داروی سیپروفلوکساسین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین

نام رایج دارو: سیپروفلوکساسین – Ciprofloxacin

اسامی تجاری داروی سیپروفلوکساسین: سیپرو

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سیپروفلوکساسین چیست و چه کاربردی دارد؟

داروی سیپروفلوکساسین نوعی آنتی‌بیوتیک است که در درمان عفونت‌های مختلف میکروبی مؤثر است. این آنتی‌بیوتیک فقط در درمان عفونت‌های باکتریایی مؤثر است و بر روی عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا تأثیری ندارد.

عملکرد داروی سیپروفلوکساسین

عملکرد داروی سیپرو فلوکساسین از طریق متوقف کردن رشد میکروب‌ها است.

نحوه مصرف سیپروفلوکساسین و دوز مصرفی

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در زمانی که به آنها نیازی نیست باعث می‌شود اثربخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود.

برای مصرف صحیح داروی سیپروفلوکساسین لازم است از اطلاعات روی جلد دارو و راهنمای دارویی به دقت پیروی کنید. این دارو ممکن هست همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشکتان در دو نوبت صبح و شب تجویز شود.

قبل از مصرف بطری حاوی دارو را به مدت ۱۵ ثانیه تکان دهید. دوز مصرفی را با دقت اندازه‌گیری کنید و از قاشق غذاخوری برای مصرف دارو استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیحی را مصرف نکنید. مایع سوسپانسیون دارو را نجوید.

دوز مصرف داروی سیپروفلوکساسین به سن، وضعیت بیماری و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. در زمان مصرف دارو مایعات زیادی باید مصرف گردد مگر این‌که پزشک عفونی دستور دیگری بدهد.

غذاهای سرشار از کلسیم ازجمله محصولات لبنی (مانند شیر و ماست) یا آب غنی شده با کلسیم می‌تواند تاثیر این دارو را کاهش دهد. سیپروفلوکساسین را حداقل ۲ ساعت قبل یا ۶ ساعت بعد از خوردن غذاهای حاوی کلسیم مصرف کنید.

در مورد مصرف مکمل‌های غذایی یا جایگزین کردن دارو از پزشک خود سوال بپرسید. برای تاثیر بیشتر این آنتی‌بیوتیک، آن را با فاصله‌های ثابت زمانی و در ساعات مشخصی از روز مصرف کنید. دارو را حتی پس از ناپدید شدن آثار بیماری تا اتمام آن مصرف کنید. قطع خودسرانه دارو ممکن است باعث بازگشت عفونت به بدن شما شود.

عوارض جانبی سیپروفلوکساسین

مصرف سیپروفلوکساسین ممکن است منجر به عوارضی مانند تهوع، اسهال، سرگیجه، گیجی، سردرد و یا مشکلات خواب شود. اگر این عوارض ادامه داشت و برطرف نشد یا تشدید پیدا کرد با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

درصورتی که پزشک داروی سیپروفلوکساسین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی سیپروفلوکساسین را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. چنانچه با عوارضی نظیر خونریزی، علائم عفونت جدید (مانند تب، گلودرد مداوم)، علائم ناراحتی کلیه (مانند تغییر در مقدار ادرار، تغییر رنگ ادرار)، علائم مشکلات کبدی (مانند خستگی غیرمعمول، درد معده و شکم، تهوع، استفراغ مداوم، زرد شدن چشم یا پوست و ادرار تیره) سریعا با پزشکتان تماس بگیرید. در صورت بروز علائمی مانند سرگیجه شدید، غش کردن و تپش قلب سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد بیماری شدید روده (کلوستریدیوم دیفیسیل با نشانه اسهال شدید) شود. این عارضه ممکن است در مدت درمان یا ماه‌ها بعد از درمان خود را نشان دهد. به محض مشاهده عوارضی مانند اسهال مداوم، دردهای غیرطبیعی شکم یا معده، گرفتگی عضلانی، مدفوع مخاطی یا خونی سریعاً با پزشکتان تماس بگیرید. درصورت بروز این عوارض داروهای ضد اسهال یا ضد افسردگی مصرف نکنید زیرا ممکن است باعث وخیم شدن این عوارض شوند.

استفاده مکرر این دارو در دوره‌های طولانی ممکن است موجب ترشحات دهانی و ترشحات غیرطبیعی واژن شود. در صورت ایجاد این عوارض یا عوارضی دیگر با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بالا به این دارو بسیار نادر است. با این حال اگر هریک از علائمی مانند بیهوشی، خارش یا تورم (به‌خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی را تجربه کردید سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف سیپروفلوکساسین

قبل از مصرف اگر به داروی سیپروفلوکساسین حساسیت دارید و یا از آنتی‌بیوتیک‌های کینولون مانند نورفلوکساسین، گوفی فلوکساسین، لووفلوکساسین، مکسفلوکساسین یا آفلوکساسین استفاده می‌کنید، این موضوع را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. داروی سیپروفلوکساسین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. در این زمینه با داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو سوابق پزشکی خود مخصوصا دیابت، مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی)، مشکلات مفصلی و تاندون (مانند تاندونیت یا بورسیت)، بیماری‌های کلیوی، کبدی و اختلالات روانی (مانند افسردگی) ، میاستنی گراویس، مشکلات عصبی (مانند نوروپاتی محیطی)، تشنج، شرایط خاص ابتلا به تشنج (مانند آسیب به مغز یا سر، تومورهای مغزی و آترواسکلروز مغزی) را با پزشک خود درمیان بگذارید.

داروی سیپروفلوکساسین ممکن است موجب تاثیراتی بر ریتم قلب (افزایشQT) شود. افزایش QT به ندرت موجب تپش قلب (به ندرت خطرناک) و علائمی دیگر مانند سرگیجه و غش کردن شود که سریعاً نیاز به مراجعه به پزشک دارد. احتمال افزایش QT در صورتی که شرایط خاص پزشکی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید بالا می‌رود. قبل از مصرف سیپروفلوکساسین در مورد داروهای مصرفی خود با پزشک مشورت کنید. در صورتی که مشکلاتی مانند مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان کند قلب، افزایش QT در تست EKG)، سابقه ژنتیکی مشکلات قلبی خاص (مانند افزایش QT در تست EKG و مرگ ناگهانی بر اثر ایست قلبی) دارید حتما قبل از مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

کمبود پتاسیم و منیزیم خون نیز ممکن است خطر افزایش QT را بالا ببرد. این خطر درصورتی که از داروهای خاصی مانند دیوتیک‌ها یا قرص‌های آب استفاده می‌کنید و یا اگر علائمی مانند عرق کردن شدید، اسهال و تهوع دارید، افزایش می‌یابد و بهتر است درمورد استفاده صحیح این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث تغییرات شدید قند خون به ویژه برای بیماران دیابتی شود. در طول مصرف این دارو به طور منظم قند خون خود را بررسی کنید و نتایج آن را با پزشک خود درمیان بگذارید. بر علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی و ادرار نظارت کنید. سیپروفلوکساسین ممکن است باعث افزایش تاثیر کاهنده‌های قند خون شود. همچنین علائم قند خون پایین مانند عرق ناگهانی، لرزش، تپش قلب، احساس ضعف، تاری دید، سرگیجه یا سوزش دست و پا را درنظر داشته باشید و همواره قرص‌های گلوکز همراه خود داشته باشید. اگر به قرص‌های مطمئن گلوکز دسترسی ندارید، به صورت مداوم قند خون خود را با خوردن منابع قندی مانند عسل، آبنبات یا نوشیدن آبمیوه بالا نگه دارید. در مورد استفاده و واکنش نسبت به این محصولات با دکتر خود مشورت کنید. برای جلوگیری از افت قند وعده‌های غذایی خود را طبق یک برنامه منظم بخورید. ممکن است دکتر شما قرص‌های آنتی‌بیوتیک یا داروهای دیابتی را در صورت واکنش به دارو عوض کند.

داروی سیپروفلوکساسین ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری، تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف سیپروفلوکساسین از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید. این دارو شما را نسبت به نور خورشید حساس‌تر می‌کند و بهتر است زمان درمعرض نور بودن خود را محدود کنید و زمانی که در بیرون به سر می‌برید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس‌های پوشیده به تن کنید. اگر دچار آفتاب‌سوختگی یا قرمزی پوست شدید با دکتر خود مشورت کنید.

مصرف سیپروفلوکساسین ممکن است موجب مشکلات در واکسن‌های باکتریایی مانند واکسن تیفوئید شود. در هنگام مصرف این دارو واکسیناسیون را به جز مواردی که پزشک توصیه کرده است را انجام ندهید. قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

این دارو حاوی ساکاروز است و درصورتی که بیماری متابولیکی نادر (مانند عدم تحمل فروکتوز،‌ عدم توانایی هضم ساکاروز یا عدم جذب کلوکز) دارید، از مصرف آن پرهیز کنید.

ممکن است کودکان حساسیت بیشتری نسبت به عوارض پس از مصرف مخصوصا مشکلات مفصلی و تاندونی نشان دهند. سالمندان نیز ممکن است نسبت به عوارض پس از مصرف این دارو مخصوصا مشکلات مفصلی و افزایش QT حساسیت نشان دهند.

برای مصرف داروی سیپروفلوکساسین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری از این دارو استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

تداخلات دارویی سیپروفلوکساسین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی سیپروفلوکساسین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را باپزشک یا داروساز در میان بگذارید. و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی سیپروفلوکساسین نفرمایید. همچنین رقیق‌کننده‌های خون مانند آکنوکومارول و وارفارین می‌توانند با این آنتی‌بیوتیک تداخل دارویی داشته باشند.

داروهای زیر ممکن است با داروی سیپروفلوکساسین تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.

بسیاری از داروها مانند آمیودارون، دوفتیلید، کوئنیدین، پروکائین آمید، سوتالول و … علاوه بر سایپروفلوکساسین ممکن است بر ریتم قلب (افزایش QT) تاثیر بگذارند.

این دارو می‌تواند روند خروج دیگر داروها مانند دولوکستین، پیرفنیدون، تاسیملتئون، تیزانیدین و … کاهش دهد و بر عملکرد آن‌ها تاثیر بگذارد.

از نوشیدن مقدار زیادی از نوشیدنی‌های حاوی کافئین (مانند قهوه، چای و نوشابه) یا مصرف مقدار زیادی شکلات و یا داروهای کافئین‌دار اجتناب کرده چون سایپروفلوکساسین اثرات کافئین را تقویت می‌کند

اگرچه بعید است که داروهای آنتی‌بیوتیک روی شیوه‌های هورمونی پیش‌گیری از بارداری، مثل قرص‌ها، برچسب‌ها و حلقه‌های واژینال تاثیر بگذارند، اما بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، مثل ریفامپین و ریفابوتین می‌توانند اثربخشی آنها را کاهش دهند. اگر از شیوه‌های هورمونی پیش‌گیری از بارداری استفاده می‌کنید قبل از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، برای اطلاعات بیش‌تر، با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

علائم اوردوز سایپروفلوکساسین

اگربا مصرف داروی سایپروفلوکساسین دچار عوارض جدی ای نظیر مشکل تنفسی یا بیهوشی شدید با اورژانس تماس بگیرید. این دارو برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است و در موارد دیگر از آن بدون اجازه دکتر استفاده نکنید. آزمایش‌های پزشکی یا آزمایشگاهی مانند عملکرد کلیه و آزمایش خون باید انجام شود تا وضعیت بهبود یا عوارض جانبی دارو بررسی شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

اگر دوز مصرفی داروی سایپروفلوکساسین را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر داروی سایپروفلوکساسین نیست، و فقط دوز مقرر را مصرف کنید. قبل از مخلوط کردن، پودر جامد و مایع را در دمای اتاق نگهداری کنید و از یخ‌زدگی جلوگیری کنید.

پس از مخلوط کردن، دارو را در یخچال نگهداری کرده و در طول دو هفته آن را مصرف کنید. از یخ‌زدگی دارو جلوگیری کنید و آن را دور از دسترس اطفال نگه دارید. پس از اتمام دوره‌ی درمان باقی‌مانده دارو را دور بریزید.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
  1. این داروئه یا ضد دارو🙄

دیدگاه شما

نظر دهید