آیا استامینوفن داروی قلب شکسته است؟

آیا استامینوفن درمانی برای سندروم قلب شکسته است؟

آیا استامینوفن داروی قلب شکسته است؟

درد، چه جسمی چه روحی، جزیی جدایی‌ناپذیر از زندگی است. درد روحی حتی می‌تواند ناشی از طردشدن اجتماعی باشد. علیرغم اینکه این دردها ممکن است کاملا متفاوت به نظر برسند، اما شواهدی مبنی بر ارتباط بین دردهای جسمی و ناشی از طرد شدن اجتماعی دیده می‌شود. تنش عاطفی و استرس ناشی از اتفاقات مختلف، مانند شکست عاطفی، فوت نزدیکان یا تراژدی‌های بزرگتر می‌توانند غیر از اثر روانی، آثار جسمی نیز داشته باشند. یکی از این آثار، سندروم قلب شکسته است که بعضی برای رهایی از آن، یا حداقل کمتر شدن درد، مصرف استامینوفن را توصیه می‌کنند.

در این نوشتار اثر استامینوفن را بر روی سندروم قلب شکسته بررسی کرده و سعی خواهیم کرد ارتباط بین این دو را از مطالعات مستند انجام شده پیدا کنیم.

سندروم قلب شکسته دقیقا چیست؟

سندروم قلب شکسته یا تاکاتسوبو کاردیومیوپاتی، نوعی نارسایی موقت است که در آن قسمت‌های انتهایی و میانی بطن چپ قلب دچار اختلال در پمپاژ خون به سرخرگ آئورت می‌شوند. این نارسایی در رده نارسایی‌های ماهیچه قلب طبقه‌بندی می‌شود. دلیل اصلی آن استرس است و بیشتر در زنان، پس از قائدگی دیده شده‌است. استرس ناشی از بیماری حاد نیز می‌تواند منجر به سندروم قلب شکسته شود.

در بیمارانی که درد قفسه سینه دارند، احتمال تشخیص تاکاتسوبو کاردیومیوپاتی وجود دارد. در واقع بهترین راه تشخیص آن، بررسی نوار قلب یا ECG است.

عواقب آن می‌تواند برای برخی (حدود 2-1 درصد افراد مبتلا) جدی باشد؛ اما پس از بستری شدن در بیمارستان، طی یک تا چهار هفته کارکرد قلب به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

استامینوفن، درمان قلب شکسته؟

استامینوفن یا پاراستامول، دارویی برای تخفیف درد و تب است. این دارو از طریق تاثیرگذاری بر سیستم عصبی مرکزی، درد را کاهش می‌دهد. اخیرا فرضیه‌ای مبنی بر اثر استامینوفن بر کاهش دردهای ناشی از طرد شدن اجتماعی مطرح شده‌است؛ این فرضیه با اتکا به روش کاری این دارو، تاثیر آن را بر روی دردهای اجتماعی پیش‌بینی می‌کند. تا زمان نگارش این نوشته، تنها یک مطالعه برای آزمایش این ادعا صورت گرفته است که در ادامه آن را مرور خواهیم کرد.

مطالعه موسسه علوم روانشناسی

در سال 2010، موسسه علوم روانشناسی مطالعه‌ای درباره اثر استامینوفن بر درد ناشی از طرد شدن اجتماعی روی 62 دانشجو انجام داد. در این مطالعه با بررسی احساسات شرکت‌کنندگان و اسکن مغز آنها، اثر استامینوفن بر کاهش دردهای ناشی از طرد شدن اجتماعی بررسی شده‌است.  مصرف استامینوفن در افراد مورد آزمایش حداکثر 2 گرم در روز بود که از 4-3 گرم حد مجاز مصرف در افراد بالغ پایین‌تر است. در این مطالعه افراد در زمان مصرف استامینوفن، فعالیت کمتری در قسمت‌هایی از مغز که در زمان درد اجتماعی فعال می‌شوند نشان دادند. همچنین گزارش درد اجتماعی در افرادی که استامینوفن مصرف کرده بودند کمتر شده بود، درحالیکه احساسات مثبت این افراد تغییری ایجاد نشده بود. در پایان مطالعه موسسه علوم روانشناختی، صریحا اشاره می‌شود که محققان به هیچ وجه مصرف همگانی استامینوفن برای مواجه شدن با مشکلات شخصی را توصیه نمی‌کنند.

در پایان مطالعه موسسه علوم روانشناختی، صریحا اشاره می‌شود که محققان به هیچ وجه مصرف همگانی استامینوفن برای مواجه شدن با مشکلات شخصی را توصیه نمی‌کنند.

در واقع مطالعه موسسه علوم روانشناختی، ارتباط بین درد فیزیکی و درد ناشی از طرد شدن اجتماعی را روشن کرده و امکان احراز ارتباط مستقیم بین این دو پدیده در آینده را پیش‌بینی می‌کند. اما درحال حاضر نمی‌توان به ضرس قاطع در مورد اثر استامینوفن در درمان دردهای اجتماعی نظر داد، کما اینکه برای این موضوع به مطالعات گسترده‌تر و نمونه‌های بیشتری نیاز است.

چرا استامینوفن؟

ستون عشق مدرن روزنامه معروف نیویورک تایمز، در سال 2016 مقاله‌ای را چاپ کرد و در آن مدعی شد که تایلنول (که نام تجاری استامینوفن است) بر روی سندرم قلب شکسته تاثیرگذار است. نویسنده این مقاله تنها یک بار از عنوان استامینوفن استفاده کرده و تنها به یک مرجع اشاره می‌کند: مطالعه موسسه علوم روانشناسی که تنها اثر استامینوفن بر دردهای ناشی از طرد شدن اجتماعی را بررسی کرده و در آن هیچ اثری از سندروم قلب شکسته یا تاکاتسوبو کاردیومیوپاتی دیده نمی‌شود. نارسایی که ذاتا یک مشکل قلبی ناشی از استرس است. از طرفی استامینوفن یک داروی بدون نسخه است؛ دارویی که با نام‌های متفاوتی مانند پانادول و تایلنول به فروش می‌رسد. بنابراین نسبت دادن اثری که اطمینانی نسبت به آن وجود ندارد می‌تواند فروش آن را بالا ببرد.

… استامینوفن یک داروی بدون نسخه است؛ دارویی که با نام‌های متفاوتی مانند پانادول و تایلنول به فروش می‌رسد. بنابراین نسبت دادن اثری که اطمینانی نسبت به آن وجود ندارد می‌تواند فروش آن را بالا ببرد.

این دارو عوارضی نیز دارد، برای مثال مصرف زیاد آن به کبد آسیب می‌زند. بنابراین مصرف سرخود آن، بخصوص برای مواردی که اثر این دارو بر روی آن اثبات نشده است، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

منبع: New York Times, Trends in Cardiovascular Medicine, Semel Institute for Neuroscience & Human Behavior

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب