برای درمان مار گزیدگی و نیش زنبور چه کنیم؟

0
مار گزیدگی و نیش زنبور

مار گزیدگی و نیش زنبور چگونه هستند؟

اغلب افراد از مار گزیدگی و نیش زنبور هراسانند اما زمانی که اطلاعات بیشتری در ارتباط با انواع گزیدگی‌ها داشته باشیم در هنگام مواجهه راه حل مناسب درمانی را انتخاب می‌کنیم.

مار گزیدگی

گزش مار سمی به ندرت کشنده است، اما همیشه باید به عنوان اورژانس پزشکی درمان شود. حتی مار گزیدگی بی‌ضرر ممکن است جدی باشد، زیرا می‌تواند منجر به واکنش حساسیتی یا عفونت شود. گزش مارهای سمی می‌تواند مجموعه‌ای از علائم از جمله درد موضعی، تورم، تشنج، تهوع و حتی فلج را ایجاد کند. مار گزیدگی معمولا در همان زمان مشخص می‌شود، اما ممکن است به سرعت اتفاق بیفتد و مار نیز ناپدید شود. همه‌ی مار گزیدگی‌ها باید طوری درمان شوند که انگار همه‌ی آن‌ها سمی هستند. اغلب مارهای سمی در ایالات متحده از نوع پیت وایپر هستند، که با فرورفتگی بین چشم هایشان و حفره‌ی بینی تشخیص داده می‌شوند، این فرورفتگی ناحیه‌ی حساس به حرارت در این مارهاست. با این که همه‌ی پیت وایپر‌ها سر مثلثی شکل دارند، همه‌ی مارهایی که سر مثلثی شکل دارند سمی نیستند.

علل و علایم همراه با مار گزیدگی

علائم عمومی مار گزیدگی: علایمی که ممکن است در همه‌ی انواع مار گزیدگی‌ها دیده شود.

 • زخمی با دو سوراخ
 • تورم و قرمزی اطراف زخم
 • درد در محل گزش
 • تنفس سخت
 • تهوع و استفراغ
 • تاری دید
 • تعریق و ترشح بیش از حد بزاق
 • بی حسی در صورت و اندام ها

برخی از مارهای سمی علائم مخصوص به نوع شان ایجاد می‌کنند.

مارزنگی: این مارها حلقه‌ای در انتهای دم شان وجود دارد که وقتی احساس خطر می‌کنند آن را تکان می‌دهند، این حرکت باعث ایجاد صدای زنگوله می‌شود و هشداری برای افراد است که از آن دوری کنند. این نوع مار تقریبا در همه‌ی زیست بوم‌ها یافت می‌شود و به فضاهای باز که می‌تواند زیر نور خورشید استراحت کند، مانند تخته‌ی سنگ‌ها یا تنه‌ی درختان، علاقمند است. علائم همراه با گزیدگی مار زنگی فوری ایجاد می‌شوند و شامل درد شدید، افتادن پلک‌ها، فشار خون پایین، تشنگی، خستگی یا ضعف عضلانی می‌شود.

مار زهردار آبی (Water Moccasin, Cottonmouth): درون دهان این مار با لایه‌ای سفید، از جنس کتان پوشیده شده است. مار بالغ پوست قهوه‌ای تیره یا مشکی با خطوط متقاطع قهوه‌ای تیره یا مشکی دارد. مار جوان تر خطوط متقاطع نارنجی یا قهوه‌ای یا دم زرد رنگ دارد. علائم گزش آن با علائم مار Copperhead مشترک است. علائم اختصاصی شامل درد و علائم فوری، تغییر رنگ پوست، شوک، فشار خون پایین و ضعف می‌شود.

مارهای Copperhead: مارهای قرمز یا طلایی رنگ با خطوط به شکل ساعت شنی هستند. اغلب در جنگل‌ها، مرداب‌ها، مناطق صخره‌ای و رودخانه‌های ایالات شرقی یافت می‌شوند. این مارها وحشی نیستند و اغلب گزیدگی با آن‌ها وقتی اتفاق می‌افتد که افراد نزدیک آن‌ها یا روی آن‌ها قدم بگذارند. همانطور که پیش از این ذکر شد علائم اختصاصی مشترک با مارهای Water Moccasin دارند که شامل درد و علائم فوری، تغییر رنگ پوست، شوک، فشار خون پایین و ضعف می‌شود.

مارهای مرجانی (Coral Snake): این مارها خطوط مشکی، زرد و طلایی دارند و اغلب با نوعی از مارهای غیرسمی (King Snake) اشتباه گرفته می‌شوند. با دقت به اینکه خطوط قرمز، خطوط طلایی را قطع می‌کنند می‌توان این مارها را تشخیص داد. آن‌ها در چوب‌ها، مرداب‌ها، و نواحی شنی جنوب ایلات متحده امریکا زندگی می‌کنند. اغلب زیرِ زمین و توده‌های برگ پنهان می‌شوند. علائم مخصوص گزش مارهای مرجانی عبارتند از دردی که فوری نیست و علائمی که ساعاتی پس از گزیدگی ایجاد می‌شوند، مثل: تشنج، افتادگی پلک‌ها، تغییر رنگ پوست، درد شکم، دشواری در بلع، سردرد، شوک، فلج.

مار گزیدگی توسط مار جعفری یکی از مارهای سمی ایران خطرناک است. مجله سلامت دکترتو
مار جعفری یکی از مارهای سمی ایران است. یکی از مهمترین نکات در مارگزیدگی، شناختن منطقه و مارهای سمی آن است. بنابراین اگر به جایی وارد می‌شوید که محل زندگی مارهاست، پیشتر از انواع مار و بخصوص مارهای سمی آن منطقه اطلاع حاصل نمایید.

کمک‌های اولیه برای مار گزیدگی چیست؟

در هنگام مار گزیدگی لازم است فورا درمان اورژانس انجام شود. اما نکاتی وجود دارد که لازم است به خاطر سپرده شود:

 • فورا با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید.
 • به زمان گزیدگی دقت کنید.
 • آرام باشید و بی حرکت بمانید زیرا حرکت ممکن است باعث انتقال سریعتر سم در بدن شود.
 • لباس‌ها یا جواهرات اطراف محل گزش را جدا کنید زیرا ناحیه اطراف گزش ممکن است متورم شود.
 • اجازه ندهید فرد راه برود، وی را با وسائل جابجا کنید.
 • مار را نکشید و حمل نکنید، اگر می‌توانید از آن عکس بگیرید اما وقت خود را برای شکار آن تلف نکنید.

تکنیک‌های کمک‌های اولیه قدیمی بسیاری هستند که اکنون به علت اینکه کمک کننده نیستند یا حتی مضر هستند کنار گذاشته شده اند:

 • تورنیکت استفاده نکنید.
 • از محل زخم به داخل برش نزنید.
 • کمپرس سرد استفاده نکنید.
 • به جز داروهای تجویز شده توسط پزشک داروی دیگری به بیمار ندهید.
 • برای مکیدن سم به بیرون تلاش نکنید.
 • از ابزارهای پمپ کننده استفاده نکنید، این دستگاه‌ها پیش از این برای پمپ سم به خارج پیشنهاد می‌شدند اما اکنون اعتقاد بر این است که ضرر بیشتری دارند.

درمان‌های مار گزیدگی

مهم ترین کاری که باید برای مار گزیدگی انجام داد رساندن بیمار به اورژانس پزشکی است. پزشک داخلی بیمار را ارزیابی می‌کند تا درمورد درمان اختصاصی تصمیم بگیرد. در برخی موارد گزیدگی مار سمی تهدید کننده‌ی حیات نیست. شدت آسیب به محل گزش، سن و سلامتی بیمار بستگی دارد. اگر گزش جدی نباشد، پزشک زخم را تمیز می‌کند و به بیمار واکسن کزاز می‌زند. اگر شرایط تهدید کننده‌ی حیات باشد، پزشک ضد سم تجویز می‌کند، که ماده‌ای است که برای مقابله با علائم گزیدگی ساخته شده است. ضدسم به بیمار تزریق می‌شود، هرچه زودتر تزریق شود، تاثیر بیشتری دارد.

[adrotate group=”2″]

نیش زدگی زنبور

برای اغلب افراد نیش زدن زنبور تنها یک مساله‌ی آزار دهنده است. فرد ممکن است درد تیز کوتاه، تورم، قرمزی، گرما و خارش در محل نیش را تجربه کند اما عارضه‌ی جدی‌ای ندارد. اگر فرد به زنبورها حساسیت داشته باشد یا دفعات متعدد نیش زده شود، نیش زنبور می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند. حتی ممکن است تهدید کننده‌ی حیات باشد. زنبور عسل تنها زنبوری است که پس از نیش زدن می‌میرد بقیه زنبورها نیش را از دست نمی‌دهند و ممکن است بیش از یک بار فرد را نیش بزنند.

علایم همراه با نیش زنبور

اگر زنبور فردی را نیش بزند، سمی به جا می‌گذارد که می‌تواند باعث درد و سایر علائم شود. برخی از افراد به این سم حساسیت دارند. حساسیت خفیف می‌تواند باعث قرمزی و تورم شدید در محل نیش زدگی شود. حساسیت شدید (شوک آنافیلاکسی) می‌تواند باعث کهیر، رنگ پریدگی پوست، خارش شدید، تورم زبان و گلو، دشواری تنفس، افزایش ضربان قلب، تهوع و استفراغ، اسهال، گیجی و از دست دادن هوشیاری شود.

درمان‌های خانگی برای نیش زنبور

در صورتی که فرد به زنبور حساسیت ندارد یا علائم واکنش حساسیتی شدید را تجربه نمی‌کند می‌توان از درمان‌های خانگی برای اغلب نیش زدگی‌ها استفاده کرد. اگر نیش زدگی با زنبور عسل است، نیش را فورا با لبه‌ی ناخن یا لبه‌ی یک کارت از محل خارج کنید. این حزکت در راستای کاهش مقدار سم آزاد شده به پوست، انجام می‌شود. محل گزش را با آب و صابون بشویید. سرد کردن محل نیش زدگی موثرترین روش برای کاهش جذب سم است، همچنین این کار به کاهش تورم کمک می‌کند.به علاوه درمان‌های خانگی می‌توانند به کاهش علائم نیش زنبور کمک کنند، گرچه از لحاظ علمی تایید شده نیستند.

عسل: عسل به بهبود زخم، درد، و خارش کمک می‌کند. برای استفاده از عسل، مقدار کمی از آن را روی محل قرار دهید و با یک باند روی آن را بپوشانید و تا حدود یک ساعت آن را نگه دارید.

جوش شیرین: جوش شیرینی که با آب حالت خمیری پیدا کرده می‌تواند با خنثی کردن سم به کاهش درد، خارش و تورم آن کمک کند. لایه‌ی ضخیمی از خمیر را روی محل نیش زدگی قرار دهید و آن را با باند بپوشانید. بعد از ۱۵ دقیقه می‌توانید آن را برداشته و درصورت نیاز لایه‌ی دیگری قرار دهید.

سرکه‌ی سیب: سرکه‌ی سیب نیز می‌تواند به خنثی کردن سم زنبور کمک کند. محل نیش زدگی را حداقل برای مدت ۱۵ دقیقه در سرکه سیب قرار دهید یا پارچه یا باندی که در سرکه غوطه ور کردید را روی محل نیش زدگی قرار دهید.

خمیردندان: خمیردندان به دلیل نامعلومی به نیش زدگی با زنبور کمک می‌کند. برخی افراد معتقدند خمیردندان بازی سم اسیدی زنبورعسل را خنثی می‌کند. اگر درست باشد خمیردندان برای سایر زنبورها که سم بازی دارند موثر نیست.

بیشتر بخوانید: راه های درمان آلرژی چیست و چه علایمی دارد؟

مواد ترد کننده‌ی گوشت: موادی که برای ترد کردن گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز می‌توانند با تجزیه پروتئین باعث کاهش درد و خارش شوند. مقداری از این مواد را به شکل یک به چهار در آب حل کنید و حدود نیم ساعت روی محل نیش قرار دهید.

قرص آسپرین: قرص آسپرین مرطوب یا خمیری که با قرص آسپرین و آب تهیه شده است یک درمان خانگی محبوب است که برای کاهش درد و تورم به کار می‌رود. گرچه مطالعات نشان داده‌اند این کار قرمزی را افزایش می‌دهد و در کاهش تورم و درد در مقایسه با یخ تاثیر بهتری ندارد.

مواد گیاهی: برخی گیاهان و روغن‌ها خواص ترمیم زخم دارند و می‌توانند به بهبود علائم نیش زدگی زنبور کمک کنند از جمله ژلی که در برگ آلوورا وجود دارد، کرم کالندولا که خاصیت آنتی سپتیک دارد و برای کاهش تحریک پذیری موثر است، روغن اسانس اسطوخودوس (لوندر) خواص ضدالتهابی دارد و می‌تواند به کاهش تورم کمک کند، کمی از آن را با یک روغن دیگر مانند روغن نارگیل یا زیتون رقیق کرده و چند قطره از محلول در محل نیش زدگی بچکانید، روغن درخت چای خاصیت آنتی سپتیک دارد و درد را بهتر می‌کند، آن را نیز رقیق کرده و یک قطره از آن را استفاده کنید، نارون کوهی (Witch Hazel) یک گیاه آزموده شده برای گزش حشرات و نیش زنبور است. می‌تواند به کاهش التهاب، درد و خارش کمک کند.

چه زمانی لازم است برای نیش زنبور به پزشک مراجعه شود؟

اغلب نیش زدگی زنبورها نیازی به پزشک ندارد.

 • اما درصورتی که فرد هرکدام از علائم حساسیت شدید مانند دشواری تنفس، کهیر، یا گیجی داشته باشد لازم است به اورژانس مراجعه شود.
 • نباید خود فرد تا محل اورژانس رانندگی کند.
 • اگر از EpiPen استفاده کرده‌اید باید به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر تعداد زیادی نیش زدگی دارید به اورژانس مراجعه کنید.
 • اگر بعد از گذشت چند روز علائم نیش زدگی زنبور بهبود پیدا نکرد به پزشک مراجعه کنید.

منبع: healthline

[adrotate group=”3″]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید