگر علائم شما بیش از چند روز طول کشیده یا راش های پوستی تان به مرور بدتر شده یا مکررا تکرار می شود بهتر است به دکتر پوست مراجعه کنید. همچنین در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر که به دنبال عفونت ایجاد می شوند نیز به پزشک مراجعه کنید:

  • افزایش درد، تورم، قرمزی یا گرما در اطراف نواحی آسیب دبده
  • ترشح چرک از ضایعات
  • گره های لنفاوی متورم در زیر بغل، گردن یا کشاله ران
  • تب یا لرز

تنظیم و ترجمه: فاطمه افضلی

منابع: mayoclinic ، healthline

  دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید