دلایل درد هنگام مقاربت چیست؟
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسلامت جنسی

دلایل درد هنگام مقاربت چیست؟

| تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1398
| آخرین به‌روزرسانی: 9 خرداد 1401
| تعداد نظرات:18
دلایل درد هنگام مقاربت

آنچه در این مقاله می‌خوانید

درد هنگام مقاربت چیست؟

درد هنگام مقاربت، دردی مداوم و مکرر در طول رابطه ی جنسی است که علل متفاوتی دارد و باعث ناراحتی و مشکلاتی در رابطه می شود. مقاربت دردناک هم در زنان و هم در مردان ممکن است رخ دهد، اما در زنان شیوع بیشتری دارد. طبق آمارهای انجمن پزشکان خانواده ی آمریکا، ۲۰% زنان آمریکایی این مشکل را تجربه می کنند. فاکتورهای مختلف جسمی و روانشناختی در این مشکل دخیلند. همچنین علل آن ممکن است مرتبط یا یائسگی نیز باشد. معمولا با درمان علت زمینه ای این مشکل بهبود می یابد. در نظر داشته باشید که درد هنگام مقاربت می تواند شدت های مختلفی از متوسط تا شدید داشته باشد. همچنین راه کارهایی مانند استروژن درمانی، تغییر داروهای در حال استفاده یا مشاوره می توانند کمک کننده باشند.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

 

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

علائم درد هنگام نزدیکی چیست؟

درد در هنگام مقاربت ممکن است علایمی داشته باشد، احتمال بروز هر کدام از علایم زیر وجود دارد:

 • درد هنگام نزدیکی دردی است که هنگام رابطه ی جنسی در دهانه ی واژن یا در عمق لگن احساس می شود.
 • ممکن است درد واضح و موضعی یا به صورت یک ناراحتی وسیع تر حس شود.
 • احساس درد، سوزش، ضربان یا پاره شدن وجود دارد.
 • می تواند به ناسازگاری یا نارضایتی رابطه ی جنسی منجر شود.

علل درد هنگام نزدیکی چیست؟

علل درد هنگام مقاربت متفاوت است و شامل عوامل جسمی، روانشناختی و یا هر دو است.

خشکی واژن: در هنگام تحریک جنسی یک سری غدد موجود در دهانه ی واژن باعث ترشح مایع و راحتی در نزدیکی می شوند، حال اگر مایعات ترشح شده بسیار کم باشد، خشکی واژن منجر به درد در هنگام نزدیکی می شود. ترشح ناکافی این مایعات لیز کننده ی واژن دلایلی دارد، از جمله: کافی نبودن پیش نوازی قبل از رابطه، کاهش استروژن، به ویژه بعد از یائسگی یا زایمان، داروها(از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها و قرص های ضد بارداری)

واژینیسموس یا انقباض غیرارادی واژن: انقباض غیرارادی عضلات کف لگن سبب واژینیسموس و دردناک شدن رابطه ی جنسی می شود. زنان با واژینیسموس با معاینات مربوط به زنان و استفاده از تامپون های واژنی مشکل دارند. انواع مختلفی از واژینیسموس وجود دارد که علائم آن بین افراد از خفیف تا شدید متفاوت است. همچنین واژینیسموس می تواند ناشی از مشکلات پزشکی، عاطفی یا هر دو باشد.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

آسیب به دستگاه تناسلی: هرگونه آسیب به ناحیه تناسلی می تواند منجر به درد هنگام نزدیکی شود. آسیب هایی از جمله ختنه ی زنانه (FGM)، جراحی لگن یا آسیب ناشی از تصادف است. همچنین مقاربت دردناک پس از زایمان نیز رایج است. برخی تحقیقات نشان می دهد که ۴۵% از شرکت کنندگان درد هنگام نزدیکی پس از زایمان را تجربه می کنند.

التهاب یا عفونت: التهاب در اطراف دهانه ی واژن، وستیبولیت فرج نامیده می شود که می تواند عامل درد هنگام نزدیکی شود. عفونت های مخمری واژن، عفونت های دستگاه ادراری یا عفونت های منتقله از راه جنسی (STI) می توانند منجر به مقاربت های دردناک شوند.

اختلالات پوستی یا تحریک پذیری: درد هنگام نزدیکی ممکن است در اثر اگزما یا خشکی پوست، لیکن پلانوس (بیماری ژنتیکی خارش دار مزمن در پوست با ضایعات کوچک برجسته ی بنفش رنگ)، لیکن اسکلروز (عارضه ی پوستی التهابی مزمن با لکه های سفید رنگ) یا سایر مشکلات پوستی در ناحیه ی تناسلی باشد. تحریک و یا واکنش های آلرژیک به لباس، مواد شوینده یا محصولات بهداشتی شخصی نیز باعث درد شوند.

ناهنجاری و اختلالات در هنگام تولد:

 • آژنزی واژن یا عدم رشد کامل واژن
 • پرده ی بکارت پاره نشده، پرده ی بکارت دهانه ی واژن را مسدود می کند.
 • دلایل فیزیکی: درد در هنگام دخول عمقی

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

اقدامات درمانی: اگر درد در هنگام دخول عمیق یا در موقعیت های خاص حادتر است، ممکن است نتیجه ی درمان های پزشکی یا بیماری باشد.
اقدامات درمانی که می تواند منجر به درد شود، عبارتند از:

 • جراحی لگن
 • هیسترکتومی یا برداشتن رحم
 • برخی از درمان های سرطان

بیماری: بیماری هایی که منجر به درد می شوند، عبارتند از:

 • سیستیت یا التهاب دیواره ی مثانه ناشی از عفونت باکتریایی
 • اندومتریوز: وجود بافت رحم در دیگر مناطق بدن
 • فیبروئید: تومورهای غیر سرطانی که بر روی دیواره ی رحم رشد می کنند.
 • سیستیت بینابینی: سندرم مثانه ی دردناک (درد مزمن مثانه)
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS): یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش که ممکن است موجب درد هنگام مقاربت شود.
 • کیست تخمدان: ایجاد مایع درون تخمدان نیز می توامند باعث درد هنگام مقاربت شود.
 • بیماریهای التهابی لگن (PID): التهاب ناشی از عفونت اندام های تولید مثلی زنانه
 • پرولاپس رحم: هنگامی که یک یا چند اندام لگن به داخل واژن کشیده می شوند.

علل روانشناختی: برخی عوامل رایج عاطفی و روانی می توانند در مقاربت دردناک نقش داشته باشند.

 • اضطراب، ترس و افسردگی می تواند باعث کاهش میل جنسی و خشکی واژن یا واژینیسموس شوند.
 • استرس می تواند باعث سفت شدن عضلات کف لگن شود و ایجاد درد کند.
 • سابقه سوء استفاده ی جنسی و یا خشونت جنسی ممکن است باعث درد هنگام مقاربت شود.

درمان درد هنگام نزدیکی چیست؟

هدف از درمان برطرف کردن علت اصلی زمینه ای است.درمان شامل مشاوره و دارو درمانی است.

 مشاوره: اگر عامل اصلی مقاربت دردناک سوء استفاده ی جنسی، آسیب جسمی یا سایر مسائل عاطفی باشد، مشاوره کمک کننده است. همچنین زنانی که مقاربت دردناک آن ها هیچ علت روانشناختی ندارد، ممکن است جهت مقابله با دردهای ناشی از مشکلات عاطفی یا سختی در مقاربت در جلسات مشاوره شرکت کنند. در صورت ایجاد مشکل در رابطه یا صمیمیت، زوجین با هم در جلسات مشاوره شرکت می کنند.

 درمان دارویی: داروها می توانند دردهای ناشی از عفونت یا بیماری ها را درمان کنند. اگر در حال حاضر دارویی استفاده می کنید که خشکی واژن یکی از عوارض آن است، پزشک شما داروی دیگری را جایگزین آن خواهد کرد. خشکی واژن ناشی از پایین بودن سطح استروژن بدن را می توان با استروژن موضعی درمان کرد. در سال ۲۰۱۳، سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) دارویی به نام اسپمیفن در دوز ۶۰ میلی گرم در روز جهت برطرف کردن مقاربت دردناک متوسط تا شدید به علت یائسگی را تایید کرد.

گر گرفتگی از عوارض جانبی آن است.

درمان حساسیت زدایی: بعضی از تکنیک ها می تواند به آرام کردن عضلات واژن و کاهش میزان درد کمک کنند.

شیوه زندگی و درمان های خانگی: برخی از تغییرات شیوه زندگی می تواند باعث مقاربت دردناک شود.

تغییرات در رفتار جنسی: مقاربت دردناک را می توان با استفاده از نکات زیر کاهش داد:

استفاده از لوبریکن ها یا روان کننده ها: پیشنوازی و تحریکات صحیح سبب افزایش ترشحات بدن که خود نوعی روان کننده و لوبریکن طبیعی است

افزایش ارتباط بین شرکای جنسی

انتخاب وضعیت: با پوزیشن راحت رابطه ی جنسی برای به حداقل رساندن درد عمقی

حفظ سلامت جنسی و باروری

تمرین رعایت بهداشت ناحیه ی تناسلی: رابطه جنسی سالم و انجام منظم معاینات پزشکی به جلوگیری از عفونت های دستگاه تناسلی و ادراری در نتیجه مقاربت دردناک کمک می کند.

تقویت عضلات کف لگن یا تمرین کگل: تمرینات کگل با تقویت عضلات کف لگن در افراد مبتلا به واژینیسموس بسیار مفید است. برای پیدا کردن این عضلات سعی کنید که در حین ادرار کردن از ادرار جلوگیری کنید.که در صورت موفق بودن عضلات صحیح را پیدا می کنید. این عضلات را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و فشار دهید، سپس ۱۰ ثانیه استراحت کنید.این حرکات را ۱۰ مرتبه و ۳بار در روز انجام دهید. تمرینات کگل جهت یادگیری روش تنفس عمیق مفید است.

 

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

 

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دائما در طول رابطه ی جنسی درد دارید، با دکتر زنان تماس بگیرید.درمان این مشکل به زندگی جنسی، احساس صمیمیت بین زوجین کمک می کند

 

تنظیم و ترجمه: مهشاد معظم

منابع: medicalnewstoday ، mayoclinic

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

  

برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

18 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  من توی پریودی به خاطر حساسیت به نواربهداشتی عفونت گرفتم و پماد استفاده کردم ولی بعد از دوره درمانم هنگام رابطه درد شدیدی حس کردم طوری که تحملش برام سخت بود! همیشه هنگام رابطه درد دارم ولی این درد خیلی شدید بود! اینم اشاره کنم که همیشه اول رابطه انگار دهانه رحمم بسته میشه و به سختی دخول انجام میشه! یکبارم تست پاپ اسمیر انجام دادم و به حدی درد کشیدم که دیگه دوست ندارم انجام بدم!ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   علایم شما مربوط به واژنیسموس می باشد که عضلات شما به صورت غیرارادی در طی رابطه جنسی منقبض می شود. برای درمان این مورد نیازه به متخصص روانپزشکی مراجعه کنید.
   متخصص اعصاب و روان

 2. من مجردم ۲۴سالمه خیلی از متاهل ها شنیدم که سکس از واژن درد داره ولی خب دردش قابل تحمله ولی من نمیتونم خودمو قانع کنم که دردشو میتونم تحمل کنم یانه؟بعضی اوقات بخاطر این ترس درد مداوم سکس از واژن از ازدواج کردن منصرف میشم لطفا بگین چیکار میشه کرد که درد نداشته باشم کلا؟ واینکه این ترس رو چطور از خودم دور کنم؟وبگین آیا بزرگی وکوچکی لگن ربطی به درد داره یانه؟
  مرسی

  1. سلام دوست عزیز
   رابطه جنسی اگر با امادگی و تحریک مناسب باشد با ترشحات ایجاد شده و خشک نبودن واژن دردی ندارد. سایز لگن نیز ربطی به درد ندارد.

 3. سلام
  وقت بخیر
  من چند ساله رابطه جنسی دارم ولی این دو بار آخر که رابطه برقرار کردم هنگامی که آلت مرد وارد واژن میشد درد خیلی شدیدی رو احساس میکردم اما نه خشکی دارم ن عفونت
  میشه علت رو بگید؟

  1. سلام دوست عزیز
   ممکنه به علت واژنیسموس ( انقباض غیر ارادی عضلات واژن) این مشکل ایجاد شده باشد بهتره آمادگی قبل از رابطه و ارتباط صمیمانه بیشتر باشد و برای بررسی بیشتر به متخصص زنان مراجعه کنید.
   دکتر متخصص زنان

 4. من تازه اولین رابطه رو تجربه کردم وبه شدت دردناک بود ، فردای اون روز دوباره امتحان کردم باز هم درد شدیدی داشتم . به شدت به مثانم فشار وارد میشه وخیلی درد دارم ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام دوست عزیز
   روابط اولیه درد ناک بوده و نیاز به پیش نوازی و تحریک شدن کافی قبل از دخول و آمادگی کامل زن دارد. از این لینک میتونید از متخصصان مامایی برای بهبود رابطه مشاوره بگیرید.
   پزشک مامایی خوب

 5. سلام وقتتون بخیر من تازه ازدواج کردم همسرم چهار پنج بار در روز رابطه میخاد هنگام رابطه درد دارم هم هنگام دخول درد دارم از شیاف واژینال لاکتواژ استفاده کردم خوب شدم اما دوباره شروع شد

  1. سلام دوست عزیز
   عفونت، انقباضات غیر ارادی واژن که واژنیسموس نام دارد و خشکی واژن و التهاب میتونه عامل این درد باشه. بنابراین بهتره برای بررسی و مشخص کردن عامل درد به متخصص زنان مراجعه و معاینه شوید. از این لینک میتونید نوبت بگیرید.
   متخصص زنان و زایمان

 6. سلام من باشوهرم پیشنوازی داریم و خشکی واژن ندارم و روان کننده استفاده میشه اما هنگام مقاربت درد شدید دارم حتی بعضی اوقات نفس نمتونم بکشم نزدیک به یکسال هست اینجور شدم.بچه ندارم.ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام دوست عزیز
   التهاب دهانه رحم و یا عفونت واژن میتونه این درد رو ایجاد کنه. بنابراین توصیه میشه برای انجام تست پاپ اسمیر و معاینه حضوری به متخصص زنان مراجعه کنید. از این لینک میتونید نوبت بگیرید.
   متخصص زنان و زایمان

 7. سلام وقت بخیر…منم تازه عروسی کردم .شب اول خیلی خون دیدم…تا الان چهار شبه هنوز بعد نزدیکی چند قطره دوباره خون میبینم….و خیلی هم درد دارم وسط کار کلا منصرف میشیم از بسدرد داریم

  1. سلام دوست عزیز
   اوایل رابطه درد طبیعی هست و برای کاهش آن میتونید به متخصص زنان مراجعه و از روش های کاهش درد دارویی استفاده کنی. خونریزی اندک بعد از رابطه نیز میتونه به علت پارگی بقایای پرده بکارت باشه.
   متخصص زنان

 8. سلام وقتتون بخیر من نزدیک به سه ساله ازدواج کردم تا یک سال به خاطر ترس و استرس نزدیکی نداشتم همسرم هم به خاطر ترس من اصرار نمی کردن.اما تو اولین رابطه درد داشتم و خونریزی نداشتم تو رابطه های بعدی هم درد داشتم به طوری که احساس فشار داشتم و خودمو منقبض می کنم الان که چند ماه از سزارینم گذشته دقیقا همین احساس دارم لطفا راهنمایی کنید که این حالت طبیعی هست یا خیر؟

  1. سلام دوست عزیز
   بنظر میرسه مقاربت دردناک فعلی شما بخاطر خشکی واژن و ترس از نزدیکی بعد از زایمان باشه. بهتره برای بررسی بیشتر و درمان مناسب به متخصص زنان مراجعه کنید. از این لینک میتونید نوبت بگیرید.
   پزشک متخصص زنان

 9. سلام وقتی میخوایم رابطه برقرار کنیم فقط۳ سانت از آلت رو میتونه تحمل کنه بقیش رو نمیتونه چیکار کنم؟بعد عروسی تا حالا نتونستیم رابطه برقرار کنیم

  1. سلام دوست عزیز
   علت مقاربت دردناک میتونه ناکافی بودن لیز کننده واژن باشه که میتونه به علت موارد زیر ایجاد شده باشه: ناکافی بودن پیش نوازش قبل رابطه، مصرف قرص هورمونی ضدبارداری،داروهای ضدافسردگی باشه. عامل دیگه مقاربت دردناک در همسر شما واژینیسموس هست که عضلات لگن به صورت غیرارادی منقبض شده و مانع از عمل دخول میشه. توصیه میکنم برا رفع این علامت و از بین بردن این عامل به متخصص زنان مراجعه کنید. میتونی از این لینک از بهترین متخصص های زنان نوبت بگیری.
   متخصص زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام