داروی آلپرازولام چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف آلپرازولام
موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

داروی آلپرازولام چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف آلپرازولام

| تاریخ انتشار: 27 بهمن 1397
| آخرین به‌روزرسانی: 24 دی 1400
| تعداد نظرات:141
داروی آلپرازولام
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نام رایج دارو: آلپرازولام – Alprazolam

اسامی تجاری داروی آلپرازولام: زاناکس

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آلپرازولام چیست و چه کاربردی دارد؟

از داروی آلپرازولام برای درمان اضطراب و اختلال هراس استفاده می‌شود. آلپرازولام به خانواده‌ی بنزودیازیپن‌ها تعلق دارد که برای ایجاد تأثیر آرام‌بخش بر روی مغز و اعصاب (دستگاه عصبی مرکزی) اثر می‌کند.

نحوه‌ی عملکرد داروی آلپرازولام

عملکرد آلپرازوالام به شکل تقویت یک ماده‌ی شیمیایی طبیعی در بدن به نام گابا (گاما آمیتو نوتریک اسید GABA) است.

نحوه‌ی مصرف آلپرازولام و دوز مصرفی

پیش از شروع مصرف داروی آلپرازولام یا قبل از هربار مصرف مجدد این دارو، حتماً راهنمای مصرف دارویی را که پزشک داروخانه به شما می‌دهد مطالعه کرده و از دستورات درج‌شده در آن پیروی کنید. دوز مصرف داروی آلپرازولام به سن، وضعیت بیماری و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. تا زمانی که عملکرد و اثربخشی دارو رضایت‌بخش باشد، ممکن است پزشک شما دوز مصرفی داروی آلپرازولام را به‌تدریج افزایش دهد.

اگر برای مدتی طولانی دوز بالایی از آلپزازولام مصرف شود، احتمال بروز علائم ترک ناگهانی دارو، بالا می‌رود، در نتیجه قطع ناگهانی دوز مصرفی این دارو ممکن است به علائمی نظیر تشنج منجر شود. برای جلوگیری از پدیدار شدن این علائم و نشانه‌ها، پزشک شما دوز مصرفی آلپرازولام را تدریجی افزایش می‌دهد. هر کدام از علائم ترک ناگهانی را فوراً با پزشکتان در میان بگذارید.

هرچند مصرف داروی آلپرازولام به درمان بیماران زیادی کمک کرده است، اما گاهی منجر به اعتیاد داوریی شده است. سابقه‌ی هرگونه سوء مصرف مواد (مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر)، خطر اعتیاد به داروی آلپرازولام را افزایش خواهد داد. پیروی دقیق از دستورات پزشک، موجب کاهش خطر اعتیاد دارویی می‌شود.

مصرف طولانی‌مدت از داروی آلپروازولام ممکن است عملکرد و اثربخشی دارو را کاهش دهد؛ در چنین شرایطی حتماً این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید.

تجویز و تعیین دوز مصرفی این دارو برای درمان اضطراب یا دیگر اختلالات روانی تنها بر عهده روانپزشک است، از این رو از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداری کنید.

مشاوره با روانپزشکان
دکترِتو

عوارض جانبی آلپرازولام

مصرف آلپرازوالام ممکن است منجر به عوارضی مثل خواب‌آلودگی، گیجی، افزایش تولید بزاق و تغییر در میل یا توان جنسی شود. در صورت تشدید یا تداوم هرکدام از این علائم با پرشکتان صحبت کنید. برای کاهش خطر سرگیجه و عدم تعادل به‌آرامی از جایتان بلند شوید.

دررصورتی که پزشک داروی آلپرازولام را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی آلپرازولام را مصرف کرده اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند. چنانچه با عوارضی نظیر تغییر خلق (توهم، افکار خودکشی)، لکنت زبان یا اختلال گفتاری، عدم تعادل، اختلال در هنگام راه رفتن یا مشکلات حافظه مواجه شدید، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر این نشانه‌های خیلی نادر اما خطرناک را مشاهده کردید، بلاقاصله از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید: زردی پوست و چشم، تشنج.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی آلپرازولام نادر است. با وجود این اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعاً از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف داروی آلپرازولام

قبل از مصرف، اگر به داروی آلپرازولام یا سایر بنزودیازیپین‌ها (مثل دیازپام یا لورازپام) حساسیت دارید این موضوع و سایر حساسیت‌هایتان را با پزشک درمیان بگذارید. داروی آلپرازولام ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

چنانچه سابقه‌ی بیماری‌های شدید تنفسی یا ریوی (مثل آپنه‌ی خواب/ وقفه‌ی تنفسی در خواب یا بیماری مزمن انسداد ریه COPD)، بیماری‌های کبد، بیماری‌های کلیوی و آب سیاه دارید یا شما یا سابقه‌ی سوء مصرف مواد (الکل یا مواد مخدر) در خانواده‌تان وجود دارد، حتماً این موارد را با پزشکتان در میان بگذارید.

داروی آلپرازولام ممکن است موجب گیجی و ناهوشیاری شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می‌کند، لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانی‌که در هوشیاری کامل به‌سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف آلپرازولام از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوآنا با پزشک خود صحبت کنید. ضمناً قبل از هرگونه جراحی همه‌ی داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید. سالمندان در مقابل عوارض جانبی دارو، خصوصاً خواب‌آلودگی و عدم تعادل، حساس‌ترند.

استفاده از این دارو در زمان بارداری و شیردهی اصلاً توصیه نمی‌شود و ممکن است به جنین یا نوزاد آسیب برند. مصرف آلپرازولام بر پرستاری و مراقبت از نوزدان اثر نامطلوب می‌گذارد.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

مشاوره با پزشکان
مشاوره دارویی
دکترِتو

تداخلات دارویی آلپرازولام با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی آلپرازولام را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را باپزشک یا داروساز در میان بگذارید. و بدون صلاح‌دید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی آلپرازولام نفرمایید.

داروهای زیر ممکن است با داروی آلپرازولام تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.

 • کاوا
 • سدیم اکسی‌بات

این داروها می‌توانند عملکرد داروی آلپرازولام را تحت تاثیر قرار دهند:

 • داروهای ضد قارچ آزول (کتوکونازول ایتراکونازول)
 • سایمتیدین
 • برخی داروهای ضد افسردگی (فلووکسامین، فلوکستین، نفازودون)
 • داروهای درمان HIV (دلاویریدین یا داروهای بازدارنده‌ی پروتئاز ایندیناویر)
 • آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید (اریترومایسین)
 • ریفامایسین‌ها (ریفابوتین)
 • سنت جونر ورت / عصاره‌ی گل راعی
 • داروهای درمان تشنج (فنی‌توئین)

اگر داروی آلپرازولام را همزمان با داروهایی مصرف کنید که عوارضی همچون خواب‌آلودگی و بروز مشکلات تنفسی دارند، خطر عوارض جانبی جدی داروی آلپرازولام (خواب‌آلودگی شدید، کند دمی و تنفس کم‌عمق) ممکن است افزایش پیدا کند. اگر از مسکن‌های اپیوئیدی، داروهای ضدسرفه (کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری‌جوانا، داروهای خواب‌آور یا ضداضطراب دیگر (لورازپام، دیازپام و زولپیدم) داروهای شل‌کننده‌ی عضلات (کاریسوپردول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی‌هیستامین‌هایی مثل (سیتریزین و دیفن‌هیدرامین) استفاده می‌کنید، حتماً پیش از مصرف آلپرازولام با پزشکتان مشورت کنید.

برچسب تمام داروهایی را که مصرف می‌کنید بررسی کنید، چون داروهای سرماخوردگی، ضدحساسیت و ضدسرفه ممکن است حاوی عناصری باشند که منجر به خواب‌آلودگی شوند.

تجویز و تعیین دوز مصرفی این دارو برای درمان اضطراب یا دیگر اختلالات روانی تنها بر عهده روانپزشک است، از این رو از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداری کنید.

مشاوره با روانپزشکان
دکترِتو

علائم اوردوز آلپرازولام

مصرف بیش از اندازه‌ی داروی آلپرازولام ممکن است موجب بروز علائمی مثل خواب‌آلودگی شدید، بالارفتن زمان عکس‌العمل، کند دمی و کاهش سطح هوشیاری شود.

به اشتراک گذاشتن این دارو با سایرین خلاف قانون است.

اگر دکتر اعصاب و روان توصیه کرده داروی آلپرازولام را طبق برنامه‌ای منظم و نه فقط در وقت نیاز مصرف کنید و شما یکی از نوبت‌های مصرف دارو را فراموش کرده‌اید، در اولین فرصت آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به‌یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر داروی آلپرازولام نیست و کافی‌ست فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

داروی آلپرازولام باید در دمای اتاق و دور از رطوبت و نور و خارج از دسترس کودکان نگه‌داری شود. از داروی آلپرازولام در حمام نگه‌داری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

منبع: WebMD

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

4.1/5 - (تعداد آرا: 26 رای)
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

141 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید من ۳۳ سالمه ۷ سال قرص اعصاب مصرف میکنم الان یک ساله فقط اسنترا ۵۰ وایمی پرامین ۱۰ میخورم همش فکرای منفی تو ذهنم هست واسترس شدید دارم دیگه از قرص خوردن و دکتر رفتن خسته شدم میشه راهنمایم کنید

  1. دوست عزیز
   این قرص ها برای درمان این افکار آزاردهنده به شما تجویز شده است. در کنار درمان دارویی نیازه در جلسات روانشناسی نیز شرکت کنید.
   متخصص روانشناسی

  1. دوست عزیز
   از داروی آلپرازولام برای درمان اضطراب و اختلال هراس استفاده می‌شود. مصرف آلپرازوالام ممکن است منجر به عوارضی مثل خواب‌آلودگی، گیجی، افزایش تولید بزاق و تغییر در میل یا توان جنسی شود. بهتره این دارو فقط در صورت تجویز متخصص روانپزشکی برای درمان بیماری شما مصرف شود.

 2. سلام .من همه جوره مصرف و تخریب مواد داشته ام خودسرانه مصرف نکن برو پیش متخصص تا واسه عصبانیت مثال قرص بده ومشکلت برطرف میشه ولی از این گروه قرص ها مصرف نکن که مدام با کوچکترین حرکت از طرف مقابل بنابر عدم میل جنابعالی عصبی و پرخاشگری میاد سراغت

  1. ممنون دوست عزیز که تجربه خود را با دوستات به اشتراک گذاشتی. مصرف داروهای آرامبخش بهتره با نظر متخصص روانپزشکی و تحت درمان صورت گیرد.

  1. دوست عزیز
   برخی افراد از اضافه وزن ناشی از مصرف داروهای آرامبخش شاکی بوده ولی در همه افراد ایجاد نمی شود. اگر این دارو برای شما به توصیه متخصص روانپزشکی تجویز شده است بهتره ورزش و تغذیه مناسب برای جلوگیری از افزایش وزن را داشته باشید.

 3. سلام ممنون از زحمات شما.میخواستم بدونم الپروزولام اثر ضد درد مثل مرفینم داره .تشکر

  1. دوست عزیز
   این دارو اثر آرام بخش بر روی دستگاه عصبی مرکزی دارد و اگر درد ناشی از مشکلات افسردگی و روحی باشد تسکین دهنده است.

 4. سلام همسرم ۲۷ سالشه و از قرص الپرازولام استفاده میکنه و من تازه اینو فهمیدم میشه توضیح بدید دقیقا برای چی مصرف میشه؟

  1. دوست عزیز
   از داروی آلپرازولام برای درمان اضطراب و اختلال هراس استفاده می‌شود. برای ایجاد تأثیر آرام‌بخش بر روی مغز و اعصاب (دستگاه عصبی مرکزی) نیز استفاده می شود.

   1. سلام وقتتون بخیر من تو سن ۶ تا ۱۵ سالگی لکنت زبان داشتم ولی از سن ۱۸ تا الان که ۲۵ سالمه وقتی با کسی که اولین باره میبینمشون و زمانی که عصبی هستم قفل میشم نمیتونم صحبت کنم میخواستم ببینم میتونم از قرس آلپرازولام استفاده کنم

   2. دوست عزیز
    شما مجاز به مصرف داروهای آرامبخش بدون تجویز متخصص روانپزشکی نیستید. این داروها در طولانی مدت عوارض ناشی از وابستگی ایجاد می کند. درمان لکنت زبان را بهتره از روانشناس برای کنترل اضطراب و مهارت آن کمک بگیرید.
    فوق تخصص روانشناسی

 5. سلام من از 20 سال پیش روماتیسم داشتم که دکتر بمن زاناکس تجویز کرد و بعد که زاناکس نبود الپروزولام نیم استفاده میکنم به غیر از اعتیادش و کمی فراموشی عوارضی برام نداشته من 63 ساله هستم بنظرتون میتونم ترکش کنم

  1. دوست عزیز
   کم کردن و ترک داروهای آرامبخش بسته به وضعیت شما و نظر متخصص روانپزشکی دارد. بنابراین بهتره از این لینک نوبت متخصص روانپزشکی گرفته و برای بررسی مراجعه کنید.
   متخصص روانپزشک

 6. سلام وخسته نباشید ممنون از زحماتتون من ۴۵سالمه وخانم هستم آلپرازولام وملاتونین وایمی پرامین میخورم البته به توصیه پزشک برای درد ستون فقرات آسنترا ۵۰ میخورم شبها موقع خواب استرس شدید میگیرم حتی از خواب بیدارم میکنه البته اگه بشه گفت خوابیدن با وکلی بدبختی وساعت۵صبح خوابیدن مدام تدی دلم دلهره شدید دارم حتی گاهی روزها لطفا راهنمایی کنید

  1. دوست عزیز
   میزان مصرف داروهای ارامبخش شما زیاد است و بهتره تحت نظر متخصص روانپزشکی برای کاهش دلهره و اضطراب خود دارو مصرف کنید و میزان داروها را با نظر پزشک به تعادل برسانید. از این لینک میتونید از بهترین متخصصان روانپزشکی نوبت بگیرید.
   متخصص روانپزشک

 7. من بزور میخوابم این قرص گرفتم باکلونازپام 2 میخوام مصرف کنم چون مدتی ترک ترمادول کردم ازاینابراخماری خواب درد وسوسه استفاده کنم پول دکتر ندارم توضیحی اگه داریدمرسی

  1. دوست عزیز
   این داروها بدون تجویز متخصص روانپزشکی و مصرف خودسرانه و بی رویه اعتیادی همانند ترامادول در شما ایجاد می کند. فقط شما نوع دارو را عوض کرده اید و وابستگی و عوارض تمام نشده است. بهتره دارو با تجویز پزشک مصرف شود.

 8. سلام دکتر برای استرس به مادرم آلپرازولام داد ولی با مصرف اولین قرص بشدت خواب آلودگی و گیجی داشت. لازمه دوزش رو کم کنیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف این قرص موجب گیجی و خواب آلودگی فرد می شود بنابراین بهتره این دارو قبل از خواب ابتدای شب مصرف شود تا خواب آلودگی در طول شب جبران شود.

   1. سلام من از قرص الپرازلام استفاده میکنم بسیار عصبی هسنم لطف راهنمایی کنید روزی چند بار مصرف کنم

   2. دوست عزیز
    از داروی آلپرازولام برای درمان اضطراب و اختلال هراس استفاده می‌شود. آلپرازولام باعث ایجاد تأثیر آرام‌بخش بر روی مغز و اعصاب (دستگاه عصبی مرکزی) می شود. هرچند مصرف داروی آلپرازولام به درمان بیماران زیادی کمک کرده است، اما گاهی منجر به اعتیاد داوریی شده است. مصرف طولانی‌مدت از داروی آلپروازولام ممکن است عملکرد و اثربخشی دارو را کاهش دهد. برای درمان مشکل خود قبل از مصرف خودسرانه دارو باید با متخصص روانپزشکی مشورت کنید تا عوارض جانبی دارو متوجه شما نشود.
    متخصص اعصاب و روان

   3. سلام من شوهرم یکساله ترمادل میخوره الانم آلپرازولام میخوره شدیدٱمیل جنسی اومده پایین چکارکنم؟

   4. دوست عزیز
    داروهای آرامبخش موجب کاهش میل جنسی در برخی افراد می شود. برای رفع این مورد میتونید با متخصص روانپزشکی با توجه به سابقه مصرف ترامادول در ایشان مشورت کنید تا داروی مناسب تجویز شود.
    متخصص روانپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام