عوارض عجیب و غریب استفاده از موبایل
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسبک زندگی

عوارض عجیب و غریب استفاده از موبایل

| تاریخ انتشار: 4 دی 1395
| آخرین به‌روزرسانی: 29 دی 1400
| تعداد نظرات:بدون نظر
عوارض پیاده روی با موبایل

آنچه در این مقاله می‌خوانید

راه رفتن و پیاده‌روی درحالی‌که با گوشی موبایل کار می‌کنیم؛ می‌تواند به تدریج تغییرات فیزیکی را در ساختار حرکتی پاها ایجاد کند. این شیوه جدید راه رفتن تنها تغییری نیست که گوشی‌های موبایل در تکامل انسان‌ها ایجاد می‌کنند.

پنجه پیامکی:

دانشمندان دانشگاه دنور برای بررسی میزان تاثیری که راه رفتن با گوشی موبایل روی حالات و حرکات فیزیکی ما می‌گذارد، از چند نفر داوطلب خواسته‌اند تا در حال راه رفتن روی یک تردمیل با گوشی موبایل‌شان شماره‌گیری کنند و دانشمندان تغییرات ایجاد شده روی حرکات آنها را از کاهش سرعت راه رفتن گرفته تا احتمال افتادن و از دست دادن تعادل بررسی کردند. در نهایت مشخص شد که نه‌ تنها راه رفتن در حال کار با موبایل اشتباه است، بلکه ظاهری نامعقول و نامناسب به شما می‌دهد. در همین راستا این دانشمندان ناراحتی و مشکلات مختلفی را که به این دلیل برای افراد ایجاد می‌شوند شناسایی و بررسی کرده‌اند که آنها را در اینجا می‌خوانیم.

گردن پیامکی:

این مشکل می‌تواند به تدریج پیشرفت کرده و با توسعه بازی‌های واقعیت مجازی مانند پوکمون‌گو هم شدت پیدا کند. در واقع در این مشکل فرد به‌ دلیل استفاده زیاد و بی‌توقف از انگشتان دستش برای کار با موبایل، دچار درد و بیماری‌های مزمن در ناحیه مچ دست و انگشتانش می‌شود. یک بررسی در این زمینه نشان می‌دهد که 26 میلیون انگلیسی از درد انگشت شست دستشان که ناشی از کار با گجت‌های دیجیتال است، رنج می‌برند.

خیره به نمایشگر:

این بیماری که با نام «آی‌پوسچر» هم شناخته می‌شود، در حالتی ایجاد می‌شود که یک اپلیکیشن آنقدر می‌تواند حواس شما را به خودش مشغول کند که نتوانید متوجه شوید که چند ساعت سرتان به پایین خم شده است. در نهایت این اتفاق به درد مداوم در ناحیه گردن و گاهی حتی ستون فقرات منجر می‌شود. سر ما چیزی در حدود 5/ 4 تا 5/ 5 کیلوگرم وزن دارد و خم کردن آن به جلو یا عقب برای مدت طولانی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند دیسک گردن بشود. بر اساس گزارشی که در این مورد در سال 2014 منتشر شد، بیماری گردن پیامکی به یک اپیدمی تبدیل شده و می‌تواند به آسیب‌های جدی منجر شود.

چشم‌پزشکان و متخصصان بینایی‌سنجی درباره استفاده بیش از حد از موبایل هوشمند که می‌تواند در طولانی‌مدت به مشکلات بینایی جدی منجر شود، هشدار داده‌اند. آنها معتقدند که نور آبی پس‌زمینه نمایشگر موبایل می‌تواند در طول زمان به قسمت‌های پشتی چشم آسیب جدی وارد کند. خشکی چشم، سردرد و افزایش میزان نزدیک‌بینی همه عوارضی هستند که تماشای طولانی‌مدت نمایشگر موبایل می‌تواند آنها را ایجاد کند.

مشاوره با متخصصان
چشم پزشکی
دکترِتو

سندروم لرزش خیالی:

اشتباه می‌کنید! گوشی موبایل‌تان زنگ نخورده و ویبره و لرزش هم ندارد؛ این فقط یک خیال و توهم است. محققان دانشگاه ایندیانا در بررسی‌های مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که 89 درصد از دانشجویان سندروم لرزش خیالی موبایل را تجربه کرده‌اند، درحالی‌که گوشی آنها در حالت ساکت یا سایلنت است. این مشکل در نتیجه ایجاد اختلال اضطراب پیش‌بینی ایجاد می‌شود و ممکن است از هر 10 نفر کاربر موبایل، هفت نفر به آن مبتلا شوند.

عفونت:

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما محققان دانشکده علوم بهداشت لندن به این نتیجه رسیده‌اند که 16 درصد از گوشی‌های موبایل دارای نوعی عفونت ناشی از مدفوع انسان هستند! به این ترتیب از هر 6 گوشی موبایل، یک گوشی دارای این باکتری است که می‌تواند کاربرش را به بیماری‌های عفونی جدی مبتلا کند. این اتفاق تنها به دنبال عجله برای برداشتن گوشی بعد از دستشویی و نشستن دست‌ها رخ می‌دهد.

 

به این مقاله رای دهید
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام