داروی ستیریزین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ستیریزین

داروی ستیریزین

ستیریزین چیست و چه کاربردی دارد؟

نام تجاری داروی ستیریزین: زیرتک

نام رایج دارو: ستیریزین

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

داروی ستیریزین نوعی آنتی‌هیستامین است که برای از بین بردن علائم آلرژی مثل آب‌ریزش چشم، آب‌ریزش بینی، خارش چشم و بینی، عطسه، کهیر و خارش استفاده می‌شود.

داروی ستیریزین نوعی آنتی‌هیستامین است که برای از بین بردن علائم آلرژی مثل آب‌ریزش چشم، آب‌ریزش بینی، خارش چشم و بینی، عطسه، کهیر و خارش استفاده می‌شود.

نحوه‌ی عمل‌کرد

عملکرد ستیریزین به شکل انسداد یک ماده طبیعی هیستامین (ماده‌ای که بدن طی یک واکنش آلرژیک تولید می‌کند) است.

داروی ستیریزین از کهیرزدگی یا حساسیت‌های جدی مثل آنافیلاکسی جلوگیری نمی‌کند. بنابراین اگر پزشک شما اپی‌نفرین را برای درمان واکنش‌های آلرژیک تجویز کرده است، همیشه انژکتور اپی‌نفرین را همراه داشته باشید. از ستیریزین به جای اپی‌نفرین استفاده نکنید.

نحوه‌ی مصرف ستیریزین و دوز مصرفی آن

اگر دارو را بدون تجویز پزشک مصرف می‌کنید پیش از استفاده تمام اطلاعات روی بسته‌ی دارو را مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی داشتید از دکتر داروخانه سوال کنید. اگر پزشک داروی ستیریزین را برای شما تجویز کرده از دستورات پزشک پیروی فرمایید. (معمولا یک بار در روز)
اگر از قرص‌های جویدنی استفاده می‌کنید پیش از فرو دادن قرص آن را خوب بجوید.

در صورتی که از قرص‌های سریع باز شونده استفاده می‌کنید اجازه دهید قرص به طور کامل حل شود و سپس آن را، با آب یا بدون آب، فرو دهید. اگر شکل شربت ستیریزین را مصرف می‌کنید از پیمانه‌ی مخصوص استفاده کنید. از قاشق غذاخوری خانگی استفاده نکنید زیرا در این صورت نمی‌توانید دوز مقرر را مصرف کنید.

دوز مصرف داروی ستیریزین به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. توجه داشته باشید که دوز دارو را به طور خودسرانه افزایش ندهید و بیش از مقدار مقرر، دارو، مصرف نکنید.

اگر علائم آلرژی بهبود نیافتند، اگر کهیرهای‌تان پس از سه روز مصرف ستیریزین بهتر نشدند و بیش از شش هفته دوام داشتند به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که وضعیت بیماری‌تان وخیم‌تر شد یا احساس کردید که به یک مشکل جدی پزشکی، مانند واکنش آلرژیک بسیار جدی یا آنافیلاکسی، مبتلا شده‌اید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

[adrotate group=”2″]

عوارض جانبی ستیریزین

مصرف داروی ستیریزین ممکن است موجب خواب‌آلودگی شود. هم‌چنین این امکان وجود دارد که با مصرف این دارو ممکن است، خصوصاً در کودکان، درد معده به‌وجود بیاید. چنان‌چه هر کدام از این علائم برای مدت طولانی ادامه داشت یا وخیم‌تر شد به پزشک مراجعه کنید یا به دکتر داروخانه اطلاع دهید.

درصورتی که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی ستیریزین را مصرف کرده اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند.

در صورت مشاهده‌ی هر گونه عوارض جانبی خطرناک از جمله مشکل در ادرار و ضعف جسمانی بالافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی ستیریزین بسیار نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.
با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف ستیریزین

قبل از مصرف اگر به این دارو حساسیت دارید، این موضوع را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی ستیریزین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاعات بیش‌تر با دکتر داروخانه صحبت کنید.

چنان‌چه سابقه‌ی بیماری‌هایی نظیر مشکل در دفع ادرار (برای مثال بیماری‌های ناشی از بزرگ شدن پروستات)، بیماری‌های کلیوی و مشکلات کبدی دارید حتما با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

اگر از این دارو برای درمان کهیر استفاده می‌کنید و با علائم جدی دیگری مواجه شدید فورا به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نشانه‌هایی مانند کهیرهایی با رنگ‌های غیر معمول، کهیرهایی شبیه به کبودی یا تاول و کهیرهایی که خارش ندارند علائم بیماری‌های خطرناک دیگری باشند.

مصرف داروی ستیریزین ممکن است موجب گیجی و خواب‌آلودگی شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می‌کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید.

با توجه به این‌که ممکن است شکل شربت این دارو حاوی قند باشد، در صورت ابتلا به دیابت، برای مصرف این دارو، با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

برای مصرف داروی ستیریزین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری این دارو را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

تداخلات دارویی ستیریزین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی ستیریزین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی تان را باپزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی ستیریزین نفرمایید.

داروهای زیر ممکن است با داروی ستیریزین تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید:

 • داروهای دیگری که خواب‌آلودگی ایجاد میکنند (مخدرهایی که کاهنده‌ی سرفه یا درد هستند مثل کدئین و هیدروکدون)
 • الکل
 • ماری جوانا
 • داروهای خواب‌آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام و زولپیدم)
 • شل کننده‌های عضلانی (مانند کاریزوپرودول و سیکوبنزاپرین)
 • سایر آنتی‌هیستامین‌ها (مانند کلرفنیرامین و دیفن هیدرامین)

داروی ستیریزین حاوی ترکیباتی است که می‌تواند موجب خواب آلودگی شود. لذا برچسب تمامی داروهای خود را با دقت مطالعه بفرمایید و برای اطمینان بیش‌تر در طول مصرف دارو از پزشک خود سوال کنید.

آنتی هیستامین‌هایی که مصرف پوستی دارند، شامل کرم، پماد یا اسپری، می‌توانند با این دارو تداخل دارویی ایجاد کنند.

داروی ستیریزین شباهت بسیاری با هیدروکسی‌زین و لووستیریزین دارد. هنگام مصرف ستیریزین از این داروها استفاده نفرمایید.

همچنین داروی ستیریزین ممکن است با نتایج بعضی از آزمایش‌ها، مثل آزمایش‌های پوستی آلرژی، تداخل ایجاد کند و موجب نتیجه‌ی کاذب شود. در نتیجه کارکنان آزمایشگاه و پزشک‌تان را نسبت به مصرف این دارو آگاه سازید.

علائم اوردوز

مصرف بیش از اندازه‌ی داروی ستیریزین ممکن است موجب بروز علائمی مانند خواب‌آلودگی شدید شود. همچنین در کودکان تغییرات روحی و روانی مانند بی‌قراری و کج‌خلقی پیش از خواب‌آلودگی مشاهده می‌شود. اگربا مصرف داروی ستیریزین دچار عوارضی جدی نظیر بی‌هوش شدن یا مشکلات تنفسی شدید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

اگر دوز مصرفی داروی ستیریزین را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر داروی ستیریزین نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگه‌داری صحیح داروی دیفن ستیریزین آن را در دمای اتاق، به دور از حرارت و رطوبت و دور از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین شربت ستیریزین را فریز نکنید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

منبع: WebMD

[adrotate group=”3″]

63 دیدگاه‌ها

  • سلام دوست عزیز
   درمان قارچ سر با داروها و شامپوهای کورتونی و ضد قارچ هست که توسط متخصص پوست تجویز میشه. مشکلات هورمونی شما ممکنه باعث این مشکل شده باشه. نیازه آزمایش کامل هورمونی انجام بشه. از این لینک نوبت بهتریتن متخصصان پوست رو میتونی بگیری.
   بهترین دکتر پوست

 1. سلام. من آسم دارم. با اینکه مطلبی برای کنترل آسم با سیتیریزین ندیدم ولی قرص 10 میلی سیتیریزین رو که استفاده می کنم علایم رو خیلی کاهش می ده البته اثر قرص حدود 8 تا 10 ساعت هست. خواستم ببینم حالا که این قرص مشکل رو تا حدودی حل می کنه این رو استفاده کنم بهتره یا پردنیزیلون که گاهی اوقات پزشک تجویز می کنه. تشکر

  • سلام دوست عزیز
   قرص سیتریزین از رده آنتی هیستامین ها و با اثر موقتی روی گشاد شدن راه تنفسی مشکل شما رو برطرف میکنه و داروی درمانی آسم شما نیست. پردنیزلون داروی کورتونی هست که باعث ضعف سیستم ایمنی میشه و مصرف بدون تجویز پزشک تبعات خوبی به همراه نداره. توصیه میکنم برا انجام تست تنفسی و درمان دارویی مناسب به پزشک متخصص ریه مراجعه کنی.
   متخصص ریه

 2. سلام من سرما خودم خیلی دماغم میگیره حتا وقتی راه میرم اگه قرص سیتریزین مصرف کنم دماغم وقت خواب باز میشه؟؟

  • سلام دوست عزیز
   داروی ستیریزین نوعی آنتی‌هیستامینه که برا از بین بردن علائم آلرژی مثل آب‌ریزش چشم، آب‌ریزش بینی، خارش چشم و بینی، عطسه، کهیر و خارش استفاده میشه. مصرف این دارو تاثیر زیادی در باز شدن احتقان بینی نداره و بهتره از قطره های شست شوی بینی استفاده بشه، بخور آبگرم داده بشه. لینک متخصص گوش حلق بینی هم براتون میزارم میتونی از مشاوره تلفنی استفاده کنی و نسخه انلاین بگیری.
   متخصص گوش، حلق و بینی

 3. سلام
  من مدت دو روزه یه بار پوست سینه یه بار دست و پا و یه بار کل بدنم میخواره آمپول بتامتازون زدم تشدید شد از دست خوارش کلافه شدم
  الان هم روی دستم میخواره بدون هیچ علائمی از قبیل جوش یا قرمزی و…
  درمانش چیه ؟

  • سلام دوست عزیز
   علت های خارش میتونه عوامل زیادی باشه که ابتدایی ترین اونا آلرژی به مواد غذایی و برخی داروها هست. موارد دیگه شامل اگزما، کهیر و مشکلات کبد و صفرا هست. اگه احتمال این خارش رو تماس با مواد آلرژن و مواد غذایی نمیدونی باید برای آزمایش آنزیم های کبد و صفرا اقدام کنی. ابتدا توصیه میکنم به متخصص پوست مراجعه کنی که در صورت نیاز آزمایش های لازمرو براتون تجویز کنن.
   متخصص پوست

 4. سلام من سه روز پیش دو اول واکسن کرونا سینوفایو زدم امروز یه لیوان بزرگ ذرت مکزیکی غصر خوردم که پر فلفل قرمز بود و منم شدید به فلفل الرزی دارم سردزد میگرن میشم ،برای شام سوپ خوردم بعد شام افتادم ر سرفه .شربت دیفن هیدرامین غرغره کردم خوردم قرص سیتریزن خوردم و اب نمک.غرغره کردم هنوز خارش گلو دارم چیکار کنم

  • سلام دوست عزیز
   خارش گلوی شما بخاطر مواد آلرژن زای غذایی هست که استفاده کردی. از قرص های رده آنتی هیستامین استفاده کن.

 5. سلام خسته نباشید من همیشه نزدیک پاییز ابریزش بینی و عطسه و خارش بینی میگیرم و خیلیم شدیده در حدی که نزدیک ۳٠/۴٠ عطسه پشت هم میزنم. دکتر همین سیتریزین رو بهم داده و یکی شب و یکی صبح مصرف کنم ولی فقط برای ۵ روز. ایا بعد ۵ روز درمان. میشه؟

  • سلام همراه گرامی
   شما حساسیت فصلی دارین
   برای درمان می تونین برای مدتی که علائم دارین این قرص رو مصرف کنین
   قرص تلفست هم می تونه بهتون کمک کنه

 6. سلام ببخشید من از ته گلوم و بینیم احساس بوی بدی داریم مثلا احساس میکنم بوی عفونت رو میگیریم سینیوزیت هم دارم چیکار کنم از این بو خلاص بشم؟

 7. سلام بنده ۱۰سال پیش یه حساسیت پوستی گرفتم و کل بدنم شروع به خارش کرد از اون زمان تا الان هر سه روز یه عدد قرص سیتریزین مصرف میکنم ایا درمان قطعی نداره؟

 8. سلام خسته نباشید
  من یه مدته بلعیدن اب دهنم یا خوردن غذا برام سخت شدشده احساس درد ندارم ولی گلوم ورم داره،تیروید کم کارم دارم وقای گوشت قرمز میخورم بیشتر اذیت میشم ممکنه الرژی باشه؟یا غدد لنفاوی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید