روغن زیتون

0
روغن زیتون -دکترتو
روغن زیتون -دکترتو

روغن زیتون چربی به دست آمده از میوه درخت زیتون از گونه Olea Europaea می باشد محصول درخت های سنتی منطقه مدیترانه است  که با فشردن زیتون های آن منطقه به دست می آید.روغن زیتون برای پخت و پز ویا سرخ کردن و سس سالاد استفاده می شود. همچنین در لوازم آرایشی، داروسازی و تولید صابون به کار می رود به یا حتی به عنوان سوخت در لامپ های سنتی روغنی. این ماده یک جزء اصلی از رژیم غذایی مدیترانه است که جمعیت درآن منطقه امید به زندگی طولانی تر و ریسک بیماری قلبی، فشار خون بالا و سکته مغزی، در مقایسه با آمریکای شمالی و اروپای شمالی کمتر است.

اسپانیا بزرگترین تولید کننده روغن زیتون در دنیاست و بعد از آن ایتالیا و یونان تولیدکنندگان اصلی هستند. اما استفاده از این نوع روغن در یونان از دیگر مناطق دنیا بیشتر است بسیار بیش از مصرف این ماده غذایی در آمریکا و اروپای شمالی.با این وجود به علت خواص روغن زیتون برای سلامتی مصرف آن در دنیا به صورت پیوسته در حال افزایش است.

روغن زیتون منبع اصلی چربی در رژیم غذایی مدیترانه ای است، که با کاهش میزان مرگ و میرناشی از بیماری های قلبی عروقی دراین منطقه در مقایسه با سایر نقاط جهان در ارتباط است.

ماریا ایزابل کواس، در PARC dE Recerca Biomedica  در بارسلونا اسپانیا یک مطالعات گسترده در مورد اثرات بیولوژیکی و بالینی از روغن زیتون انجام داده است. این مطالعه نشان داد در افرادی که به طور منظم روغن زیتون مصرف می کنند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی از جمله فشار خون بالا، سکته و چربی خون ( کلسترول و تری گلیسیرید خون بالا ) بسیار پایین است. کواس همچنین دریافتند که مصرف منظم روغن زیتون باعث کاهش التهاب، اختلال عملکرد اندوتلیال ( مشکلات داخلی رگ های خونی )، ترومبوز و سوخت و ساز کربوهیدرات می شود.

کواس نتیجه گرفت طیف گسترده ای از اثرات ضد آتروژنیک روغن زیتون می تواند به توضیح نرخ پایین مرگ و میر قلبی عروقی در کشورهای مدیترانه ای اروپا جنوبی، در مقایسه با دیگر کشورهای غربی با ( شیوع بالای خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب ) کمک کند. آنتی آتروژنیک از سخت شدن رگها و ایجاد آترواسکلروز جلوگیری می کند.

در نتیجه یکی از بهترین راه‌های کنترل بیماری قلبی استفاده از روغن زیتون است. برای اطلاعات دقیقتر، همین حالا از دکتر قلب و عروق نوبت بگیرید.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید