زوج درمانی چیست و با چه هدفی انجام می‌ شود؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

زوج درمانی نوعی مشاوره روانشناسی برای کمک به زوج‌ها است. در این روش درمانی، زوج درمانگر به بررسی مشکلات طرفین رابطه و ارائه پیشنهاداتی در جهت بهبود رابطه می‌پردازد.

approved-by-doctors

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان متخصص دکترتو

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشکان دکترتو مشاوره بگیرید.

زمان مطالعه : 7 دقیقه
زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی موثرترین راه حل مشکلات رابطه بوده که بین زوج‌ها به وجود می‌‌آید. زوج درمانی نوعی روان درمانی است که به زوج‌ها کمک می‌کند تا با تعارضات و مشکلاتی که ممکن است در روابط خود با آن‌ها رو به رو باشند کنار بیایند و آن‌ها را حل کنند. این روش درمانی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که زوج‌ها بخواهند نه تنها مشکلات فعلی خود را حل کنند، بلکه روابط خود را بهبود بخشند. زوج درمانی به عنوان یک دوره مشاوره‌ای به زوج‌های مضطرب کمک می‌کند تا پیوند خود را تقویت و مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشند. در نتیجه الگوی تعامل را تغییر می‌دهند که به ایجاد یک رابطه پایدارتر در آینده به آن‌ها کمک خواهد کرد. اما اگر علاقمند به بهره‌گیری از این روش درمانی هستید بهتر است با یک متخصص روانشناسی در این باره مشورت کنید. شما می‌توانید با اطمینان در زمانی کوتاه نوبت دوره زوج درمانی خود را ثبت کرده و همچنین از خدمات آنلاین نیز کمک بگیرید.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی زمانی که هر دو طرف یک رابطه مشکلاتی را تجربه می‌کنند که بر روابط آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد موثر است. این روش درمانی از مهارت‌های کمکی استفاده می‌کند تا زوجین را قادر سازد برای شناسایی و حل مشکلات رابطه خود در یک محیط امن با یکدیگر همکاری کنند. خیانت، خشونت خانگی، افسردگی و اعتیاد تنها چند نشانه از مشکلات متعددی است که می‌توانند در یک رابطه رخ دهند.

تحقیقات نشان داده است که زوج درمانی، زمانی که موفقیت‌آمیز باشد می‌تواند راه موثری برای حل مشکلات و در عین حال تلاش برای تقویت رابطه باشد. زوج درمانی نوعی مشاوره است که هم فرد و هم پیوند عاشقانه را هدف قرار می‌دهد؛ این کار با هدف بهبود ارتباط بین زوجین و تقویت ارتباط آن‌ها اتفاق می‌افتد.

این روش نوعی رواندرمانی کوتاه مدت است که روی یک زوج تمرکز دارد. می‌تواند روی رابطه فعلی یا تجربیات روابط گذشته که در زمان حال مشکل ساز شده‌اند تمرکز کند.

مشاوره روانشناسی

با برترین روانشناسان ایران از دیدگاه کاربران

مشاوره حضوری و آنلاین۵۰۰+ خدمت

زوج درمانگر کیست؟

زوج درمانگر فردی متخصص در زمینه روابط عاطفی و مسائل مرتبط با ازدواج است. چنین فردی با اطلاعات و‌ دانش خود، به زوج‌ها در جهت بهبود روابط و کاهش تنش‌های احتمالی کمک می‌کند. به نوعی تاثیر زوج درمانگر بهبود و تقویت روابط زوج‌ها است.

متن انگلیسی:
In fact, research shows that couples therapy positively impacts 70% of those receiving treatment
ترجمه متن:
تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌ درمانی بر ۷۰ درصد افرادی که تحت درمان هستند تأثیر مثبت دارد.

forbes

انواع زوج درمانی

زوج‌ درمانی انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط زوج‌ها، تشخیص متخصص و نظر خود افراد انتخاب شده و پیش برده می‌شود. در ادامه به معرفی انواع زوج درمانی پرداخته‌ایم:

۱. زوج درمانی رفتاری یکپارچه نگر

درمان یکپارچه نیاز دارد که درمانگر وارد دنیای زوجین شود تا تأثیرات رفتارهای سالم و درست و در مقابل آن‌هایی که درگیری و تفرقه ایجاد می‌کنند، درک کند.

۲. زوج درمانی شناختی رفتاری

زوج‌درمانی شناختی-رفتاری (CBCT) بر اصول نظریه‌های یادگیری اجتماعی تکیه دارد. همچنین بر تعامل بین شناخت‌ها، رفتارها و پاسخ‌های عاطفی شرکا تمرکز دارد تا به آن‌ها در بهبود ارتباطات و حل مسئله کمک کند.

‏زوج درمانگر فردی تاثیرگذار در بهبود روابط زوج ها است.
‏زوج درمانگر فردی متخصص در زمینه بهبود روابط زوج‌ها است.

۳. زوج درمانی رفتاری

زوج درمانی رفتاری مبتنی بر این ایده است که رفتارها به صورت مجزا رخ نمی‌دهند و از پیامدهای موجود در محیط نشان می‌گیرند. زوج درمانی رفتاری شکلی از رفتار درمانی است. هدف زوج درمانی رفتاری (BCT) آموزش برخورد با مشکلات و همچنین آگاهی از راهکارهای مقابله‌ای است.

۴. زوج درمانی روانکاوانه

در زوج درمانی روانکاوانه، روان درمانگر از برخورد فرد در روابط فردی، گروهی و خانوادگی استفاده می‌کند. زوج‌ درمانگرهای روان‌پویشی عمیقاً با دفاع‌ها و اضطراب‌های زوج‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و از آن‌ها را برای ایجاد تغییر استفاده می‌کنند.

۵. زوج درمانی ساختاری

زوج درمانی ساختاری (SCT) که به خانواده درمانی ساختاری یا خانواده درمانی مینوچین هم معروف است، به بهبود روابط اعضای خانواده می‌‌پردازد. این رویکرد در ابتدا توسط سالوادور مینوچین ابداع شده است.

۶. زوج درمانی متمرکز بر عواطف (هیجان مدار)

درمان متمرکز بر عاطفه برای زوج‌ها (EFT) مبتنی بر دلبستگی است و الگوهای تعامل منفی و سفت و سخت و تأثیر منفی جذب‌کننده را که نشان‌دهنده پریشانی در روابط زوجین از نظر قطع ارتباط عاطفی و دلبستگی ناایمن است، مفهوم سازی می‌کند. فرض بر این است که تغییر در EFT، نه به دلیل بینش، کاتارسیس، یا مهارت‌های بهبود یافته، بلکه از فرمول‌بندی و بیان تجربه احساسی جدید که ماهیت نمایش تعاملی را تغییر می‌دهد، به‌ویژه در رابطه با نیازهای دلبستگی و احساسات، رخ می‌دهد.

EFT پیشنهاد می‌کند که ابتدا احساس و سپس فکر کنیم و اغلب فقط تا آنجا که احساس می‌کنیم فکر می‌کنیم. بنابراین، تغییر عاطفی به عنوان کلیدی برای پایدار ماندن تغییرات شناختی و رفتاری در نظر گرفته می‌شود.

متن انگلیسی:
No couples therapy has as much research support as Emotionally Focused Therapy (EFT). Ninety percent (90%) of couples who go through EFT significantly improve their relationshi
ترجمه متن:
هیچ زوج درمانی به اندازه درمان متمرکز بر عاطفه (EFT) از پشتیبانی تحقیقاتی برخوردار نیست. ۹۰ درصد زوج‌هایی که از طریق EFT درمان خود را گذرانده‌اند به طور قابل توجهی روابط خود را بهبود بخشیده‌اند.

psychologytoday

هدف از زوج درمانی چیست؟

زوج‌درمانگران اغلب از یک رویکرد یکپارچه برای درمان استفاده می‌کنند و بسته به نیاز هر فرد تکنیک‌ و اهداف مختلفی را در نظر می‌گیرند. به صورت کلی زوج درمانی می‌تواند به افزایش درک، احترام، محبت و صمیمیت بین زوج‌ها کمک کند. این اتفاق در ادامه منجر به شادتر شدن زندگی و افزایش کیفیت آن می‌شود.

می‌توان اهداف زوج درمانی را اینگونه بیان کرد:

 • ترمیم رابطه
 • بهبود کیفیت رابطه
 • بهبود حس فردی
 • یادگیری نحوه مدیریت موثرتر تعارضات درون رابطه

توی زندگی زناشویی به مشکل خوردی؟

نیاز داری از متخصص کمک بگیری؟ مشاوره بگیر.

نشانه‌ های نیاز به زوج درمانی

مواردی که نشان می‌دهند به زوج درمانی نیاز دارید عبارتند از:

 • عدم صمیمیت
 • نقص در ارتباطات
 • بی‌اعتمادی
 • احساس پایان یافتن رابطه
 • خیانت
 • تغییر مسیر عادی زندگی
 • مشکلات مالی
 • کاهش ارتباط عاطفی
 • متضاد بودن سبک‌های فرزند پروری
 • بحث‌های مکرر
 • رنجش
 • تکرار مشکلات و دعواها
 • مسائل مربوط به اعتماد
 • آزار دیدن از سمت طرف مقابل

مراحل ارزیابی و درمان توسط زوج درمانگر

درک مراحل مختلف زوج‌ درمانی به شما کمک می‌کند تا برای جلسات خود  آماده شوید و بدانید که چگونه می‌گذرد. این مراحل عبارتند از:

مرحلهشرح
مرحله ۱ارزیابی و بررسی مشکلات به کمک زوج درمانی و انجام تست‌های مرتبط
مرحله ۲شروع جلسات و تعیین هدف و برنامه ریزی درمان
مرحله ۳انتخاب بهترین روش درمانی و در اختیار گذاشتن راه حل‌ها توسط درمانگر
مرحله ۴ارائه الگوها و راهکارها به زوج‌ها
مرحله ۵بهبود روابط  (بازه زمانی اثربخشی درمان بسته به عوامل مختلف از جمله میزان همکاری و تلاش زوج‌ها متفاوت است.)
بررسی مراحل درمان توسط زوج درمانگر

سوالات زوج درمانی

مجموعه‌ای از سوالات در طول جلسات زوج درمانی پرسیده می‌شود. البته که طیف وسیعی از سوالات وجود دارند که ما در اینجا برخی نمونه‌های آن‌ها را مثال زده‌ایم:

 • از صمیمیت می‌ترسید؟
 • مشکلات بین شما چیست؟
 • آیا یکدیگر را دوست دارید؟
 • به من اعتماد داری؟
 • چه احساسی داری؟
 • چه چیزی یک رابطه را سالم می‌کند؟
 • چه چیزی شما را برای ازدواج سازگار می‌کند؟
 • آیا از صمیمی بودن احساس راحتی می‌کنید؟
 • آیا در برقراری رابطه عاطفی و‌ جنسی با مشکل مواجه هستید؟
 • آینده‌ای با یکدیگر می‌بینید؟
 • چه انتظاراتی از یکدیگر‌دارید؟

شرایط لازم برای شرکت در جلسات زوج درمانی چیست؟

برای شرکت در جلسات مشاوره زوج درمانی لازم است برخی شرایط را دارا باشید. در بیشتر مواقع در صورت نداشتن هر یک از این شرایط از پذیرش در این دوره‌های منع خواهید شد. شرایط گفته شده عبارتند از:

 • اولین مورد منع خشونت فیزیکی یا هر نوع سوء استفاده عاطفی، جنسی، فیزیکی، مالی و هر نوع سوء استفاده دیگر است.
 • مبتلا نبودن افراد به مشکلات روانی یا اعتیاد مورد بعدی است. به‌خصوص اگر این مشکلات درمان نشده یا در مراحل اولیه درمان باشند.
 • افراد نباید درگیر پورنوگرافی با روابط خارج از ازدواج باشند.
 • اگر یک یا هر دو طرف تصمیم به شروع طلاق گرفته‌اند.
 • اگر یک یا هر دو نفر همراه و همدل با دیگری نیست و به دنبال بهبود وضعیت نمی‌گردد.

مدت درمان و مراقبت های لازم پس از زوج درمانی 

زوج درمانی به طور متوسط ​​ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. دوره‌های کوتاه مدت معمولاً شامل ۸ تا ۱۲ جلسه است که هر جلسه ۵۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. این نوع دوره‌ها بیشتر برای زوج‌هایی که با مسائل خاص سروکار دارند کاربرد دارد. مراقبت‌های پس از زوج درمانی هم شامل رعایت مواردی است که توسط زوج درمانگر به شما تذکر داده می‌شود. 

مدت زمان مورد نیاز برای زوج درمانی در هر زوج متغییر است.
مدت زمان مورد نیاز برای زوج درمانی هر زوجی با زوج دیگر متفاوت بوده و برحسب نیاز آن‌ها تشخیص داده می‌‍شود.

‏تکنیک‌ های رایج در زوج درمانی (چند تکنیک زوج درمانی)

چندین تکنیک مختلف برای گرفتن بهترین نتیجه از جلسات زوج درمانی وجود دارد که بر حسب تشخیص درمانگر انتخاب شده و پیش برده می‌شوند. این تکنیک‌ها عبارتند از:

۱. روانشناسی مثبت

روانشناسی مثبت شاخه‌ای از علم روانشناسی است. این نوع روانشناسی بر نقاط قوت و رفتارهای بر مبنای شخصیت فرد متمرکز است. در طول دوره درمانی روانشناسی مثبت افراد زندگی معنادار و هدفمند می‌سازند به‌گونه‌ای که هدف زندگی فقط زنده‌ماندن نباشد. آن‌ها یکی از اهداف مهم زندگی را شکوفایی هم می‌دانند.

۲. روایت درمانی

روایت درمانی نوعی روانشناسی است. این نوع درمان بر این اعتقاد است که مشکلات متمایز از افراد هستند. افراد مهارت‌ها، باورها‌ و توانایی‌های دارند که می‌توانند به کمک آن‌ها مشکلات خود را کاهش دهند.

۳. رابطه درمانی ایماگو (Imago)

تئوری رابطه Imago نشان می‌دهد که هدف از زوج شدن کامل کردن دوران کودکی و التیام زخم‌های دوران کودکی است. ما به دنبال شریکی می‌گردیم که بسیاری از زخم‌های کودکی را در کنار و با وجود او التیام ببخشیم.

۴. درمان متکی بر احساسات (EFT)

EFT رویکردی است که برای افزایش آگاهی و استفاده موثر از احساسات طراحی شده است. این روش برای افرادی که دارای اضطراب، افسردگی، فوبیا و PTSD هستند، مفید است.

۵. زوج درمانی گاتمن

زوج‌ها یاد می‌گیرند که الگوهای تعارض منفی را با تعاملات مثبت جایگزین کنند و آسیب‌های گذشته را بهبود بخشند.  از این روش برای افزایش صمیمیت، بهبود دوستی، بهبود ارتباط عاطفی و ایجاد تغییراتی که اهداف مشترک زوجین را افزایش می‌دهد، استفاده می‌شود.

۶. درمان رفتاری – تلفیقی (CBT)

درمان شناختی رفتاری (CBT) رویکردی است که بر تغییر طرز تفکر افراد تمرکز دارد. CBT نشان می‌دهد که افکار منفی که افراد تجربه می‌کنند سبب تشدید مشکلات روانی می‌شود.

۷. درمان راه حل محور‏

درمان راه حل محور یک رویکرد درمانی مبتنی بر اهداف کوتاه‌ مدت است که اصول و شیوه‌های روان‌شناسی مثبت را در بر می‌گیرد. این‌ رویکرد کمک می‌کند که به جای تمرکز بر مشکلات، راه حلی برای تغییر پیدا کنند. در این روش فرد به جای تمرکز بر مشکلات و شکست‌‌های گذشته، بر نقاط قوت و موفقیت‌ها تمرکز دارد.

دنبال راه حلی برای مشکلات زناشوییت هستی؟ همین حالا مشاوره بگیر.

هزینه زوج درمانی

هزینه زوج درمانی برای برخی زوج‌ها از موضوعات مهمی است که باعث می‌شود تا تصمیم خود را برای مراجعه به مراکز زوج درمانی قطعی یا کنسل کنند. شما می‌توانید پس‌ از مراجعه به وبسایت دکترتو و مشورت با روانشناس از قیمت جلسات زوج درمانی مطلع شوید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

زوج درمانی به منظور بهبود شرایط و حل اختلافات و درگیری‌های طرفین ضرورت می‌یابد. چرا که گاهی اوقات طرفین یک رابطه توانایی حل و برطرف کردن مشکلات خود را ندارند. در چنین شرایطی نیاز به یک مشاور و راهنما ضرورت می‌یابد.

اما دغدغه مهم دیگر پیدا کردن یک دکتر روانشناس خوب و یا مراکزی است که در این زمینه تجربه و تخصص کافی دارند. موضوعی که شاید با پرس و جو از اطرافیان نتیجه چندان موفقی نداشته باشد. راه حل پیشنهادی ما برای شما کمک گرفتن از وبسایت دکترتو است. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دکترتو اطلاعات متخصصان زیادی در این زمینه را با هم مقایسه کنید و از پزشک دلخواه و مناسب خود نوبت دریافت کنید. همچنین امکان مشاوره روانشناسی آنلاین نیز وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

پرسش‌های متداول

در صورت بودن در هر از شرایط زیر نیاز‌ به زوج درمانی احساس می‌شود؛

  • مشاجره‌های مکرر و شدید

  • فقدان ارتباط موثر

  • وجود احساس کناره گیری از پارتنر خود

  • بی اعتمادی

  • از دست دادن صمیمیت فیزیکی

  • تغییری مهم باعث ایجاد استرس می‌شود.

  • وجود مسائل حل نشده

  • اختلافات و درگیری‌های مالی

  • داشتن چالش در نقش والد

  • خواهان جدایی یا طلاق بودن یک یا هر دو نفر

  • احساس نیاز به یک رابطه سالم‌تر

 

هزینه زوج درمانی بسته به عوامل مختلفی از جمله محل کلینیک یا مرکز زوج درمانی و سطح تجربه متخصص می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

دولت ایران، بعضی از خدمات سلامت روان را با گرایش روانشناسی بالینی و سلامت تحت پوشش بیمه قرار داده است. این پوشش شامل انواع اختلالات روانشناختی هم هست.

برای پیدا کردن بهترین زوج درمانگرهای ایران به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

ازدواج همیشه یک تجربه عالی و بی نقص نیست. بعد از چند سال با هم بودن، زوجین با مشکلاتی مواجه خواهند شد. در حالی که برخی می‌توانند به تنهایی این مشکلات را حل کنند، برخی دیگر نیاز به مشاوره حرفه‌ای دارند.هر زوجی در شرایط زیر، به زوج درمانی نیاز دارد:

  • در صورتی که احساس می‌کنید دعوای بین شما هرگز تمام نمی‌شود و خشم در حال زیاد شدن است.

  • شما هر روز بیشتر و بیشتر نسبت به خود و رابطه خود احساس ناامنی می‌کنید.

  • شما معتقدید که همسرتان یک اختلال روانی جدی دارد.

  • همه چیز را نسبت به همسرتان در اولویت قرار می‌دهید.

  • اگر معتقد هستید که عشقی بین شما و همسرتان وجود ندارد.

  • شما شروع به گله و شکایت می‌کنید و به خاطر چیزهای کوچک در رابطه خود عصبانی می‌شوید.

  • احساس می‌کنید که شما و همسرتان هیچ چیز مشترکی برای به اشتراک گذاشتن با یکدیگر ندارید.

  • موارد زیادی را برای بهبود رابطه امتحان کرده‌اید که برایتان طاقت فرسا بوده است.

  • شروع به تصویرسازی زندگی بدون همسر خود کرده‌اید.

 • احساس می‌کنید که رابطه‌تان معنای خود را از دست داده است.

خیر: درمان هر فرد منحصر به نیازهای او خواهد بود. درمانگران برای استفاده از بسیاری از تکنیک‌ها و استراتژی‌ها آموزش دیده‌اند، اما نحوه استفاده از این تکنیک‌ها متناسب با نیازهای هر زوج متفاوت است.

کارگاه‌های زوج درمانی طی چند هفته یا چند ماه برگزار می‌شوند. در طول این مدت تغییرات و آگاهی به آرامی اتفاق می‌افتد. زوج‌ها می‌توانند از مزایای این کارگاه‌ها در طول هر جلسه بهره ببرند. با شرکت در کارگاه زوج درمانی بیشتر رشد و بهبودی که در جلسات خصوصی رخ می‌دهد را می‌توان در یک محیط گروهی هم تجربه کرد.

هیچ کس در کارگاه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی تحت هیچ فشاری قرار نمی‌گیرد و همه چیز در گروه کاملاً محرمانه نگه داشته می‌شود. تجربه شخصی افراد مختلف نشان داده که زوج‌ها احساس امنیت و راحتی را در این کارگاه تجربه می‌کنند. انرژی و پویایی گروه، همه افراد حاضر را به مشارکت و حمایت از یکدیگر تشویق می‌کند. می‌توان گفت که یکی از مزیت‌های اصلی کارگاه‌های زوج درمانی، مقرون به صرفه بودن آن‌ها است.

امتیاز شما به مقاله:
(1از5)
دسته بندی:
برچسب:
منبع:
مطالب مرتبط

پاسخ دادن