دلایل مکیدن انگشت دست در کودکان چیست؟

تنظیم و ترجمه:

دلایل مکیدن انگشت در کودکان

چگونه به‌ کودک خود کمک کنیم تا مکیدن انگشت دست را ترک کند؟

مکیدن انگشت دست عادتی رایج در میان کودکان است و کودک این کار را برای تسلی خود و کاهش استرس انجام می‌دهد و انگشت خود را در دهان فرو برده و آن را می‌مکد. غالبا برای والدین بسیار سخت است که این عادت را در کودکان خود ترک بدهند ولی قبل از آن باید بدانید که چگونه می‌توانید به کودک‌ خود کمک کنید تا این عادت را ترک کند.

چرا کودکان انگشت خود را می‌مکند؟

کودکان دارای رفلکس‌های طبیعی مکیدن هستند که باعث می‌شود شست و سایر انگشتان‌شان را در دهان‌شان فرو‌کنند.
ازآنجایی که مکیدن انگشت باعث احساس امنیت در کودکان می‌شود، برخی کودکان ممکن است سرانجام عادت به خوردن انگشت کنند، مخصوصا زمانی که نیاز به آرامش دارند یا هنگام رفتن به خواب انگشت خود را می‌مکند.

مکیدن انگشت دست تا چه زمانی طول می‌کشد؟

بسیاری از کودکان مکیدن انگشت را در ۶ یا ۷ ماهگی، برخی نیز در سنین ۲ تا ۴ سالگی خود به خود متوقف می‌کنند. اما با وجود اینکه کودک‌ مکیدن را متوقف می‌کند ممکن است در شرایط استرس‌زا دوباره این حرکت را تکرار کند. با این وجود برخی متخصصان بر این باورند که کودکانی که زیر ۵ سال هستند را نباید زیاد تحت فشار قرار داد، زیرا کودک غالبا قبل از ورود به مهدکودک این عادت را ترک خواهد کرد.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

چه موقع باید مداخله کنیم؟

مکیدن انگشت دست معمولا تا زمانی که کودک دندان‌های دائمی‌ش‌ در نیامده معمولا مساله نگران کننده‌ای نیست. زیرا در این مرحله، مکیدن انگشت شست ممکن است بر روی سقف دهان (کام) یا چگونگی قرارگیری دندان‌ها تاثیر بگذارد. خطر ابتلا به مشکلات دندانی با اینکه چه مدت و با چه شدتی کودک انگشت خود را می‌مکد ارتباط دارد.

نوبت‌دهی دکتر محمدرضا دهقانی پزشک کودکان در شیراز

چگونه‌ می‌توانیم کودکان خود را تشویق کنیم تا مکیدن انگشت خود را متوقف کند؟

برای تشویق کودک با او در مورد مکیدن انگشت صحبت کنید، این روش مخصوصا در مواردی که خود کودک نیز بخواهد کمک کننده است. با این وجود گاهی اوقات برای متوقف شدن عادت مکیدن انگشت دست کودک کافی است که نسبت به این عمل بی‌توجه باشید. مخصوصا هنگامی که کودک برای جلب توجه شما انگشت خود را می‌مکد.

برای تشویق کودک با او در مورد مکیدن انگشت صحبت کنید، این روش مخصوصا در مواردی که خود کودک نیز بخواهد کمک کننده است.

اگر این روش‌ها موثر واقع نشد می‌توانید از هر کدام از روش‌های زیر کمک بگیرید:

از تشویق کننده‌های مثبت استفاده کنید: کودک خود را تحسین کنید یا برای کودک خود جایزه ای کوچک در نظر بگیرید مانند خواندن کتاب قصه موقع خواب یا رفتن به پارک. اهداف قابل دستیابی را برای کودک‌ خود تعیین کنید مانند امتناع از مکیدن انگشت دست، ۱ ساعت قبل از خواب و این‌ها را در تقویم ثبت کنید تا روزهایی که کودک ازخوردن انگشت امتناع کرده را ثبت کنید.

شناسایی عوامل زمینه‌ای: اگر کودک شما در پاسخ به استرسی که دارد انگشتان خود را می‌مکد بهتر است علت استرس را شناسایی کرده یا از روش‌هایی مانند بغل کردن و یا استفاده از کلمات اطمینان بخش استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید یک بالش یا حیوانات اسباب بازی را برای فشار دادن به کودک خود بدهید. گاهی نیز کودک به دلیل گرسنگی یا خستگی انگشت خود را می‌مکد، که در این صورت باید کودک را بخوابانید یا از یک برنامه غذایی منظم استفاده کنید.

با ملایمت یادآوری کنید: اگر کودک شما این کار را بدون هیچ قصدی انجام می‌دهند، به‌جای اینکه جلب توجه کنید، با ملایمت به او یادآوری کنید یا دستش را از دهانش خارج کنید. هرگز از فرزندتان انتقاد نکنید یا او را سرزنش و عصبانی نکنید.

چه موقع باید برای درمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کودک همچنان انگشت خود را بعد از ۵ یا ۶ سالگی می‌مکد یا اینکه بعد از ۳ یا ۴ سالگی مکررا و بسیار شدید انگشت خود را می‌مکد پزشک ممکن است توصیه‌های مفیدی برای نگرانی والدین داشته باشد. در صورتی که مکیدن انگشت با مشکلات دیگری مانند اضطراب همراه است بهتر است به روانپزشک مراجعه کنید. همچنین اگر نگران تاثیر مکیدن انگشت بر روی دندان‌های کودک خود هستید و یا اینکه دندان‌های کودک شما به خاطر مکیدن انگشت ریخته است بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید. برخی پزشکان نیز ممکن است روش‌هایی مانند استفاده از مواد تلخ بر روی ناخن‌ها، پانسمان کردن انگشت شست یا پوشیدن دست با جوراب را به والدین توصیه می‌کنند. برای برخی کودکان ترک این عادت بسیار فوق العاده دشوار است، با این وجود نگران نباشید و بدانید که فشار آوردن بیش از حد به کودک تنها روند بهبودی را به تاخیر می‌اندازد.

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان کودکان و نوزادان به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

بهترین دکتر کودکان در تهران

بهترین دکتر کودکان در شیراز

بهترین دکتر کودکان در اصفهان

بهترین دکتر کودکان در کرج

منابع: mayoclinic

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب