مغز چطور می‌فهمد که کجای تخت خوابیدیم؟
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسبک زندگی

مغز چطور می‌فهمد که کجای تخت خوابیدیم؟

| تاریخ انتشار: 18 مهر 1396
| آخرین به‌روزرسانی: 25 آذر 1400
| تعداد نظرات:بدون نظر
نقشه مجازی مغز

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چطور حتی در تاریکی، اشیای دور تخت را پیدا می‌کنیم؟

شاید شما از آن دسته کسانی نباشید که دور تختشان خیلی شلوغ است. اما حتما چیزهایی دور تختتان دارید که قبل و بعد خواب، بدون اینکه نیاز به نگاه کردن داشته باشید آن‌ها را پیدا می‌کنید. برداشتن یک لیوان آب، یک جفت جوراب یا موبایل حتی در تاریکی به شکل شگفت‌انگیزی آسان است. مغز و دستتان از کجا می‌فهمد که باید به کدام سمت برود وقتی حتی آن شیء را به سختی می‌بینید؟

جواب در قسمتی از مغز است که با نام کورتکس آهیانه‌ای (Parietal Cortex) شناخته می‌شود. این بخش از مغز نقشه‌های مجازی مختلفی از موقعیت کنونی شما دارد. هر کدام از این نقشه‌ها بر یک قسمت از بدن یا موقعیت مکانی که در آن قرار دارید متمرکز است. این نقشه‌ها روش مغز برای شناخت جهان در دست شما، اتاق کناری و جهان اطرافتان است.

زمانی که شب در خواب غلت می‌زنید و می‌چرخید ذهن شما نقشه مجازی خود را بر اساس موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید تنظیم می‌کند. مثل وقتی که شما دکمه‌ی مکان‌یابی نقشه گوگل را می‌زنید. نقشه گوگل می‌گردد تا شما را پیدا کند و موقعیتتان را با دقت نشان دهد.

در نتیجه وقتی از خواب بیدار می‌شوید موقعیت خود را گم نمی‌کنید و می‌توانید هر چیزی را از کنار تختتان به راحتی پیدا کنید. مهم نیست اطراف تختتان چقدر نامرتب است و مجبورید تلفنتان را از بین چند چیز دیگر بردارید. چرا که به کمک این نقشه ذهنی، مغز شما محل درست تلفن را تشخیص می‌دهد و بدون اینکه آن را ببینید می‌توانید دستتان را به تلفنتان برسانید.

مشاوره با روانپزشکان
دکترِتو

منبع: Guardian

به این مقاله رای دهید
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام