خودارضایی چیست و چه عوارضی دارد؟ آیا واقعا کار مضری است؟

100
Mastrebution
Mastrebution

خودارضایی چیست؟

به لمس یا مالیدن قسمت‌ هایی از بدن توسط خود فرد برای ایجاد لذت جنسی و ارضای میل جنسی، خودارضایی گفته می‌شود. اما معمولا بخش اصلی خودارضایی با مالیدن آلت تناسلی همراه است و بیشترین لذت جنسی را برای فرد به همراه دارد.

خودارضایی را می‌توان نوعی از رابطه جنسی (سکس) دانست که می‌تواند به تنهایی یا به همراه شریک جنسی انجام شود. این فعالیت جنسی می‌تواند در هر جنسیتی با هر سنی صورت بگیرد؛ بنابراین هم دختران و هم پسران می‌توانند خود ارضایی داشته باشند. در گفتار عامیانه به خودارضایی مردان جق زدن هم گفته می‌شود که در متون اسلامی از آن با عبارت استمنا یاد می‌شود. خود ارضایی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد که در ادامه به شرح آن‌ها و روش های ترک خود ارضایی می پردازیم.

به لمس یا مالیدن قسمت‌ هایی از بدن توسط خود فرد برای ایجاد لذت جنسی و ارضای میل جنسی، خودارضایی گفته می شود.

Mastrebution
خودارضایی یکی از روش‌های رسیدن به لذت جنسی است که می‌تواند توسط خود فرد انجام شود یا توسط شرکت جنسی صورت بگیرد.

دلایل و فواید خود‌ارضایی

خود ارضایی موجب کاهش استرس، بهبود خواب، آرامش و آزاد کردن تنش های جنسی ایجاد شده در فرد می باشد. در حقیقت یک روش ارضای جنسی است که برخلاف رابطه جنسی با فرد دیگر مشکلاتی نظیر ابتلا به بیماری های مقاربتی یا بارداری ناخواسته را ندارد.

از کاربرد‌های آن برای شناخت بهتر خود و چیزهایی است که می تواند شما را در روابط جنسی فعال‌تر کند. همچنین وقتی شریک جنسی خود را در حین انجام این کار تماشا کنید می‌توانید لذت های مورد علاقه او را بهتر بشناسید و در روابط جنسی از آن برای تحریک او استفاده کنید.

خود ارضایی در حالت طبیعی عوارضی ندارد، مگر اینکه خود فرد بیش از حد طبیعی و به روش های آسیب‌زننده این عمل را انجام دهد.

عوارض خودارضایی چیست؟

برعکس آنچه به نظر می رسد؛ خودارضایی عوارض زیادی که از نظر علمی ثابت شده باشند و آسیب رسان باشند را به همراه ندارد. با این حال افرادی هستند که از انجام این عمل احساس گناه می کنند و یا با زیاد تکرار شدن این عمل مشکلاتی را تجربه می کنند. اما همه به چیز به خود فرد بستگی دارد. که آیا خودارضایی انجام دهد یا نه؟ آیا عوارضی دارد یا خیر؟ مقالات عملی خاطر نشان می کنند که خود ارضایی در حالت طبیعی عوارضی ندارد، مگر اینکه خود فرد بیش از حد طبیعی و به روش های آسیب زننده این عمل را انجام دهد.

خودارضایی زمانی مشکل ساز می شود که فرد بیش از حد نیاز آن را انجام بدهد. در این زمان منجر به عدم انجام فعالیت های روزمره مثل کار و درس می شود؛ همچنین می تواند بر مسئولیت پذیری افراد و روابط آن ها اثر گذار باشد.

شایعات درباره عوارض خودارضایی

شایعات زیادی درباره‌ی عوارض خودارضایی وجود دارد که پشت بیشتر آن‌ها هیچ منطق علمی و پزشکی نیست. پس باید شفاف سازی کرد که خودارضایی منجر به موارد زیر نخواهد شد:

 • نابینایی یا اختلال بینایی
 • رشد مو در کف دست ها
 • ناتوانی جنسی
 • اختلال در نعوظ (نعوظ به معنای سفت و راست شدن آلت تناسلی مرد است)
 • کوچک شدن آلت تناسلی
 • کج شدن یا ایجاد انحنا در آلت تناسلی
 • کاهش میزان اسپرم
 • نازایی و ناباروری
 • ضعف بدنی
خودارضایی و اثرات آن
خود ارضایی منجر به کاهش اسپرم نمی شود.

خودارضایی چه تاثیری بر میل جنسی و رابطه جنسی دارد؟

اگر مردان خودارضایی خشونت آمیز و یا با فشار زیاد بر آلت خود داشته باشند، منجر به کاهش حساسیت جنسی می شود. مردان می توانند با گذشت زمان و اصلاح روش های خود این مشکل را رفع کنند.

خود ارضایی می تواند منجر به ارگاسم طولانی تر در خانم ها یا ارگاسم دردناک در دستگاه تناسلی آن ها و همچنین انزال دردناک در مردان شود.

خودارضایی می تواند آثار بدی از جمله پوسته شدن واژن یا آلت تناسلی مرد داشته باشد. البته فقط زمانی که تعداد آن بیشتر از حد مشخصی می شود. اگر مشاهده کردید که خودارضایی، تاثیرات منفی دارد باید تعداد دفعات آن را کمتر کنید. با کاهش دفعات تکرار عوارض احتمالی رفع می شوند. باید توجه داشت که خود ارضایی عوارض بلند مدتی ندارد.

اگر از آلات مصنوعی آلوده (یا متعلق به فرد دیگری) استفاده کنید، احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش می یابد. همچنین داشتن تجربه خود ارضایی به همراه فرد دیگر نیز احتمال ابتلا به این بیماری ها را به میزان بسیار کمی به همراه دارد.

در انتهای مطلب، به تک تک این نگرانی ها پرداخته می شود و سوالات شما در خصوص خودارضایی جواب داده می شود.

Mastrebution
خودارضایی می تواند باعث کاهش حساسیت جنسی شود.

خودارضایی خارج از کنترل

خودارضایی در چند حالت مشکل ساز می‌شود:

 • ناتوانی در کنترل میل به خودارضایی
 • کنار گذاشتن درس و کار و فعالیت های اجتماعی در جهت وقت گذاشتن برای خود ارضایی
 • کل مدت زمان روز را تا جای ممکن خود ارضایی کردن.

تعداد دفعات خودارضایی چند بار باید باشد؟

تعداد مشخص و طبیعی ای برای خودارضایی تعیین نشده است. برخی افراد هفتگی انجام می دهند، برخی روزانه، برخی دیگر بیشتر یا کمتر از این مقادیر. برخی نیز هرگز انجام نمی‌دهند. اگر تعداد دفعات خود ارضایی در یک فرد به قدری باشد که خود فرد احساس کند دیگر فعالیت ها و روابط را پس می‌زند و دچار مشکلاتی شده است جای نگرانی دارد و باید برای رفع این مشکلات اقدام کند.

اعتیاد به خودارضایی چیست؟

اگر فردی به خودارضایی اعتیاد پیدا کند و بیش از حد این عمل تکرار شود اثراتی به همراه دارد. از جمله این اثرات، سیاه شدن زیر چشم، کاهش قدرت حافظه، اضطراب، خستگی مفرط و عصبانیت می باشند. تکرار بیش از حد خودارضایی می تواند از رسیدگی به فعالیت های روزانه، مسئولیت پذیری و … جلوگیری کند. همچنین ممکن است منجر به دیر ارضا شدن و سخت به ارگاسم رسیدن در روابط جنسی شود.

سیاه شدن زیر چشم، کاهش قدرت حافظه، اضطراب، خستگی مفرط و عصبانیت از عوارض اعتیاد به خودارضایی است.

روش های خود ارضایی سالم

در کل خودارضایی در حالت طبیعی عاری از ضرر می باشد. برای بهتر کردن و سالم تر بودن آن می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 1. محیط را مناسب با این کار آماده کنید: مثلا از تلویزیون و موبایل و دیگر حواس پرتی ها دور شوید.
 2. زمان مناسب را انتخاب کنید: در هنگام ناراحتی یا اضطراب خودارضایی نکنید.
 3. از قدرت تخیل و تصور خود استفاده کنید.
 4. نفس عمیق بکشید و بدن خود را آرام کنید.
 5. نیاز به عجله نیست و از زمان خود برای لذت بیشتر استفاده کنید.
 6. سعی کنید از قسمت های مختلف بدن خود استفاده کنید.

چگونه خود ارضایی را ترک کنیم؟

برای ترک خود ارضایی می توان از راه‌های زیر کمک گرفت:

۱- خودتان را مشغول کنید

برنامه ریزی برای کل زمان و وقت خود و ایجاد مشغولیت زمانی برای خودارضایی باقی نمی گذارد. فعالیت هایی مثل ورزش، یوگا، سرگرمی های جدید و سالم و بیرون رفتن با دوستان می توانند گزینه های مناسبی برای مشغول نگه داشتن خود باشند.

۲- زمان تنها بودن را محدود کنید

سعی شود کمتر در خلوت و تنهایی قرار بگیرید و بیشتر در جمع های اجتماعی و شلوغ حضور داشته باشید. حضور داشتن در خلوت فرصتی برای تصورات ذهنی و انجام خودارضایی ایجاد می کند.

۳- پوشیدن لباس های بیشتر در شب:

لباس زیر تنها یه لایه نازک فیزیکی بین شما و اندام جنسی شما ایجاد می کند و دسترسی راحت به آن منجر به تماس دست شما می شود و احتمال خود ارضایی به همراه دارد. برای جلوگیری از این حالت برای خواب شب لباس بیشتری بپوشید تا حس و میل جنسی شما را کاهش دهد و به ترک خود ارضایی کمک کند.

۴- عدم تماشای فیلم پورن و تحریک کننده:

غلبه بر تحریکی که توسط این محرک ها ایجاد می شود بسیار سخت و مشکل است. باید خود را از تماشای این صحنه های تحریک کننده منع کنید.

۵- صبور بودن:

فرایند ترک خود ارضایی یک فرایند زمان بر و طولانی می باشد که کمی دشوار نیز هست. به نتیجه کار و عوارضی که اعتیاد به خودارضایی برای شما به همراه دارد فکر کنید و به مسیر خود ادامه دهید. ممکن است ماه ها یا چند سال طول بکشد تا این فرایند کامل شود.

masturbation-stress-relief
خودارضایی در بارداری

خودارضایی در دروان بارداری

تغییرات هورمونی در زمان بارداری منجر می شود در برخی از خانم های باردار میل و نیاز جنسی افزایش پیدا کند. خودارضایی راه امنی برای برطرف کردن این نیاز در زمان بارداری می باشد. همچنین ممکن است به کاهش علائم بارداری مانند درد بخش پایینی کمر کمک کند.

خودارضایی برای خانم های با شرایط بارداری پرخطر ممکن است خطرناک باشد. به این دلیل که ارضای جنسی و ارگاسم می تواند احتمال زایمان را افزایش دهد و آن را جلو بیاندازد.

خودارضایی در کودکان

یکی از رایج ترین رفتار های جنسی که والدین در مورد آن از مراکز درمانی یا متخصصین جراحی کلیه، مجاری ادراری و تناسلی (اورولوژی) مشاوره می خواهند خود ارضایی می باشد. کودکان در سنین پایین ممکن است این عمل را در انظار عمومی انجام بدهند. در سنین بالاتر نیز ممکن است اتفاق بیوفتد اما احتمال آن کمتر است.

با توجه به اینکه این رفتار از راه های آرامش پیدا کردن است، می تواند در زمانی که کودکان دچار استرس می شوند یا ناآرام هستند بیشتر باشد. برای مثال در زمانی که والدین طلاق می گیرند یا برای حضانت فرزند دچار اختلاف می شوند احتمال آن افزایش می یابد.

وقتی در چنین شرایطی دفعات تکرار خودارضایی افزایش می یابد، بهترین راهکار حمایت و پشتیبانی از کودک و پرت کردن حواس او با دیگر فعالیت هاست. اگر برای کودک شما جلوگیری و عدم تکرار آن سخت شود، نگران کننده می باشد. برای مشاوره می توانید به روانشناس مراجعه نمایید.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

باورهای فرهنگی در مورد خود ارضایی

دلیل احساس گناه می تواند باور های فرهنگی، معنوی یا مذهبی باشد. خود ارضایی یک عمل غیرطبیعی نیست، اما با این حال ممکن است از افرادی بشنوید که کار کثیف و خجالت آوری است. این باور ها در هر فرهنگی متفاوت است. همانطور که می دانید در فرهنگ ما نیز امری زشت و خجالت آور به حساب می آید.

آیا خود ‌ارضایی گناه است؟

خود ارضایی بر اساس منابع که تا اینجا بررسی شده‌اند از نظر علمی و پزشکی در حالت طبیعی مشکل جدی و بلند مدتی به همراه ندارند. اما در دین اسلام و مذهب شیعه خود ارضایی به عنوان یک گناه کبیره شناخته می شود و حرام اعلام شده است. البته از نظر برخی مراجع انجام خودارضایی با همسر شرعی یا به دست او اشکالی ندارد.

در دین اسلام و مذهب شیعه خود ارضایی به عنوان یک گناه کبیره شناخته می شود و حرام اعلام شده است.

خودارضایی
خودارضایی می تواند دیرانزالی یا لذت نبردن از سکس را به همراه داشته باشد.

سوالات رایج درمورد خودارضایی و عوارض آن

همانطور که در بخش عوارض خودارضایی نیز گفته شد، خودارضایی خارج از کنترل می تواند باعث آسیب هایی به روان و تن شما شود. در بالا شایعات رایج در مورد خودارضایی را نیز دیدید. در این بخش سوال های شما عزیزان در مورد خودارضایی را پاسخ داده ایم. امیدواریم بعد از خواندن این مطلب، بتوانید زندگی جنسی بهتری را داشته باشید.

اثرات خودارضایی بر مغز زنان و مردان چیست؟

خودارضایی منجر می شود تعدادی هورمون توسط مغز شما ترشح یا آزاد شود. از جمله هورمون دوپامین که هورمون شادی هم نامیده می شود. همچنین اندورفین که کاهش دهنده طبیعی درد در بدن می باشد. اندورفین منجر به کاهش استرس نیز می‌شود. در مطلب دیگری راجع به فواید سکس و خوبی‌های آن صحبت کرده‌ایم که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم.


خودارضایی باعث ریزش مو می شود؟

ریزش مو یکی از شایع‌ترین عوارض خودارضایی در مردان و زنان است. ریزش مو در اثر خودارضایی معمولا از نواحی کناری سر آغاز شده و سپس به دیگر نقاط گسترش می‌یابد. علت این امر عدم تعادل هورمونی ناشی از خودارضایی است.

یکی از شایع ترین عوامل ریزش مو عدم تعادل هورمونی در بدن می باشد. یکی از مشکلاتی که با انجام عمل خود ارضایی نیز در بدن هر فردی به وجود می آید، کم و یا زیاد شدن برخی از هورمون ها و در نتیجه آن بر هم خوردن تعادل هورمون ها می شود. بدین ترتیب معمولا یکی از مهمترین دلایلی که می توان از آن برای ریزش مو ناشی از خود ارضایی نام برد، عدم تعادل در هورمون ها می باشد.

معمولا بدن برای تولید هورمون تستوسترون و همچنین اسپرم نیاز به ریز مغذی ها یا مواد معدنی متعددی دارد. معمولا این مواد معدنی یا ریز مغذی ها از طریق مواد غذایی برای بدن تامین می شوند. با انجام عمل خود ارضایی معمولا این ریز مغذی ها از بدن خارج شده و برای جایگزین شدن آنها نیاز به زمان نسبتا زیادی می باشد. با توجه به اینکه اغلب افراد ممکن است به خود ارضایی اعتیاد پیدا نمایند، لذا با فواصل کوتاه و در برخی از موارد هر روز و بعضی افراد در روز چند بار این کار را انجام می دهند. در نتیجه بدن فرصت کافی برای تامین ریز مغذی ها را نخواهد داشت. همین کمبود مواد معدنی می تواند دلیل بسیار موجهی برای ریزش مو باشد. از جمله این مواد معدنی یا ریز مغذی ها می توان به ویتامین E، روی، منیزیم، کلسیم و… اشاره نمود.

بدین ترتیب معمولا افرادی که به هر علتی خود ارضایی را انجام می دهند، برای جلوگیری از ریزش مو می بایست از طریق مکمل های مناسب و یا رژیم غذایی مخصوص، این مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین نمایند.

ریزش-مو-عدم-تعادل-هورمونی
ریزش مو از عوارض شایع خودارضایی زیاد است.

خودارضایی باعث می شود که در رابطه جنسی ارضا نشویم؟

خودارضایی میتواند دو خطر عمده برای سکس داشته باشد:

1: ارضا نشدن در سکس

ازآنجایی‌که در خودارضایی نیاز جنسی به‌صورت مصنوعی برطرف می‌شود، فرد خیلی سریع وارد فاز هیجان جنسی شده و لذت زیادی را تجربه می‌کند. البته این موضوع مربوط به دفعات اول انجام خودارضایی است و پس از مدتی فرد برای رسیدن به تجربه اولیه مجبور به تکرار دفعات خودارضایی می‌شود. در سکس معمولا فشار و تحریکاتی که وسایل مصنوعی ایجاد می‌کنند، ایجاد نمی‌شود. در نتیجه فرد به لذتی که در خودارضایی تجربه کرده دست نخواهد یافت. در نتیجه دیگر از رابطه جنسی خود لذت نمی‌برد.

2: شرطی شدن ارضای جنسی

ممکن است شخص خودارضایی را با استفاده از وسیله خاص یا به روشی خاص انجام دهد و تنها در وضعیت خاصی به لذت جنسی برسد. ممکن است امکان فراهم کردن این شرایط خاص در رابطه جنسی وجود نداشته باشد. در نتیجه فرد شرطی شده و تنها در صورت وجود همان شرایط لذت جنسی را تجربه خواهد کرد. پس نمی‌تواند از رابطه جنسی خود لذت کافی را ببرد.


خودارضایی باعث سردمزاجی می شود؟

عدم رضایت از سکس و نرسیدن به لذتی که خودارضایی به فرد می‌دهد، کم‌کم باعث می‌شود که تمایل فرد به برقراری رابطه جنسی کم و کمتر شود. در نتیجه دیگر به درخواست‌های جنسی شریک خود پاسخ نداده و گاهی به اجبار آن‌ها را انجام می‌دهد. این موارد به مرور زمان باعث سردمزاجی جنسی شده و در نهایت مشکلاتی را در زندگی زناشویی ایجاد می‌کند.

خودارضایی ممکن است باعث اختلال در ارگاسم، لذت نبردن از سکس، شرطی شدن آن و یا سردمزاجی شود.

ضعف، درد استخوانی و یا گیجی و خواب آلودگی بعد از خودارضایی خطرناک است؟

در حالت طبیعی مردان و زنان پس از ارضا در رابطه جنسی احساس خستگی داشته و نیاز به استراحت دارند. معمولا سکس و رابطه جنسی بین زوجین هر چند روز یک‌بار صورت می‌گیرد. بنابراین بدن فرد زمان کافی برای جبران انرژی از دست رفته را دارد. اما یک فرد ممکن است در طول روز چندین بار خودارضایی را انجام دهد. در نتیجه ارگاسم چندین بار در طول روز رخ می‌دهد و در نتیجه فرد انرژی زیادی را از دست می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود که بدن فرد نتواند انرژی از دست رفته را جبران کند و در صورت تکرار مداوم خودارضایی نهایتا ضعف جسمی دائمی ایجاد می‌شود. به‌علاوه فرد در طول روز احساس خستگی جسمی و روحی بسیاری داشته و حتی استراحت نیز نمی‌تواند این احساس خستگی و ضعف را برطرف کند.


آیا احساس سوزش و خارش بعد از خود ارضایی خطرناک است؟

معمولا خودارضایی بیش‌ازحد باعث حساس شدن پوست ناحیه تناسلی می‌شود. این حساسیت می‌تواند با سوزش و خارش همراه باشد. همچنین ممکن است خودارضایی باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی در ناحیه تناسلی نیز شود.

البته احساس خارش بعد از خودارضایی می تواند نشانه عفونت نیز باشد. عفونت و قارچ بعد از خودارضایی معمولا مربوط به افرادی است که از وسیله خاصی برای خودارضایی استفاده می‌کنند و پس از اتمام خودارضایی وسایل و ناحیه تناسلی را به خوبی تمیز نمی‌کنند. وجود میکروب و باکتری بر روی این وسایل یا تحریک آلت تناسلی با دست‌های آلوده می‌تواند باعث ایجاد عفونت و قارچ در این ناحیه شود. عدم توجه به این مورد باعث گسترش عفونت شده و مشکلات دیگری نیز ایجاد خواهد کرد.

در نتیجه اگر احساس سوزش بیش از حد یا خارشی دارید که اذیت کننده است سریعتر با پزشک زنان یا اورولوژیست مشورت کنید.

خودارضایی می تواند باعث بیماری های مقاربتی (جنسی) باشد؟

بسیاری از بیماری های مقاربتی از عاملی انسانی به شریک جنسی منتقل می شود. در نتیجه اگر خودارضایی به تنهایی انجام شود احتمال انتقال بیماری جنسی مانند سفلیس یا سوزاک یا زگیل تناسلی پایین می آید. در این خصوص باز با شریک جنسی خود یا پزشک زنان مشورت کنید.


ممکن است با خود‌ارضایی ایدز بگیریم؟

احتمال ابتلا به ایدز با خودارضایی بسیار پایین است. اگر خودارضایی به تنهایی و توسط خود فرد انجام بشود احتمال ابتلا به ایدز صفر است. در صورت خودارضایی به همراه شریک جنسی نیز احتمال فقط به صورت یک فرضیه می باشد و تنها یک مورد ابتلا به ایدز از این طریق گزارش شده است.

خود ‌ارضایی باعث کاهش خطر سرطان پروستات می شود؟

ارتباط این دو موضوع با هم هنوز جای بحث دارد که آیا اثر منفی دارد یا مثبت؟ در مطالعه ای نشان داده شد که یک سوم مردانی که در دهه بیست زندگی خود، هفته ای 5 بار ارضا می شوند و انزال دارند، کمتر از افرادی که کمتر از 5 بار انزال دارند مبتلا به سرطان پروستات می شوند. علت این امر را این می دانند که انزال مکرر منجر می شود از ساخته شدن سلول های سرطانی جلوگیری شود.


آیا خودارضایی باعث بی‌اختیاری ادرار می شود؟

خودارضایی در مردان باعث تحریک بیش‌ازحد پروستات می‌شود. در نتیجه این موضوع پس از مدتی اندازه پروستات بزرگ شده و فرد به بی‌اختیاری ادرار مبتلا می‌شود. تغییر اندازه پروستات باعث بروز برخی مشکلات جنسی نیز می‌شود.


آیا خودارضایی باعث شکستگی آلت تناسلی می شود؟

این عارضه یکی از نادرترین عوارض جسمی خودارضایی در مردان است. اما احتمال رخداد آن وجود دارد. این مشکل معمولا در اثر برخورد آلت تناسلی با یک جسم سخت یا مالش غیرطبیعی آن رخ می‌دهد. شکستگی آلت تناسلی باعث پارگی تونیکا آلبوژینا شده و درمان آن با جراحی‌های اورژانسی و پیچیده صورت می‌گیرد.

شکستگی-آلت-مرد
آلت مرد بر اثر خودارضایی می تواند آسیب ببینید.

آنورگاسمی یا ارضا نشدن در زنان می تواند ناشی از خودارضایی باشد؟

آنورگاسمی به معنای نرسیدن به ارگاسم در حین رابطه جنسی و از اختلالات ارگاسم است. این مورد یکی از شایع‌ترین عوارض خودارضایی در خانم‌ها است. معمولا وسایل مختلف خودارضایی با تحریک عمیق دستگاه تناسلی زنان خیلی زودتر از سکس آن‌ها را به ارگاسم می‌رسانند. در نتیجه فرد در سکس دیگر ارگاسم را تجربه نمی‌کند. این موضوع باعث عدم رضایت از رابطه جنسی و بروز مشکلات زناشویی در میان زنان و همسرانشان خواهد شد. این موضوع به‌خصوص درباره دخترانی که از دوران مجردی خودارضایی را انجام می‌دادند بسیار شایع‌تر است.


خودارضایی باعث پریود نشدن، پریود نامنظم یا درد و خونریزی شدید هنگام قاعدگی می شود؟

از عوارض شایع خودارضایی در زنان می‌توان به نامنظم شدن پریود اشاره کرد. چراکه تحریک بیش‌ازحد آلت تناسلی و ترشح زیاد هورمون‌های جنسی باعث بر هم خوردن تعادل هورمونی بدن شده و بر زمان شروع عادت ماهیانه، طول آن و شدت خونریزی و درد اثرگذار خواهد بود. این موضوع در دراز مدت بر روی تخمدان‌های فرد نیز اثر می‌گذارد و می‌تواند باعث بروز مشکلاتی همچون تنبلی یا کیست تخمدان نیز شود.


آیا خودارضایی باعث آسیب به بکارت یا پاره شدن پرده بکارت می شود؟

هر گونه ورود به واژن از جمله سکس با آلت مردانه یا وارد کردن اشیا و اسباب بازی های جنسی مانند دیلدو یا حتی انگشت می تواند به پرده بکارت شما آسیب وارد کند. پرده بکارت در ابتدای واژن است و احتمال آسیب دیدن آن با دخول هر شی زیاد است. اگر می خواهید بدون آسیب به پرده بکارت خودراضایی کنید، نباید دخولی صورت گیرد.


آیا خودارضایی با آب ضرر دارد؟

خودارضایی با آب از شیوه های رایج برای خودارضایی محسوب می شود. در خودارضایی با آب، فشار آب باعث تحریک ناحیه کلیتوریس در زنان می شود و فرد تحریک شده و بعد ارضا می شود. در اصل خودارضایی با آب فرقی با خودارضایی با دست ندارد. و فقط به جای استفاده از دست، از فشار آب برای تحریک واژن استفاده می شود.

حال باید بدانید که خودارضایی با آب می تواند چند آسیب به شما بزند: با اینکه احتمال آن بسیار بسیار کم است، اما ممکن است خودارضایی با آب باعث پاره شدن پرده بکارت شود. مورد دیگر اینکه فشار آب ممکن است باعث ورود آب به واژن و رحم شما شود و در این حالت باعث انقباضات عضلات اطراف رحم شما شود. در نتیجه بعد از خودارضایی با آب ممکن است شما شکم درد را تجربه کنید. عفونت نیز ممکن به خاطر محیط آلوده حمام یا دستشویی، خطر دیگری است که در خودارضایی با آب افزایش می یابد.

نکته دیگری که شاید در وهله اول به نظر نیاید، مصرف بیش از اندازه آب در خوداراضایی با آب است. در نتیجه سعی کنید از طریق دیگری به ارگاسم برسید و از مصرف بی رویه آب هم جلوگیری کنید!


آیا خودارضایی باعث تغییر کردن شکل واژن می شود؟

تجریک بیش از حد اندام تناسلی در زنان می تواند باعث شل شدن، پوسته پوسته شدن یا خراش شود. از طرفی اندام های تناسلی داخلی نیز بسیار حساستر هم هستند. یعنی امکان آسیب به آنها رد خودارضایی به صورت داخلی وجود دارد. در نتیجه از هر شی ای برای خودارضایی استفاده نکنید. اگر علائمی مانند عفونت قارچی واژن، بوی بدن واژن، خون در ادرار یا دیگر علائم به همراه درد در شکم را مشاهده کردید، لازم است به پزشک زنان مراجعه کنید.

راهنمای مراجعه به اورولوژیست

اگر اعتیاد به خود ارضایی پیدا کرده‌اید، یا از اعتیاد فرزند خود نگرانی ای دارید. اگر خود ارضایی یا ارضای میل جنسی از این روش را به همراه یک شریک جنسی انجام می دهید و علائمی از بیماری ها مقاربتی احساس کردید. بهتر است به مراکز درمانی مراجعه کنید یا به متخصصین جراحی کلیه، مجاری ادراری و تناسلی (اورولوژی) مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید از هر جایی از مشاوره تلفنی دکترتو استفاده کنید.

منبع: healthline, yourtangosistanihealthline, issmthebody, betterhealthsexwisekidshealthmedicalnewstoday

کارشناس تولید محتوا و کارآموز طراحی سایت و سئو هستم. خوشحالم که به عنوان نویسنده در تیم خوب دکترتو مشغول به فعالیت هستم. چراکه اینجا می‌تونم برای آگاهی عموم مردم و کمک به سلامت جسمی و روحی همنوعان خودم تلاش کنم.

100 دیدگاه‌ها

 1. سلام من پسرم و شانزده سالمه
  من یه ساله خودارضایی میکنم و خودم تو ذهن خودم تجسم میکنم مثلا اندام زن ها را میبینم و بعد از خودارضایی من اذاب وژدان میگیرم و چند روزه نماز میخونم خواستم ببینم چطور ترک کنم راستی راسته میگن گناه کبیره هستش
  چیکار کنم ترم کنم

  • سلام دوست عزیز
   خودارضایی به صورت اعتیادگونه بشه ممکنه آسیب هایی رو برای شما داشته باشه. بهتره این عمل رو کمتر و ترک کنی. با خروج مایع منی و رسیده به ارگاسم نیازه غسل کنی. بهتره زمان های تنهایی رو محدود کنی و خودت رو با فعالیت های مفید سرگرم کنی. با مطالعه این مقاله در مجله دکتر تو میتونی با روش های ترک خودارضایی آشنا شوی.

 2. با سلام ، میخواستم بدانم آیا خود ارضایی باعث سرطان ( پروستات یا بیضه یا آلت هم می‌شود ؟؟ درکل ممکن است که باعث ایجاد سرطان بشود ؟؟

  • سلام دوست عزیز
   موجب ایجاد سرطان نمی شود. خودارضایی در مردان باعث تحریک بیش‌ازحد پروستات می‌شود. در نتیجه این موضوع پس از مدتی اندازه پروستات بزرگ شده و فرد به بی‌اختیاری ادرار مبتلا می‌شود. تغییر اندازه پروستات باعث بروز برخی مشکلات جنسی نیز می‌شود.

 3. سلام ببخشید سوالی داشتم ما وقتی بچه بودیم از نرده پله سر میخوریم تا پایین وقتی این کا رو میکردیم احساس لذت و کمی بی حسی به ما دست میداد خواستم ببینم از این طریق ارضا می‌شدیم ؟در صورتی که اصلا چیزی در مورد مسائل جنسی نمیدونستیم و اینکه باید نماز مون قضا کنیم دوباره بخونیم ممنون از راهنمایی شما

  • سلام دوست عزیز
   بنظر نمیرسه تماس آنچنانی در حد ارضا شدن بوده و نیازی به غذا کردن نماز نیست.

 4. سلام
  اگر خانمی حین رابطه ی جنسی و معاشقه با همسر اندام تناسلی خودشو بماله و به اون حالت اورگاسم برسه
  این هم خود ارضایی محسوب میشه و بده ؟
  نه اینکه بعد رابطه ی جنسی خودش به تنهایی اینکارو بکنه هاا
  بلکه در همون زمان و در حین معاشقه و رابطه با همسر
  خودشو بماله و به ارگاسم برسه
  این هم خود ارضایی محسوب میشه ؟
  و بده ؟

  • سلام دوست عزیز
   بهتره ارگاسم در رابطه با همسر اتفاق بیوفته تا این عمل به عادت منجر نشه. پوزیشن هایی که موجب تحریک ناحیه کلیتوریس میشه را استفاده کنید تا ارگاسم شما کامل شود.

 5. سلام من وقتی خود ارضایی میکنم مایع که ازم خارج میشه بیرنگه و به صورت قطره ای هست میخواستم ببینم این مایع منی؟

  • سلام دوست عزیز
   خروج مایع قبل از ارضا شدن پیشاب نام دارد و در اثر تحریک جنسی اتفاق می افته.

 6. سلام من پسر هستم و 16 سالمه و دوماه که به دلیل مشکلات دین خود ارضایی نکردم ولی خیلی حالم بده
  مثلاً کم خوابی، بی خوابی ، بد خوابی ، کسلی ، تمرکز پایین ، گودی پلک زیر چشم ، قفل شدن بدن و… دارم . خواستم بدونم اگر خود ارضایی نکنم مشکلی برام پیش نمیاد

  • سلام دوست عزیز
   بهتره از روش های ترک خود ارضایی استفاده کنی. انجام اعتیادگونه این عمل موجب رسیدن ضررهایی به شما میشه.

  • اما من بعد از خود ارضایی این مایع ازم خارج میشه وبیرنگه وقطره ای است ۶ ماه خود ارضایی میکنم ولی تاحالا مایع سفید رنگ با فشار ازم خارج نشده ایا مشکلی دارم و میخواستم ببینم خود ارضایی باعث بلوغ زودرس میشه یا نه ممنون از پاسخ گوییتون

   • سلام دوست عزیز
    بهتره خودارضایی رو کاهش داده تا باعث تغییر در روند بلوغ نشه و تاثیری روی هورمون ها نزاره.

 7. سلام بنده ۱۴ سال سن دارم .
  چند سالی هست که با بالشت رابطه برقارار میکنم ایا خود ارضایی ،حسوب میشود؟

  • اما من ۶ ماه خود ارضایی میکنم وبعدش تا حالا مایع سفید رنگ وبا فشار ازم خارج نشده ومیخواستم ببینم خودارضایی باعث بلوغ زودرس میشه ؟

   • دوست عزیز
    خودارضایی اعتیاد گونه با تاثیر بر هورمون های جنسی میتونه تعادل هورمونی رو بهم زده و باعث ایجاد تغییراتی در روند بلوغ شود.

 8. سلام من پسرم بعضی وقتا که حشری میشم با التم ور میرم ولی نمیزنم و یه مایعی میاد بیرون که مثل منی سفید و غلیظ نیست و بیشتر شبیه به ابه خاستم بدونم این منیه و غسل رو واجب میکنه!

  • سلام دوست عزیز
   این آب رو پیشاب میگویند و نیاز به غسل نداره چون خروج مایع منی در اوج لذت جنسی با فشار نیاز به غسل رو مطرح میکنه.

   • سلام من پسر هستم ۱۶ سال سن دارم من حدود ۳ ساله خود ارضایی میکنم مشکلی برام پیش نیومده و به خود ارضایی هم اعتیاد ندارم من روزی یک بار خود ارضایی میکنم منی من با فشار خارج میشه و سفید هست با اون مشکلی ندارم ولی در ناحیه دور الت تناسلی بعد خود ارضایی خارشت داره.من روزی یک بار خود ارضایی میکنم از نظر علمی مشکلی نداره؟

   • سلام دوست عزیز
    روزی یک بار از نظر علمی توجیه پذیر نیست و بهتره کمتر بشه. خارش اطراف آلت تناسلی به علت اصطکاک و درماتیت تماسی طی مالش الت تناسلی هست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید