توده سینه چیست و در مواجهه با توده‌ سینه چه کنیم؟

تنظیم و ترجمه:

دلایل ایجاد توده سینه

تود‌ه سینه چیست؟

توده سینه تورم یا برآمدگی موضعی در پستان است که با بافت پستانی اطراف آن یا با بافت پستانی همان محل در پستان دیگر، تفاوت دارد. دلایل متعددی برای ایجاد توده‌های پستانی وجود دارد، اغلب آن‌ها سرطانی نیستند و خطری ندارند. علل توده‌ها می‌تواند عفونت، ضربه خوردن، فیبروآدنوم، کیست، نکروز چربی، یا سینه‌های حاوی بافت فیبروکیستیک باشد. توده های پستانی ممکن است در هر دو جنس مرد و زن ایجاد شوند.

علائم همراه با توده‌ی سینه چیست؟

بافت سینه به طور طبیعی در لمس ناهموار یا رشته‌ای احساس می‌شود و فرد ممکن است دردی که با قاعدگی ایجاد می‌شود و از بین می‌رود را تجربه کند. اگر مشکلی در سینه وجود داشته باشد، ممکن است تغییراتی از جمله لمس توده گرد، صاف و ثابت، لمس توده بزرگ توپر که زیر پوست حرکت می‌کند، لمس توده محکم و نامنظم، قرمزی یا فرورفتگی پوست مانند پرتقال، تغییر در ابعاد یا شکل سینه، خروج مایع از نوک سینه، ایجاد شود.

علل توده‌ی سینه چه چیزهایی است؟

سینه خانم‌ها از بافت‌های مختلفی تشکیل شده است. دو نوع بافت اصلی غدد شیری، که شیر را تولید می‌کنند، و مجاری شیر، که شیر از طریق آن‌ها به نوک سینه می‌رسد، هستند. ترکیب بافت سینه می‌تواند بسته به عملکرد متفاوت باشد، برای مثال هنگامی که یک خانم شیردهی دارد، پستان ها تغییر می‌کنند و در لمس متفاوت هستند. پستان همچنین از بافت پیوندی فیبروز، بافت چربی، گره‌های لنفاوی، عروق و اعصاب تشکیل شده است. هر بخش از پستان به تغییرات شیمیایی بدن، به طور متفاوت پاسخ می‌دهد. این تغییرات ظاهر و بافت پستان را تحت تاثیر قرار می‌دهند و می‌توانند باعث ایجاد توده‌هایی در پستان شوند.

علل احتمالی توده‌های سینه می‌تواند این موارد را دربرگیرد:

 • آبسه یا عفونت
 • آدنوم یا فیبروآدنوم
 • کیست ها
 • نکروز چربی
 • لیپوم
 • سرطان سینه

برخی توده‌های سینه در لمس حاشیه مشخصی دارند، در حالی که بقیه مانند یک ناحیه بافتی ضخیم شده هستند.

توده‌های غیر سرطانی: ابعاد، ظاهر، بافت توده‌های پستانی می‌توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند. قوام توده می‌تواند به پزشک برای تشخیص نوع آن کمک کند.

کیست‌های سینه: کیست سینه یک فضای غشادار پر از مایع و غیرسرطانی یا خوش‌خیم است. اغلب در لمس صاف و انعطاف پذیر در زیر پوست احساس می‌شود. برخی کیست‌های سینه ممکن است بدون درد باشند، در حالیکه برخی دیگر نسبتا دردناک هستند. کیست های سینه در خانم های بالای ۵۰ سال نادر هستند. مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد کیست های سینه می‌شود اما ممکن است در پاسخ به هورمون های مربوط به قاعدگی ایجاد شوند. کیست‌ها از نظر ابعاد می‌توانند از بسیار کوچک که تنها در سونوگرافی قابل تشخیص هستند تا ۲.۵ و ۵ سانتی متر، متفاوت باشند. کیست های کوچک ممکن است بر روی بقیه بافت سینه فشار آورده و باعث احساس درد شوند.

کیست‌های چربی: در شرایطی که مجاری چربی یا غدد چربی مسدود شوند، ایجاد می‌شوند. یک فضای غشادار مسدود یا کیست، ممکن است زیر پوست ایجاد شود و در اثر تحریک هورمونی یا ضربه، رشد کند و بزرگتر شود. کیست‌های چربی معمولا به درمان نیازی ندارند، اما اگر آزاردهنده و دردناک باشند می‌توان آن‌ها را خارج کرد.

آبسه ها: آبسه‌ها سرطانی نیستند و معمولا توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند. پوست سینه بر روی محل آبسه قرمز شده و در لمس ممکن است گرم یا سفت باشد، همچنین آبسه ها ممکن است دردناک باشند. خانم‌هایی که شیردهی دارند احتمال بیشتری برای درگیری با آبسه دارند.

آدنوم: آدنوم یک رشد غیرطبیعی بافت غده‌ای در سینه است. فیبروآدنوما رایج‌ترین نوع آدنوما در سینه است و بیشتر خانم‌هایی با سن کمتر از ۳۰ سال را درگیر می‌کند اما ممکن است در خانم‌های با سن بالاتر نیز دیده شود. این توده معمولا دلیل ۵۰ درصد نمونه برداری‌های سینه است اما معمولا سرطانی نمی‌شوند و اغلب خود به خود از بین می‌روند. فیبروآدنوماها به طور کلی گرد و سفت با حاشیه‌هایی صاف هستند.

پاپیلومای درون مجاری: این توده‌ها شبیه زگیل هستند و درون مجاری سینه رشد می‌کنند، همچنین ممکن است زیر نوک سینه ایجاد شوند. خانم‌های جوان تر ممکن است چندین توده داشته باشند در حالی که خانم‌هایی که نزدیک به یائسگی هستند معمولا تنها یکی دارند.

نکروز چربی و لیپوم: به تخریب یا تجزیه بافت چربی سینه، نکروز چربی می‌گویند که ممکن است باعث ایجاد توده‌هایی غیرسرطانی شود. این توده‌ها ممکن است دردناک باشند، همچنین ممکن است ترشح از نوک سینه و فرورفتگی پوست روی توده نیز وجود داشته باشد. لیپوم یک توده صاف غیرسرطانی است که معمولا بدون درد و متحرک است. این توده یک تومور خوش خیم چربی است.

توده‌های سرطانی: یک توده سرطانی یا تومور در لمس سفت یا ثابت است، معمولا شکل نامنظم دارد و چسبیده به پوست یا بافت‌های عمقی درون سینه به نظر می‌رسد. سرطان سینه، مخصوصا در مراحل ابتدایی، دردناک نیست. ممکن است در هر قسمتی از سینه رشد کند اما در ربع فوقانی خارجی شایع تر است. برخی تومورهای بدخیم دردناک هستند، این درد ممکن است هنگامی که بزرگ شده‌اند و یا باعث فشار بر روی سایر بخش های سینه شوند و یا اگر زخمی شوند و یا در میان لایه های پوست رشد کنند، ایجاد شود.

درمان توده‌های سینه چیست؟

خیلی مهم است که خانم‌ها بدن خود را بشناسند. اینکه بدانند پستان سالم در لمس چگونه است برای تشخیص هر تغییر و یا توده غیرطبیعی‌ای کمک کننده است. راهنمایی که در ادامه می‌آید برای انجام “معاینه خود” به خانم‌ها کمک می‌کند.

 1. در آینه به خود نگاه کنید، ابعاد، شکل، و رنگ سینه را چک کنید و به دنبال توده‌ها یا تورم‌های قابل دیدن باشید.
 2. بازوها را بلند کنید و مرحله قبل را تکرار کنید.
 3. نوک سینه‌ها را از نظر هرگونه ترشح که ممکن است آبی، شیری، زرد، یا مخلوط با خون باشد، چک کنید.
 4. در حالی که دراز کشیده اید، سینه و اطراف آن را تا زیر بغل و پایین دنده‌ها، با حرکت پیوسته و ملایم لمس کنید.
 5. مرحله قبل را در حالی که نشسته یا ایستاده‌اید تکرار کنید، این کار ممکن است در زیر دوش آسان تر باشد.

با اینکه لازم است هر توده‌ی غیرطبیعی را پزشک معاینه کند، هر توده‌ای نیاز به درمان ندارد. پزشک ممکن است شما را معاینه کند و برای تعیین نوع توده، انجام ماموگرافی یا سونوگرافی را پیشنهاد کند. اگر کیست یا توده فیبروزی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است بدون انجام دادن اقدام خاصی، آن را تحت نظر بگیرد. اگر آبسه وجود داشته باشد می‌تواند آن را با یک سوزن تخلیه کند و آنتی بیوتیک تجویز کند.

با اینکه لازم است هر توده‌ی غیرطبیعی را پزشک معاینه کند، هر توده‌ای نیاز به درمان ندارد.

چه زمانی لازم است برای درمان توده‌های سینه به پزشک مراجعه کنیم؟

با وجود اینکه اغلب توده‌های سینه سرطانی و خطرناک نیستند، لازم است به محض لمس آن‌ها، برای ارزیابی و بررسی بیشتر به دکتر زنان مراجعه شود.

منابع: medicalnewstoday  mayoclinic

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. سلام من ۲۰سالمه در دو تا سینه هام غده هستش نمیدونم چکنم میترسم برم دکتر خونوادمم در جریان نیسن

  1. منم بیست سالم بود یه غده داشتم دردناک بود ولی خوش خیم. جراحی کردمو خوب شدم. جدیدا احساس درد تو سینه م دارم. الان ۳۶سالمه.برو دکتر نعاینه شو حتما.

  2. منم ۲۰ سالمه یه غده توی سینه راستم دارم میترسمو هنوزبه کسی نگفتم

    1. مرضیه شاه سنایی

     سلام من ۱۶سالمه الان سه روزه متوجه شدم سینه چپم یچیز گرد هس که حرکت میکنه میترسم مشکل بدی باشه میشه کمکم کنید؟

 2. من الان بالای نوک سینم یه چیزی زیر پوستم مثل جوش اما جوش نیس وقتی بهش دست میزنم متوجش میشم وگرنه نه درد دارم نه حس

  1. سلام من ۱۶ سالمه در هر دوتا سینه توده های دردناک دارم که دردشون تو کل سینه ها زیر بغلا و دستام میره.آیا نیاز هست که به دکتر مراجعه کنم؟

  2. من سونوگرافی رفتم و تشخیص تو گزارش نوشته شدهwell
   Defind hypoechoic و نوشته with cystic channge
   اندازه رو نوشته و دراخر گفته suggestive for FCC patch
   این ینی چی؟ نگران کننده هست؟ چکار کنم 😭

    1. سلام
     امروز خیلی اتفاقی متوجه شدم که برجستگی رگ های روی سینه ممکنه علامت سرطان سینه باشه و من نمیدونم که قبلا هم اون هارو داشتم یا نه یادم نمیاد
     سابقه خانوادگی در سرطان سینه هم نداریم
     ۲۲ سالمه و ازدواج هم نکردم
     میشه راهنماییم کنید؟

   1. سمیرا لادوند

    دختر ۹ ساله نوک سینه صفت شده ودرناک هستش علتش چی می‌تونه باشه

    1. سلام دوست عزیز
     در این سن به دلیل شروع بلوغ سینه‌ها، وجود سفتی و درد طبیعی هست. می‌تونین برای معاینه بیش‌تر به متخصص زنان مراجعه کنین:
     لیست متخصصین زنان

     1. دختر من ۸سالشه همین مشکل رو داره باید چه کار کنم

  3. سلام ببخشید ی سوال داشتم وجود چیزی سفت و تقریبا گرد درون سینه غذه یا تومور هست؟وقتی دراز میکشم اصلا نیست ولی ایستاده خیلی بزرگه خیلی هم درد داره ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام همراه گرامی
    بدون انجام سونوگرافی و ماموگرافی نمیشه در مورد ماهیت توده های موجود در سینه نظر داد. به همین دلیل لازمه برای این مشکلتون به متخصص زنان مراجعه کنین:
    لیست متخصصین زنان

 3. ۳۰سالمه توسینه ی چپم داخل هاله ی دورنوک سینه یه توده سفت اندازه هسته گیلاس چندوقتی هست ایجادشده، زیرپوست هست، نوک همون سینه فرورفته شده ولی هیچ ترشحی نداره، توده سرطانی هست؟

  1. سلام من ۲۰ سالمه و در سینه سمت چپم احساس میکنم که غده ای سفت هست و اطرافش هم کمی درد ناکه به خانواده که گفتم گفتن چیزی نیست ولی خودم خیلی نگرانم چی کار کنم

   1. سلام فهیمه جان
    امیدوارم خوب باشی
    باید معاینه‌ی دقیق صورت بگیره و در صورت لزوم سونوگرافی انجام بشه. به این منظور می‌‌‌‌تونی به متخصص زنان یا جراح عمومی مراجعه کنی
    کسب نوبت از متخصص زنان
    لیست متخصصین زنان
    کسب نوبت از متخصص جراح عمومی
    لیست متخصصین جراح عمومی

 4. ۳۰سالمه توسینه ی چپم داخل هاله ی دورنوک سینه یه توده سفت اندازه هسته گیلاس چندوقتی هست ایجادشده، زیرپوست هست، نوک همون سینه فرورفته شده ولی هیچ ترشحی نداره، توده سرطانی هست؟ الان بایدبه چ دکتری مراجعه کنم؟

  1. سانازصالحی

   سلام چند وقت پیش زیر سینه ی چپم یه جوش کوچیک احساس کردم حس کردم تو پر فشارش دادم با درد زیاد چرک خارج شد الان بعد یکی دوماه سر جوش بسته شده اما زیرش یکم متورم انگار دوباره تو پر خیلی کوچیکه به اندازه یه ماش خیلی نگرانم کرده مدام بهش فک می کنم و می ترسم خطر ناک باشه توی خود سینم درد ندارم و ترشحی چیزی نیست اما گاهی انگار جای همون جوش یکم تیر میکشه ثانیه ای که رفع میشه تو روخدا بگید چی هست جوش یا کیست یا سرطان چیه کلا تو این شرایط کرونا هم نمیشه دکتر رفت و بسته هستن منتظر جوابتونم

   1. سلام همراه گرامی
    برای تشخیص مشکلتون لازمه که سونوگرافی سینه انجام بدین تا بشه نظر قطعی داد. برای این مشکلتون می تونین به متخصص زنان مراجعه کنین:
    لیست متخصصین زنان

 5. سلام ضمن تشکر از مطالب مفید .من هم ۴۶ سالم هست و به دکتر دسترسی ندارم نمیدونم چه باید انجام بدهم

 6. سلام من مرتضی۱۷ هستم یک غده در پستان چپم دارم که این دوما شد ورم رفتم سونگرافی گرفتم هیچ نگفتن

  1. سلام من مرتضی۱۷ هستم یک غده در پستان چپم دارم که این دوماه شد ورم کرده رفتم سونگرافی گرفتم هیچ نگفتن

   نظر شما در انتظار تایید مدیران

 7. سه سال می‌شود که یک غده دارم در همین پنج ماه سوزش دارد نوک سینه فرو رفته و سینه راستم است و دست راست هم درد دارد

 8. مریم محمدیفر

  سلام، من اخیرا کرونا داشتم و در دو هفته اخیر یه توده سفت در سینه راستم داشتم که تازه متوجه شدم نوک پستان سمت راستم فرو رفته شده، لطفا اگر کسی میدونه من را راهنمایی کنه چه باید بکنم

 9. سلام من ۳۱ سالمه احساس یه سفتی در سینه هام کردم دکتر رفتم ماماگرافی و سنو دادن بعد هم نمونه برداری جواب نمونه برداری این بود خیچ چیزی نیست
  دکتر گفتن التحاب سینه ست؟
  الان دو ماهی گذشته و هیچ تغییری نکرده و احساس تیرکشیدن میکنم. این التهاب درمانش چیه ؟ باید چیکار کنم الان؟

   1. سلام من بچه شیر میدهم یکسالش دوروز در سینه چپم احساس میکنم اندازه گیلاس یه توده هست فشار میدهم همراه شیر ترشح زرد رنگ هم‌میاد ایاخطرناک ومن اون سینرو دبگ به بچه ندادم

    1. سلام دوست گرامی
     بهترین راه برای درمان این حالت، لازمه سینه رو زیر آب گرم مالش بدین. شیردهی رو اصلن قطع نکنین، شیردهی به بهبودی شما کمک می‌کند و خوردن این شیر برای فرزندتون مشکلی ایجاد نمی‌کنه. علاوه بر این، لازمه که آنتی بیوتیک مصرف کنین.

  1. نمونه برداری چجوری انجام میشه؟

   1. سلام همراه گرامی
    نمونه برداری از توده‌های پستانی به دو شکل انجام می‌شه. در حین عمل جراحی برای برداشتن توده‌های پستانی، همزمان بافت خارج شده برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در روشی دیگر، بعد از بی حسی موضعی، با استفاده از یک سوزن نازک از توده‌ها نمونه گرفته می‌شود.

   2. کیانا حسنی

    سلام من به بچم شیر میدم و الان ۵ ماهشه کنار سینم یه توده سفت و دردناکه که تازگی متوجهش شدم البته چند وقت پیش سر سینم سوزش و خارش داشت الانم موقع شیردهی شدیدا میسوزه یعنی مربوط به همون جمع شدنه شیره؟ باوجود اینکه ۵ ماه میگذره؟

    1. سلام دوست عزیز
     بله این عارضه می‌تونه در هر زمانی از شیردهی رخ بده.
     شیر دادن و مالش سینه زیر آب گرم می‌تونه به کاهش علائمتون کمک کنه.

 10. سلام من سینه م پر تودس ۱۲ بار عمل کردم درامده دوباره ولی جدیدا توده سمت چب چسبیده به سینه س به پوست چسبیده چی کنم

 11. راحله صفاخواه

  سلام مادر من سال ۹۶ ماموگرافی گرفت ک عدد صفر و نشون داد و بعدش سونو ک دکتر گفت مشکلی‌نیس امسال دوباره ماموگرافی گرفت همون عدد و تو سونو دکتر‌گفت ی توده مشاهده شده احتیاج هست سونوی قبلی رو ببینه ک‌متاسفانه نداریمش اما مادرم دردی نداره فقط سینه رو فشار میدیم ی‌کم عفونت در میاد خطرماکه یعنی

  1. سلام خانوم صفاخواه عزیز
   ماهیت توده‌های سینه بسیار متفاوت هست و لازمه یک پزشک متخصص با توجه به نتیجه‌ی سونوگرافی و ماموگرافی، در این مورد اظهار نظر کنن.
   پایدار باشید

  2. سلام خانوم صفاخواه عزیز
   ماهیت توده‌های سینه بسیار متفاوت هست و لازمه یک پزشک متخصص با توجه به نتیجه‌ی سونوگرافی و ماموگرافی، در این مورد اظهار نظر کنن.

 12. سلام ببخشیدمن یه توده متحرک زیرسینم دراومده تازه متوجه شدم اصلادردنداره بنظرتون چیکارکنم.

  1. سلام دوست عزیز من چند روزه متوجه شدم یه توده متحرک اندازه هسته البالو توی سینه چپم هست شما چیکار کردین من دکتر هم نرفتم نمیدونم چیکار کنم میترسم

 13. سلام من ۳۲ سالمه
  سونوگرافی یه توده ۱سانتی پاپیلوما سینه سمت چپ نشون میده خیلی نگرانم این چه نوع توده ای هستش

  1. سلام دوست عزیز
   توده‌ی پاپیلوما در سینه، یک توده‌ی غیر سرطانی است. با صلاحدید پزشک، توده با جراحی قابل خارج کردن هست. اما بقیه‌ی بافت پستان دست نخورده باقی می‌مونه.
   برای این مشکلتون می‌تونین به جراح عمومی مراجعه کنین:
   لیست متخصصین جراح عمومی

 14. سپاسگزارم
  ممنون که جواب دادید خیلی نگران بودم الان خیالم راحت شد
  این توده اگر خارج نشه ممکن بعدا به چیز بدی تبدیل بشه؟
  بنده قصد بارداری داری دارم

  1. خارج کردن توده به اندازه‌ی توده، ایجاد مشکلات زیبایی در ظاهر سینه و نظر پزشک بستگی داره. توصیه می‌کنم در صورت اقدام به بارداری موضوع رو با متخصص زنان در میان بگذارید.
   سلامت باشین

 15. نسترن مولایی

  سلام خواهر من ۴۵ سالشه سونو و مامو کرده تو جواب نوشته شایعه بد خیمی و توده بدخیمی مشاهده نشده ولی یکی از توده ها شامل عروق هست گفتن باید جارح ببینه آیا خطرناکه؟من دارم میمیرم از استرسش

  1. سلام دوست عزیز
   توده‌های عروقی در سینه انواع مختلفی دارن و برای دادن نظر قطعی، متخصص جراح عمومی باید معاینه کنن و /ازمایش‌های تکمیلی رو انجام بدن:
   لیست متخصصین جراح عمومی

   1. سلام ممنون از راهنماییهاتون،من۳۲سالمه چندروزی هست احساس میکنم یه توده اندازه یه فندق تو سینه سمت راستم هست که تقریبا زیربغلم هست و وقتی دست میزنم دردداره به نظرشما خطرناکه؟؟ ضمنا عفونت قارچی شدیدهم دارم که این ماه قرص فلوکونازول مصرف کردم وبخاطرقلبم قرص پروپرانولول۲۰هم استفاده میکنم بنظرشما به اینها ربطی داره؟ بسیارممنونم

  2. فاطمه شفیعی

   سلام من چند ماه پیش تاریخ پریودیم جا به جا شد ۱۸ سالم است و متوجه غده های مثل توپ کوچیک در سینم شدم خیلی میترسم ایا نگران کنندس؟

 16. سلام،نگران نباش عزیزم،اکثر مواقع این غده ها خطرناک نیستن وبا دارو کنترل میشه،به خانواده هم اطلاع بده،حتما به پزشک هم مراجعه کن ،ان شاءالله که چیز مهمی نیس

 17. سلام من۲۵ سالمه سمت چپ سینه چپم یه چیزگرد احساس میکنم سال۹۵ سونو دادم گفت لنف نود راکتیو اینترمامری مشاهده شد بردم پیش فوق تخصص پستان گفت اصلا چیزی نیست برو استرس دور کن خوب میشی البته بعد شیردهی اینجوری شدم و این دکتر گفت بخاطر غدد شیر دهیه
  الان دوباره بچه دومم شیر میدم باز همون جابا شیر ندادن و دیر شیر دادن اذیت میکنه خواستم بگم خطر ناکه دردش زیاد نیست ولی یکم اذیتم میکنه تو رو خدا جواب بدین خیلی استرس دارم؟؟؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   تشخیص پزشکتون کاملا درست بوده. با افزایش تعداد دفعات شیردهی و مالش سینه‌ها زیر آب گرم می‌تونین از تجمع شیر در پستان و در نتیجه ایجاد درد،‌ جلوگیری کنین.

 18. سلام مندر سمت چپ سینم یه توده ای دارم که سفته و گردو فشارش میدم درد میکنه ایا خطر ناکه؟ دکتر رفتم گفته توده است و باید برم سونوگرافی

  1. سلام دوست عزیز
   بله درسته. برای اظهار نظر در مورد این توده لازمه که سونوگرافی انجام بدین.

 19. سلام من کرونا دارم ودر ماموگرافی من قسمتtechnigueنوشتهyes in both sides وفعلا نمی تونم سونوگرافی یا دکتر برم وخیلی نگرانم میشه در این مورد به من توضیح بدینوراهنمایی کنین ممنون

 20. سلام من۱۷ سالمه و یکماهی هست که در سینه سمت راست متوجه شدم که یک توده سفت اندازه گردو وقابل حرکت هست زیر دستم به راحتی حرکت میکنه ولی نه ترشح دارم نه فرورفتگی و نه شکل ظاهری سینم تغییر کرده هیچ دردی هم احساس نمیکنم ایا ممکنه سرطان باشه چکار کنم؟

 21. سلام من ۱۹ سالمه و یک توده اندازه یه گردوی متوسط زیر سینه سمت راستم در اومده روی شکم و سینه هم نمیتونم بخوابم و دراز بکشم چون درد ایجاد میشه! بنظر شما چه کار باید کنم?

 22. سلام وقت بخیر من ۲۷سالمه وسط دو تا سینم یک توده سفت بزرگ و دردناک هستش که با لمس میشه حسش کرد قبلا یک بار این اتفاق افتاد خوب شد مجدد برگشته ممکنه خطرناک باشه

  1. سلام دوست گرامی
   برای بررسی نوع توده لازمه که معاینه بشین و آزمایشات لازم انجام بشه. برای این مشکلتون می‌تونین به متخصص جراح عمومی مراجعه کنین:
   لیست متخصصین جراح عمومی

 23. سلام من هیجده سالمه ماه قبل چند روز پریودم عقب افتاد و توی سینم یه توده به اندازه فندق حس میشد که هم حرکت میکرد هم دردناک بود اما حالا که مدتی گذشته توده بزرگ شده و کل سینمو گرفته انگار خود بافت سینمه که سفت شده درد هم نداره و حرکت نمیکنه خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

 24. سلام …من ۱۵ سالمه جدیدا متوجه شدم که توی سینم یه توده هست…سفته ولی تکون میخوره یه ۱ یا ۲ سانتی میشه …خیلی میترسم …از یه بزرگتر پرسیدم میگه ممکنه مال نزدیک شدن به قائدگی باشه ولی من خیلی نگرانم…میشه یه راهی نشونم بدین!؟

 25. سلام من پانزده سالمه مرد هستم یه یک سالی هست احساس میکنم دو تا غده توی پستان هام هست اوایل درد داشتم ولی هی تغییر می‌کرد کوچک میشد بزرگ میشد بعضی وقتا درد نداشتم بعضی وقتا دست بهش میخورد درد می‌گرفت الان هم خوب نشده الان سینه سمت چپم یه غده فرو رفته. هست هیچ دردی نداره سمت راستم غده تو پر هست یکم یه دست بهش بخوره درد میگیره چیکار کنم نگرانم؟

 26. سلام ممنون از راهنماییهاتون،من۳۲سالمه چندروزی هست احساس میکنم یه توده اندازه یه فندق تو سینه سمت راستم هست که تقریبا زیربغلم هست و وقتی دست میزنم دردداره به نظرشما خطرناکه؟؟ ضمنا عفونت قارچی شدیدهم دارم که این ماه قرص فلوکونازول مصرف کردم وبخاطرقلبم قرص پروپرانولول۲۰هم استفاده میکنم بنظرشما به اینها ربطی داره؟ بسیارممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   خیر توده‌ای که ذکر کردین با مصرف داروها ارتباطی ندارد. می‌تونین برای معاینه و انجام آزمایشات لازم به متخصص زنان مراجعه کنین:
   لیست متخصصین زنان

 27. مینا موسوی

  سلام
  من وقتی ب سینهام دست میزنم درد احساس میکنم و اینکه خیلی سفته سینهام در حالت عادی هیچ دردی ندارن
  نظرتون چیه؟

 28. مینا موسوی

  سلام
  من وقتی ب سینهام دست میزنم درد احساس میکنم و اینکه خیلی سفته سینهام در حالت عادی هیچ دردی ندارن فقط وقتی دست میزنم فشار میدم احساس میکنم دیگه مشکلی نداره
  نظرتون چیه؟

   1. سلام من مادرم حدود ۵۰ سالش هست و چند سالی هست زیر سینش یه غده در اومده اون اول ها اصلا درد نمیگرفت و حرکت میکرد خودش میگفت چون پدرم هم چربی داشته ممکن بخاطر اون باشه ولی بعد یه مدت درد گرفت بعد شروع کرد به پیگیری با روش های درمانی سنتی بعد یه مدت که این درمان هارو ادامه داد غده بزرگ تر شد و تقریبا بیرون زد و به حالت یک جوش در اومد و الان کمی قرمز شده ایا خطرناک هست این اتفاق الان به نظرتون روش های درمانی و کنار بزار یا ادامه بده این رو هم بگم که فقط یکبار درد گرفت به دلیل اینکه فشار بهش وارد شده بود و مادرم ترسیدن ولی الان دردی ندارند

    1. سلام
     نگران نباشین. ایشون باید معاینه بشن و آزمایش های لازم مثل سونوگرافی انجام بشه تا ماهیت غده ای که توضیح دادین مشخص بشه. برای این مشکلتون می تونین به متخصص زنان مراجعه کنین:
     لیست متخصصین زنان

 29. نسیبه توسلی

  سلام من ۳۳سالمه ودر اطراف سینه ام خیلی ناگهانی متوجه ی غده شدم حالا میترسم دکتر برم احتمال داره سرطان باشه اصلا هم درد نداده مشخص هم تیست فقط با لمس اطراف سینه ام متوجه شدم حالا چیکار کنم

 30. سلام من سینه چپم کوچک تر از راسته از سن بلوغ تا الان که ۲۳ سالمه یه توده سفتی تو سینه چپمه که وقتی دست میزنم کمی دردناکه اول گفتن بخاطر سن بلوغه ولی هنوز نه توده برطرف شده نه تغییری تو سایز سینه ایجاد شده فقط دردش نسبت به سن بلوغ کمی کمتر شده الان خیلی نگرانم نمیدونم اصلا مشکل چی بوده و این که ممکنه سرطانی باشه یا نه؟
  و اینم بگم که سینه راستمم تو سن بلوغ تقریبا به همین صورت بود ولی کم کم برطرف شد و رشد خودشو کرد و الان دست میزنم تودش خیلی کوچیکتر شده ولی سینه چپم از سن بلوغ زیاد تغییری نکرده و کوچیک مونده و اون توده بزرگتر و دردناک تره نسبت به راستم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 31. زهرا سادات

  سلام
  من مدتی زیادی هست ک توی سینه هام یک چیز سفت اندازه یک گردو یا بزرگتر حس میکنم ولی هیچ دردی ندارم دوتا پسر دارم ولی بدلیل شیر نداشتم نتونستم شیر بهشون بدم.الان چند روز هست فکرم درگیر شده این چیز سفت داخل سینه هام چی میتونه باشه هر بار برا کنترل رفتم دکترم با دست کنترل کردش چیزی بهم نگفت ک مشکلی هست الان بنظر تون مشکلی هست برام؟؟؟ یا نه

  1. سلام دوست گرامی
   لازمه سونوگرافی و ماموگرافی انجام بشه تا نوع توده مشخص بشه. برای این مشکلتون می‌تونین به متخصص زنان مراجعه کنین:
   لیست متخصصین زنان

 32. سلام . من ۱۷سالمه ویک توده ی سفت در سینه راستم وجود داره و۲ماه قبل سونو گرفتم وتشخیص دکترم فیبر آدنیوم بود. اما چند روزیه که دردناک شده ودرست محل توده درد می کنه واصلا درد به قسمت های دیگر سینم منتقل نمیشه. لطفا راهنماییم کنید. دکترم چند وقته مطب نمی یاد. خیلی نگرانم. ممکنه که توده بد خیم باشه؟ در ضمن بیوپسی هم انجام ندادم ودکترم گفت که اصلا لازم نیست.

  1. سلام دوست گرامی
   نگران نباشید
   فیبروآدنوم‌ یکی از شایع‌ترین توده‌های غیرسرطانی در بین خانوم‌هاست که معمولا نیاز به درمان خاصی نداره. اما لازمه جهت معاینات دوره ای برای بررسی تغییر در سایز و نرمی و سفتی توده، به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

 33. پوربهزادی

  سلام.
  میخاستم بدونم توده هیپواکوئیک ورتیکال به ابعاد m۱۳×۱۱ درسمت راست سینه چه نوع توده ای هست؟و باید چیکارکرد؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   سن، سابقه‌ی خانوادگی و مشخص بودن حاشیه‌ی توده و سایر اطلاعات برای دادن نظر لازم هست. لازمه که با سونوگرافی سریال، وضعیت توده تحت نظر باشه.

 34. سلام من در سینه سمت راستم حدودا دوسالی میشه که توده یی دارم وتا الان میترسیدم که به دکتر مراجعه کنم البته سفت هست و کمی هم احساس درد دارم

  1. سلام دوست گرامی
   لازمه که معاینه بشین و برای تشخیص نوع توده ها سونوکرافی یا ماموگرافی بشین. برای این مشکلتون می تونین به متخصص زنان مراجعه کنین:
   لیست متخصصین زنان

 35. سلام من چهارده سالمه سینه‌هام در حال رشده اما یک ماه یا دقیق نمی‌دونم روی سینم مثل واریس رگه‌های قرمز افتاده دست میزنم یکم سفته مثل یه دایره تو دوتا سینم فشار زیاد که میدم درد میکنه مادرم میگه طبیهی دردش در حال رشده گاهی نکش تو میره اما از بین نمیره مشخصه میترسم راهنمایی میکنید

 36. سلام چند وقتی میشه که مادرم احساس درد از طرف چپ بدنش داره و فک میکنه از قلبش هست این مشکل اما امروز دیدم که زیر سینه سمت چپش یه توده ی سفت قرار داره میشه راهنماییم کنین

  1. سلام همراه گرامی
   لازمه که ایشون معاینه بشن و آزمایشات لازم انجام بشه. برای این مشکلتون می تونین به متخصص زنان مراجعه کنین:
   لیست متخصصین زنان

 37. من سال پیش سرطان رحم داشتم
  یک ماه پیش احساس کردم یه غده بزرگ رو درسینه لمس میکنم دکتر زنانم برام سونو نوشت گفتن غده شیری
  به نظر شما مشکلی نیست؟

  1. سلام همراه گرامی
   با توجه به سابقه ی سرطان رحم لازمه بیشتر تحت نظر باشین و ۳ ماه دیگه باز هم سونوگرافی بشین و نتیجه ی سونوی جدید با سونوی قبلی مقایسه بشه.

 38. سلام من ۲۵ سالمه و تازه دیروز متوجه شدم که زیر سینم یه توده ی بزرگ هست میشه گفت از سره بطری نوشابه بزرگتر که اصلا درد نداره و با لمس کردن جابجا میشه ، از همون دیروز خیلی استرس گرفتم و فکرم همش درگیره . آیا میتونه سرطان باشه ؟

  1. سلام همراه گرامی
   نگران نباشید
   بدون معاینه و آژمایش نمی شه در مورد سرطانی بودن یا نبودن توده های سینه نظر داد. لازمه برای این مشکلتون به متخصص زنان مراجعه کنین:
   لیست متخصصین زنان

 39. سلام خوبین؟ منم مشکل شما رو داریم چکار کردین شما

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب