۹ خواص گیلاس که شما را وادار می‌کند در مصرف گیلاس کوتاهی نکنید!
موضوعات پزشکی مرتبط: تغذیه و رژیمزندگی سالم

۹ خواص گیلاس که شما را وادار می‌کند در مصرف گیلاس کوتاهی نکنید!

| تاریخ انتشار: 12 تیر 1396
| آخرین به‌روزرسانی: 31 فروردین 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
گیلاس

آنچه در این مقاله می‌خوانید

از خواص یک فنجان گیلاس حاوی ۹۰ کالری و سرشار از فیبر، پروتئین و ویتامین‌های C و A است. مصرف این میوه به افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در بدن کمک می‌کند و مطالعات بالینی محققان دانشگاه میشیگان این را ثابت کرده است.
فراتر از خاصیت آنتی اکسیدانی، این میوه منبع طبیعی ملاتونین است، یعنی هورمونی که چرخه خواب و بیداری را در بدن تنظیم می‌کند از جمله خواص گیلاس می باشد.

از خواص یک فنجان گیلاس حاوی ۹۰ کالری و سرشار از فیبر، پروتئین و ویتامین‌های C و A است.

۹ دلیل برای مصرف هرچه بیشتر گیلاس در فصل تابستان:

1. کمک به بهبود ورم مفاصل و بیماری‌های التهابی: مصرف منظم گیلاس به کاهش سطح اکسید نیتریک کمک می‌کند. رابطه بین مصرف این میوه تابستانی و کاهش حملات نقرس نیز به اثبات رسیده است. چون مقدار اسید اوریک را که در نقرسی‌ها بالاست، کاهش می‌دهد. اسید اوریک یک ماده زاید و دفعی است که در اثر هضم و جذب مواد غذایی در بدن بوجود می‌آید و اگر مقدار آن در بدن افزایش یابد، به کریستال‌هایی در مفاصل تبدیل می‌شود و درد و تورم را در آن قسمت ایجاد می‌کند.

2. کاهش سطح قندخون در افراد دیابتی: گیلاس حاوی آنتوسیانین است؛ یک رنگدانه طبیعی که خواص درمانی متعددی دارد. از جمله خواص گیلاس این که منجر به افزایش تولید انسولین به میزان ۵۰ درصد می‌شود و کنترل بهتر قندخون را به دنبال دارد. قند این میوه برای افراد دیابتی مضر نیست چون از نوع سوربیتول است که ۷۰ درصد آن در بدن بدون این که تبدیل به گلوکز شود، صرف تولید انرژی می‌گردد.

3. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی: خواص گیلاس مزایای سلامت قلب و عروق را به دنبال دارد و درست مانند داروهای تجویز شده برای کمک به تنظیم چربی و قندخون در بیماران مبتلا به سندرم متابولیک عمل می‌کند. مصرف منظم گیلاس همچنین خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

4. کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ: فیبر موجود در گیلاس خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. مصرف منظم این میوه به دلیل وجود فیبر فراوان با کاهش و کنترل وزن نیز در ارتباط است.

5. کمک به بهبود حافظه: گیلاس منبع خوبی از آنتوسیانین برای بهبود حافظه و بهبود عملکرد حرکتی است.

6. پیشگیری از پیری زودرس: آنتی اکسیدان‌های موجود در این میوه جلوی عمل رادیکال‌های آزاد را در بدن می‌گیرند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که با حمله به سلول‌های سالم بدن، باعث تخریب آن‌ها می‌شوند. تخریب سلولی توسط رادیکال‌های آزاد، باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در بدن و پیری زودرس سلول‌ها می‌شود.

7. خواب خوب شبانه: از جمله خواص گیلاس ملاتونین موجود در آن است که برای تنظیم ساعت داخلی بدن و چرخه خواب و بیداری مفید است. خوردن یک فنجان گیلاس در روز به بهبود خواب شبانه کمک می‌کند.

8. پیشگیری از پوسیدگی دندان: عصاره گیلاس یک ضد باکتری علیه فساد و پوسیدگی دندان است. در بررسی‌ها مشاهده شده که عصاره گیلاس سیاه تا ۸۹ درصد فعالیت آنزیم‌های عامل تشکیل پلاک دندان را متوقف می‌کند.

9. کمک به کاهش وزن: آلبالو و گیلاس دارای کالری و چربی کمی هستند و مقدار زیادی آب دارند. تحقیقات نشان داده که افزایش مصرف آب، سطح انرژی و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد، در نتیجه انرژی بیشتری در بدن می‌سوزد. بسیاری از افراد اثرات مفید میوه‌هایی مثل آلبالو و گیلاس را که دارای آب زیادی هستند، در کاهش وزن خود مشاهده کرده‌اند.

مشاوره با متخصصان
تغذیه دکترِتو

به این مقاله رای دهید
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام