آیا می‌توان به جای سرم از آب نارگیل استفاده کرد؟

2
تنها مورد مدون تزریق آب نارگیل به انسان، تزریق آب نارگیل به جای سرم به یک فرد در جزایر سلیمان در سال 1992 است. در سال 2000 مقاله‌ای در این باره چاپ شده‌است.

آیا می‌توان به جای سرم از آب نارگیل استفاده کرد؟

در بسیاری از نقاط دورافتاده دنیا سرم‌های لازم برای تزریق داخل وریدی و احیا بیماران حاد وجود ندارد. در مواجهه با این کمبودها، پزشکان راه‌های متفاوتی را برای استفاده از منابع در دسترس یافته‌اند. در این نوشتار، موارد گزارش شده از تزریق آب نارگیل به جای سرم داخل وریدی و اثرات آن را بر بدن بررسی خواهیم کرد.

آب نارگیل چیست؟

آب نارگیل، آب آزاد میان میوه نارگیل است. آب نارگیل با شیر نارگیل که حاصل آبگیری گوشت آن است تفاوت دارد. هر نارگیل با توجه به اندازه‌اش بین 500 تا 1000 میلی‌متر آب دارد. با رسیدن نارگیل به مرور آب درون آن کمتر می‌شود. ساختار الکترولیت آب نارگیل بیش از پلاسمای بیرون سلولی به مایع درون سلولی شباهت دارد. کاتیون‌های آن پتاسیم، کلسیم و منیزیم هستند و سدیم، کلر و فسفات در غلظت کمتر در آن وجود دارند. آب نارگیل کمی اسیدی‌تر از پلاسما است و فشار اسمزی کمی بیشتر از پلاسما (یعنی اگر به بدن تزریق شود، سلول‌ها را از آب خالی خواهد کرد) دارد که توانایی آن را برای احیا کاهش می‌دهد. آب نارگیل‌های نیم‌رس دارای مقادیری گلوکز و فروکتوز است که در نارگیل‌های کاملا رسیده به ساکاروز تبدیل می‌شود. همچنین آب نارگیل مقدار زیادی آمینواسید دارد. میزان ویتامین و پروتئین در آب نارگیل بسیار کم است.

از آب نارگیل چه استفاده‌ای می‌شود؟

یکی از کاربردهای پیشنهادی برای آب نارگیل، استفاده از آن به جای محلول قندی-نمکی (ORS: Oral Rehydration Salt) است. هر چند سازمان بهداشت جهانی مصرف ORSهای استاندارد را پیشنهاد می‌کند.

میزان پتاسیم، کلسیم و منیزیم زیاد آب نارگیل، مانع اصلی بر سر راه تزریق آب نارگیل هستند؛ اما اسیدیته کم آب نارگیل به واسطه سیستم خنثی کننده بدن، از بین می‌رود.

آیا تا به حال آب نارگیل به کسی تزریق شده‌است؟

اگرچه به طور رسمی در ادبیات به آن اشاره نشده، اما در زمان جنگ جهانی دوم انگلیسی‌ها در سیلان و ژاپنی‌ها در سوماترا این کار را انجام داده‌اند. موارد دیگری از این کار نیز در دهه 1940 و 1950 میلادی انجام شده‌است. تنها مورد مدون در تزریق آب نارگیل به انسان، تزریق آب نارگیل به یک فرد در جزایر سلیمان در سال 1992 است. در سال 2000 مقاله‌ای در این باره چاپ و کل واقعه تحلیل شده‌است.

بیمارستان اتویفی در جزیره مالایتا از مجمع الجزایر سلیمان قرار دارد. سفر به این جزیره تنها از طریق قایق یا هواپیمای سبک انجام می‌شود. در مالایتا سه بیمارستان وجود دارد، اما رسیدن از یکی به دیگری به دلیل نبود جاده و کوهستانی بودن جزیره تقریبا غیرممکن است. در چنین شرایطی، علاوه بر اتمام سرم تزریق در بیمارستان، کادر درمان مجبور به استفاده از آب نارگیل برای تزریق شدند.

تزریق آب نارگیل به افراد تنها در مناطق دورافتاده و بدون سرم تزریق داخل وریدی اتفاق می‌افتد
سایر بیمارستان‌ها در جزیره مالایتا حدود یک روز از بیمارستان اتیوفی فاصله دارند.

تنها مورد مستند تزریق آب نارگیل به یک فرد چگونه انجام شد؟

بیمار مردی چهل و چند ساله و دارای سابقه فلج در سمت چپ بدن بود که با مشکلات تکلم و ضعف در سمت چپ بدن به بیمارستان مراجعه می‌کند. پس از تشخیص علت بیماری، به دلیل مشکلات بلع، تزریق سرم به بیمار شروع شد. در روز سی و ششم بستری شدن، بیمار مجددا به سرم نیاز پیدا کرد و بیمارستان دیگر سرمی برای تزریق نداشت. در آن زمان پزشکان که راجع به تزریق آب نارگیل به بیماران شنیده بودند، تصمیم به انجام این کار گرفتند.

برای پیدا کردن نارگیل مناسب تزریق، بستگان بیمار از درخت‌های اطراف بالا رفته و طوری نارگیل‌های تازه را می‌چینند که پوسته آن ترک نخورد و آب آن عفونی نشود. پس از کندن پوسته نرم و بیرونی نارگیل، سوزنی به درون آن فرومی‌کنند که فشار داخل آن را با بیرون برابر کند. سپس با فرو کردن سوزنی دیگر در همان مکان برای باز نگه داشتن راه هوایی، سوزن اصلی وصل به لوله تزریق داخل وریدی را در نارگیل فرو می‌کنند.

برای پیدا کردن نارگیل مناسب تزریق، بستگان بیمار از درخت‌های اطراف بالا رفته و طوری نارگیل‌های تازه را می‌چینند که پوسته آن ترک نخورد و آب آن عفونی نشود.

بیمار مورد بحث در حدود دو روز تحت تزریق آب نارگیل قرار داشت و روزانه در حدود 1200 میلی‌لیتر آب نارگیل دریافت کرد. او پس از آن توانایی بلع را مجددا پیدا کرد و در روز سی و نهم مرخص شد.

تزریق آب نارگیل به جای سرم به یک فرد در سال 1992
تصویری از چینش استفاده شده برای تزریق آب نارگیل به جای سرم به بیمار

آیا می‌توان به جای سرم قندی-نمکی به افراد آب نارگیل تزریق کرد؟

در شرایط اضطرار، تزریق آب نارگیل در دوزهای پایین و مدت کم به بیماران راه حلی خوب برای خریدن وقت و فراهم کردن سرم تزریق داخل وریدی است، اما بایستی بر روی اثرات آن تحقیقات بیشتری انجام شود.

منبع: The American Journal of Emergency Medicine

[adrotate group=”3″]

2 دیدگاه‌ها

  1. بله اب نارگیل ی سرم طبیعی و قابل استفاده برای انسان هست ولی در موارد اظتراریمیتوان استفاده کرد یکی از اشنا هامون استفاده کرد هیچ مشکلی هم پیش نیامد

    • سلام همراه گرامی
      بله اما باید فواید این کار در مقابل معایب اون و اضطرار این کار در نظر گرفته بشه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید