داروی سرترالین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف سرترالین

تنظیم و ترجمه:

سرترالین برای درمان افسردگی، حمله‌های اضطراب، اختلالات وسواس، اختلالات روانی پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (فوبیای اجتماع) و شکل شدیدی از سندرم پیش از قاعدگی (اختلال پیش از قاعدگی) استفاده می‌شود.

نام رایج دارو: سرترالین- Sertraline

اسامی تجاری دارو: زولوفت

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

هشدار!

داروهای ضد افسردگی برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله افسردگی و سایر اختلالات روحی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها برای جلوگیری از افکار یا اقدام به خودکشی استفاده می‌شود و مزایای مهم زیادی دارد. با این حال مطالعات نشان داده تعداد کمی از افراد مصرف کننده داروهای ضد افسردگی (خصوصا افراد زیر ۲۵ سال) ممکن است دچار افسردگی شدید، دیگر اختلالات روانی و افکار یا اقدام به خودکشی شوند از این رو حتما در مورد خطرات و مزایای مصرف داروهای ضد افسردگیی (خصوصا برای افراد کمتر از ۲۵ سال) حتی اگر مصرف این دارو برای درمان موارد اختلالات روحی و روانی نباشد، با متخصص اعصاب و روان مشورت نمایید.

اگر متوجه شدید شرایط افسردگی بدتر شده یا دیگر شرایط روانی به وجود آمده سریعا با پزشک تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده تغییرات رفتاری غیر طبیعی (مانند احتمال افکار یا اقدام به خودکشی) یا دیگر تغییرات خلقی (مانند تشدید اضطراب، حملات اضطرابی، مشکلات خواب، خشونت یا احساس عصبانیت، اعمال بدون فکر و هیجانی، بی‌حوصلگی شدید و حرف زدن سریع) سریعا به پزشک مراجعه نمایید. هنگام مصرف داروی ضد افسردگی جدید یا تغییر دوز مصرف دارو شرایط بیمار با دقت بررسی کنید.

سرترالین چیست و چه کاربردی دارد؟

سرترالین برای درمان افسردگی، حمله‌های اضطراب، اختلالات وسواس، اختلالات روانی پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (فوبیای اجتماع) و شکل شدیدی از سندرم پیش از قاعدگی (اختلال پیش از قاعدگی) استفاده می‌شود.

سرترالین باعث افزایش روحیه فرد، کیفیت خواب، اشتها و سطح انرژی می‌شود و همچنین ممکن است به بازیابی علاقه به زندگی روزمره کمک کند. این دارو ممکن است باعث کاهش ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حمله‌های اضطراب شود. این دارو همچنین وسواس و اجبار برای انجام کارهای تکراری را (مانند وسواس در شست و شوی دست، وسواس شمارش و بررسی کردن) که در زندگی روزمره اختلال ایجاده می‌کند کاهش می‌دهد. سرترالین جزو مهارکننده‌های بازجذب هورمون سروتونین (SSRI) شناخته می‌شود.

سرترالین باعث افزایش روحیه فرد، کیفیت خواب، اشتها و سطح انرژی می‌شود و همچنین ممکن است به بازیابی علاقه به زندگی روزمره کمک کند.

نحوه‌ی عملکرد داروی سرترالین

داروی سرترالین به بازگرداندن ماده طبیعی به نام سروتونین در مغز کمک می‌کند.

ساختار شیمیایی داروی سرترالین

نحوه مصرف سرترالین و دوز مصرفی

قبل از شروع به مصرف سرترالین راهنمای دارویی داخل جعبه را با دقت بخوانید و از پزشک یا دکتر داروخانه راهنمایی بگیرید. این دارو به صورت خوراکی، همراه یا بدون غذا طبق تجویز پزشک و معمولا ۱ بار در روز (صبح یا شب) مصرف می‌شود. توصیه می‌شود کپسول خوراکی این دارو معمولا بعد از صبحانه یا پس از شام مصرف کنید.

اگر برای مشکلات قاعدگی این دارو را مصرف می‌کنید، ممکن است پزشک شما سرترالین را برای هر روز ماه یا فقط ۲ هفته قبل از شروع دوره قاعدگی تجویز کند. دوز مصرف داروی سرترالین به وضعیت پزشکی بیمار و پاسخ‌دهی بدن به دارو بستگی دارد. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی این دارو مانند خشکی دهان و گیجی ممکن است پزشک‌تان درمان را از دوزهای کم این دارو شروع کند و بعد آن را اضافه کند. طبق تجویز پزشک عمل کنید.

مصرف سرترالین در زمان‌های منظم باعث می‌شود بیشترین بهره از آن را ببرید. برای کمک به یادآوری، این دارو را در ساعت معینی هر روز مصرف کنید. مصرف این دارو طبق دستور پزشک بسیار اهمیت دارد لذا اگر احساس بهبود کردید به مصرف این دارو ادامه دهید و بدون مشورت با پزشک مصرف سرترالین را قطع نکنید. اگر مصرف این دارو را خودسرانه قطع کنید ممکن است بعضی شرایط بدتر شود. همچنین ممکن است عوارضی مانند تغییرات روانی، سردرد، خستگی و مشکلات خواب را تجربه کنید. برای جلوگیری از این عوارض ممکن است پزشک شما در طی یک دوره کاهش مصرف داروی شما را قطع کند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید. اگر دچار عارضه‌ای شدید یا شرایطتان بدتر شد سریعا با پزشک تماس بگیرید.

عوارض جانبی سرترالین

مصرف سرترالین ممکن است منجر به عوارضی مانند گیجی، خواب آلودگی، خشکی دهان، افزایش تعرق، از دست دادن اشتها، درد معده، اسهال و مشکلات خواب شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید.

در صورتی که پزشک داروی سرترالین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی سرترالین را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. چنان‌چه با عوارضی جدی این دارو مانند خونریزی یا کبودی غیر طبیعی، کاهش توان یا میل جنسی (تاخیر در انزال)، گرفتگی عضلانی، لرزش و کاهش ناگهانی وزن را تجربه کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

اگر عوارض نادر اما جدی این دارو مانند مدفوع تیره یا خونی، استفراغ به شکل قهوه، درد/تورم یا سرخی چشم، گشادی مردمک، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان دور منابع نوری موقع شب) را مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

این دارو سطح سروتونین را در بدن افزایش می‌دهد و به ندرت منجر به بیماری بسیار جدی به نام سندروم/مسمومیت سروتونین شده است. همچنین این خطر با استفاده از دیگر داروها که باعث افزایش سطح سروتونین می‌شوند افزایش می‌یابد لذا تمام داروهایی که مصرف می‌کنید را به اطلاع پزشکتان برسانید. اگر عوارضی مانند تپش قلب، توهم، ناهماهنگی در حرکات، سرگیجه شدید، تهوع، استفراغ و اسهال شدید، لرزش ماهیچه‌ای، تب بی‌دلیل، آشفتگی و بی‌حوصلگی بی‌دلیل را تجربه کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

خطر [افزایش بیش از حد سروتونین] با استفاده از دیگر داروها که باعث افزایش سطح سروتونین می‌شوند افزایش می‌یابد لذا تمام داروهایی که مصرف می‌کنید را به اطلاع پزشکتان برسانید.

به ندرت در مردانی که از این دارو استفاده می‌کنند، نعوظ دردناک و طولانی مدت در حدود ۴ ساعت یا بیشتر دیده شده است. اگر این نعوظ طولانی مدت و دردناک رخ داد، مصرف دارو را قطع کنید و با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید زیرا ممکن است مشکلاتی دائمی به وجود بیاورد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت نمایید.

لازم است بدانید واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی سرترالین نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف سرترالین

اگر به داروی سرترالین حساسیت دارید یا هر حساسیت دیگری دارید قبل از مصرف این دارو را پزشک یا داروساز مشورت کنید. داروی سرترالین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

قبل از مصرف سرترالین سوابق پزشکی خود و خانواده‌تان را به اطلاع پزشک برسانید؛ مخصوصاْ سابقه اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی، مشکلات خونریزی، بیماری‌های کبدی، تشنج، بیماری تیروئید و سابقه گلوکوم (آب سیاه) در خانواده (نوع زاویه بسته).

داروی سرترالین ممکن است موجب خواب‌آلودگی و تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانی که در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف سرترالین از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید (شامل داروهای تجویزی، غیر تجویزی و داروهای گیاهی) را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

سالمندان ممکن است در مقابل عوارض این دارو مثل خونریزی و عدم تعادل حساسیت بیشتری نشان بدهند. همچنین اگر نوعی عدم تعادل (هیپوناترمی) را مخصوصا زمانی که قرص آب مصرف می‌کنند تجربه کنند. عدم تعادل باعث افزایش خطر سقوط می‌شود.کودکان ممکن است به عوارض این دارو مخصوصا کاهش اشتها و کاهش وزن حساس‌تر باشند. همواره قد و وزن کودکی که سرترالین مصرف می‌کند را تحت نظر داشته باشید.

چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی سرترالین را استفاده کنید. زیرا ممکن است برای جنین مضر باشد. همچنین نوزادان مادرانی که تحت درمان سرترالین در سه ماه آخر بارداری بوده‌اند به ندرت نشانه‌هایی از ترک دارو مانند مشکلات تغذیه‌ای و تنفسی، تشنج، انقباض عضلانی و یا گریه مداوم از خود نشان داده‌اند. اگر متوجه هر کدام از این عوارض در نوزاد شدید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

از آن‌جایی که مشکلات روانی و روحی مانند افسردگی، اختلالات وسواس، اختلال اضطراب و اختلال روانی پس از سانحه می‌توانند شرایط سختی باشند از قطع دارو اجتناب کنید مگر این‌که توسط پزشک تجویز شده باشد. اگر قصد بارداری دارید با پزشک خود در مورد فواید و خطرات استفاده از سرترالین در زمان حاملگی مشورت کنید.

تداخلات دارویی سرترالین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی سرترالین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی تان را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی سرترالین نفرمایید.

پیموزید و دیگر داروهایی که ممکن است موجب خونریزی یا کبودی (آنتی‌پلاتلت‌هایی مانند کلوپیدوگرل، ضد التهاب‌های غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و رقیق‌کننده‌هایی مانند وارفارین) شوند با سرترالین ممکن است تداخل داشته باشند. آسپرین نیز امکان خونریزی را موقع مصرف این دارو افزایش می‌هد.
مصرف سرترالین همراه با داروهای بازدارنده مونوآمین اکسیداز (MAO) ممکن است موجب تداخل کشنده‌ای شود. از مصرف بازدارنده‌های منوآمین اکسیداز مانند آیزوکروبوکسازید، لینزولید، متیلن آبی، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین و ترانیل سیپرومین همراه با سرترالین جدا خوداری فرمائید. همچنین نباید اکثر بازدارنده‌های مونو آمید اکسیداز را ۲ هفته قبل یا بعد از مصرف این دارو مصرف کرد. برای اطلاعات در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید.

اگر سرترالین را با داروهای دیگری که سطح سروتونین بدن را افزایش می‌دهند مصرف کنید خطر ایجاد سندروم/مسمومیت سروتونین را افزایش می‌دهید. قرص‌های اکستاسی/MDMA، قرص‌های ضد افسردگی مانند فلوکستین/پروکستین، داروهای مهارکننده‌ی جذب مجدد سروتونین و نوراپی نفرین SNRI) مانند دولوکستین/ونلافاکسین، تیپتوفان، نمونه‌هایی از این افزایش‌دهنده‌های سروتونین هستند که باعث افزایش خطر سندروم/مسمومیت سروتونین می‌شوند.

داروهای زیر ممکن است با داروی سرترالین تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.

 • داروهایی که خواب آلودگی ایجاد می‌کنند (مخدرهایی که کاهنده سرفه یا درد هستند مثل: کدئین)
 • الکل
 • ماری جوآنا
 • داروهای خواب یا ضداضطراب (آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)
 • شل کننده عضلانی (کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)
 • آنتی هیستامین‌ها (سیترزین، دیفن هیدرامین)
 • آسپرین امکان خونریزی را موقع مصرف این دارو افزایش می‌هد. با این وجود اگر پزشکتان برای جلوگیری از سکته یا حمله قلبی برای شما دوز مصرفی کم آسپرین (معمولا دوز ۸۱-۳۲۵ میلی‌گرم در روز) تجویز کرده است به مصرف آن ادامه دهید و در مورد ادامه مصرف آسپرین با دکتر خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است بر نتایج برخی از آزمایش‌های پزشکی مانند آزمایش مغز بیماری پارکینسون تاثیر بگذارد. در نتیجه کارکنان آزمایشگاه و پزشکتان را از مصرف این دارو آگاه سازید.

علائم اوردوز سرترالین

اگر علائم اوردوز این دارو مانند از هوش رفتن و مشکلات تنفسی را مشاهده کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو شامل سرگیجه و از هوش رفتن می‌شوند.

اگر دوز مصرفی داروی سرترالین را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر دارو نیست و فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی سرترالین، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان اعصاب و روان به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

بهترین دکتر اعصاب و روان در تهران

بهترین دکتر اعصاب و روان در شیراز

بهترین دکتر اعصاب و روان در اصفهان

بهترین دکتر اعصاب و روان در بندرعباس

منبع: WebMD

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. سلام ۵سال پیش واسه بیماری افسردگی وآی بی اس دکتر قرص سرترالین رو داد که دوسال مصرف کنم بعد دو سال هم چندبار قطعش کردم ولی مشکل آی بی اس مشکلات رودم برمیگشت الانم دارم یک روز درمیون میخورم باز چندروزه مشکل روده پیدا کردم تروخدا جوابمو بدین واقعا داغونم باید چکار کنم

  1. با سلام.
   دوست عزیز من هم مثل شما بیماری آی بی اس و مشکلات دیگر گوارشی داشتم و داروهای شیمیایی مختلفی برای مدت‌های طولانی استفاده کردم ولی به این نتیجه رسیدم که داروهای شیمیایی فقط برای کنترل بیماری هست و هیچ وقت درمان نمیکنه. من از یکسال پیش به پزشک متخصص طب سنتی مراجعه کردم و همزمان ورزش رو شروع کردم که شکر خدا الان تقریبا بدون دارو و در وضعیت خوبی هستم.

   1. سلام من مربی ورزش هستم و ۱۸ ساله منظم ورزش میکنم. الان سه هفتس مشکل خواب دارم دکتر طب سوزنی گفت افسردگی داری و گفت اینو مصرف کنم. ایا مشکلی ایجاد نمیکنه؟ دوست ندارم طولانی مدت مصرف کنم.

  2. افسردگی ریشه در ضمیر ناخودآگاه دارد. اختلالات و تنش های روحی عدم رضایت از زندگی خصوصی تعاملات اجتماعی و دوری از عبادت خداوند بخش اعظم بیماری افسردگی رو شامل میشود. استفاده بیش از حد از داروهای شیمیایی به این نقیصه کمک میکند. در درجه اول برای بهبود کامل ابتدا از داروهای گیاهی منجمله عرقیجات مثل عرق نعنا و عرق خارشتر روزی یک لیوان ناشتا اقدام کنید. خوردن سبزیجات و لبنیات رو بخاطر داشتن آنزیمهای فعال ر معده و روده رو تا ۲ هفته قطع کنید. پیاده روی روزانه ب مدت ۳۰ دقیقه رو انجام بدید. ادویه رو از غذا حذف کنید.

 2. این دارو برای کاهش میلی جنسی خوبه ؟ جایگزین بهتری هست ؟

  1. من چندین ساله دارم مصرف میکنم و تقریبا حالم خیلی بهتر شده فقط بدترین حالتش کلا میل جنسی رو از بین میبره ، البته بشدت کم کرده و تمایلی به سکس ندارم .

    1. آیا دارو با شربت اپیوم تداخل دارد؟ممنونم

   1. خوبه که خوشبحالت عالیه 😉

   2. برای افزایش میل جنسی خوردن خوراکی های گرم توصیه میشود. خوردن ادویه جات مثل فلفل سیاه همراه با غذا. ورزش و پیاده روی روزانه به مدت ۳۰ دقیقه. دوری از خوراکی های سرد. گوشت قرمز روزانه به میزان ۲۵۰ گرم. مصرف سبزی هایی چون تره، پیاز و شاهی. استفاده از دمنوش. ورزش روزانه حداقل به مدت ۳۰ دقیقه که باعث افزایش هرمون در بدن و بالطبع باعث افزایش میل جنسی میشود. از نخوت و گوشه گیری فاصله بگیرید که پایه و اساس مشکلات جسمی و جنسی است.

  2. هر ادم باید دکتر خودش باشد الان من حدود ۵ ماه میخورم خدارشکر یه نتیجه ای گرفتم ودر این نتیجه به یه هدفی رسیدم که این قرص ها معمولا فقط در طی ۲۴ ساعت برا ادم جوابگو هستش بعد ۲۴ ساعت همون ادم عادی میشوی باید خودتو برنامه ریزی کنی وبعضی از مواد غذای هستش اونا میتواند به سیستم عضلانی عصبی مشکلاتی …..ایجاد کند ودر انگاه من اینجور تصور میکنم که باید هرواول صبحی عصل طبیعی و کره طبیعی با دمنوش زعفران به یه مدت استفاده کردم خیلی حالم رو خوب کرد

 3. سلام ،من چهار ماهه سرترالین ۵۰مصرف میکنم اضطراب شدید گرفتم دو ماهه به خاطر اضطراب بوسپیرون۵ دو قرص در دو وعده مصرف میکنم البته هیجان منفی واذیت کننده وخجالت هم دارم اعتماد به نفسمو از دست دادم آیا دارو رو ادامه بدم این حالات بر طرف میشه؟ یا باید دوز داروها رو تغییر بدم؟ لطفا جواب بدین

  1. محمد حسین محمدی

   به هیچ عنوان بدون توصیه ی پزشک نباید اقدامی بکنید.این داو ها نقل و نبات نیستن و باید تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند .از بهترین پزشک محل زندگی خود اطلاع پیدا کنید و حتما این موارد را با ایشان در میان بگذارید.اینجا پزشک مخصوص شما وجود ندارد و علایم شما باید ب صورت مستقیم و تحت نظارت یک پزشک زبر دست قرار گیرد. موفق باشید

   1. نازي مقدسي

    خدا خیرتون بده توصیه خوبی کردن و حرفاتون درسته

 4. سلام..مادرمن نصف داروروروزانه مصرف میکنه ولی تاثیرمثبتی درحال اوبوجودنیاورده هیچ.حال اوراهم بدترکرده وبیقراری واضطرابش بیشترشده چه بایدکنم..دسترسی به پزشک هم نیست

 5. مادر من تقریبا نزدیک سه ساله سرترالین ۵۰ مصرف میکنه همزمان با آسپرین وکاپتو پریل استرس و دلتنگی وبی قراری میاد سراغش آلزایمرش هم شدید شده وبعد از مصرف هرروز پیاده روی میکنه و تپش قلب میاد سراغش تا بیرون نره حالش خوب نمیشه چشماش هم از حدقه میزنه بیرون میتونه بخاطر سرترالین باشه

  1. سلام دوست عزیز
   لازمه بین مصرف قرص و پیاده روی فاصله باشه تا مشخص بشه علت علائمشون قرص سرترالینه یا تحرک بدنی؟
   توصیه می‌کنیم برای در این مورد، نظر پزشک معالجشون که کاملا در جریان بیماریشون هستن، رو مبنا قرار بدین.
   پایدار باشین

 6. سلام
  آیا این دارو با فندا مترازین تداخل دارویى دارد ؟ چون من گلو و سقف دهانم زخم شده . و تمایل جنسى هم از بین رفته.

  1. سلام دوست محترم
   خیر، تداخل ندارد. علائمی که ذکر کردین از عوارض خود سرترالینه

 7. ببخشید من سه روز هستش که سرترالین استفاده میکنم و امروز یعنی روز سوم بدنم کاملن بی حس شده از سر تا پاهام بی حس شده ایا باید این قرص رو دیگه استفاده نکنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   علائمی که تجربه کردین، از عوارض جانبی داروی سرترالینه.
   توصیه می‌کنم با پزشکتون مشورت کنین تا در صورت لزوم داروتون رو تغییر بدن.

 8. سلام به علت پانیک، دکتر روانشناس روزی ۱۵۰ میلی سرترالین و شب ها نصف الپرازولام تجویز کرده .حدود ۵ ماهه مصرف میکنم و خیلی بهتر هستم .میخوام کم کنم ولی میترسم دوباره علائم برگرده به خاطر کرونا هم میترسم پیش دکتر برم میتونم سرترالین رو کم کنم یا الپرازولام رو قطع کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای جلوگیری از بازگشت علائم باید دوره‌ی درمان رو کامل کنین و از قطع خودسرانه‌ی دارو خودداری کنین. برای قطع دارو باید دوز مصرفی رو به تدریج کم کنین. قطع ناکهانی دارو باعث بازکشت علائم با شدت بیش‌تر می‌شه و در صورت شروع دوباره‌ی درمان ممکنه به درمان مقاومت نشون بدین. برای این مشکلتون می‌تونین با متخصص روانپزشک به صورت /انلاین مشاوره انجام بدین:
   لیست متخصصین روانپزشک

  2. مجید نوبهار‌

   من هم ۱۵۰ میل سرترالین و آمپرازول مصرف کردم بعد چند ماه حالم‌ که خوب شد آروم آروم کنار گذاشتم
   موقع شروع یک‌هفته ۵۰ خوردم یک هفته ۱۰۰ بعد اون ۱۵۰
   موقع ترک هم دو هفته ۱۰۰ خوردم دوهفته پنجاه یک هفته نصف پنجاه،
   مثل مواد مخدر هست باید آروم آروم‌کنار بذارین وگرنه حالتون بدتر میشه
   حتی آروم آروم هم کم‌کنین یکم استرس میاد اونم باید افکار خودتون رو کنترل کنین
   ترکش یکم سخته اما بهتر از مصرف کردنشه

   1. سلام دوست عزیز
    ممنون از به اشتراک گذاری تجربه‌هاتون

  3. سلام محمد جان به نظرم دکترتو عوض کن آخه آلپرازولام برای پنیک نیست من ١٠ ساله پنیک دارم انقدر دکتر عوض کردماااا آلپرازولام خیلی مقطعیه درمان نمیکنه اصلأ😞

 9. حمید
  باسلام من ۶ماهه که بانظر پزشک سرترالین برای درمان آی بی اس شروع کردم الان باوضعیت کرونا نمیشه رفت وامدکرد اگه میتونین لطف کنید راهنمایی کنید چن دوره درمانش کامل شده الان ۴شبه دارم بجای یک قرص نصف سرترالین۵۰ میخورم ومیخام کنارش بزارم ولی شبا خوابم نمیبره ودردعضلانی دست وپا شدید دارم بیحوصله ام تازه دردروده هم بعضی وقتا مث قبل میگیره چیکارکنم؟ مصرف قرص را ادامه بدم کامل ضرر نداره؟یاعلایم طبیعیه قط کنم مصرفش؟؟ناگفته نمانددرطول شش ماه مصرف دارو درد روده تحریک پذیربه طورکامل رفع شده بود.لطفا راهنمایی فرمایید؟ ممنوونم

  1. سلام دوست عزیز
   برای درمان کامل و جلوگیری از بازگشت علائم بعد از قطع دارو، لازمه که دوره‌ی درمان رو کامل کنین. از قطع ناگهانی دارو خودداری کنین چون دارو باید به تدریج قطع بشه. برای این مشکلتون می‌تونین با متخصص روانپزشک به صورت آنلاین مشاوره کنین:
   لیست متخصصین روانپزشک

  2. سلام مهدی هستم ۳۹ ساله دوماه هست که سرتالین با تجویز پزشک مصرف کردم و ترزودن شب ها واسه زود انزالی خیلی عالیه اصلن فکر نمی کردم اما نتیجه خوبی داشت و خداشکر جواب خوبی داد

   1. سلام همراه گرامی
    ممنون از به اشتراک گذاری تجربتون

 10. امیر زمانی

  سلام خسته نباشید من دوهفته پیش رفتم دکتر اعصاب و روان داروی سرتالین ۵۰ برام نوشت هر روز صبح دو تا با هم میخورم برای ریزش مو سکه ای رفتم آیا مشکل ریزش مو سکه ای رفع میشه با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   خیر سرترالین در درمان ریزش مو تاثیری ندارد.

   1. سلام ایا بعد از قطع مصرف سرترالین کاهش میل جنسی برطرف میشه

    1. سلام دوست گرامی
     بله بعد از قطع مصرف دارو، میل جنسی به تدریج به حالت عادی برمی‌گرده.

 11. شهریار احمدیان

  با عرض سلام و خسته نباشید. من ۲۰ سالمه و پارسال دچار پانیک شدم و رفتم پیش دکتر . دکتر واسم سرترالین و پوکساید تجویز کرد و چند هفته ای دارو رو مصرف کردم بعدش قطع کردم. الان گهگاهی تپش قلب میگیرم و لی به شدت وسواس فکری دارم و همش به مرگ و به اتفاق های بد واسه خود و خانواده ام فکر میکنم و کنترلش از دستم خارج شده. مثلا نمیتونم ده قدم از خونه مون دور شم افکار منفی میاد سراغم. حالا به دکترم دسترسی ندارم چون روستام و به خاطر کرونا نمیتونم برم شهر. لطفا راهنمایی کنید که دباره دارو رو مصرف کنم یا نه؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   قبل از مصرف دارو لازمه که از متخصص روانپزشک کمک بگیرین که داروهای قبلی رو ادامه بدین یا داروی جدیدی تجویز کنن. می‌تونین به صورت آنلاین با متخصص روانپزشک مشاوره کنین:
   لیست متخصصین روانپزشک

  2. حتمأ برو پیش یه متخصص اعصاب روان خوب از منی که ١٠ ساله این بیماریو به حادتربن شکل ممکن تجربه کردم به گوش بگیر با توجه به حالتات نیاز به درمان داری پشت گوش ننداز که من انداختم و مشکلم حاد شد نگرانم نباش چون قابل درمانه ولی کوتاهی نکن

   1. باسلام من دو سال سرترالین مصرف کردم الان فکر میکنم احساس ترس بیشتری دارم آیا به مصرف داروها مربوط میشه

 12. موارد منع مصرف این دارو کابوس، اضطراب، سراسیمگی، احساس سوزش، ناتوانی، خارش، کرخ شدگی، مور مور شدن و سوزن سوزن شدن، گیجی، احساس شوک الکتریکی هست. ب پزشک مراجعه کنیم یا خودمون مصرف رو قطع کنیم؟ اضطراب در چه حد منع مصرف داره چون کلا فرد مضطربی هستم.
  این موارد رو در مقاله زیر خوندیم
  https://hitonix.com/product/%D8%B3%D8%B1%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%86-%DB%B5%DB%B0/

 13. سلام من ۲۲سالمه دچار حملات پانیک میشم ودکترواسم سرترالین ۵۰تجویزکردن و متاسفانه دچارکروناهم شدم وقرص سیفکسیم ۴۰۰میخورم
  مشکل تپش قلب دارم پرانول ۱۰هم گاهی اوقات استفاده میکنم
  آیا سرترالین باسیفکسیم وپرانول تداخل دارویی داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف سرترالین با پروپرانولول ممکنه تداخل داشته باشه.

   1. دکتر جان تداخل نداره من خودم ۱۰ ساله پنیک دارم از نوع حادش و پیش بهترین دکتر اعصاب و روان میرم و برای پنیک پرانول صددرصد میدن من چند ساله با سرترالین میخورمش اصلأ تو ویکی پدیا هم نزده

    1. دوست عزیز
     ویکی پدیا منبع قابل اعتمادی نیست و رفرنس پزشکی نیست اصلن. عرض کردن ممکنه تداخل داشته باشه و این تداخل در همه‌ی افراد خودش رو نشون نمی‌ده.

 14. چنتا دکتر رفتم واسه استرس
  سرترالین و الپرازولام
  بوسپیرون داروهای تجویزی هستند وپرانول۱۰
  ک من فقط پروپرانول رو برای تپش قلب استفاده میکنم
  استرسم بیشتر شده ی مدته
  کدوم دارو اثر بهتری برای کنترل اضطراب داره

  1. سلام دوست عزیز
   هر دارو در جایگاه خودشون مناسب هستند. می‌تونین از یک دارو شروع کنین و پاسخ دهی رو بررسی کنین. اما فراموش نکنید که باید دوره‌ی درمان رو کامل کنید.

  2. سلام،بنده حدود یک سال این دارو رو مصرف کردم(۱۰۰)
   و دو هفته پیش قطع کردم،سرگیجه و پرخاش شدید پیدا کردم،الان بخوام دوباره شروع کنم،از چند بخورم،به دکترم دسترسی ندارم

   1. سلام
    قطع ناگهانی دارو باعث ایجاد چنین علائمی می شه. علاوه بر این، با توجه به بیماریی که دارین، دوره ی درمان باید کامل طی بشه. دوباره قرص رو با همون دوز ۱۰۰ شروع کنین.

 15. نسیم تقریر

  سلام و ادب
  مدت ۲۰ روز است این قرص رو مصرف میکنم و تاری دید. سرگیجه و تاری دید دارم و فرتین خونم روی ۴ است. آیا ادامه دهم؟؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   می‌تونین دوز مصرفی دارو رو مقداری کاهش بدین تا بدنتون به دارو عادت کنه و پس از چند روز دوز دارو رو به همون مقداری که پزشک تجویز کردن افزایش بدین.

 16. سلام وقت بخیر….سرترالین با افدرین تداخل دارویی نداره!؟چون بدنسازی کار میکنم گاهی افدرین میخورم برای تمرین بهتر

  1. سلام همراه عزیز
   خیر این دو دارو تداخل ندارند.

 17. سلام و ادب
  ببخشید قرص سرترالین ۵۰ یا قرص بوسپیراکس ۵ با آسپرین ۸۰ تداخل دارویی دارد؟
  یک هفته است که طبق تجویز پزشک این دو قرص را با نصف شروع کردم و چند روزی است که خواب ندارم اختلال در خواب ایجاد شده و حالت تعریق و سردی دارم ایا این مشکل با ادامه دادن داروها برطرف میشود یا نه؟
  ممنون و تشکر

  1. سلام دوست گرامی
   برای رفع مشکل خواب می‌تونین از قرص‌های خواب کمک بگیرین.
   قرص‌های خواب
   ممکنه لازم بشه دوز داروهای مصرفی رو کاهش بدین. در صورت ادامه‌ی حالت‌های فوق با پزشکتون مشورت کنین.

 18. سلام دکتر به من سرترالین به همراه گاباپانتین داده هم مشکل پانیک دارم هم سردرد های بد دارم قبل از اینکه این قرص ها تجویز کنن پرانول و کلردیاز پوکساید هم میخوردم الان باید چیکار کنم اینارو باهم بخورم مشکل نداره؟

  1. سلام دوست عزیز
   داروهایی که ذکر کردین تداخلی با هم ندارند.

 19. من بعد از دو دوره افسردگی ووسواس این تجربه را پیدا کردم که خیلی از مشکلات ما انسانها از تغذیه نا درست میتونه باشه کسانی که افسردکی ووسواس گرفتن در تب سنتی یا بلغمی یا سوداوی هستن بلغمی ها چاق وسوداوی ها لاغر و دور چشمشان سیاه است اگر طبق مزاجتون غذا بخورین خیلی از مشگلاتتان حل میشود به امید سلامتی همه

 20. سلام من تقریبا پنج یا شیش ساله که سرترالین مصرف میکنم و الان خیلی خوبم و دیگه اصلا از اون افکار و حالات بدی که داشتم هیچ خبری نیست ولی خسته شدم از مصرف هرروز این دارو چند بار دارو رو قطع کردم از روز دوم و سوم به قدری حال عمومیم بد شد که باز شروع کردم یعنی احساس میکردم تمام مغذ وهرچی تو سرمه با حرکت دادن چشمم حتی بالا و پایین میشه و نمیتونستم سرپا بایستم و بیحس شده بودم خلاصه یکی دوروزی که نخوردم کلا خواب از سرم پریده بود و حال خیلی عجیبی داشتم فکرمیکنم معتاد سرترالین شدم و چندسالی که دارم مصرف میکنم هیچ حسی از نظر جنسی ندارم و کاملا برام این مورد بی اهمیت شده و هیچ حس جنسی ندارم.درضمن من پروپرانول ۴۰هم روزی یکی میخورم چون تپش قلب خیلی شدیدی پیداکردم همون موقع که سرترالین رو شروع کردم .من تقریبا از هفده هیجده سال پیش حملاتی داشتم که بیناییم رو ازدست میدادم و با کرتن دیدم برمیگشت روزی یک گرم تزریق میکردن که نهایتا نظر پزشکان بر مشکوک به ام اس شد و الان خیلی ساله که دیگه اصلا دکتر نرفتم .راهنمایی کنید توروخدا چیکارکنم دیگه خسته شدم از سرترالین.

  1. سلام همراه گرامی
   قطع دارو به صورت ناگهانی ممکنه چنین علائمی رو براتون ایجاد کنه. توصیه می کنیم برای این مشکلتون به متخصص روماتولوژیست مراجعه کنین:
   لیست متخصصین روماتولوژی

 21. سعیده قنبری

  سلام این دارو با آنتی بیوتیک سفالکسیم و قرص سرماخوردگی تداخل دارد؟

 22. سلام. خواهر من ۱۲ سالشه و دکتر روانپزشک براش سرترالین و الپرازولام تجویز کرده.
  ولی من تو چنتا سایت خوندم که این دوتا دارو تداخل دارن. الان باید به مصرف ادامه بده یا دکتر اشتباه کرده؟

 23. سلام و وقت بخیر…
  من ۸ ماهه که تحت نظر پزشک قرص سرترالین۱۰۰ – پرانول۱۰ – بوسپیرون۵ و … استفاده می کنم.
  آلان دکتر دوز سرترالین رو ۳۰۰ میلی گرم – ۳ تا قرص در روز تجویز کردند.
  چند ماهی هست که درد شدید و بی حسی در ساق پای چپم دارم که هردو با هم رخ میده.. مخصوصاً وقتی که راه می روم..
  دوچار احتباس ادار هم شده ام..
  ممکنه از دارو ها باشه ..چون قبل مصرف هیچ مشکلی نداشتم..
  ممنونم..

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب