داروی مترونیدازول چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف مترونیدازول

تنظیم و ترجمه:

داروی مترونیدازول

نام تجاری دارو: فلاژیل

نام رایج دارو: مترونیدازول – Metronidazole

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

مترونیدازول چیست و چه کاربردی دارد؟

داروی مترونیدازول یک آنتی‌بیوتیک است که برای درمان انواع مختلف عفونت‌ها استفاده می‌شود.

نحوه‌ی عمل‌کرد داروی مترونیدازول

داروی مترونیدازول با متوقف کردن رشد انواع باکتری‌ها و انگل‌ها کار می‌کند.

داروی مترونیدازول تنها روی رشد عفونت‌های باکتریایی و انگلی تاثیر می‌گذارد. این دارو برای درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده نمی‌شود.

این دارو برای درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده نمی‌شود.

مترونیدازول ممکن است به همراه داروهای دیگری برای درمان زخم‌های معده و روده‌ی ناشی از رشد باکتری (هلیکوباکتر پیلوری) استفاده شود.

نحوه‌ی مصرف داروی مترونیدازول و دوز مصرفی

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در زمانی که به آنها نیازی نیست باعث می‌شود اثربخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود.

داروی مترونیدازول را به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک عفونی مصرف کنید. برای جلوگیری از ناراحتی معده داروی مترونیدازول را به همراه یک لیوان آب یا شیر میل کنید. دوز مصرف داروی مترونیدازول به سن، وضعیت بیماری و پاسخ‌گویی بدن شما به درمان بستگی دارد.

برای تاثیرگذاری بهتر داروی مترونیدازول دارو را در فواصل معین و در زمان مقرر میل کنید.

مصرف داروی مترونیدازول را تا زمانی که توسط پزشک تجویز می‌شود ادامه دهید حتی اگر بعد از چند روز علائم بیماری‌تان ناپدید شوند. توقف زودهنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.

در صورتی که وضعیت بیماری شما مثل قبل ادامه داشت یا حالتان بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

عوارض جانبی مصرف داروی مترونیدازول

سرگیجه، سردرد، ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال، یبوست یا احساس طعم فلز در دهان از عوارض جانبی مصرف مترونیدازول است. در صورتی که هر کدام از این علائم برای مدت طولانی ادامه داشت یا وخیم‌تر شد به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

مصرف داروی مترونیدازول ممکن است باعث تیره شدن رنگ ادرار شود. این علامت بی‌ضرر است و پس از قطع درمان توسط داروی مترونیدازول ناپدید خواهد شد.

در صورتی که پزشک داروی مترونیدازول را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. هم‌چنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی مترونیدازول را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

در صورتی که عوارض جانبی خطرناکی مانند نشانه‌های عفونت جدید مانند گلودرد مداوم و تب، کبود شدگی و خون‌ریزی آسان، درد معده و شکم و دفع ادرار دردناک را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که عوارض جانبی بسیار جدی مانند لرزش، تشنج، تغییرات روحی و روانی مانند گیجی، مشکل در صحبت کردن، بی‌حسی یا مورمور شدن بازوها و پاها، درد چشم، تغییرات ناگهانی بینایی، سردردی که به طور مداوم شدیدتر می‌شود یا از بین نمی‌رود و احساس درد و سفت شدن گردن به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

استفاده از داروی مترونیدازول برای مدت طولانی یا در دوره‌های مکرر ممکن است باعث برفک دهان یا عفونت مخمری جدید شود. در صورتی که تکه‌های سفیدی را در دهان خود مشاهده کردید یا تجربه‌ی تغییر در ترشحات واژینال را داشتید یا با هر گونه علامت جدیدی مواجه شدید با پزشک خود مشورت کنید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی مترونیدازول نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.
با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف داروی مترونیدازول

پیش از مصرف داروی مترونیدازول در صورتی که به این دارو یا به سایر آنتی‌بیوتیک‌ها مانند تینیدازول حساسیت دارید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. داروی مترونیدازول ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با دکتر داروخانه مشورت کنید.

قبل از استفاده از داروی مترونیدازول تمام سوابق پزشکی خود را به اطلاع پزشک یا دکتر داروخانه برسانید؛ از جمله سابقه‌ی ابتلا به بیماری‌های کبدی، بیماری‌های کلیوی و بعضی از اختلالات خونی مانند کم‌بود سلول‌های خونی.

افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی نادر مانند سندرم کوکاین در صورت مصرف داروی مترونیدازول ممکن است به طور جدی در معرض ابتلا به بیماری‌های کبدی باشند. درباره‌ی منافع و مضرات استفاده از داروی مترونیدازول با پزشک خود مشورت کنید. در صورت استفاده از داروی مترونیدازول پزشک عمل‌کرد کبد شما را تحت نظر خواهد داشت. اگر طی درمان با داروی مترونیدازول علائم بیماری‌های کبدی مانند حالت تهوع، استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد شدید معده یا شکم، زرد شدن چشم‌ها، زرد شدن پوست و ادرار تیره رنگ را مشاهده کردید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

در هنگام مصرف داروی مترونیدازول و حداقل سه روز بعد از توقف مصرف دارو از نوشیدن الکل پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث گرفتگی عضلات و ناراحتی شدید معده، حالت تهوع، استفراغ، سردرد و گرگرفتگی شود.

داروی مترونیدازول ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری و تاری دید شما بشود. الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند، لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف داروی مترونیدازول از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید.

داروی مترونیدازول ممکن است هنگام استفاده از واکسن زنده‌ی باکتریایی مانند واکسن تیفوئید به خوبی عمل نکند. هنگام استفاده از داروی مترونیدازول بدون تشخیص پزشک عمل واکسیناسیون را انجام ندهید.

قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

برای مصرف داروی مترونیدازول در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنان‌چه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی مترونیدازول را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

تداخلات دارویی مترونیدازول با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی مترونیدازول را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست، لذا لیست همه‌ی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاح‌دید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی مترونیدازول نفرمایید.

بعضی از محصولاتی که ممکن است با داروی مترونیدازول تداخل ایجاد کنند عبارت‌اند از:

 • محصولات حاوی الکل شربت سرفه، شربت سرماخوردگی و افترشیو
 • محصولات حاوی پروپیلن گلیکول
 • محلول لوپیناویر و ریتوناویر
 • لیتیم

در صورت مصرف داروی مترونیدازول داروی دیسولفیرام مصرف نکنید. در صورتی که کم‌تر از دو هفته از مصرف داروی دیسولفیرام می‌گذرد نیز داروی مترونیدازول را استفاده نفرمایید.

اگر چه آنتی‌بیوتیک‌ها با داروهای هورمونی جلوگیری از بارداری از جمله قرص‌ها، پچ‌ها و حلقه‌ها تداخل ایجاد نمی‌کنند اما بعضی از آن‌ها مانند ریفامپین و ریفابوتین می‌توانند اثربخشی محصولات جلوگیری از بارداری را کاهش دهند که این موضوع می‌تواند منجر به بارداری ناخواسته شود. در صورتی که از محصولات هورمونی جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف داروی مترونیدازول ممکن است روی نتیجه‌ی بعضی از آزمایش‌های پزشکی خاص اثر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که همه‌ی کارکنان و پزشک‌های آزمایش‌گاه در جریان استفاده‌ی شما از داروی مترونیدازول قرار گرفته باشند.

علائم اوردوز مصرف داروی مترونیدازول

اگر فردی بیش از اندازه از داروی مترونیدازول استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

در صورتی که شما برای ابتلا به عفونت خاصی مانند تریکوموناس واژینالیس درمان می‌شوید لازم است شریک جنسی شما هم برای جلوگیری از ابتلا به عفونت تحت درمان قرار بگیرد. در طول درمان به خاطر ابتلا به این گونه عفونت‌ها از برقراری نزدیکی جنسی اجتناب کرده یا همیشه از کاندوم استفاده کنید.

داروی مترونیدازول برای وضعیت فعلی بیماری شما تجویز شده است. به طور خودسرانه و برای درمان عفونت‌های دیگر از آن استفاده نکنید مگر این‌که توسط پزشک تجویز شده باشد.

در صورتی که داروی مترونیدازول را برای مدت طولانی مصرف می‌کنید آزمایش‌های پزشکی مانند شمارش کامل خون باید در حین مصرف این دارو انجام شود. در تمامی جلسات پزشکی و آزمایشگاهی خود حاضر شوید. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

اگر دوز مصرفی داروی مترونیدازول را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی مترونیدازول نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی مترونیدازول آن را در دمای اتاق و به دور از نور، حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان نگه‌داری کنید. همچنین دارو را در حمام نگه‌داری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

منبع: WebMD

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. مترونیدازول باعث تیره شدن مدفوع نیز میشود

 2. مهتاب آستانه

  من با مصرف مترونیدازول ۲۵۰خارش گلو و سرفه های خشک مخصوصا در شب رو داشتم، ک همش حس میکردم کرونا گرفتم بعدش ک خوب فکر کردم دیدم از عوارض این دارو هست لطفا تحریک گلو رو هم لحاظ کنید ک شبه ای برای مردم بوجود نیاد.

 3. من به میترونیدازول حساسیت دارم.دهانم خشک می شود ودرصحبت کردن دچار مشکل میگردم. چه آنتی بیوتیک دیگری جایگزین آن کنم؟

 4. سلام من این قرص مصرف کردم ٢ روزه ، دقیقا عوارضش توضیح داده .. سفت شدن گردن لرزش تب گلو درد تغییر رنک ادرار گیجى بى حوصله شدن …… به نظرم من داروى دیگرى باید جایگزینش شه ، منم فک کردم کرونا گرفتم ولى ازمایش دادم منفى بود .

 5. من با مصرف مترونیدازول حتی برای دو روز هم تبخال میزنم و مجبور میشم قطع کنم اگه قطع نکنم مجبکر میشم ۱۰۰ تا آسکلویر ۱۰۰۰میلی بخورم.چرا اینطوری میشه.من به آنتی بیوتیکای دیگه مث پنی سیلین و سفالکسینم حساسیت دارم و حتی آموکسی سیلین.نظر شما چیه در این مورد میشه راهنمایی کنید ممنونم.

 6. من مترونیدازول برای عفونت دندونم استفاده کردم حالت تهوع اسهال استفراغ داشتم و سرفه و گلو و عوارض پوستی هم برای من داشته صورتم دون دون شده تا گردنمم رفته کاش ی جایگزین دیگه ای داشت منو واقعا داره اذیت میکنه ۴ روزه استفاده کردم

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می‌کنیم برای تغییر دارو و جاگزینی با داروی مناسب دیگه، با پزشکتون صحبت کنین.
   پایدار باشین

 7. سلام من مترونیدازول ۵۰۰ رو استفاده کردم الان بعد گذشت ۳روز از پایان مصرف دچار گیجی و حالت تهوع شدم و چشمم درد میکنه و توی چشمم زرد شده لطفا راهنمایی کنید چه کنم

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه می‌شه مصرف دارو رو قطع کنین و در مورد این موضوع به پزشکتون اطلاع بدین. تا علت دقیق علائمتون رو پیدا کنن و در صورت نیاز داروی دیگری براتون تجویز کنن

 8. سلام
  من یک هفته هست که از مترونیدازول استفاده میکنم
  و ادرارم خیلی تیرهدشده
  میخواستم بدونم عوارض قرص بیش از هده

 9. سلام
  من یک هفته هست که از مترونیدازول استفاده میکنم
  و ادرارم خیلی تیرهدشده
  میخواستم بدونم عوارض قرص بیش از هده

  1. سلام فاطمه جان
   تغییر رنگ ادرار به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز و نارنجی هنگام مصرف مترونیدازول می‌تواند عجیب باشد. اما نگران نباشید. این تغییر رنگ به دلیل متابولیت مترونیدازول ایجاد می‌شود که وقتی در بدن تجزیه می‌شود و از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. رنگ ادرار، یک یا دو روز پس از قطع درمان به حالت طبیعی باز می‌گردد.
   https://doctoreto.com/blog/%d9%85%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%86%db%8c%d8%af%d8%a7%d8%b2%d9%88%d9%84/

 10. منم مدت ۳روزه مصرف میکنم امروز به شدت سرفه میکنم نگرانم که کرونا باشه علائم دیگری ندارم جز سرفه

  1. سلام خانم مدرس عزیز
   لطفا نکات ایمنی رو رعایت کنین و به استراحت در منزل ادامه بدین. در صورتی که علائمتون شدیدتر شد، دچار تنگی نفس و بی حالی و کاهش سطح هوشیاری شدین، به مراکز درمانی مراجعه کنین.
   پایدار باشین

 11. سلام برای عفونت زنان، دکترم مترونیدازول همراه سیپروفلوکساسین ۵۰۰ نوشته تداخل نداره؟

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب