دلایل مدفوع سبز رنگ چیست؟

دلایل مدفوع سبز رنگ

مدفوع سبز رنگ چیست؟

به طور معمول مدفوع قهوه ای است، اما گاهی ممکن است مدفوع سبز رنگ، قرمز، سیاه، زرد یا هر رنگی ما بین این ها باشد. مدفوع می تواند به دلایل متعددی، مانند مصرف مقادیر زیاد گیاهان با کلروفیل بالا مثل اسفناج، مصرف دوره های آنتی بیوتیک یا عفونت باکتریایی، سبز شود.

علائم همراه با مدفوع سبزرنگ چه چیزهایی است؟

دلایل متعددی می توانند باعث تغییر رنگ مدفوع به سبز شوند، بنابراین علائم متعددی نیز می تواند با مدفوع سبز همراه باشد، از جمله: درد شکم، تهوع، استفراغ، اسهال مکرر، نفخ و یا تب، همچنین ممکن است تغییر رنگ مدفوع به سبز، به تنهایی ایجاد شود و علامتی همراه آن نباشد.

علل مدفوع سبز چیست؟

دلایل متفاوتی ممکن است موجب تغییر رنگ مدفوع به سبز باشد:

غذا های سبز رنگ: رایج ترین دلیل برای مدفوع سبز عادت غذایی خاص یا تغییر آن است. غذاهایی که باعث مدفوع سبز می شوند شامل کلم برگ، اسفناج، بروکلی و بلوبری هستند. سبزیجات سبز پررنگ و مکمل های پودری سبز رنگ حاوی مقادیر زیادی کلروفیل (ماده ی شیمیایی که گیاهان را قادر می سازد از خورشید انرژی تولید کنند) هستند. این تغییر رنگ نشان دهنده ی ایجاد مشکل نیست، می توانید به مصرف این گیاهان ادامه دهید.

هضم نا کافی غذا: برخی غذاها به خوبی هضم نمی شوند. این مشکل نیز می تواند باقی مانده های رنگی در مدفوع به جا گذارد. رنگ غذایی که مصرف می شود لزوما نباید سبزرنگ باشد تا مدفوع را به رنگ سبز در بیاورد. رنگ های بنفش، آبی، و مشکی نیز می توانند منجر به دفع مدفوع سبز شوند.

رنگ صفرا: صفرا مایعی است که در کبد ساخته شده و در کیسه ی صفرا ذخیره می شود. این مایع به طور طبیعی رنگ سبز-زرد دارد. هنگامی که صفرا با غذایی که خورده شده مخلوط شود، به هضم چربی ها توسط آنزیم لیپاز لوزالمعده کمک می کند. با این حال، بدن باید صفرا را نیز تجزیه کند تا به شکل ماده ی زائد از بدن دفع شود. به طور طبیعی تجزیه ی صفرا همراه با حرکات روده انجام می شود. گاهی هنگامی که فرد دچار اسهال یا کرامپ های(گرفتگی) شکمی است، صفرا نمی تواند به سرعت تجزیه شود. در نتیجه مدفوع به دلیل رنگ طبیعی نمک های صفراوی به رنگ سبز دیده می شود.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

آنتی بیوتیک ها و سایر داروها: اگر به تازگی یک دوره ی آنتی بیوتیک، مخصوصا آنتی بیوتیک قوی برای عفونت شدید، برای بیمار تجویز شده باشد، این دارو می تواند بخش بزرگی از باکتری های طبیعی روده(فلور نرمال) را از بین ببرد. این اتفاق، جمعیت باکتری های قهوه ای رنگ در انتهای روده را کاهش می دهد. پروبیوتیک ها مانند ماست یا کامبوجا (kombucha) می توانند به بازگشت تعادل در فلور روده کمک کنند.

داروها و مکمل­ ها: داروها و مکمل­ های متعدد دیگری مانند ایندومتاسین، مکمل های آهن و مدروکسی پروژسترون، می توانند باعث تجزیه ی رنگ هایی شوند که مدفوع را سبز می کند.

عمل های جراحی: تغییر رنگ مدفوع همچنین می تواند بعد از عمل جراحی بزرگ مانند پیوند مغز استخوان اتفاق بیفتد. اگر بدن پیوند را پس بزند و سیستم گوارشی به طور جدی مختل شود، منجر به اسهال و مدفوع سبز می شود.

انگل ها، ویروس ها و باکتری ها: با اینکه بدن حاوی باکتری های بسیاری است که نقش حیاتی در آن ایفا می کنند، مهاجمانی که از بیرون وارد می شوند می توانند بر روی خروجی روده تخریب های زیادی را ایجاد کنند. باکتری هایی مانند سالمونلا، انگل آبی ژیاردیا، و نورو ویروس، می توانند باعث تخلیه ی سریع تر از طبیعی روده و در نتیجه مدفوع سبز شوند.

شرایط سیستم گوارشی: اگر بیماری کرون (بیماری ای که باعث التهاب در سیستم گوارش می شود) و یا سایر مشکلات سیستم گوارشی وجود داشته باشد، صفرا می تواند بسیار سریع در روده ها حرکت کند، و باعث مدفوع سبز شود. بیماری سلیاک (که عدم تحمل گلوتن است) می تواند باعث مشکلات گوارشی متعدد، مانند گاز روده، آروغ، اسهال و درد شکم شود. این نوع اسهال نیز می تواند باعث مدفوع سبز رنگ شود. سندرم روده تحریک پذیر، کولیت اولسراتیو و سوء مصرف ملین ها نیز می توانند باعث مدفوع سبز رنگ شوند.

شقاق های مقعد: شقاق ها بریدگی هایی کوچک در بافت زیرین مقعد هستند که اغلب در نتیجه ی دفع مدفوع سفت ایجاد می شوند. اما ممکن است در نتیجه ی اسهال مزمن یا بیماری های التهابی روده نیز ایجاد شوند. بنابراین اگر شقاق مقعد مرتبط با اسهال باشد ممکن است مدفوع سبز نیز وجود داشته باشد. شقاق ها همچنین می توانند باعث ورود خون قرمز روشن به مدفوع شوند.

با اینکه مدفوع سبزرنگ معمولا باعث نگرانی نیست و همچنین نشانه ای از سرطان نیست، وقتی با سایر علائم همراه است نباید از آن غفلت کرد.

درمان مدفوع سبز رنگ چیست؟

با توجه به علل توضیح داده شده، درمان این علامت به درمان علل زمینه ای مانند عفونت، بازگرداندن تعادل به جمعیت باکتری های طبیعی در بدن، درمان یا کنترل اسهال و بیماری های التهابی روده و سایر علل مزمن ذکر شده است.

چه زمانی برای درمان مدفوع سبزرنگ باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر برای بیش از سه روز دچار اسهال بودید، زمان آن است که به پزشک مراجعه کنید. اسهالی که طولانی مدت باشد و درمان نشود، می تواند منجر به دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن) و ضعیف شدن بدن از نظر مواد مغذی، شود.

اگر مدفوع سبز رنگ مزمن با علائم شدیدتری مانند مشکلات شکم، وجود خون در مدفوع، یا تهوع همراه بود، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائمی مانند اسهال عودکننده یا استفراغ دارید که بهبود پیدا نمی کند، می تواند نشانه ی شرایطی مانند بیماری کرون یا سندرم روده تحریک پذیر(IBS) باشد و به مراجعه به پزشک نیاز دارد.

تنظیم و ترجمه: فائزه باستان

منابع: medicalnewstoday ،  healthline

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
  1. علی علی علی

    با سلام ممنونم از مطالب خوبتون واقعا خیلی مفید و آموزشی بود واقعا ممنونم.

دیدگاه شما

نظر دهید