دلایل لرز چیست و درمان لرز به چه شکل است؟

تنظیم و ترجمه:

دلایل لرز

لرز چیست؟

کلمه لرز به احساس سرما بدون دلیل واضح اشاره دارد. این احساس هنگامی که ماهیچه‌ها مکررا منقبض و منبسط می‌شوند و عروق پوست تنگ می‌شوند به وجود می‌آید. لرز می‌تواند با تب همراه باشد و باعث لرزیدن و تکان خوردن شود. لرز ممکن است دائمی باشد، هر حمله ممکن است به اندازه یک ساعت باشد. همچنین لرز ممکن است به طور دوره‌ای تکرار شود و برای دقایقی بماند.

کلمه لرز به احساس سرما بدون دلیل واضح اشاره دارد. این احساس هنگامی که ماهیچه‌ها مکررا منقبض و منبسط می‌شوند و عروق پوست تنگ می‌شوند به وجود می‌آید.

علائم همراه با لرز

برخی لرزها پس از اینکه فرد در معرض سرما قرار گرفت اتفاق می‌افتند. گاهی نیز ممکن است در پاسخ به عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی باشند که باعث تب نیز می‌شوند.

بیماریهای بسیار متنوعی ممکن است با تب و لرز همراه باشند. انواع بیماریهای عفونی، روماتولوژیک و برخی سرطان‌ها ممکن است با تب و لرز تظاهر کنند. به همین دلیل انواع علائم مانند اسهال و استفراغ، سرفه، بدن درد، سفتی گردن و کاهش هوشیاری، سردردی که با خم شدن به جلو تشدید می‌شود، خلط گلو، ترشحات سبزرنگ بینی، تکرر و سوزش ادرار یا ادرار بدبو، ترشحات واژینال بدبو، درد در پهلو، تورم در شکم و علائم بسیار زیاد دیگر ممکن است به همراه آن وجود داشته باشند. البته ممکن است تب و لرز به عنوان تنها علامت بیماری وجود داشته باشد.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

دلایل لرز چیست؟

لرزها معمولا با بیماریهای زیر مرتبطند:

 • عفونت‌های گوارشی باکتریایی یا ویروسی
 • آنفولانزا یا سرماخوردگی ساده
 • مننژیت: عفونت پرده‌های اطراف مغز
 • عفونت‌های سیستم عصبی
 • سینوزیت: عفونت سینوس ها
 • پنومونی: عفونت ریه
 • توبرکلوز: سل
 • مونونوکلئوز عفونی: نوعی عفونت ویروسی با علائم تنفسی
 • گلودرد استرپتوکوکی: گلودرد ناشی از عفونت با باکتری استرپتوکوک
 • عفونت مجاری ادراری
 • عفونت‌های لگنی
 • سنگ کلیه
 • پانکراتیت حاد: عفونت لوزالمعده که ناگهان شروع شود.
 • مالاریا
 • تونسیلیت: التهاب لوزه‌ها
 • آبسه‌های اطراف لوزه‌ها که ممکن است عارضه به جا مانده از التهاب لوزه باشد.
 • سپسیس: وجود عفونت در خون
 • بیماری‌های خودایمنی (روماتولوژیک)
 • برخی سرطان‌ها مانند لوکمی

درمان لرز به چه صورت است؟

اگر کسی دچار لرز شده باشد اقداماتی را برای راحتی و بهبود در منزل می‌توان انجام داد.

افراد بالغ: درمان اغلب براساس علائم همراه با تب و شدت تب است. اگر تب خفیف است و علامت جدی دیگری وجود ندارد، استراحت کنید و مایعات فراوان بنوشید. تب خفیف ۳۸.۶ درجه سانتی گراد یا کمتر از آن است. بدن را با روانداز نازکی بپوشانید و از ملحفه‌ها یا لباسهای ضخیم اجتناب کنید. اسفنج آغشته به آب ولرم روی بدن قرار دهید یا دوش آب سرد بگیرید که می‌تواند به کاهش تب کمک کند. البته آب سرد ممکن است حمله لرز را تحریک کند.

برخی داروهای بدون نسخه، از جمله آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن، می‌توانند تب را پایین آورده و با لرز مقابله کنند. هر سه می‌توانند تب را پایین بیاورند، اما آسپرین و ایبوپروفن در کاهش التهاب نیز موثرند. استامینوفن اگر در مقادیر بسیار زیاد مصرف شود می‌تواند اثر سمی بر کبد داشته باشد. استفاده طولانی مدت از ایبوپروفن نیز می‌تواند باعث آسیب به کلیه و معده شود.

بیشتر بخوانید: داروی ایبوپروفن چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ایبوپروفن

کودکان: درمان کودک با تب و لرز به سن کودک، درجه تب و هر علامت همراه دیگری بستگی دارد. به طور کل، اگر تب بین ۳۷.۸ و ۳۸.۹ درجه سانتی گراد باشد و کودک بی قرار باشد، می‌تواند قرص یا شربت استامینوفن داد. هیچگاه کودک تب دار را در پتو یا لباس ضخیم نپیچید. مایعات فراوان به کودک بدهید و آب بدن را حفظ کنید. هیچگاه به کودک زیر ۱۸ سال آسپرین ندهید. به علت خطر ایجاد سندرم ری که سندرمی نادر است و ممکن است در کودکانی که عفونت ویروسی دارند در صورت تجویز آسپرین ایجاد شود.

در چه مواقعی باید به دکتر مراجعه کرد؟

در موارد زیر بایستی برای تشخیص بیماری و مسئله به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر تب و لرز بعد از ۴۸ ساعت با درمان‌های خانگی بهبود پیدا نکرد.
 • همچنین اگر علائمی مانند سفتی گردن، خس خس، سرفه شدید، تنگی نفس، گیجی، بی حالی، تحریک پذیری، درد شکم، ادرار دردناک، کاهش ادرار یا تکرر ادرار، استفراغ جهنده، حساسیت غیرطبیعی به نور وجود داشت.
 • اگر کودک تب دار زیر ۳ ماه باشد، کودک تب دار بین ۳ تا ۶ ماه که تحریک پذیر یا بی حال باشد، کودک تب دار ۲۴ ماه تا ۱۷ سال که تب بیش از سه روز باقی بماند و به درمان پاسخ ندهد.

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان داخلی به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

بهترین دکتر داخلی در تهران

بهترین دکتر داخلی در شیراز

بهترین دکتر داخلی در تبریز

بهترین دکتر داخلی در اهواز

منابع: Healthline

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. با سلام من چند وقت پیش مشکل رفلکس معده ومشکل در بلع داشتم دارو امپرازول وفامتاین مصرف کردم وزنی سیلین ورم والتهاب لوزه ام بهترشد ولی قرمزی لوزه داشتم بهتر شد بعد چندوقت جوش در حلق ولوزه دارم قبلا معمولا با دهان هنگام خواب تنفس میکشیدم ولی حالا بیشتر شده با بینی می‌توانم نفس بکشم ولی انتهای بینم کمی مشکل پیدا میکنه خشک میشه سوزش در گلو وبینی دارم وقتی از بینی نفس می‌کنم از گلوم گرفته باشه حس توده در گلوم دارم و دچار مشکل میشم قرمزی گلوم برطرف شده بود ولی مجدد نمی‌دونم شاید بر اثر مصرف فلفل قرمز دوبار مجدد این طور شدم قبلابه چیزی به غیر شیر آلرژی نداشتم وای حالا ادویجات و بعضی سبزی مثل گوجه و کیو مصرف می‌کنم مشکل گرفتگی گلو پیدا می‌کنم بعد چند ساعت گلوم کمی بهتر شد سرگیجه پیدا می‌کنم وسردی دست پا قبلا حساسیت به سرما نداشتم وای حالا با سرما کم پشتم یخ میکنه وحس سرماخیلی زیاد دارم سابقه‌ی سینوزیت دارم لطف راهنمایی بفرماییدباتشکر

 2. منم همینطورم سه ماهه میخواستم ببینم خانم نازنین که نظر دادن مشکلشون برطرف شد و چیزی متوجه شدن؟

 3. مصطفی محمدنسب

  با سلام میخواستم بپرسم ک تقریبا ده روزی است ک بویایی مو از دست دادم و بهم گفتن ک مشکل مون تا یک ماه قرنطینه گی اکس میشه میخواستم بدونم واقعیت داره یا نه؟

 4. سلام من دچار تب لرز و اسهال شدام ایا نشانه بیماری کروناست

 5. رفلاکس معده عامل همه این هاست اسید معده تون زیاده از غذاهای ترش و محرک معده پرهیز کنید و شربت سکنجبین بهترین درمانه که واقعا من نتیجه گرفتم

دیدگاه شما

نظر دهید