8 روش خانگی درمان گودی زیر چشم و دلایل فرورفتگی چشم

تنظیم و ترجمه:

چشم گود افتاده

چشم‌های گود افتاده چیست؟

پوست زیر چشم‌ها ظریف هستند، به همین دلیل گاهی اوقات، گود افتاده و یا تیره‌تر از سایر نقاط صورت به نظر می‌رسند. چشم‌های گود افتاده معمولا نتیجه پیری و یا مسائل سلامتی است که البته این موارد کمتر نگران کننده هستند.

گزینه‌های درمان می‌تواند شامل استفاده از لوازم آرایشی و داروهای طبی و خانگی (که از مواد طبیعی استفاده شده) و جراحی باشد. همانطور که گفته شد، سن نقش مهمی در فرو رفتگی چشم‌ها بازی می‌کند و چشم‌های گود افتاده در افراد مسن شایع تر است. اما عوامل دیگری نیز می‌تواند در چشم‌های گود افتاده نقش داشته باشند. که به همان اندازه افراد جوان تر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اکثر مردم زمانی که به آینه نگاه می‌کنند متوجه چشم‌های گود افتادهیشان می‌شوند. ظاهر چشم‌ها از فردی به فرد متفاوت است. اگر شما فکر می کنید که چشمتان به صورت غیرطبیعی گودافتاده است، یا از نظر زیبایی می خواهید که گودافتادگی چشمتان را برطرف کنید، باید با چشم پزشک یا دکتر پوست مشورت کنید.

سن نقش مهمی در فرو رفتگی چشم‌ها بازی می‌کند و چشم‌های گود افتاده در افراد مسن شایع تر است.

علائم فرورفتگی چشم چیست؟

وقتی در آینه نگاه می کنید ، اولین بار متوجه چشمان فرو رفته می شوید. در حالی که ظاهر دقیق آن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما چشم گودافتاده اغلب به روش های زیر توصیف می شود:

 • حفره خالی زیر چشم
 • سایه تیره روی پلک پایین
 • سیاهی زیر چشم
 • پوست نازک زیر چشم
 • صورت خسته

از آنجا که سیاهی تیرگی معمولاً نتیجه پیری است، در اواخر دهه 30 و اوایل 40 سالگی اکثر افراد متوجه چشمان فرو رفته و سیاهی زیر چشم می شوند.

چشم-گود-افتاده

دلایل چشم‌های گود افتاده

اکثر موارد چشم‌های گود افتاده، به کیفیت غذا و شیوه‌ی زندگی فرد مربوط است. هنگامی که این علل اصلاح شوند، چشم‌های گود افتاده می‌تواند بدون درمان بیشتر برطرف شود. این به این معنی است که می‌توان با درمان یا اجتناب از علل زمینه ای در زمان مناسب، از چشم‌های گود افتاده جلوگیری کرد.
در زیر چند نمونه از مسائل مربوط به سلامت و شیوه زندگی که بر پوست زیر چشم تاثیر می‌گذارند، معرفی می‌گردند:

کمبود آب:

کم شدن آب بدن شایعترین علت فرورفتگی چشم‌ها، کمبود آب بدن (ناکافی بودن آب بدن) است. مصرف قهوه، نوشابه و نوشیدنی‌های از پیش بسته بندی شده، ممکن است باعث اثرات دیورتیک (افزایش تولید ادرار) شود که ممکن است منجر به کم آبی بدن شود.

کمبود ویتامین:

کمبود ویتامین C، ویتامین K و آهن می‌تواند سبب گود افتادن چشم شود. در واقع، چشم‌های گود افتاده یکی از نشانه‌های سوء تغذیه است. ویتامین C به جذب آهن کمک می‌کند و باعث کاهش کبودی می‌شود، در حالی که ویتامین K مسئول لخته شدن خون است. کمبود در هر یک از این ویتامین‌ها می‌تواند منجر به کبودی، پوست ناسالم و چشم‌های فرو رفته شود.

چشم‌های گود افتاده یکی از نشانه‌های سوء تغذیه است.

مسائل خواب:

خواب کافی و یا کیفیت پایین خواب می‌تواند باعث چشم‌های گود افتاده و تغییر رنگ پوست ظریف زیر چشم‌ها شود. طبق یک گزارشی از بنیاد ملی خواب در سال ۲۰۱۷، خواب با کیفیت خوب دارای عناصر ضروری زیر است:

 • بیشتر زمان خواب را در رختخواب باشید.
 • بیش از ۳۰ دقیقه برای خوابیدن وقت صرف نکنید.
 • در هر شب بیش از یک بار از خواب بیدارنشوید.
 • اگر از خواب بیدار شدید بیش از ۲۰ دقیقه در طول شب بیدار نمانید.

پیری:

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن انسان است و دلیلی برای قدرت و انعطاف پذیری پوست است. با افزایش سن، بدن کلاژنش را از دست می‌دهد. اولین محلی که از دست رفتن کلاژن بیشتر در آن مشهود است، پوست زیر چشم می‌باشد. از دست دادن کلاژن باعث می‌شود که چشم‌ها به سمت عقب و به داخل کاسه چشم فرو بروند و چشم‌ها گود افتاده به نظر برسند.

کاهش وزن:

اکثر افراد، هنگام کاهش وزن ابتدا در صورت لاغر می‌شوند. گاهی اوقات، کاهش وزن چشمگیر، باعث برجستگی رگهای خونی زیر چشم‌ها و شفاف شدن پوست و درنتیجه باعث ایجاد چشم‌های گود افتاده می‌شود. کاهش وزن شدید، ممکن است باعث سوء تغذیه شود که می‌تواند منجر به گود شدن چشم‌ها شود.

ژنتیک:

ممکن است که چشم‌های فرورفته توسط ژنتیک یا DNA فرد ایجاد شود. به عنوان مثالی از اثر DNA، موقعیت چشم در کاسه چشم به طور عمده توسط ژنتیک تعیین می‌شود.

سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن باعث تخریب کلاژن و کاهش حالت ارتجاعی پوست می‌شود که این موضوع می‌تواند باعث چروک شدن پوست و چشم‌های گود افتاده شود.

آلرژی:

آلرژی می‌تواند موجب فرو رفتگی چشم و گودی‌های تیره در زیر چشم شود. این اثرات ناشی از التهاب در رگ‌های خونی کوچک زیر چشم و مسدود شدن بینی است که می‌تواند با آلرژی مرتبط باشد.

عفونت سینوس:

سینوس ملتهب شده یکی از دیگر علل فرو رفتگی چشم‌ها است. احتقان و فشار در بینی از علائم عفونت سینوس است و باید به پزشک مراجعه شود.

تروما یا آسیب:

هر گونه آسیب به صورت و یا استخوان‌های اطراف چشم می‌تواند به کبودی چشم منجر شود. شکستگی‌های کاسه چشم اغلب طی چند هفته تا چند ماهه بهبود می‌یابند. با این حال، بسیاری از شکستگی‌ها، شکستگی‌های تخریب کاسه چشم می‌باشند، لبه استخوانی چشم دست نخورده است، اما استخوان نازک کف کاسه چشم شکسته شده یا شکاف برداشته است.

درمان-چشم-گود-افتاده
درمان چشم گود افتاده با جراحی امکان پذیر است.

درمان گودی زیر چشم

بروز چشم‌های فرو رفته در نتیجه بیماری‌هایی مانند آلرژی و مشکلات سینوسی، می‌توانند با داروها درمان شوند. این درمان شامل آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت‌های سینوسی و آنتی هیستامین‌ ها و قطره‌های چشم برای آلرژی‌ها می‌باشد.
جراحی زیبایی و تزریقات پوستی ممکن است برای درمان گودی چشم ناشی از پیری یا ژنتیک مفید باشد. با این حال، جراحی هرگز بدون خطر نیست. تزریقات پوستی شامل تزریق اسید هیالورونیک به بافت حساس زیر چشم است و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. در این مورد، بهتر است علاوه بر دکتر پوست، با چشم پزشک نیز مشورت کنید.

در مورد آسیب‌های چشمی، درمان جراحی بهترین راه درمان جهت ترمیم شکستگی چشم، بازگرداندن نظم چشم، و تعادل حجم کاسه‌ی چشمی که آسیب دیده است، می‌باشد.

درمان گودی زیر چشم با روش خانگی

تغییر در شیوه‌ی زندگی و استفاده از درمان‌های خانگی، می‌تواند به کاهش فرو رفتگی چشم‌ها کمک کند. برای درمان‌هایی که شامل استعمال موضعی مواد در منطقه زیر چشم هستند، باید اطمینان حاصل شود که فرد چشمان خود را بسته نگه می‌دارد و در برابر ورود مواد به چشمانش مراقبت می‌کند.

درمان‌های خانگی گودی زیر چشم عبارتند از:

1: مصرف آب کافی

آب ضروری ترین ماده برای سالم ماندن بدن است. آب بر روی هر عضو بدن تاثیر می‌گذارد که وسیع ترین آن‌ها، پوست است. معمولا افرادی که دچار گود افتادگی زیر چشم هستند، با افزایش مصرف آب و محدود کردن نوشیدنی‌های دیورتیک و ادرار آور، شاهد بهبودی تیرگی زیر چشم هستند. نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز می‌تواند به جلوگیری از چشم‌های گود افتاده کمک کند.

2: خواب با کیفیت خوب

چشم‌های فرو رفته اغلب یک شاخص است که نشان می‌دهد فرد به اندازه‌ی کافی خواب با کیفیت خوب ندارد. به‌طور کلی بزرگسالان به حدود ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب نیاز دارند، در حالی که نوزادان، کودکان، نوجوانان و افراد مسن ممکن است نیاز بیشتری داشته باشند.

3: روغن بادام

چشم‌های فرو رفته نشان می‌دهد که پوست زیر چشم مواد مغذی دریافت نمی‌کند. فضای زیر چشم را می‌توان با روغن بادام، که سرشار از ویتامین E (بهترین ویتامین برای گودی زیر چشم و ویتامین حیاتی پوست) می‌باشد، تغذیه کرد. روغن ویتامین E یکی دیگر از گزینه‌های تغذیه کننده پوست است که یکی از بهترین ویتامین ها برای گودی چشم است.

4: سیب زمینی خام

سیب زمینی حاوی ویتامین C، آنزیم‌ها و نشاسته است که این مواد تغذیه کننده پوست نازک زیر چشم هستند. سیب زمینی خام سرد شده، باعث کاهش التهاب رگ‌های خونی و در نتیجه کاهش تورم و ظاهر تیره رنگ می‌شود. سیب زمینی خام را می‌توان در حدود ۲۰ دقیقه روی پوست قرار داد.

5: چای کیسه ای

چای حاوی آنتی اکسیدان‌ها و فلاونوئیدها است. استفاده از کیسه‌های چای با افزایش گردش خون و آرام کردن عصب و عضلات چشم، باعث بهبود تیرگی زیر چشم می‌شود. دو کیسه چای را برای حداقل ۵ دقیقه در آب جوش بگذارید تا خیس بخورند. با فشردن آن‌ها، مایع را از آن‌ها خارج کنید و مطمئن شوید که برای پوست نازک و حساس ناحیه زیر چشم داغ نیستند. به مدت حداقل ۱۰ دقیقه بر پوست زیر هر چشم قرار دهید.

6: خیار

خیار یک درمان خانگی محبوب برای حلقه‌های تیره در چشم و چشم‌های گود افتاده است. تکه‌های خیار را برای اثر خنک کنندگی و کاهش تورم و تغییر رنگ پوست، می‌توان در زیر چشم‌ها قرار داد.

7: روغن ماهی

روغن ماهی غنی از اسیدهای چرب است، که به آن خاصیت ضد التهابی می‌بخشد و سبب بهبودی سلول‌های آسیب دیده می‌شود. روغن ماهی را می‌تواند با باز کردن کپسول‌های حاوی روغن ماهی و قرار دادن روغن بر روی پوست زیر چشم استفاده کرد. این کار باید قبل از رفتن به رختخواب به مدت ۴ هفته انجام شود.

8: آبلیمو

آب لیمو یک سفید کننده‌ی طبیعی است و هنگامی که برای پوست زیر چشم استفاده می‌شود، باعث حذف سلول‌های مرده پوست و تغییر رنگ پوست می‌شود. ضروری است به منظور کاهش سوزش پوست، آبلیو را با آب رقیق کنید. توجه داشته باشید که آبلیو را به دور از چشم خود نگه دارید.

درمان-خانگی-چشم-گود-افتاده
درمان خانگی چشم گود افتاده

چه مواقعی برای درمان گود افتادگی چشم به پزشک مراجعه کنیم؟

اغلب اوقات، چشم‌های گود افتاده تهدید کننده‌ی حیات نیستند و اگر با پیری یا ژنتیک ارتباط داشته باشند، معمولا مشکلات دیگری ایجاد نمی‌کنند. با این حال، هر گونه نگرانی در مورد گود افتادن و تیرگی زیر چشم که اعتماد به نفس فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا باعث ایجاد افسردگی و اضطراب می‌شود، باید با صحبت کردن با چشم پزشک درمان شود. در این راستا مشاوره تلفنی با چشم پزشک، می تواند بهترین گزینه باشد. اگر چشم‌های گود افتاده، با وجود خواب بیشتر و مصرف آب کافی، با گذر زمان بد تر شد و یا اگر با نشانه‌های دیگری همراه شد، باید به دکتر پوست مراجعه کنید تا بهترین درمان یا بهترین کرم برای گودی زیر چشم را تجویز کند.

علائمی که نشان دهنده مشکلات دیگری هستند، عبارتند از:

 • گرفتگی مسیر بینی ها
 • خارش،خشکی و قرمزی چشم
 • خستگی
 • کاهش وزن شدید و غیرمعمول یا مشکلات اشتها
 • تهوع و سایر مشکلات گوارشی
 • سردرد.

منبع: healthline, medicalnewstoday

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. من هم عفونت سینوس دارم و هم مدام دستشویی میام و آب بدنم تخلیه میشه و فقط اگر در زیر آفتاب فعالیت ورزشی کنم و آب بخورم مشکل فرو رفتگی چشمان طوری حل میشه که بعضی ها من نمی شناسم و طول زمان درمان هم کمتر از یک هفته هست.

  1. واقعا بعد میشه توضیح بدین که دقیقا چیکار کردین؟؟؟؟

   1. مهدیه فولادی

    من زیر چشام حلقه زده اب زیادی هم میخورم ولی خوب نمیشه چرا؟

 2. سلام من چشام گود شدن خیلی اذیت کننده اس چیکار باید بکنم

 3. علی رضا وفایی

  سلام
  من ۲۸ سالمه چشمام خیلی گود افتاده و متادن مصرف میکنم. چطوری درمان کنم گودی کاسه چشممو.؟

  1. سلام دوست گرامی
   با قطع مصرف متادون، قطعا بهبودی گودی زیر چشم رو مشاهده خواهید کرد.

 4. سلام من ریر چشمام گود شده و پلکم پف کرده گرفتگی بینی دارم و سردر زیاد مصرف ابم خیلی زیاد ..

  1. سلام وقت بخیر آیا با خود ارضایی زیر چشما گود می‌افته؟؟

 5. سلام خسته نباشید
  من ۱۱سالم هستش جدیدا زیر چشمام گودی ایجاد شده و کمی میسوزه چشمام بعضی اوقات ۸ساعت خواب و دارم و یا ۵ساعت ب نظر شما دلیلش خواب هست ممنون میشم بگین😞

 6. نگین نعمتی

  سلام من ۱۵ سالمه
  چشمام قبلا زیرش خیلی پف بود
  اما الان خیلی گود رفته چشمام😭
  بنظرتون باید چیکار کنم؟
  برم دکتر یا نه
  شبا هم ساعت۲،۳میخوابم صب ها بخواطر کلاس مجازی ۸ پا میشم
  بنظرتون میتونه دلیلش خستگی چشم باشه؟
  ممنون میشم کمکم کنید

 7. سلام و وقت بخیر
  من ۳۵ ساله ام مجرد، و حدود ۲ ماه هست احساس میکنم زیر چشمم گود افتاده، با فرض اینکه به ندرت سیگار میکشم و این اواخر استرس کاری بهم وارد شده، و در حال مصرف داروی فینستراید، بیوتین و مکمل هستم. میخاستم بدونم دلیل اصلی چی میتونه باشه و راهکار پیشنهادی تون چیه؟؟؟
  ممنونم از راهنمایی تون

  1. سلام دوست گرامی
   در مورد علت و درمان گود افتادن زیر چشم در مقاله‌ای که مطالعه کردین، صحبت شده. داروهای مصرفیتون باعث این مشکل نمی‌شن اما سیگار کشیدن در بروز گودی چشم می‌تونه موثر باشه.

   1. سلام من ۲۲سالمه به مرور صورتم طی چند سال کوچک تر شده و چشام گود شده و اطرافشم سیاه هست .این روش های که گفتینم امتحان کردم نتیجه نگرفتم چکار باید کنم برا درمان ؟در ضمن از وقتی که گود شده آستیگمات هم شدم

 8. سلام.من ۱۹سالمه وچن وقته یکی از چشام گود افتاده فرورفتگی داره .خابمم کافیه.نمیدونم واقعن دلیلش چیع میشه راهنمایم کنین؟

  1. سلام دوست عزیز
   علت‌های گود افتادن زیر چشم در مقاله‌ای که مشاهده کردین ذکر شده. برای تشخیص دقیق لازمه که به متخصص پوست مراجعه کنین:
   لیست متخصصین پوست و مو

 9. احیا ابراهیمی نژاد

  سلام پسرم ۱۶سالشه چشماش داره گود میوفته فکر میکنم ژنتیکی هست چون پدرش گلا چشماش داخل گود هست من الان چکار کنم خیلی حس بدی پسرم داره

   1. به همه میگین به متخصص مراجعه کنه .
    خودشون نمیدونن
    ممنون از اطلاع رسانی فوق حرفه ای تون

    1. سلام
     علت ارجاع این هست که لازمه به صورت تخصصی معاینه بشن و آزمایشات لازم انجام بشه. علاوه بر این، در برخی بیماری ها لازمه تاریخچه ی سلامتی و سابقه ی خانوادگی فرد بررسی بشن تا تشخیص دقیق داده بشه. علاوه بر این، در صورت تجویز دارو ممکنه دارو به صورت آزاد توسط داروخانه در اختیار شما قرار نگیره. بنابراین در هر صورت لازمه که به متخصص مراجعه کنین. وظیفه ما راهنمایی شما برای انتخاب صحیح متخصص مربوطه هست تا از اطلاف وقت و هزینه جلوگیری بشه.
     پایدار باشید

 10. سلام آیا زیاد فیلم دیدن یا زیاد چشم تو گوشی کردن هم میشه که زیر چشم گود بیفته یا ربطی نداره

 11. سلام من ۱۶ سالم هستش ولی زیر چشام گودی داره خواب و تعذیه مناسبی هم دارم میشه بگید بخاطر چی هستش؟!ممنون میشم بگید🙂✋🏽

  1. سلام
   وجود گودی زیر چشم در برخی افراد می تونه ژنتیکی باشه. برای تشخیص علت دقیق می تونین آزمایش خون بدین. برای این مشکلتون می تونین به متخصص داخلی مراجعه کنین:
   لیست متخصصین داخلی

 12. مریم احمدی

  پای چشمم بتازگی گود افتاده تا میری دکتر پوست میگی سریع نسخه تزریق ژل مینویسن بررسی نمیکنن ببین چرا گود شده یا اوا با دارو درمان نمیکنند سریع میگن تزریق ژل

 13. حسين شكوري

  سلام من ١۶سالمه دانش آموزم چشام گود شدن و سیاهه و خیلی اذیتم میکنه این موضوع به طور متوسط ۶ساعت خواب دارم و یه مشکلی که دارم اینه که خود ارضایی میکنم این میتونه دلیلش باشیه؟

  1. سلام
   خواب ناکافی و خودارضایی از علل اصلی گود شدن زیر چشم هستند.

 14. سلام
  ببخشید من ۱۶ سالم هست و دوساله که زیر چشمام گود افتاده و علتشو پیدا کردم.
  به نظرتون علتشو رفع کنم گودی زیر چشمم خوب میشه؟

  1. سلام
   بله رفع علت زمینه ای می تونه مشکلتون رو برطرف کنه.

  2. سلام من ۱۸سالمه😔 و چشام گود افتاده بچگی اینجور نبود الان چن سالیه ک اینطور شده پشت پلکم خیلی گود افتاده اصلا خیلی رومخه آب کافی مینوشم ولی بقیه مواردم کم و بیش رعایت میکنم و این ک خوابمم زمانش مناسب نیست و اینکه زمانش اصلا خیلی ناتنظیمه و این ک مادرم و همینطور برادرام چشاشون گود افتاده بنظرتون عامل ژنتیکی هستش؟هزینه جراحیش چقدره تقریبا؟

 15. سلام ببخشید من زیر چشمم گود افتاده و بشدت تیرس تیروئید هم دارم ممکنه علتش تیروئید باشه؟

  1. سلام همراه گرامی
   برای تشخیص اختلالات تیروئید لازمه آزمایش بدین. برای این مشکللتون می تونین به متخصص داخلی مراجعه کنین:
   لیست متخصصین داخلی

 16. فاطمه سلیمی

  سلام من تقریبا۱۷ سالمه و زیر چشمم گود شده جلوی آینه که میرم میبینم کاسه ی چشمم انگار به داخل رفته‌. سه روز هست که روزه میگیرم امکان داره دلیلش این باشه؟

  1. سلام بله میتونه علتش باشه. دلایل کلی گود افتادن چشم در مقاله ای که مطالعه کردین ذکر شده.

 17. سلام. من پادرد شدیدی دارم. به طوری که حتی فعالیت روزانه هم نمی کنم پاهایم خسته است. چه کار کنم؟

  1. سلام همراه گرامی
   می تونین برای کاهش درد از مسکن هایی مثل گاباپنتین کمک بگیرین. ولی لازمه آزمایش های لازم رو انجام بدین تا علت پادرد در شما مشخص و درمان بشه.

 18. سلام دکتر جان
  شماکه همرو گفتین به پزشک مراجعه کنن
  پس شما چه دکتری هستید

  1. سلام همراه گرامی
   ما سایت نوبت دهی آنلاین هستیم و اطلاعات کلی ارائه می دهیم. تشخیص و درمان بیماری به عهده ی پزشک هست.
   ممنون از همراهیتون

 19. آیا خود ارضایی زیاد باعث گود افتادگی چشم میشود
  چه مدت طول میکشد که این خود ارضایی را انجام نداد تا چشمها به حالت قبل برگردد

  1. سلام
   بله بی تاثیر نیست
   زمان دقیقی رو نمیشه مشخص کرد. به تدریج بهبود پیدا میکنین

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب