چرا خون دماغ می شویم؟ دلایل خون دماغ چیست؟

دلایل خون دماغ

خون دماغ چیست؟

ممکن است تا به حال به هنگام تمیز کردن بینی تان خونریزی بینی را تجربه کرده باشید. خونریزی بینی در بچه های بین ۲ تا ۱۰ سال و بالغین بین ۵۰ تا ۸۰ سال شایع تر است. با اینکه خونریزی های بینی معمولا ترسناک هستند اما به ندرت نشانه ی بیماری جدی هستند. خون دماغ ممکن است از قسمت جلویی بینی (قدام) و یا قسمت عقبی بینی (خلف) اتفاق بیفتد. خونریزی قدامی بینی اغلب از قسمت پایینی دیواره ی بین حفرات بینی، که عروق خونی فراوانی دارد و در اثر ضربه به صورت یا حتی خراش با ناخن شما اتفاق می افتد. خونریزی خلفی بینی که نوعی نادر است، از محل عمقی تری در عقب بینی شروع می شود، این نوع خونریزی با احتمال بیشتر در افراد سالمند، با فشار خون بالا یا کسانی که جراحت صورت دارند اتفاق می افتد.

علائم همراه خون دماغ چیست؟

خون دماغ با اینکه ممکن است اتفاق ترسناکی باشد، اما اغلب نشان دهنده ی مشکل جدی ای نیست و علامت خاصی همراه با آن دیده نمی شود. علائم ساده ای مانند خشکی و سوزش درون بینی و حساسیت دائمی که با مصرف داروهای ضد حساسیت همراه است مطرح کننده ی خونریزی غیرجدی هستند. اما اگر خونریزی طولانی باشد یا بعد از سردرد ضربان دار، یا به همراه مزه ی خون در دهان یا تپش قلب، خستگی و گیجی باشد، مطرح کننده ی انواع جدی و خطرناک از خونریزی بینی است که لازم است به سرعت به پزشک یا اورژانس مراجعه شود.

دلایل خون دماغ چیست؟

خونریزی های بینی اغلب خود به خودی اند، ناگهان اتفاق می افتند و دلیل شناخته شده ای ندارند. اما اگر شما زیاد آن را تجربه می کنید، احتمالا دلیلی وجود دارد که می توانید آن را دریابید:

اقلیم خشک: یا هوای گرم و خشک که درون بینی شما را خشک می کند.

گرفتن و تمیز کردن خشن بینی

تخلیه ی مکرر بینی

آسیب به بینی

آلرژی: آلرژی یا همان حساسیت و داروی ضد حساسیت می توانند بینی را خشک کنند.

سایر داروهای مصرفی

عفونت سینوس ها

اختلالات انعقادی: ممکن است خونریزی از بینی در اثر اختلالات انعقادی ایجاد شود، اما نادر است. اگر خون دماغ شما متوقف نشود، یا از لثه های تان یا هنگامی که زخم های کوچکی برمی دارید، خونریزی زیادی داشته باشید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید. اختلالات انعقادی خونریزی دهنده می توانند جدی باشند زیرا پلاکت های خون که به تشکیل لخته کمک می کنند، ممکن است تعدادشان کم شده باشد یا عملکرد نداشته باشند.

تلانژکتازی هموراژیک ارثی: در بعضی افراد، خون دماغ می تواند به علت ژنی که در خانواده ها نسل به نسل منتقل می شود، اتفاق بیفتد. شرایط نادری که “تلانژکتازی هموراژیک ارثی” (HHT) نامیده می شود و عروق خونی را تحت تاثیر قرار می دهد. علامت اصلی خونریزی مکرر بینی که بدون علت شروع می شود و طی زمان بدتر می شود. اگر دچار HHT باشید، ممکن است نیمه شب از خواب بیدار شوید و متکای شما غرق خون باشد، و ممکن است لکه های قرمز روی صورت و دست های تان ایجاد شود. اگر یکی یا هر دو والدین شما این مشکل را دارند و شما دچار خونریزی بینی هستید، از پزشک تان بخواهید در این رابطه از شما تست بگیرد.

درمان  خون دماغ چیست؟

خونریزی های بینی معمولا جدی نیستند. شما می توانید اغلب آن ها را در خانه درمان کنید:

اگر دچار خونریزی از بینی شدید، آرام بمانید. اگر عصبی شوید، ممکن است باعث شود که خونریزی بیشتر شود. لذا سعی کنید آرام باشید.

بایستید، دراز نکشید. سرتان را در وضعیتی بالاتر از قلب تان نگه دارید.

کمی به جلو خم شوید، این کار از جاری شدن خون به عقب و ورود خون به داخل گلو جلوگیری می کند.

حفرات بینی خود را با فشار بسته نگه دارید. از انگشت شست و اشاره برای بسته نگه داشتن حفرات بینی برای ۵ تا ۱۰ دقیقه استفاده کنید، در این حالت با دهان تنفس کنید. این کار روی بخشی از بینی که خونریزی می کند، فشار ایجاد می کند و می تواند از جاری شدن خون جلوگیری کند.

هنگامی که خون دماغ  بند آمد، بینی را دست کاری نکنید یا با فشار تخلیه نکنید. این ممکن است باعث شود بینی شما مجددا خونریزی کند. اگر خونریزی مجدد تکرار شد بینی را تخلیه کنید تا لخته های خون خارج شوند. همچنین می توان از یک دکونژستان(ضد احتقان) نظیر اکسی متازولین در هر دو حفره ی بینی استفاده کرد. سپس حفرات بینی را برای مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه، محکم ببندید و از دهان تنفس کنید.

چه مواقعی برای درمان خون دماغ باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر خونریزی بینی شما بدون وقفه به مدت ۲۰ دقیقه طول بکشد. خونریزی بینی ممکن است نشان دهنده ی اختلالات انعقادی خونریزی دهنده نظیر هموفیلی یا مصرف داروهای رقیق کننده ی خون باشد.

اگر خون زیادی از دست داده اید، میزان خونریزی قابل قبول، به میزان سلامتی بدن شما بستگی دارد. اگر خون بینی شما فوران می کند، اگر مبتلا به آنمی یا هموفیلی هستید یا داروهای رقیق کننده ی خون استفاده می کنید، از دست دادن زیاد خون یک نگرانی اساسی است. اگر علائمی همانند خستگی، احساس سرگیجه یا سبکی سر، رنگ پریدگی، تپش قلب یا درد قفسه ی سینه را تجربه کنید نشانه ی کم خونی است و لازم است فورا به دکتر داخلی مراجعه کنید.

اگر خونریزی بینی شما با ضربه ی شدید صورت ایجاد شده باشد. البته توجه داشته باشید که ضربه های جزئی مثل زمین خوردن ساده و خونریزی های جزئی مد نظر نیست. اگر از پله ها زمین خورده اید، دعوا کرده اید، یا حوادث دیگر باعث خونریزی بینی شما شده اند، ممکن است دچار مشکل جدی پزشکی شده باشید و حتی ممکن است تورم بینی جلوی تنفس شما را بگیرد.

اگر علت خونریزی فشار خون بالا باشد، خونریزی بینی ناگهانی اتفاق می افتد. اگر خونریزی اتفاق بیفتد، مخصوصا اگر سابقه ی فشار خون بالا دارید، یا

اگر خون دماغ با سردرد ضربان دار یا گیجی همراه باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر در هنگام خونریزی بینی طعم خون احساس می کنید، احتمال بیشتری دارد که دچار خونریزی خلف بینی شده باشید. این نوع خونریزی جدی تر است و با فشار دادن حفرات بینی متوقف نمی شوند. از آنجایی که ممکن است عروق خونی اصلی درگیر شده باشند، لازم است که به اورژانس مراجعه کنید.

تنظیم و ترجمه: فائزه باستان

منابع: webMD ،  verywellhealth

  دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید