بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی و نحوه استفاده آن
موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی و نحوه استفاده آن

| تاریخ انتشار: 17 بهمن 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 10 فروردین 1401
| تعداد نظرات:627
زن و مرد بعد از سکس محافظت نشده و استفاده از قرص اورژانسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

راه‌های مختلفی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد. یکی از روش‌هایی که تقریبا به مدت ۳۰ سال قدمت دارد، قرص ضد بارداری خوراکی لوونورژسترول است. احتمالا تا حالا اسم قرص لوونورژسترول یا قرص اورژانسی بارداری را شنیده‌اید. قرصی که بسیاری از زوجین را از بارداری ناخواسته نجات داده است. نکته‌های زیادی در مورد قرص لوونورژسترول وجود دارد. اطلاع از این نکته ها باعث افزایش کارایی و موفقیت بیش‌تر این روش می‌شود.

به یاد داشته باشید که قرص لوونورژسترول فقط برای پیشگیری از بارداری اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد. و برای پیشگیری منظم و دائمی از بارداری، لازم است از محصولات دیگری استفاده کنید. مانند کاندوم، دستگاه داخل رحمی (IUD)، انواع قرص‌های جلوگیری از بارداری و سایر روش‌ها. در این خصوص حتما با دکتر زنان مشورت کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

لوونورژسترول قرص اورژانسی چیست؟

قرص لوونورژسترول (لنوول) که از روش های پیشگیری از بارداری است،‌ در بسته‌هایی با بسته بندی فویل PVC / آلومینیوم موجود است. این قرص به رنگ سفید، گرد و صاف است. لوونورژسترول به دو شکل در بازار دارویی وجود دارد: تک قرص و دو قرص.

لوونورژسترول
یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری، قرص ضد بارداری خوراکی لوونورژسترول است.

طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول

رژیم مصرف قرص اورژانسی بستگی به نوع دوز آن دارد؛

 • رژیم تک دوز در واقع یک قرص ۱/۵ میلی گرمی است.
 • در رژیم دو دوز، هر قرص حاوی ۰/۷۵ میلی گرم لوونورژسترل است.

نکته مهم: گفته می‌شود که در صورت استفاده از رژیم دو دوز، قرص اول را مصرف کرده و ۱۲ ساعت بعد قرص دوم را استفاده کنید. اما طبق تجربه‌ی پزشکان، بهتر است که هر دو قرص را باهم مصرف کنید.

لوونورژسترول بدون نسخه قابل خریداری از داروخانه‌ها می‌باشد.

اسم قرص اورژانسی ضدبارداری (نام تجاری و نام رایج قرص اورژانسی)

 • قرص بدون نسخه My Way
 • قرص Plan B One–step
 • قرص بدون نسخه پرونتزا (Preventeza)
 • قرص بدون نسخه Take Action.

مکانیسم اثر قرص لوونورژسترول چگونه است؟

قرص لوونورژسترول تنها حاوی پروژستین است. در حالی که سایر قرص‌های پیشگیری از بارداری حاوی پروژستین و استروژن هستند. مکانیسم این قرص، تاخیر یا جلوگیری از تخمک گذاری (رها سازی تخمک) است. لوونورژسترل می‌تواند از لقاح تخمک و اسپرم جلوگیری کند، یا مانع از اتصال یک تخم بارور شده به رحم (لانه گزینی) شود.

تحقیقات نشان می‌دهند که قرص‌های ضد بارداری که تنها حاوی پروژستین هستند ممکن است عوارض جانبی کم‌تری داشته باشند و گزینه‌ی مطمئن‌تری برای برخی از افراد باشند.

لوونورژسترول
دیگر تاثیر قرص اورژانسی به هم زدن بالانس هورمونی است.

اثرات قرص اورژانسی

احتمالا این مسئله ذهن شما را درگیر کرده‌است که تاثیر قرص اورژانسی چیست؟ از آنجایی که لوونورژسترول به طور ناگهانی هورمون‌هایی را وارد بدن شما می‌کند، باید تاثیر زیادی داشته‌باشد تا از لانه‌گزینی و بارداری جلوگیری کند. بارداری چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ هنگامی که سلول تخمک زن و اسپرم مرد با هم ترکیب شوند و سلول تخم را ایجاد کنند. این سلول تقسیم می‌شود و در رحم گردش می‌کند تا به محل مناسبی برسد و در آن جا جای بگیرد. این دانه‌ی کوچک در رحم می‌روید و شروع به رشد می‌کند.

تاثیر قرص اورژانسی بر دیواره‌ی رحم است. دیواره‌ی رحم در نقش زمین برای این دانه‌ است. هنگامی که زمین مساعد نباشد، لانه‌‌گزینی اتفاق نمی‌افتد و سلول تخم دفع می‌شود و از بارداری پیشگیری می‌شود. قرص‌های اورژانسی باعث ریزش دیواره‌ی رحم می‌شوند. با نامساعد کردن دیواره‌ی رحمی و غلیظ شدن ترشحات،‌ از حرکت اسپرم و رسیدن آن به تخمک هم جلوگیری می‌شود. بنابراین ممکن است بارداری توسط پیشگیری از لقاح اسپرم و تخمک، جلوگیری شود.

لوونورژسترول تاثیرات دیگری هم دارد. دیگر تاثیر قرص اورژانسی به هم زدن بالانس هورمونی است. به هم خوردن بالانس هورمونی می تواند مشکلاتی را برای زن ایجاد کند که در بخش عوارض جانبی دارو به آنها پرداخته شده‌است. مثلا تهوع واستفراغ یکی از عوارض شایع خوردن قرص اورژانسی بارداری است.

مشاوره با پزشکان
مشاوره دارویی
دکترِتو

قرص اورژانسی و پریود

قرص اورژانسی بر روی پریود هم اثراتی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بعد از خوردن قرص اورژانسی چند روز بعد باید پریود شویم؟

دانستیم که قرص اورژانسی بر روی بدن تاثیراتی دارد که مجموع آنها با هم به جلوگیری از بارداری کمک می‌کنند. قرص لوونورژسترول تاثیرات دیگری هم دارد که شامل اثر گذاشتن بر پریود هم می‌شوند. ریزش دیواره‌ی رحم و خونریزی پریود نامیده می‌شود که باید در نتیجه‌ی تغییرات رحمی و تخمدانی مشخصی اتفاق بیفتد. هنگامی که شما قرص اورژانسی مصرف می‌کنید، در بدنتان تغییرات هورمونی رخ می‌دهد که در نهایت منجر به پریود شدن می‌شود. در اینصورت فرد خیالش از بابت بارداری راحت می‌شود و مطمئن می‌شود که بارداری نیست.

اما چه زمانی پریود شدن بعد از خوردن قرص اورژانسی رخ می‌دهد؟ هنگامی که زن قرص اورژانسی را مصرف می‌کند، معمولا د رهفته‌ی اول بعد از مصرف قرص پریود می‌شود. اما اگر خونریزی تا دو هفته بعد از مصرف قرص اتفاق نیفتاد، باید تست بارداری داده شود و بررسی‌های لازم انجام گیرد.


دیگر قرص های اورژانسی برای پیشگیری از بارداری ناخواسته چیست؟

تنها راه پیشگیری سریع و فوری از بادراری ناخواسته قرص لوونورژسترول نیست. اما قطعا یکی از بهترین و امن‌ترین روش‌ها، قرص اورژانسی لوونورژسترول است. از دیگر انواع قرص اورژانسی رایج در دنیا می‌توان به قرص یولی پیریستال (الا، الاوان: ellaOne) هم اشاره کرد. برای استفاده از قرص الاوان نیاز به نسخه‌ی پزشک دارید. قرص الا (الاوان) به صورت یک قرص تک دوز ۳۰ میلی گرمی، تا ۱۲۰ ساعت بعد از رابطه‌ی جنسی قابل استفاده است. تفاوت اصلی قرص ولی پیریستال (یولی پیریستال) با قرص لوونورژسترول در این است که قرص یولی پیریستال دارویی ضدهورمونی است که از هورمون‌هایی که برای تشکیل جنین لازم است، جلوگیری می‌کند.

این که بهترین قرص اورژانسی کدام است، بستگی به بدن فرد و تشخیص پزشک دارد.

IUD هم یکی دیگر از روش‌های جلوگیری اضطراری از بارداری محسوب می‌شود. برای این کار باید تا ۵ روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده آیودی مسی را در رحم کار گذاشت. البته خوبی این روش این است که IUD تا مدتی طولانی از بارداری پیشگیری می‌کند. اما برای استفاده از آیودی مسی حتما با دکتر زنان مشورت کنید.

قرص LD و قرص HD ( قرص‌های استروژن-پروژستینی) که از معروف‌ترین قرص‌های ضدباردرای هستند را هم می‌توان در موراد اورژانسی استفاده کرد. اما با این روش:

 • قرص LD: بلافاصله بعد از سکس (در اولین فرصت) ۴ عدد مصرف شود و ۴ عدد قرص ال دی با فاصله ۱۲ ساعت ( یا در فاصله ۱۲ ساعت بعد از رابطه) مصرف شود.
 • قرص HD: بلافاصله بعد از سکس (در اولین فرصت) ۲ عدد مصرف و ۲ عدد هم ۱۲ ساعت بعد مصرف شود.
قرص-اورژانسی
قرص لوونورژسترول یا قرص اورژانسی

نکات مهم در مورد نحوه مصرف قرص اورژانسی

قرص لوونورژسترول خوراکی، گزینه‌ی موثری برای پیشگیری اضطراری از بارداری در زنانی استفاده می‌شود که رابطه‌ی جنسی محافظت نشده داشته‌اند، یا روش جلوگیری از بارداری در آن‌ها با شکست مواجه شده است. اما این روش به اندازه‌ی سایر روش‌های پیشگیری از بارداری موثر نیست و برای استفاده‌ی روتین توصیه نمی‌شود. طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول نکاتی دارد.

نکات مهم در مورد طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول این موارد است:

 • قبل از استفاده از لوونورژسترول، مطمئن شوید که باردار نیستید.
 • استفاده از قرص اورژانسی، ممکن است دوره‌ی پریود شما را تا یک هفته به تاخیر بیندازد.
 • اگر طی ۳ تا ۴ هفته از مصرف قرص اورژانسی پریود نشدید، لازم است آزمایش بارداری بدهید.
 • اگر وقوع خونریزی قاعدگی بیش از یک هفته و حداکثر ۲ هفته پس از مصرف قرص اورژانسی طول بکشد، لازم است تست بارداری بدهید.
 • اگر طی ۳ تا ۵ هفته پس از مصرف قرص دچار درد شکمی شدید، به پزشک مراجعه کنید. این موارد می‌تواند نشانگر سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی باشد.
 • مصرف دوزهای اضافی قرص ضد بارداری اضطراری، میزان تاثیر قرص را افزایش نمی‌دهد.
 • تصور می‌شود كه لوونورژسترول پس از مصرف وارد شیر مادر می‌شود. لذا در مادران شیرده باید با احتیاط استفاده شود.
 • اگر به قرص لوونورژسترل یا هر یک از ترکیبات موجود در آن حساسیت دارید، بهتر است از آن استفاده نکنید؛ یا قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.
 • طبق تحقیقات انجام شده، قرص لوونورژسترول ممکن است در زنان دارای اضافه وزن، به درستی عمل نکند.
 • در مورد تاثیرات کلیوی و کبدی قرص لوونورژسترول تحقیقاتی انجام نشده است، به همین دلیل اطلاعاتی در دسترس نمی‌باشد.
 • این محصول برای استفاده در سنین قبل از قاعدگی (قبل از ۱۷ سال) در نظر گرفته نشده است. و داده‌های دارویی برای این جمعیت در دسترس نیست.
 • هیچ مدرکی مبنی بر افزایش خطر سرطان با مصرف کوتاه مدت پروژستین‌ها وجود ندارد.
 • قرص لوونورژسترل باید در دمای اتاق بین ۱۵ تا ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد (۵۹ تا ۸۶ درجه‌ی فارنهایت) و دور از گرما و رطوبت و به دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

مشاوره با پزشکان
مشاوره دارویی
دکترِتو

زمان مصرف قرص اورژانسی

‌دستورالعمل‌های زیر، تنها در مورد زنان با سن بیش از ۱۷ سال صدق می‌کند. در صورتی که سن شما کم‌تر از ۱۷ سال است باید برای مشاوره از پزشک زنان کمک بگیرید.

 • لوونورژسترول یک قرص خوراکی است. برای حداکثر کارایی، این قرص پیشگیری از بارداری اضطراری را باید در اسرع وقت و کم‌تر از ۷۲ ساعت (۳روز) پس از رابطه‌ جنسی محافظت نشده مصرف کنید.
 • هرچه زمان مصرف قرص اورژانسی با رابطه‌ی جنسی محافظت نشده بیش‌تر باشد، احتمال تاثیر قرص کاهش می‌یابد.
 • با مصرف قرص لوونورژسترول تا ۳ روز بعد از رابطه‌ی جنسی محافظت نشده، احتمال بارداری ۷۵ تا ۹۸ درصد کاهش می‌یابد.
 • اگر در روزها و هفته‌ها بعد از مصرف قرص لوونورژسترول، رابطه‌ی جنسی محافظت نشده داشتید، در معرض خطر بارداری هستید. زیرا تاثیر قرص لوونورژسترول تنها تا ۳ روز باقی می‌ماند. پس حتماً از یک روش مکمل برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
 • اگر ظرف ۲ ساعت پس از مصرف قرص لوونورژسترول استفراغ کردید، باید دوز دیگری مصرف کنید. این به این معنی است که قرص، زمان لازم برای ورود به سیستم گردش خون را نداشته است. و هورمون‌ها نمی‌توانند برای جلوگیری از بارداری اثر بگذارند.
لوونورژسترول
لوونورژسترول یک قرص خوراکی است.

چند بار می‌‌توانید از قرص لوونورژسترول استفاده کنید؟

 • شما می‌توانید قرص‌های ضد بارداری اضطراری را در هر زمان از چرخه‌ی قاعدگی مصرف کنید.
 • شما مجاز هستید فقط یک بار در طول چرخه‌ی قاعدگی خود از قرص اورژانسی استفاده کنید.
 • شما مجاز هستید تنها ۲ تا ۳ بار در سال از قرص اورژانسی استفاده کنید.

قرص اورژانسی فقط برای پیشگیری از بارداری اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدون نسخه نیز قابل خریداری از داروخانه‌ها می‌باشد.

قرص اورژانسی در شیردهی

باید بدانید که برای خانم‌هایی که زایمان می‌کنند، بلافاصله احتمال بارداری وجود دارد. امکان بارداری بلافاصله بعد از زایمان ایجاد می‌شود، حتی اگر خانم در حال شیردهی باشد و یا هنوز پریود نشده‌باشد. از طرفی، حداقل ۲ سال فاصله‌گذاری بین دو بارداری مفید است. در صورتیکه مادر مجددا و سریعا باردار شود، آسیب‌هایی به بدن او وارد خواهد شد و آسیب خواهد دید.

پس ضروری است که در دوران شیردهی،‌ مادر یک روش جلوگیری انتخاب کند. توصیه می‌شود که مادر از روز ۲۱ تا ۲۸ بعد از زایمان، روش جلوگیری مثل قرص‌های پروژسترون (مینی پیل یا همان لاینسترول) و یا آیودی استفاده کنند. مانند زمان‌های دیگر از دوره‌ی باروری یک خانم، ممکن است که سکس محافظت نشده انجام شود و خانم در معرض بارداری قرار بگیرد. در این صورت، آیا می‌توان از قرص‌های اورژانسی برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد؟

در صورتیکه در زمان شیردهی سکس محافظت نشده‌ای اتفاق بیفتد،‌ می‌توان با استفاده از ۱.۵ میلی گرم لوونورژسترول از بارداری ناخواسته پیشگیری کرد. هیچ محدودیتی برای شیردهی ایجاد نمی‌شود و مشکلی وجود ندارد. البته این دوز قرص لوونورژسترول باید در ۷۲ ساعت اول بعد از انجام سکس خورده‌شود.

عوارض قرص اورژانسی

برخی از خانم‌ها بعد از مصرف قرص اورژانسی، عوارض خفیف و موقتی را تجربه می‌کنند. عوارض جانبی قرص لوونورژسترول که معمولاً فقط چند روز ادامه می‌یابد ممکن است شامل این موارد باشد:

 • حالت تهوع یا استفراغ.
 • سرگیجه.
 • خستگی.
 • سردرد.
 • حساس شدن پستان‌ها.
 • قاعدگی نامنظم.
 • خونریزی بین دوره‌های قاعدگی یا خونریزی شدید در قاعدگی.
 • درد لگن.
 • درد شکم.
 • گرفتگی عضلات.
 • و تغییرات خلق و خو.

عوارض جانبی نادر

اگرچه ایجاد علائم واکنش آلرژیک نادر است اما ممکن است در برخی افراد ایجاد شود،‌ شامل؛

 • کهیر
 • خارش
 • تنگی نفس
 • ورم صورت، تورم لب، تورم زبان یا تورم گلو.

در صورت مصرف بیش از حد قرص لوونورژسترول و مشاهده‌ی عوارض جانبی شدید، به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

تداخلات دارویی قرص لوونورژسترول

تداخلات دارویی ممکن است نحوه‌ی عملکرد داروها را تغییر دهد. یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. داروها یا فرآورده‌های گیاهی که تجزیه‌ی پروژستین‌ها را افزایش می‌دهند، ممکن است غلظت پلاسمایی پروژستین‌ها و اثر قرص‌های حاوی پروژستین مثل لوونورژسترول را کاهش دهند. این اثر می‌تواند منجر به بارداری شود.

برخی از داروها یا محصولات گیاهی که ممکن است اثر قرص‌های پروژستین را کاهش دهند شامل این موارد هستند:

 • داروهای ضد تشنج (باربیتورات‌ها، کاربامازپین، فلبامات، فنی توئین، توپیرامات).
 • داروهایی که در درمان HIV استفاده می‌شوند.
 • ریفامپین
 • آمفتامین
 • گریزوفولوین
 • ایبوپروفن
 • آموکسی سیلین
 • آزیترومایسین
 • کافئین
 • سیتالوپرام
 • لوراتادین
 • دولوکستین
 • داکسی سایکلین
 • ونلافاکسین
 • لاموتریژین
 • استامینوفن
 • فلوکستین
 • دیازپام
 • آلبوترول
 • و ستیریزین.

آیا قرص لوونورژسترول باعث محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی می‌شود؟

به جز محافظت در برابر بارداری، محافظت دیگری نیز در رابطه‌ی جنسی وجود دارد که باید به آن توجه کنید. یعنی محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی (STD). شامل: اچ آی وی و ایدز (HIV / AIDS)، عفونت کلامیدیایی، تبخال دستگاه تناسلی، سوزاک، هپاتیت، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا زگیل تناسلی، سفلیس و عفونت تریکوموناسی. برخی از این بیماری‌های مقاربتی می‌توانند بسیار جدی باشند. و منجر به نازایی، مشکلات دوران بارداری، بیماری‌های مزمن و حتی مرگ شوند. قرص لوونورژسترول هیچ گونه محافظتی در برابر عفونت‌های مقاربتی ایجاد نمی‌کند. 

مشاوره با پزشکان
مشاوره دارویی
دکترِتو

آیا بعد از مصرف قرص اورژانسی احتمال بارداری هست؟

شاید این سوال را بپرسید که در چه صورت قرص اورژانسی اثر نمیکند؟ می‌دانیم که قرص‌های اورژانسی برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌شوند. قرص لوونورژسترول، در صورتیکه کاندوم در زمان نزدیکی پاره شود یا فرد احساس کند که احتمال بارداری وجود دارد، می‌تواند جلوی بارداری را بگیرد. اما آیا چنین امکانی وجود دارد؟ آیا می‌توان از بارداری با قرص اورژانسی جلوی بارداری را گرفت؟

جالب است بدانید که قرص اورژانسی نمی‌تواند به طور صد در صدی و حتمی از بارداری پیشگیری کند. ممکن است که این قرص نتواند موفقیت‌آمیز عمل کند، روش جلوگیری شکست بخورد و بارداری اتفاق بیفتد. دلایل بسیاری برای این شکست وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

یکی از دلایلی که ممکن است باعث شکست قرص لوونورژسترول شود، این است که خانم در حال استفاده از داروهای دیگری باشد که با قرص اورژانسی تداخل دارند. این مشکل می‌تواند در زمان استفاده از قرص‌های ‌‌LD هم پیش بیاید. بنابراین باید به سابقه‌ی دارویی فرد توجه ویژه کرد.

از دیگر دلایلی که ممکن است باعث شکست روش لوونورژسترول و رخ دادن بارداری شود، BMI بالا است. کسی که خیلی چاق باشد و شاخص توده بدنی بالایی داشته باشد، ممکن است نتواند از لوونورژسترول بهره ببرد. البته قرص اورژانسی در بیشتر مواقع عمل می‌کند و تاثیرگذار است.

قرص اورژانسی باید در بازه‌ی زمانی مناسبی مصرف شود. بیشترین اثربخشی این دارو در ۷۲ ساعت اول بعد از نزدیکی است. در صورتیکه این قرص بعد از این بازه مصرف شود، اثربخشی روش کاهش پیدا می‌کند.

قرص اورژانسی
قرص اورژانسی در بیشتر مواقع عمل می‌کند و تاثیرگذار است.

سوالات متدوال

بسیاری از سوالات شما در مورد عوارض مصرف این قرص و نحوه دقیق مصرف آن پاسخ داده شد. اما هنوز هم سوالات زیادی پابرجاست. در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم. در صورتی که باز هم سوال داشتید می‌توانید در سریع‌ترین حالت ممکن از مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

تا چند ساعت بعد از سکس محافظت‌نشده می‌توان از قرص اورژانسی استفاده کرد؟

هر چه زودتر قرص اورژانسی مصرف شود بهتر است. اما بهترین بازه زمانی برای تاثیر حداکثری آن تا ۷۲ ساعت بعد از سکس است. در برخی موارد تا ۵ روز هم می‌شود این دارو را مصرف کرد اما احتمال بارداری به مرور زمان بالاتر می‌رود.

برای تهیه قرص اورژانسی نیاز به نسخه پزشک است؟

خیر. نیازی به نسخه پزشک نیست و شما می‌توانید به راحتی آن را از داروخانه تهیه کنید. اما پیشنهاد ما به شما این است که برای مصرف آن حتما با دکتر زنان یا مشاور دارویی مشورت کنید.

تفاوت قرص اورژانسی تک دوز و دو دوز (تک قرص با دو قرص) چیست؟

تفاوتی ندارند. در اصل قرص تک دوز اورژانسی حاوی ۱.۵ میلی گرم لوونورژسترول است و هر قرص دو دوز حاوی ۰/۷۵ میلی‌گرم لوونورژسترول است.

چه کسانی می‌توانند قرص اورژانسی مصرف کنند؟

تقریبا همه زنان می‌توانند از قرص اورژانسی استفاده کنند مگر در چند مورد:اگر زن باردار باشد مصرف این قرص بی‌فایده و خطرناک است. این قرص برای زنان زیر ۱۷ سال منع مصرف دارد. همچنین این قرص در مواردی که زن دچار بیماری‌های مزمن و آسم است، باید با مشورت پزشک همراه باشد.

چند بار می‌توان از قرص اورژانسی استفاده کرد؟

در هر چرخه پریود یک بار و در هر سال ۲ الی ۳ بار. مصرف مداوم و بیشتر این قرص خطرناک است.

درصد خطای قرص اورژانسی چند درصد است؟

درصد خطای مرسوم برای این قرص طبق گزارش زوجین ۱ الی ۲ درصد بوده است.

میزان کارآیی قرص اورژانسی و باردار نشدن چند درصد است؟

بر اساس بسیاری از منابع و پاسخ پزشکان، با مصرف قرص لوونورژسترول تا ۳ روز بعد از رابطه‌ی جنسی محافظت نشده، احتمال بارداری ۷۵ تا ۹۸ درصد کاهش می‌یابد.

بدترین عوارض قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی همانطور که در بالا هم گفته شد، عوارض جانبی زیادی دارد. بدترین عوارض قرص اورژانسی شامل حالت تهوع، شکم درد و اختلال در زمان پریود است.

آیا پس از مصرف قرص اورژانسی لازم است تست بارداری بدهیم؟

در صورت معمول خیر. اما اگر پیرود شما ۷ روز عقب افتاد یا اینکه حداکثر تا ۲ هفته پس از مصرف قرص اورژانسی خونریزی نداشتید، حتما از تست باردرای استفاده کنید تا مطمئن شوید باردار نیستید.

آیا می‌توان از قرص اورژانسی قبل از رابطه جنسی هم استفاده کرد؟

بله،‌اما در صورتی که به روش پیشگیری از بارداری که استفاده می‌کنید مطمئن نیستید یا از جلوگیری استفاده نمی‌کنید. در این خصوص بهتر است با دکتر زنان مشورت شود.

آیا می‌توان به صورت دائمی از قرص اورژانسی استفاده کرد؟

خیر. در غیر این صورت قرص اورژانسی به خاطر تغییرات زیاد هورمونی عوارض جانبی طولانی‌مدت زیادی به همراه خواهد داشت.

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود می‌شویم؟

معمولا پریود زنان با این قرص دچار بی نظمی شده یا میزان خونریزی آن خیلی کم یا خیلی زیاد می‌شود. اما به صورت کلی اگر تا ۷ روز پریود نشدید (یعنی از زمان پریود شما ۷ روز گذشت)، حتما با دکتر زنان مشورت کنید.

از کجا بفهیم قرص اورژانسی اثر کرده؟

بهترین سند برای تاثیر قرص اورژانسی این است که شما تا ۲ هفته بعد از مصرف آن باید خونریزی داشته باشید. اگر خونریزی نداشتید برای تست بارداری به دکتر زنان مراجعه کنید.

در دوران شیردهی می‌توان از قرص اورژانسی استفاده کرد؟

بله. هرچند ممکن است عوارضی برای نوزاد به همراه داشته باشد. در نتیجه در صورت نیاز فقط مصرف شود و در غیر این صورت از دیگر روش‌های جلوگیری استفاده شود.

منابع
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

627 پاسخ

 1. باسلام من دیشب رابطه داشتم واب منی داخل واژنم شدبعدرابطه ک فهمیدم دوتاقرص اورژانسی خودم امادوساعت قبلش قرص توپیرامات خوردم ایابازم قرص اورژانسی از بارداری جلوگیری میکنه یان

 2. سلام دکتر.من چند ماه پیش یه رابطه ای داشتم و بعد از مصرف قرص ۴ روز بعد پریود شدم.۱۰ روز پیش هم رابطه داشتم که ۱۲ ۱۳ روز بعد از پریودم بود و با توجه به درد تخمدان هام حدس میزنم اون روز تخمک گذاری داشتم.کمتر از یک ساعت بعد از رابطه دو تا قرص 0.75 خوردم.الان ده روز گذشته ولی پریود نشدم.علائمی دارم مثل درد سینه.وقت پریود خودمم ۲ روز دیگه است.باید منتظر باشم کی پریودم اتفاق بیفنه و آیا جای نگرانی برای بارداری هست؟

 3. سلام وقتتون بخیر
  من رابطه از عقب داشتم تازه یه روز پریودایم تمام شده بود آب منی داخل باسنم‌ریخته شد بعد نتونستم نگه دارم اومد بیرون من سریع قرص اورژانسی ۰/۷۵ خوردم احتمال بارداری کمه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   رابطه مقعدی باعث بارداری نمی شود. با خوردن قرص اورژانسی نیز احتمال بارداری کم است.

  2. سلام من آیودی گذاشتم سنو هم رفتم جاش خوب بود.روز چهارم بعد پریودیم نزدیکی داشتم اما کاندوم پاره شد.بعد از ۲۰ دقیقه قرص ۱.۵ اورژانس خوردم و ۱۲ ساعت بعد دوباره یه دونه ۱.۵ خوردم.احتمال بارداریم هست؟

   1. سلام دوست عزیز
    اگر آی یو دی شما یک ماه قبل گذاشته شده نیاز به کاندوم و قرص نبوده است. با این وجود با مصرف قرص اورژانسی احتمال بارداری کم است و جای نگرانی نیست.

 4. سلام امروز بعد از ظهر رابطه داشتیم و مایع منی وارد واژنم شد و بسیار ترسیدم بعد از ۱۵ دقیقه از قرص لونژیل۷۵ درصد استفاده کردم ایا احتمال بارداری هستش

  1. سلام دوست عزیز
   اگر قرص را در زمان مناسب استفاده کنید و داروهای خنثی کننده اثر قرص مصرف نشود. احتمال بارداری کم است. از این لینک نیز می تونید با متخصصان مامایی مشاوره تلفنی یا متنی داشته باشید.
   مشاوره تلفنی مامایی، زنان

 5. اگر در هفته اخر پاکی باشیم ودخول صورت بگیرد ومنی هم داخل واژن ریخته شودباتوجه به اینکه نزدیک پریود شدن باشیم بازهم نیازبه استفاده از قرص اورژانی هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر از تاریخ دقیق تخمک گذاری مطمئن نباشید ممکنه بارداری صورت بگیرد و نیازه به پیشگیری فکر کنید.

 6. سلام من سیکل عادت ماهانه ام ۳۰ روزی هستش و درست تو روز ۲۴ یعنی یه هفته مونده به پریودم رابطه محافظت نشده داشتم و تمام منی داخل واژن تخلیه شد و من درست نیم ساعت بعد بلافاصله یک قرص لونژیل1/5 خوردم و بعد 12ساعت دوباره یک قرص به همین مقدار مصرف کردم . به نظرتون امکان داره باردار بشم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   با مصرف قرص اورژانسی احتمال بارداری کم است. خوردن قرص 1.5 میلی گرم را برای پیشگیری اورژانسی یک عدد کافی است. شما هورمون زیادی را در طول سیکل به بدن وارد کرده اید و ممکنه قاعدگی شما با تاخیر شروع شود. برای انتخاب روش پیشگیری مناسب و داشتن اطلاعات در خصوص این تاخیر قاعدگی و امکان بارداری می تونید از این لینک با متخصص مامایی مشاوره تلفنی یا متنی داشته باشید.
   مشاوره تلفنی زنان، بارداری، زایمان

 7. سلام ببخشید من پریروز رابطه داشتم و احساس کردیم که اب منی داخل واژن ریخته شده کمتر از ۴۸ ساعت از اورژانسی ۳۰۰ استفاده کردم ایا بازم احتمال بارداری هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   خوردن قرص اورژانسی در فاصله 72 ساعت اول بعد از رابطه احتمال بارداری را کم می کند.

 8. ببخشید من دیروز رابطه داشتم که یهو کاندم پاره شد ولی همسرم نذاشت که اب منی داخل واژن بره ولی من بااین حساب شک دارشتم ولی بعد ۱ساعت۲تا قرص اورژانسی مصرف کردم الان میخوام بدونم ایا احتمال بارداری هس یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   با خوردن قرص اورزانسی احتمال بارداری کم است. ولی با خوردن این قرص هورمون به بدن وارد شده و چرخه قاعدگی شما در سیکل بعدی نامنظم می شود. از این لینک هم می تونید با متخصصان مامایی مشورت کنید.
   دکتر متخصص مامایی

   1. سلامدمندهجده قاعدگیم دخول صورت گرفت ومنی وارد واژنم شد و ده قیقه بعد سریع قرص اورژانسی یکونیمی خوردم و دوازده ساعت بعدش هم دوباره قرص اورژانسی یکو نیم خوردم آیا امکان بارداری هست شوهرم اسپرمش بی نهایت قویرهست

   2. سلام دوست عزیز
    با خوردن قرص اورژانسی در زمان مناسب احتمال بارداری هر چند هم اسپرم ها قوی باشد، کم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام