درمان های سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم چیست؟

سیاهی در زیر پلک پایین در مردان و زنان رایج است که اغلب همراه با پف بوده و باعث افزایش سن ظاهری شما می شود. از سویی دیگر راه خلاص شدن از آن دشوار است. در حالی که خستگی بیشترین دلیل منطقی جهت این وضعیت است، اما بسیاری از فاکتورهای دیگر نیز می تواند به وجود آورنده ی سیاهی دور چشم باشد. بسیاری از دلایل نگران کننده نیستند و نیاز به اقدامات درمانی ندارند. ممکن است هر فردی دچار این مشکل شود، اما در بعضی افراد شایع تر است، از جمله:

  • سالمندان
  • افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند (هایپرپیگمنته بودن پری اوربیت: رنگدانه دار بودن بیش از حد اطراف حدقه ی چشم)
  • نژاد غیرسفید (هر چه رنگ پوست تیره تر باشد به دلیل بیشتر بودن رنگدانه های پوست و دور چشم مستعدتر هستند.)

علل سیاهی دور چشم چیست؟

عوامل دخیل در سیاهی دور چشم فراوانند که در زیر دلایل شایع را به تفسیر بیان می کنیم.

 خستگی: خواب بیش از حد، خستگی شدید و یا چند ساعت بیدار ماندن نسبت به ساعت خواب همیشگی باعث ایجاد سیاهی دور چشم می شود. همچنین کمبود خواب باعث کدر و رنگ پریده شدن پوست و همچنین نمایان شدن بافت های تیره و عروق خونی در پوست صورت می شود. همچنین کم خوابی باعث تجمع مایع در زیر چشم ها و پف کردن آن ها می شود، در نتیجه سیاهی دور چشم می تواند ناشی از سایه ی پف کردن پلک ها باشد.

سن: افزایش سن یکی از دلایل شایع ایجاد سیاهی در زیر چشم باشد. هر چه سن افزایش می یابد، پوست نازک تر می شود و چربی و کلاژن مورد نیاز کشسانی و الاستیسیته ی پوست از بین می رود، در نتیجه عروق خونی به شکل تیره رنگ بر روی پوست نمایان شده و باعث سیاهی دور چشم ها می شوند.

 خستگی چشم: خیره شدن به صفحه ی تلویزیون و کامپیوتر موجب بروز خستگی قابل توجه چشم ها می شود، که این حالت باعث افزایش سایز عروق خونی اطراف چشم در نتیجه ی تیرگی زیر چشم می شود.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

آلرژی: واکنش های آلرژی و خشکی چشم می توانند عامل ایجاد کننده ی تیرگی زیر چشم باشند. هنگامی که دچار واکنش آلرژی می شوید، بدن در واکنش با مواد مضر باکتریایی، ماده ی شیمیایی به نام هیستامین ترشح می کند، که ترشح آن علائم آزاردهنده ای همچون، خارش، قرمزی و پف کردن چشم ها را به دنبال دارد. همچنین هیستامین باعث گشاد شدن عروق خونی و نمایان شدن آن ها در پوست می شود. به دلیل خارش های ایجادی در آلرژی و تمایل به خاراندن و مالیدن چشم ها و ناحیه ی اطراف آنها با ایجاد التهاب، تورم و پارگی عروق خونی باعث بدتر شدن علائم می شود، که در انتها منجر به نمایان شدن لکه های سیاه زیر چشم ها می شود.

کم آبی: کمبود آب یکی از شایع ترین دلایل تیرگی زیر چشم ها است. زمانی که بدن آب کافی دریافت نکند، پوست شما شفافیتش را از دست می دهد و زیر چشم ها گود می افتد، که این حالت به خاطر نزدیکی استخوان زیرین آن هاست.

قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید: قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید باعث تولید بیش از حد ملانین(رنگدانه ی تعیین کننده ی رنگ پوست) توسط بدن می شود. در معرض شدید نور خورشید قرار گرفتن به خصوص برای چشم ها، باعث تیره شدن رنگدانه های پوست اطراف چشم می شود.

ژنتیک: سابقه ی خانوادگی در تیرگی زیر چشم نقش به سزایی دارد.می تواند یک ویژگی ارثی باشد که در اوایل دوران کودکی دیده شود و با افزایش سن بدتر یا به آرامی ناپدید شود. همچنین سابقه ی دیگر بیماری ها مثل بیماری های غده ی تیروئید نیز می تواند سبب تیرگی زیر چشم شود.

درمان تیرگی زیر چشم:

درمان های خانگی:

درمان تیرگی زیر چشم بستگی به علت آن دارد. با این حال، برخی درمان های خانگی به کنترل این وضعیت کمک می کنند. برخی از روش های رایج عبارتند از:

استفاده از کمپرس آب سرد: کمپرس آب سرد به کاهش تورم و انقباض عروق خونی گشاد شده می شود که باعث کاهش ظاهر پف آلود در نتیجه از بین رفتن تیرگی ها می شود. چند تکه یخ را در یک کیسه ی پارچه ای تمیز بپیچید و روی چشم هایتان قرار دهید، همچنین می توانید با مرطوب کردن کیسه ی پارچه ای و قرار دادن آن بر پوست زیر چشم ها به مدت ۲۰ دقیقه تاثیر مثبت آن را ببینید. بعد از گرم شدن پارچه یا ذوب شدن یخ ها، روند بالا را دوباره تکرار کنید.

خواب کافی: خواب کافی به کاهش تیرگی های زیر چشم کمک می کند. کمبود خواب می تواند باعث رنگ پریدگی و واضح تر شدن تیرگی ها شود. برای جلوگیری از ظاهر شدن این تیرگی ها هفت تا هشت ساعت استراحت کنید.

بالا گرفتن سر: در حالی که کمبود خواب نقش به سزایی در ایجاد تیرگی زیر چشم دارد، چگونه خوابیدن هم مهم است. سر خود را با استفاده از چند بالشت بالا ببرید، بدین گونه از تجمع مایعات در زیر چشم ها و ایجاد پف و تورم جلوگیری می کنید.

قرار دادن چای کیسه ای خیس شده بر روی چشم ها: گذاشتن چای کیسه ای سرد بر روی چشم ها می تواند به بهبود ظاهر آن ها کمک کند. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است که به بهبود گردش خون، انقباض عروق خونی و کاهش مایعات جمع شده در زیر پوست کمک می کند. دو عدد چای کیسه ای سیاه یا سبز را به مدت ۵ دقیقه در آب گرم خیس کنید، سپس آن ها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در یخچال بگذارید و زمانی که سرد شدند چشم های خود را بسته و به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بر روی پلک های تان قرار دهید. پس از برداشتن چشم های خود را با آب سرد شست و شو دهید.

پوشاندن با لوازم آرایش: در حالی که آرایش و لوازم آرایشی به درمان تیرگی زیر چشم کمک نمی کنند، می توانند در پوشاندن آن کمک کننده باشند. کانسیلر ها می توانند این تیرگی ها را پوشش دهند و با رنگ طبیعی پوست ترکیب شوند. با این حال با هر نوع درمان موضعی یا محصول آرایشی، مراقبت های مناسب را انجام دهید. ممکن است برخی محصولات باعث بدتر شدن علائم یا ایجاد واکنش های آلرژیک شوند. اگر با استفاده از یک درمان موضعی دچار علائم غیرعادی شدید، فورا مصرف را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

درمان های پزشکی:

درمان های پزشکی مؤثر و دائمی بسیاری جهت کاهش تیرگی زیر چشم در دسترس است. برخی از روش های رایج عبارتند از:

  • پودرهای شیمیایی جهت کاهش رنگدانه ها
  • جراحی لیزر برای احیای پوست و افزایش سفتی پوست
  • انجام تاتوی پزشکی جهت تزریق رنگدانه در محلی که پوست نازک شده است.
  • فیلر یا پرکننده های بافت با تغییر رنگ پوست زیر چشم باعث پوشاندن عروق خونی و ملانین می شوند.
  • با حذف چربی و پوست اضافه به نرم و صاف تر شدن زیر چشم کمک می کند.
  • جراحی های ایمپلنت چربی یا محصولات ساختگی

چه زمان هایی به پزشک مراجعه کنیم؟

قبل از تصمیم گیری جهت انجام هر یک از روش های زیبایی با پزشک مشورت کنید. درمان های مداخله ای پزشکی می توانند گران، دردناک و دوره ی بهبودی طولانی مدتی داشته باشند. اگر در طول زمان تغییر رنگ یا تورم بدتر شد، جهت اطمینان از تشخیص و درمان مناسب به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید.

تنظیم و ترجمه: مهشاد معظم

منبع: healthline

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید