نارکولپسی یا حمله‌ی خواب چیست؟
موضوعات پزشکی مرتبط: علائم

نارکولپسی یا حمله‌ی خواب چیست؟

نویسنده:فاطمه افضلی
| تاریخ انتشار: 6 خرداد 1398
| آخرین به‌روزرسانی: 3 اردیبهشت 1401
| تعداد نظرات:30
نارکولپسی (Narcolepsy) یا حمله‌ی خواب یک اختلال عصبی است که بر کنترل خواب و بیداری تأثیر می‌گذارد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

نارکولپسی یا حمله‌ی خواب چیست؟

نارکولپسی (Narcolepsy) یا حمله‌ی خواب یک اختلال عصبی است که بر کنترل خواب و بیداری تأثیر می‌گذارد. افراد مبتلا به نارکولپسی یا حمله‌ی خواب تجربه خواب آلودگی روزانه و دوره‌های متناوب و غیرقابل کنترل خوابیدن در طول روز را تجربه می‌کنند. این حملات ناگهانی خواب ممکن است در طول هر نوع فعالیت و در هر زمان از روز رخ دهد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

نارکولپسی (Narcolepsy) یا حمله‌ی خواب یک اختلال عصبی است که بر کنترل خواب و بیداری تأثیر می‌گذارد.

در یک چرخه خواب معمولی، ابتدا به مراحل اولیه خواب و به دنبال مراحل عمیق خواب و در نهایت (بعد از ۹۰ دقیقه) حرکت سریع چشم (REM) وارد شوید. برای افرادی که مبتلا به نارکولپسی یا حمله‌ی خواب هستند، خواب REM تقریبا بلافاصله در چرخه خواب، و همچنین دوره‌ای در طول ساعات بیداری، اتفاق می‌افتد. در خواب REM است که ما رویاها و فلج عضله را تجربه کنیم – که بعضی از نشانه‌های نارکولپسی یا حمله‌ی خواب را نشان می‌دهد.

نارکولپسی یا حمله‌ی خواب معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ سالگی شروع می‌شود، اما در هر سنی می‌تواند ظاهر شود. در بسیاری از موارد، نارکولپسی یا حمله‌ی خواب تشخیص داده نشده است و بنابراین درمان نمی‌شود.

دلایل نارکولپسی یا حمله‌ی خواب چیست؟

علت نارکولپسی یا حمله‌ی خواب مشخص نیست با این حال، دانشمندان در جهت شناسایی ژن‌هایی که به شدت مرتبط با این اختلال است، پیشرفت‌هایی داشته اند. این ژن‌ها تولید مواد شیمیایی را در مغز کنترل می‌کند که ممکن است سیگنال‌های خواب و بیداری را تنظیم کند. برخی از کارشناسان معتقدند که نارکولپسی ممکن است به علت کمبود تولید شیمیایی به نام هیپوکتین توسط مغز باشد. علاوه بر این، محققان ناهنجاری‌ها را در نقاط مختلف مغز که در تنظیم خواب REM دخیل اند، کشف کرده اند. این ناهنجاری‌ها ظاهرا به پیشرفت علائم کمک می‌کنند. به گفته کارشناسان، احتمالا نارکولپسی یا حمله‌ی خواب شامل عوامل متعددی است که باعث اختلال در عملکرد عصبی و اختلالات خواب REM می‌شود.

علائم نارکولپسی یا حمله‌ی خواب چیست؟

علائم نارکولپسی یا حمله‌ی خواب عبارتند از:

خواب آلودگی بیش از حد روزانه: به طور کلی، خواب آلودگی باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه فرد می‌شود، هرچند که فرد مبتلا به نارکولپسی یا حمله‌ی خواب شب نیز خواب کافی شب دارد. این افراد معمولا اختلالات ذهنی، کمبود انرژی و تمرکز، افت حافظه، خلق افسرده یا خستگی شدید را گزارش می‌دهند.

Cataplexy: این علامت شامل کاهش ناگهانی حجم ماهیچه است که منجر به احساس ضعف و از دست دادن کنترل عضلات می‌شود. کاتاپلکسی می‌تواند نشانه‌هایی از لکنت و گرفتگی زبان و شل شدن بدن، بسته به عضلات درگیر ایجاد کند و اغلب به دنبال احساسات شدید مانند غافلگیری، خنده، یا خشم ایجاد می‌شود.

هذیان‌ها: معمولا این توهمات، واضح و اغلب ترسناک هستند. توهمات در ابتدا از نوع بینایی است، اما هر یک از حواس دیگر را نیز می‌تواند درگیر باشد. هنگامی که این توهم‌ها همراه به حملات خواب باشد به آن توهمات خواب گفته می‌شود.

فلج خواب: این علامت شامل ناتوانایی موقت در حرکت یا صحبت کردن هنگام خواب یا بیدار شدن است. این وقایع به طور کلی مختصر بوده و چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه می‌یابند. پس از اتمام این واقعه، فرد به سرعت توانایی کامل خود را برای حرکت و صحبت را بدست می‌آورد.

حملات ناگهانی خواب ممکن است در طول هر نوع فعالیت و در هر زمان از روز رخ دهد.
حملات ناگهانی خواب ممکن است در طول هر نوع فعالیت و در هر زمان از روز رخ دهد.

تشخیص حمله‌ی خواب چیست؟

معاینه فیزیکی و شرح حال کامل پزشکی برای تشخیص مناسب نارکولپسی یا حمله‌ی خواب ضروری است. با این حال، هیچ یک از علائم فوق منحصر به نارکولپسی یا حمله‌ی خواب نیست. چندین آزمایش تخصصی که می‌توانند در یک درمان اختلالات خواب یا آزمایشگاه خواب انجام شوند، معمولا قبل از تشخیص تشخیص می‌بایست انجام شود. دو آزمایش که در تایید تشخیص نارکولپسی یا حمله‌ی خواب ضروری است، پلی سومنوگرافی (PSG) و آزمون تأخیر خواب چندگانه (MSLT) است.

درمان حمله‌ی خواب چیست؟

اگرچه هیچ درمان قطعی برای درمان نارکولپسی یا حمله‌ی خواب وجود ندارد، بیشترین علائم این اختلال در اکثر افراد با دارو کنترل می‌شود. خواب آلودگی با محرک‌های شبه-آمفتامین درمان می‌شود، در حالی که علائم خواب غیر طبیعی REM با داروهای ضد افسردگی درمان می‌شود. اخیرا یک داروی جدید برای کسانی که از نارکولپسی یا حمله‌ی خواب با کاتاپلکسی (شل شدن عضلات و‌زمین افتادن به هنگام حالات هیجانی شدید و گریه یا خنده شدید) رنج می‌برند، تایید شده است. این دارو که Xyrem نامیده می‌شود، به افراد مبتلا به نارکولپسی یا حمله‌ی خواب کمک می‌کند تا خواب شبانه‌ی بهتری را تجربه کنند، و این باعث می‌شود که آنها در طول روز خواب آلوده نباشند. مصرف دارو در بیماران مبتلا به نارکولپسی یا حمله‌ی خواب به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند کمک کننده باشد. اصلاح شیوه زندگی از قبیل اجتناب از مصرف کافئین، الکل، نیکوتین و وعده‌های غذایی سنگین، همچنین تنظیم برنامه خواب، برنامه ریزی برای چرت روزانه (۱۰ تا ۱۵ دقیقه) و ورزش نیز می‌تواند باعث کاهش علائم شود.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

منبع: webMD

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

30 پاسخ

 1. در ضمن توهم بینایی و توهم شنوایی جدیدا میدا کردم همش یک کلاع یا جسم سیاه میبینم بی دلیل

 2. سلام من ۱۷ سالمه و وقتی دارم درس میخونم با اینکهشاید شب قبل دقیق ۸ ساعت یا حتی ۸ سالت و نیم خوابیده باشم ناگهان یه حسی میاد که بخوابم اگه نخوابم مشت سرم دبد شدیدی میگیره اغلب مواقع نمیتونم جلوی خوابم را بگیرم سرم را میزارم رو میز ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت خوابم میبره دوباره بلند میشم و شاید تو روز جندین بار اتفاق بیوفته و اینجوری نیست چون صبح یکبار خوابیدم دیگه خوابن نبره ولی بدترینش قبل ناهار و حدود ساعت ۱۰ تا ۱۲ اتفاق میوفته مثل الان که دارم میمیرم

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره کم کاری تیروئید و کم خونی را چک کنید. برای ایجاد توهم بینایی نیازه متخصص نورولوژی شما را با انجام ام آر ای بررسی کنه. از این لینک میتونی نوبت بگیری.
   دکتر نورولوژی

  2. سلام
   من ۱۸ سالمه و بیشتر مواقع خواب آلود هستم با اینکه خواب کافی دارم ولی بازم احساس خستگی بیش از حد و خواب آلودگی میکنم با اینکه کاری انجام نمیدم که بخوام خسته بشم .
   امشب چشمم رو روی هم گذاشتم و باز کردم ،دیدم که انگار خواب هستم، دیدم که دست و پاهام سِر شدن و گِز گِز میکنن و هر کاری میکنم نمیتونم تکونشون بدم و بعد شروع کردم به صدا کردن مامانم ولی خودم متوجه شدم که دهنمو نمیتونم تکون بدم ولی باز هم مدام صداش میکردم و خودم صدای خودم رو به طور بلند می‌شنیدم به طوری که شک کرده بودم من الان واقعا دارم صداش میزنم یا توی ذهنمه
   بعدش کم کم پلک هام هم داشت بسته میشد که مقاومت میکردم چشمام نیمه باز بود تو این حالت یه زن دیدم که دستام رو گرفته بعد یه لحظه چشمم بسته شد دوباره سریع به زور چشمامو باز کردم دیدم زنه نیست ولی من تو همون حالت بودم. دوباره چشمام داشت بسته میشد به زور باز کردم تا اینکه انگار از اون حس و حال اومدم بیرون بعد دیدم میتونم حرف بزنم و دست و پاهام رو تکون بدم انگار از خواب به زور اومده بودم بیرون.
   دیگه نتونستم بخوابم میترسم باز هم اتفاق بیفته باید چیکار کنم؟

   1. سلام دوست عزیز
    این اتفاق در خواب و بیداری شما اتفاق افتاده و بنظر نمیرسه مشکل خاصی باشه. بنابراین در صورت تکرار این موضوع به متخصص روانپزشکی مراجعه کنید.
    دکتر روانپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام