سلولیت چیست؟ علائم و راه‌های درمان آن چیست؟

0
سلولیت یک بیماری پوستی بسیار شایع و بی‌ضرر است که باعث ایجاد سطحی ناصاف و گوشتی کمرنگ بر روی ران، باسن، لگن و شکم می‌شود.

سلولیت چیست؟

سلولیت یک ضایعه پوستی بسیار شایع و بی‌ضرر است که باعث ایجاد سطحی ناصاف و گوشتی کمرنگ بر روی ران، باسن، لگن و شکم می‌شود. شیوع این ضایعه در زنان بیشتر است. بسیاری از افراد سعی می‌کنند با کاهش وزن، ورزش، ماساژ و کرم‌های برطرف کننده‌ی سلولیت موجود در بازار، ظاهر پوست خود را بهبود بخشند که اثر آن بر افراد مختلف، متفاوت است. گزینه‌های درمانی که از نظر پزشکی اثبات شده‌اند نیز موجود هستند، اگرچه نتایج آنها فوری و ماندگار نیست.

علائم سلولیت چیست؟

به نظر می‌رسد سلولیت به شکل پوستی کمرنگ یا متورم است، گاهی اوقات ظاهر آن را شبیه به پنیر یا پوست پرتقال توصیف می‌کنند. سلولیت خفیف را تنها در صورتی می‌توانید مشاهده کنید که پوست خود را در مناطقی که دچار این عارضه شدند، مانند ران‌هایتان، بپیچانید و سلولیت شدیدتر باعث می‌شود که پوست ظاهری ناصاف به شکل پستی و بلندی پیدا کند. سلولیت بیشتر در اطراف ران و باسن دیده می‌شود، اما در ناحیه‌ی سینه، زیر شکم و بازوها نیز قابل مشاهده است. علاوه بر این، عوامل هورمونی نقش زیادی در ایجاد این عارضه دارند و ژنتیک، ساختار پوست، بافت پوست و نوع بدن را تعیین می‌کند.

علل ایجاد سلولیت چیست؟

اطلاعات کمی در مورد علل ایجاد سلولیت وجود دارد. پوست شامل بافت پیوندی فیبری است که پوست را به عضله زیرین وصل می‌کند و چربی بین آن قرار دارد. با جمع شدن سلول‌های چربی، آنها به سمت پوست بالا می‌روند، در حالی که بافت فیبری بلند و مستحکم به سمت پایین کشیده می‌شوند و این مکانیسم ظاهری ناهموار یا کم‌رنگ ایجاد می‌کند. فاکتورهای دیگر مانند وزن و توده عضلانی در ایجاد سلولیت تاثیر می‌گذارد، اگرچه حتی افراد دارای اندام و وزن مناسبی باشند.

شیوع این عارضه در زنان بیشتر از مردان است، در حقیقت، بیشتر خانم‌ها بعد از بلوغ دچار سلولیت می‌شوند، این امر در خانم‌ها به دلیل توزیع چربی در نواحی ران ها، باسن و لگن، مناطق مستعد ایجاد سلولیت، است. همچنین بروز این عارضه با افزایش سن، هنگامی که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، بیشتر می‌شود. افزایش وزن می‌تواند سلولیت را بیشتر نمایان کند، اما این عارضه در برخی از افراد لاغر نیز ایجاد می‌شود. سلولیت به صورت خانوادگی وجود دارد، بنابراین ژنتیک ممکن است بیشترین نقش را در ایجاد آن ایفا نماید. همچنین سبک زندگی غیرفعال همانند بارداری می‌تواند شانس ابتلا به سلولیت را افزایش دهد.

سلولیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سلولیت یک مشکل زیبایی است و ظاهر مشخص آن برای تایید وجود این ضایعه کافی است، هیچ آزمایش تشخیصی برای سلولیت وجود ندارد.

چگونه می‌توان از این عارضه پیشگیری کرد؟

پیشگیری از سلولیت همیشه امکان پذیر نیست، اما حفظ وزن مناسب و ورزش منظم ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت بر روی پوست کمک کند. حفظ هیدراتاسیون (نوشیدن مایعات زیاد) و ترک سیگار نیز ممکن است سلولیت را کمتر جلوه دهد. داشتن یک رژیم غذایی سالم و تقویت عضلات با ورزش منظم، رویکردهای معقول و منطقی برای سالم و نرم نگه داشتن بدن است.

بیماران قبل از امتحان کردن روشهای جراحی، مکمل‌های غذایی یا تکنیک‌های اثبات نشده باید بسیار محتاط باشند.

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که سازمان غذا و داروی آمریکا فقط برای کاهش موقت تظاهرات سلولیت، روشهای درمانی خاصی را تصویب کرده است، بنابراین برای حفظ هرگونه تأثیر، لازم است که بیماران به طور مرتب این درمان‌های پرهزینه و وقت گیر را انجام دهند.

[adrotate group=”2″]

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

سلولیت نیازی به درمان ندارد، اما اگر نگران ظاهر پوست خود هستید، می‌توانید در مورد گزینه‌های درمانی با پزشک خانواده یا متخصص بیماری‌های پوستی (درماتولوژیست) یا جراحی پلاستیک مشورت نمایید.

سلولیت نیازی به درمان ندارد…

درمان سلولیت چیست؟

بسیاری از افراد ظاهر سلولیت را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند پوستشان تا حد امکان صاف باشد. بنابراین، مقالات زیادی در مورد سلولیت و درمان‌های موجود آن در دسترس است. برای بهبود این مشکل از تغییرات رژیم غذایی گرفته تا کرم‌های برطرف کننده‌ی سلولیت و درمان‌های مکانیکی در دسترس است، برخی از درمان‌ها پیشتر در مطالعات پزشکی بر روی سلولیت تاثیر داشتند:

درمان با امواج صوتی؛ در این تکنیک امواج صوتی را در مناطق آسیب دیده اعمال می‌کنند.

لیزر، نور یا رادیو فرکانس درمانی؛ دستگاه‌های تصویب شده ترکیبی از نور درمانی یا لیزر و یا اشعه مادون قرمز با ماساژ هستند که به کاهش موقت ظاهر سلولیت کمک می‌کند و برای حفظ ظاهر بهبود یافته نیاز به چندین جلسه درمانی و درمانهای نگهدارنده دارند.

تکنیک ساب سیژن؛ روشی است که شامل قرار دادن یک سوزن در زیر پوست برای شکسته شدن اتصال بافت پیوندی فیبر است که تجمعات سلولهای چربی را از هم جدا می‌کند.

آزاد سازی دقیق با وکیوم با کمک خلاء یک روش جدید دیگر است که می‌تواند به شکستن نوارهای سخت بافت فیبری که در ظاهر سلولیت نقش دارند، کمک کند.

سایر درمانهایی که که مطالعات کمتری روی آنها انجام شده، اما به درمان سلولیت کمک می‌کنند عبارتند از:

متیل اکسانتین ها: متیل اکسانتین‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که شامل آمینوفیلین ، کافئین ، و تئوفیلین هستند و به دلیل خاصیتی که در شکستن بافت چربی دارند، در کرم‌های درمان کننده‌ی سلولیت استفاده می‌شوند.

درمانهای ماساژ: دستگاه‌های موجود در بازار نواحی تحت تأثیر سلولیت را ماساژ می‌دهند.

لیپوساکشن با کمک لیزر؛ لیپوساکشن خالص شامل استخراج چربی از طریق خلاء آن از زیر پوست است و برای سلولیت موثر نیست.

لیپوساکشن اولتراسونیک با استفاده از امواج صوتی سعی در کاهش سلولیت دارد، اما هیچ مدرک قطعی برای اثبات اثربخشی این تکنیک در دست نیست.

کرمهای رتینول یا محصولات موضعی حاوی 0.3٪ رتینول نیز ممکن است تاثیری در سلولیت داشته باشند، برخی ادعا می‌کنند که این امر ظاهر سلولیت را کاهش می‌دهد و برای دیدن اثر لازم است که محصول را به مدت شش ماه یا بیشتر استفاده کنید.

کربوکسی تراپی یک روش پزشکی است که در آن متخصصان گاز دی اکسید کربن را زیر پوست تزریق می‌کنند، یک مطالعه کوچک نشان داد که این روش ممکن است در درمان سلولیت مفید باشد.

به دلیل نداشتن مدارک پزشکی، پزشکان درمان‌های زیر را توصیه نمی کنند:

  • مزوتراپی
  • مکمل‌های غذایی و رژیم‌های غذایی
  • کرایولیپولیز

منبع: WebMD, Medicinenet, Mayo Clinic

[adrotate group=”3″]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید