درد رشد چیست و چه زمانی لازم است برای درد رشد به پزشک مراجعه کرد؟

دلایل درد رشد

درد رشد چیست؟

درد رشد، دردهای مبهم گرفتگی عضلانی هستند، که برخی از کودکان پیش از دبستان و پیش از نوجوانی آن ها را در هر دو پا احساس می کنند. جالب است بدانید درد اغلب عصرها، درست پیش از زمان شام و در زمان خواب احساس می شوند، اما ممکن است باعث بیداری کودک در نیمه شب شود. معمولا دردهای رشد اغلب در اوایل کودکی حدود ۳ یا ۴ سالگی ایجاد می شوند، که ممکن است این درد ها دوباره در سنین ۸-۱۲ سالگی ظاهر شوند.

علائم همراه با درد رشد چه چیزهایی هستند؟

درد رشد ممکن است در هر کودکی متفاوت باشد، برخی از کودکان درد شدیدی دارند، در حالی که ممکن است سایر کودکان همچین دردی را تجربه نکنند. اغلب کودکان هر روز درد ندارند، همچنین دردهای رشد می توانند از بین بروند و دوباره ایجاد شوند. معمولا درد رشد ممکن است برای ماه ها یا سال ها وجود داشته باشد. در این بین درد پا ممکن است بسیار آزاردهنده باشد که کودک را از خواب بیدار کند و صبح ها ناپدید شود. همچنین در فعالیت های کودک مثل بازی کردن اختلالی ایجاد نمی کند، عموما درد رشد در هر دو پا مخصوصا روی ران، پشت ساق پا، یا پشت زانوها احساس می شود. به علاوه کودکانی که درد رشد دارند ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به درد داشته باشند و احتمال دارد سردرد و شکم درد داشته باشند.

علل درد رشد چیست؟

برخلاف نام درد رشد شواهد قطعی مبنی بر ارتباط جهش های ژنتیکی یافت نشده است. اما درد رشد ممکن است درد عضلانی که به علت فعالیت های شدید دوران کودکی باشد، فعالیت هایی مثل دویدن، پریدن و بالارفتن به سبب خستگی ممکن است موجب درد عضلانی شوند. به نظر می رسد دردهای رشد بعد از روزی که کودک فعالیت ورزشی خاصی داشته باشد، رایج تر است.

درمان درد رشد چیست؟

درمان درد رشد وابسته به میزان دردی که کودک دارد، متفاوت است. ممکن است برای کودکان کوچک ماساژ دادن پاها، کشیدن عضلات پا دشوار باشد. از این رو انتخاب درمان هایی مثل قرار دادن پارچه گرم یا کیسه های آب گرم روی پای دردناک که می تواند کمک کننده باشد. همچنین دقت کنید که پوست را نسوزانید و طی خواب از پدهای حرارتی استفاده نکنید. در ادامه اگر درد بهتر نشد با مشورت پزشک خانواده می توانید به کودک مسکن هایی از جمله استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. توجه داشته باشید که هرگز به کودک آسپرین ندهید، زیرا مصرف آسپرین در کودکان با بیماری تهدید کننده ی حیات به نام سندرم ری مرتبط است.

چه زمانی لازم است برای درمان درد رشد به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد کودکی به صورت های زیر بود لازم است به متخصص کودکان مراجعه شود:

  • درد یک طرفه در یکی از پاها
  • با آسیبی مانند زمین خوردن
  • تب
  • کاهش اشتها
  • لنگیدن یا به سختی راه رفتن
  • ضایعات پوستی (راش)
  • مفاصل قرمز،گرم، دردناک و متورم
  • خستگی، ضعف و از دست دادن وزن

تنظیم و ترجمه: فائزه باستان

منبع: webMD

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب