۷ تاثیر زمستان و سرما بر بدن
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسبک زندگی

۷ تاثیر زمستان و سرما بر بدن

| تاریخ انتشار: 27 آبان 1396
| آخرین به‌روزرسانی: 30 فروردین 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
هفت تاثیر زمستان و سرما بر بدن

آنچه در این مقاله می‌خوانید

هوا کم‌کم در حال سرد شدن است و می‌تواند تاثیرات فیزیکی و روانی مختلفی روی انسان داشته باشید. تغییر در هوا منجر به تغییرات مختلفی در بدن و ذهن می‌شود. دانستن این تغییرات به آگاهی برای سالم ماندن کمک می‌کند.

تعدادی از تغییرات اساسی که با تغییر هوا ایجاد می‌شود را در ادامه بخوانید:

کالری بیشتری می‌سوزانید

تحقیقات نشان می‌دهد که میزان سوخت و ساز پایه بدن –میزان کالری‌ای که برای عملکرد اندام‌های حیاتی بدن بدون فعالیت اضافه لازم است- در هوای سرد بیشتر می‌شود. دلیل این موضوع فعالیت بیشتر بدن برای نگه داشتن گرمای خود است. البته نباید روی این سوخت و ساز بیشتر به عنوان برنامه‌ی کم کردن وزن حساب کرد.
اگرچه افزایش سوخت و ساز بدن به اندازه‌ای نیست که آن را حس کنیم اما بدن برای گرم شدن در هوای سرد نیاز به سوزاندن کالری بیشتری دارد.

انگشتانتان کمی کوچک می‌شود

تا حالا شده در زمستان احساس کنید که حلقه‌ای که در انگشتتان است کمی گشاد شده؟ این تصور اشتباهی نیست. اندام‌هایی مثل انگشت‌‌های دست و پا در هوای گرم کمی بیشتر کش می‌آیند و بزرگ می‌شوند. در هوای سرد این اتفاق کم‌تر پیش می‌آید. هوای سرد رگ‌ها را تنگ و منقبض می‌کند تا گرمای بدن را حفظ کند. در نتیجه ممکن است کمی جریان خون به اندام‌های شما کاهش پیدا کند که ممکن است باعث شود احساس کنید انگشت‌هایتان کمی کوچک‌تر شده است.

احساس درد در اندام‌ها

بعضی از افراد ممکن است حالتی را تجربه کنند که با نام سندرم رینود شناخته می‌شود. این سندرم که در واکنش به شرایط پر استرس یا سر شدن هوا اتفاق می‌افتد منجر به بی‌حسی شدید در انگشت‌ها می‌شود. سندرم رینود معمولا در اندام‌هایی مثل دست، پا و گوش اتفاق می‌افتد. دلیل این موضوع منقبض شدن شریان‌های کوچک‌تری است که خون را به پوست می‌رسانند. البته این سندرم خطرناک نیست اما می‌تواند دردناک و ناخوشایند باشد. پوشیدن لباس گرم و بیرون نماند در هوای سرد به مدت زیاد می‌تواند سندرم رینود را کاهش دهد.

7 تاثیر زمستان و سرما بر بدن

بینایی‌تان با مشکل مواجه می‌شود

مواظب چشمانتان باشید. متخصصین معتقدند قرار گرفتن در معرض هوای سرد، باد سرد و برف می‌تواند روی بینایی شما تاثیر بگذارد. همچنین بازتاب نور خورشید در برف می‌تواند باعث آسیب دیدن قرنیه یا مشکلات دیگری برای چشم شود. مطمئن باشید اگر در برف بیرون می‌روید عینک آفتابی خوبی داشته باشید تا در مقابل انعکاس نور خورشید از چشمتان مراقبت کند.

صورتتان قرمز می‌شود

اگر نوک دماغ یا صورت و گونه‌هایتان در سرما قرمز می‌شود دلیل آن انتقال خون موجود در آن ناحیه به بخش‌های حیاتی دیگری مثل قلب یا شش‌‌ها است. زمانی که اندام‌ها گرم می‌شوند، خون دوباره به این بخش‌ها بر می‌گردد تا در میزان خون به اندازه معمولی بازگردد.

ممکن است احتمال حمله قلبی افزایش پیدا کند

این حالت برای افراد پیر یا بیماران قلبی شایع‌تر است. با این حال این هم از تغییراتی است که بهتر است از آن آگاه باشید. افزایش ریسک حمله قلبی فقط به خاطر افزایش فعالیت بدنی با پارو کردن برف نیست. زمانی که بدن تلاش می‌کند گرما را نگه دارد فشار خون هم افزایش می‌یابد. در واقع بدن نیاز دارد که تلاش بیشتری برای انتقال خون به اندام‌ها انجام دهد که به افزایش فشار خون هم می‌انجامد.

7 تاثیر زمستان و سرما بر بدن

افزایش احتمالی افسردگی

افسردگی و بی‌حالی در فصل سرما واقعی است! کاهش دمای هوا به معنی کاهش مدت زمان روشنایی روز است. این می‌تواند باعث کاهش ویتامین D و در نهایت بی‌حوصلگی و افسردگی شود. میزان افسردگی می‌تواند از ملایم‌ترین حالت تا حالت‌های شدیدتری مثل اختلال عاطفی فصلی باشد. اختلال عاطفی فصلی زمانی رخ می‌دهد که با تغییر فصل، فردی که در فصل‌های دیگری سال مشکلی ندارد، افسرده می‌شود.

برای حل این مشکل فعالیت‌های مختلفی مثل ورزش، گذراندن وقت بیشتر در نور و استفاده از مواد غذایی با ویتامین D و مشاوره با روانشناس پیشنهاد می‌شود.

اگر احساس می‌کنید سرما تأثیرات عجیبی بر روی بدنتان می‌گذارد و نسبت به این موضوع حساس هسیتد، بهتر است با یک پزشک عمومی مشورت کنید.

مشاوره با دکترهای
عمومی دکترِتو

درست است که سرما تأثیراتی روی بدن دارد اما با راهکارهایی ساه می‌توانید تأثیر سرمای زمستان بر بدن را کمتر کنید:

How to defeat winters cold infography
اینفوگرافی راهکار مقابله با سرمای زمستان

منبع:

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام