اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

تنظیم و ترجمه:

اختلال شخصیت نمایشی

شخصیت نمایشی چیست؟

اختلال شخصیت هیستریونیک یا نمایشی یکی از گروه‌های اختلال شخصیت دسته‌ی B است. افراد مبتلا به این اختلال دارای احساسات شدید، ناپایدار و تصویری اشتباه از خود هستند. اعتماد به نفس در افراد با اختلال شخصیت نمایشی تحت تاثیر افراد اطراف آن‌ها است و ارتباطی به احساس واقعی خود آن‌ها ندارد. همچنین این افراد تمایل زیادی برای جلب توجه دارند و اغلب به طرز چشم گیر و نامناسبی رفتار می‌کنند تا مورد توجه قرار گیرند. به علاوه این اختلال در زنان شایع تر از مردان است و معمولا در دوران نوجوانی و یا قبل از بلوغ مشهود است.

افراد مبتلا به این اختلال دارای احساسات شدید، ناپایدار و تصویری اشتباه از خود هستند. اعتماد به نفس در افراد با اختلال شخصیت نمایشی تحت تاثیر افراد اطراف آن‌ها است و ارتباطی به احساس واقعی خود آن‌ها ندارد.

علائم اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی دارای مهارت‌های اجتماعی خوبی هستند؛ با این حال، آن‌ها تمایل دارند از این مهارت‌ها استفاده کنند تا دیگران را تحت تاثیر قرار دهند و توجه شان را به خود جلب کنند. توجه داشته باشید که در صورت تشدید این اختلال، زندگی روزمره‌ی فرد دچار مشکلات زیادی می‌شود. فرد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک نیز ممکن است:

 • در صورت بی توجهی به آن‌ها ناراحت و عصبانی شوند.
 • پوشیدن لباس‌های تحریک کننده یا رفتار و گفتاری با ژست نمایشی و همراه با عشوه و ناز
 • نوسانات خلقی شدید
 • اقدامات بسیار نمایشی همراه با مبالغه در احساسات و بیان آن به گونه‌ای که بیانگر نوعی عدم صداقت است.
 • نسبت به ظاهر خود همیشه نگران است.
 • پیوسته به دنبال تایید شدن هستند.
 • تلقین پذیر هستند و به شدت تحت تاثیر افراد و شرایط
 • بیش از حد به انتقاد و یا عدم تایید حساس است.
مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان
 • نسبت به نا امیدی کم تحمل هستند و به راحتی از روزمرگی خسته می‌شوند، اغلب پروژه‌هایی را آغاز می‌کنند، که آن‌ها را به پایان نمی‌رسانند و یا از یک کار به کار دیگری می‌پرند.
 • قبل از انجام هر کاری فکر نمی‌کنند.
 • عجولانه تصمیم می‌گیرند.
 • خود محورند و به ندرت نسبت به دیگران توجه نشان می‌دهند.
 • اغلب در حفظ روابط خود دچار مشکل می‌شوند و روابط آن‌ها سطحی و غیر واقعی به نظر می‌رسد.
 • جهت جلب توجه تهدید و یا اقدام به خودکشی می‌کنند.
 • اختلال شخصیت نمایشی بر روابط اجتماعی، حرفه‌ای یا عاشقانه‌ی فرد، چگونگی مواجهه با از دست دادن و شکست تاثیر می‌گذارد. همچنین افراد مبتلا به این اختلال نیز در معرض خطر بالاتری نسبت به ابتلا به افسردگی هستند.

علل ایجاد اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

علت دقیق اختلال شخصیت نمایشی شناخته شده نیست، اما بسیاری از متخصصین بهداشت روان معتقدند که عوامل اکتسابی و ارثی در پیشرفت آن نقش دارند، به عنوان مثال، اختلال شخصیت هیستریونیک یا نمایشی در خانواده‌هایی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند، به ارث می‌رسد. با این حال، کودک با والدین مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی ممکن است به سادگی رفتارهای آموخته شده را تکرار کند. ضمنا سایر عوامل محیطی که ممکن است عامل این اختلال شخصیتی باشند عبارتند از: عدم انتقاد یا مجازات در زمان کودکی، تشویق و تایید کودک توسط والدین نسبت به رفتار نامناسب، توجه بیش از حد والدین به کودک که تمامی این موارد منجر به اشتباه کودک در تایید نوع رفتار توسط والدین می‌شود. اختلالات شخصیت معمولا در رابطه با خلق و خوی فردی و روانی و نحوه‌ی یادگیری افراد برای مقابله با استرس در هنگام بزرگ شدن، شکل می‌گیرد.

چگونه اختلال شخصیت نمایشی درمان می‌شود؟

به طور کلی، افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی، نیاز به درمان را در خود نمی‌بینند. آن‌ها همچنین تمایل دارند که در احساسات خود مبالغه کنند و از روزمرگی احساس نارضایتی دارند، که این باعث دشوار شدن برنامه‌ی درمانی آن‌ها می‌شود. با این حال ممکن است در صورت افسردگی که احتمالا به دلیل شکست در رابطه‌ی عاشقانه رخ دهد، یا سایر مشکلات ایجاد شده به دنبال رفتارهای نادرست که باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود، از دیگران کمک می‌طلبند. به طور کلی روان درمانی(نوعی مشاوره) درمان انتخابی برای اختلال شخصیت نمایشی است. همچنین هدف از درمان کمک به کشف انگیزه‌ها و ترس‌های مربوط به افکار و رفتار فرد و یادگیری شیوه‌ی برقراری ارتباط موثر با دیگران است. بعضی از داروها به عنوان درمان سایر شرایطی مانند افسردگی و اضطراب که ممکن است در این اختلال وجود داشته باشد، استفاده شود. اگرچه ممکن است پیشگیری از اختلال شخصیت نمایشی امکان پذیر نباشد، اما درمان می‌تواند به آموزش فردی که مستعد ابتلا به این اختلال است، بپردازد تا شیوه‌های سازنده‌ای برای برخورد با موقعیت‌ها را بیاموزد.

درمان می‌تواند به آموزش فردی که مستعد ابتلا به این اختلال است، بپردازد تا شیوه‌های سازنده‌ای برای برخورد با موقعیت‌ها را بیاموزد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اختلال شخصیت هیستریونیک یا نمایشی از جمله اختلالاتی است که نه تنها بر زندگی فرد بلکه بر زندگی اطرافیان و خانواده‌ی وی نیز تاثیر گذار است. از این رو مراجعه به روانپزشک و مشاوره با وی توصیه می‌شود.

منبع: webMD

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب