علت حرف زدن در خواب چیست؟ (تحقیق جدید)
موضوعات پزشکی مرتبط: خبرعلائم

علت حرف زدن در خواب چیست؟ (تحقیق جدید)

| تاریخ انتشار: 24 مهر 1396
| آخرین به‌روزرسانی: 30 فروردین 1401
| تعداد نظرات:183
علت حرف زدن در خواب چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

حرف زدن در خواب و ایده‌ی فاش شدن راز افراد دیگر در خواب ترسناک و البته هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد. اما یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که ما بیشتر در خواب کلمه‌ی «نه» را می‌گوییم.

در ناخودآگاه ما چه اتفاق عجیبی می‌افتد؟

اخیرا یک تحقیق جدید در فرانسه در مورد خواب‌پریشی و حرف زدن در خواب انجام شده است که به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین تحقیق در این مورد است. محققین در این تحقیق متوجه شده‌اند که کلمه «نه» و کلمه‌ای با کارکرد مشابه کلمه «لعنت» در فارسی که نشان از نارضایتی دارد، بیشتر از هر کلمه‌ی دیگری در خواب گفته می‌شود. این کلمات تا ۸۰۰ بار بیشتر از زمانی که افراد بیدار بودند در خواب به زبان می‌آید. بعضی افراد هم در خواب ناسزا می‌گویند. این ناسزاگویی در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود.

حرف زدن در خواب یا Somniloquy یکی از نمونه‌های خواب‌پریشی است که شامل راه رفتن در خواب و هراس شبانه هم می‌شود. دکتر نرینا راملاخان در این مورد می‌گوید «بر اساس تجربه من، حرف زدن در خواب می‌تواند در اثر تحریک بیش از حد سیستم عصبی باشد. یک عامل تاثیرگذار استفاده بیش از حد تکنولوژی و کافئین قبل از خواب است. اما صحبت در خواب معمولا در افرادی بروز می‌کند که زندگی را برای خود سخت می‌کنند. کمال‌گرایی این افراد باعث می‌شود حرفی که واقعا می‌خواهند بگویند را به زبان نیاورند. در نتیجه در خواب افکارشان را به زبان می‌آورند.

ایده‌ی فاش شدن راز افراد دیگر در خواب بسیار جذاب به نظر می‌رسد. حتی اپلیکیشن‌هایی برای ضبط صدا در خواب عرضه شده است. این اپلیکیشن‌ها امکان آپلود صداهایی که در شب از شما ضبط شده است را دارند. وقتی به این صداها گوش می‌دهیم هزاران کلمه عجیب می‌شنویم.

اما ممکن است کسی با حرف زدن در خواب به قتل اعتراف کند؟ یا اسم کسی که عاشقش است را به زبان بیاورد؟

پروفسور جیم هورن معتقد است که نباید زیاد روی آنچه در خواب می‌گوییم حساس شویم. حرف زدن در خواب معمولا هنگام خواب بسیار سبک اتفاق می‌افتد. انسان بعد از مرحله خواب سبک وارد خواب عمیق می‌شود و بعد از ۷۰ تا ۹۰ دقیقه وارد مرحله رویا دیدن می‌شویم که هر ۹۰ دقیقه تکرار می‌شود. حرف زدن در خواب ارتباطی با رویا ندارد بلکه مربوط به خواب سبک است. در این حالت ذهن مسیر پیچیده‌ای را طی می‌کند و افکار را دوباره مرور می‌کند. این فرایند در واقع پرسه زدن یک ذهن گیج در افکار است.

حرف زدن در خواب در کودکان و بسیاری از کسانی که با این مشکل بزرگ می‌شوند رایج‌تر است. صحبت در خواب می‌تواند ریشه‌ی ژنتیکی داشته باشد. مخصوصا اضطراب و استرس می‌تواند به این موضوع دامن بزند. افرادی که در خواب صحبت می‌کنند عموما به نوعی نگران و مضطرب هستند. پروفسور هورن معتقد است که بهتر است نگرانی زیادی در مورد حرف زدن در خواب نداشته باشیم. همینطور حرف‌هایی که افراد دیگر در خواب می‌گویند را جدی نگیریم.

با این حال صحبت در خواب می‌تواند یک موضوع را نشان دهد. کسی که به طور دائم در خواب صحبت می‌کند احتمالا مضطرب است و پیدا کردن دلیل این اضطراب می‌تواند راهکار مناسبی است.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

منبع: Guardian

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

183 پاسخ

 1. سلام من گاهی به خوبی نمیتونم بخوابم انگار نیمه بیدارم کمی هوشیارم ولی خوابم و خاب و توهم میبینم حرف میزنم انگار تب دارم گاهی یهو پامیشم و دوباره میخوابم انگار سلول های عصبیم نمیخواد بخوابه ولی خوابم میاد تو این حالت واقعیت و خیال قاطی میشه! بعضی وقتا بخاطر این حالت اعصابم خورد میشه پامیشم انگار میخوام یکو بزنم 🤣دوباره میخوابم ولی… حتی تو این حالت فکر میکنم و تو خاب سوال فیزیک حل میکنم!

  1. سلام دوست عزیز
   ممکه به علت درگیری ذهنی و مشکات شخصیتی این مشکل بوجو آمده باشد. بنابراین بهتره با متخصص روانپزشکی مشورت کنید. از این لینک میتونید نوبت بگیرید.
   متخصص اعصاب و روان

 2. سلام من ۱۴ سالمه و دو ساله توی خواب حرف میزنم بیشتر ناله میکنم و حرف هایی ک میزنم معلوم نیست چی میگم یا اصن ب خواب من مربوط نیست حرفام یه چیزی هست خوابم یه چیزی دیگه و همش پریشونم خوابای بد میبینم و استرس دارم
  میترسم دچار بیماری شدم آیا شدم بهم بگین استرس و ترس دارم بگین

  1. سلام دوست عزیز
   حرف زدن در خواب می‌تواند در اثر تحریک بیش از حد سیستم عصبی باشد. افرادی که در خواب صحبت می‌کنند عموما به نوعی نگران و مضطرب هستند. برای برطرف کردن عامل اضطراب خود میتونید با متخصص روانشناسی از این لینک مشورت کنید.
   فوق تخصص روانشناسی

 3. سلام،
  من ۲۶ ساله، خیلی وقتا در خواب احساس میکنم که دندونام بهم چسپیده و هرچقدر زور میزنم نمیتونم از هم جداشون کنم، بدتر وقتی برا جدا کردن شون تلاش می‌کنم احساس میکنم دندونام داره میشکنه و خورد میشه، فکر می‌کنم صدای خورد شدن شونو میشنوم انگار تو حالت نیمه خواب، نیمه بیدارم و هرچی سعی میکنم نمیتونم بیدار بیشم، خیلی اذیت میشم و وقتی بیدار میشم میبینم هیچیم نیست.
  ممنون میشم در مورد نظر تونو بدونم.

 4. سلام و عرض ادب،شبها تو خواب هم راه میرم و هم حرف میزنم و بقیه میگن که چشمام بازه ولی وقتی بیدار میشم یادم نمیاد،چرا؟چیکار کنم؟خیلی میترسم

  1. سلام دوست عزیز
   در خواب حرف زدن میتونه به علت استرس و مسایل روزمره ای باشه که ذهن شما را مشغول کرده. بنابراین بهتره برای حل موضوعات ذهنی و مسایل استرس زا با متخصصان روانشناسی ا زاین لینک مشورت کنید.
   بهترین روانشناس

 5. سلام. من ۳۲ سالمه و از کودکی توی خواب حرف میزدم. یک زمانی که استرس بیش از اندازه داشتم حرفهای کاملا واضح به همراه راه رفتن بود. ولی در حالت کلی تقریبا هرشب کلمات نامفهوم میگم.میخواستم ببینم این قضیه به بیش فعالی هم مرتبط هست؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در خواب حرف زدن میتونه به علت افکار در طول روز شما و یا نگرانی های شما باشه. بنظر نمیرسه ارتباطی با بیش فعالی داشته باشه. برای موضوعی که ذهن شما رو درگیر کرده میتونی از این لینک با متخصص روانشناسی مشورت کنی.
   متخصص روانشناسی

 6. سلام من ۱۴ سالمه و هر روز ترس و اضطراب خیلی زیادی دارم. و شبها انگار بیدار میشم و حرفایه نامفهومی میزنم و صبح هیچی یادم نمیاد، بنظر خودم بخاطر مشکلات روزانه ام هستش اما شایدم طبیعیه، و این برایم سواله

  1. سلام دوست عزیز
   حرف زدن در خواب به علت استرس و افکار پریشان روزانه هست. بهتره برای برطرف شدن این مشغله فکری و برطرف کردن مشکلی که داری با روانشناس مشورت کنی. از این لینک میتونی نوبت بگیری.
   متخصص روانشناسی

  2. سلام من در هنگام خواب دندان هایم را بالای یکدیگر فشار میدهم خیلی شدید لطفا اگر علت و راه ها جلو گیری را بگویید

 7. سلام ۲۱ سالمه و بیشتر اوقات موقع خواب گریه می‌کنم و حرف میزنم اما خودم نمی‌دونم که گریه کردم یعنی دلیلش چیه!!
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   تو خواب گریه کردن، حرف زدن و هر موضوع دیگه به علت آشفتگی فکری و موضوعات روزمره و استرس و اضطراب شماست که در ضمیر شما وجود داره. بهتره برای برطرف کردن موضوعی که باعث اضطراب شماست با روانشناس مشورت کنی.
   متخصص روانشناسی

  2. سلام خسته نباشید .
   پدر من حدود ۲ سال بود دچار افسردگی شدید شده بود و بعد از کلی قرص و دارو و بستری شدن حالش خوب شد و متاسفانه بعد دو سال از بهبودتان دباره به اون حالت برگشتن و دبارع بستری شدنو حالشون خوب شد و حدود ۶ ماه زیر نظر پزشک بودن و الانم دارو مصرف میکنن ولی این چند وقته که همش شب خوابای بد میبینه و فریاد میزنه میخاستم ببینم این به بیماریشون ربطی دارع؟ و باید چیکار کرد؟ دارو هاشو تقییر بده یا …

   1. سلام دوست عزیز
    این علایم میتونه به علت بیماری ایشون باشه و نیازه تحت نظر متخصص روانپزشکی درمان افسردگی صورت بگیره و ممکنه با درمان افسردگی مشکل خواب دیدن و توهم نیز برطرف شود. از این لینک میتونید نوبت متخصص روانپزشکی بگیرید.
    دکتر روانپزشک

 8. سلام خسته نباشید ببخشید من ۲۴ سالمه خانوم هستم من همسرم میگه که شبا فوشش میدم و از این موضوع ناراحته ولی من هیچی یادم نمیاد .
  من قبلا هم وقتی مجرد بودم شبا با لباس میخوابیدم صبح که پامیشدم میدیدم لباسامو در اوردم گذاشتم زیر بالشم خودم از کارای خودم میترسم ولی بعد ازدوام این اتفاقا تبدیل شده به فوش دادن من باید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   در خواب حرف زدن به خاطر آشفتگی ذهنی شماست. بهتره برای برطرف کردن مسائلی که فکر شما رو مشغول کرده و بررسی این موضوع به روانشناس مراجعه کنید. با جلسات هیپنوتیزم درمانی مشکل شما را بررسی می کنند.
   متخصص روانشناسی

 9. سلام وقت بخیر
  خیلی عالی بود مطالب
  الان من ۲۰ سالمه و از دوران کودکی هم حرکت میکردم و هم حرف میزدم ولی بعد ۱۳ یا ۱۴ سالگیم فقط گاهی حرف میزنم و دیگه حرکت نمیکنم ، مشکل اصلی من اینه که وقتی حرف میزنم به پرسش و پاسخ ها هم جواب میدم و اطرافیانم از این موضوع استفاده میکنن و وقتی شروع به حرف زدن میکنم ازم سوال میپرسن و..‌. و من جوابشون رو میدم
  من متوجه نیستم ولی فردا بهم میگن بعضی از سوال هاشون رو و جواب من رو
  الان من چیکار کنم که اینکار رو نکنم الان ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام