دلایل جویدن ناخن و ۷ روش برای ترک ناخون جویدن

تنظیم و ترجمه:

دلایل جویدن ناخن

دلایل جویدن ناخن چیست؟

جویدن ناخن که در اصطلاح پزشکی به آن اونیکوفاژیا می‌گویند، می‌تواند رفتار و عادتی موقتی و غیر مخرب باشد که فقط بر زیبایی ناخن‌ها تاثیر می‌گذارد اما گاهی نیز پیش روی کرده و‌ به یک مشکل جدی و طولانی مدت تبدیل می‌شود. جویدن ناخن یک عادت دهانی بیمارگونه و اختلال پوستی است که فرد به صورت مزمن و غیر قابل کنترل ناخن‌هایش را می‌جود و موجب آسیب به ناخن‌ها و بافت‌های اطراف ناخن می‌شود.

جویدن ناخن که در اصطلاح پزشکی به آن اونیکوفاژیا می‌گویند، می‌تواند رفتار و عادتی موقتی و غیر مخرب باشد که فقط بر زیبایی ناخن‌ها تاثیر می‌گذارد اما گاهی نیز پیش روی کرده و‌ به یک مشکل جدی و طولانی مدت تبدیل می‌شود.

حدود نیمی از کودکان و نوجوانان ناخن‌های خود را می‌جوند و حتی ممکن است ناخن‌ها مثل روز اول رشد نکنند. اگر شما شخصی بالغ هستید و ناخن هایتان را می‌جوید، ممکن است این عادت را زمانی که جوان تر بودید نیز انجام می‌دادید و هرگز آن را ترک نکردید. برخی مطالعات نشان می‌دهند که این عادت با ژنتیک فرد ارتباط دارد اما جویدن ناخن‌ها نیز مانند سایر رفتار‌های تکرار شونده بدن می‌تواند در اختلال وسواس جبری دسته بندی شود. ناخن جویدن زمانی نیاز به درمان دارد که جنبه‌های فیزیکی و روانی هر دو درگیر باشند.

جویدن ناخون-دکترتو
جویدن ناخون

علائم

جویدن ناخن باعث آسیب به ناخن‌ها می‌شود همچنین ممکن است همراه با اختلالات دیگری مانند کشیدن مو و کندن پوست، گاز گرفتن پوست و گرفتن بینی همراه باشد. افرادی که ناخن هایشان را می‌جوند احساس ناراحتی یا تنش را قبل از جویدن ناخن و احساس راحتی یا حتی لذت را بعد از آن تجربه می‌کنند. علاوه بر این آسیب بافتی به ناخن‌ها، انگشتان و پوست می‌تواند آسیب‌های دهانی، مشکلات دندانی، آبسه‌ها و عفونت‌ها را نیز ایجاد کند.
ظاهر نامناسب پوست و ناخن و آسیب به آن‌ها می‌تواند موجب احساس شرم و ناراحتی و گناه برای فرد شود و روابط اجتماعی و خانوادگی را برای فرد سخت و بغرنج می‌کند. جویدن ناخن عادتی است که معمولا در اوایل کودکی شروع می‌شود اما در دوران نوجوانی و بلوغ شایع تر است و ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد، هر چند که این عادت با افزایش سن کاهش می‌یابد یا متوقف می‌شود.

علل جویدن ناخن ها

جویدن ناخن‌ها ممکن است ژنتیکی باشد و در کودکانی که والدین آنها ناخن هایشان را می‌جوند، بیش تر از دیگران احتمال دیدن این عادت ناپسند وجود دارد. گاهی اوقات جویدن ناخن‌ها به دنبال استرس‌های ذهنی و عاطفی است و بیش تر در کوکانی که عصبی و مضطرب و حساس هستند دیده می‌شود زیرا آن را راهی برای مقابله با این احساسات و تنش‌های خود می‌دانند.

همچنین شما ممکن است وقتی که خسته و گرسنه هستید و یا احساس تنهایی یا نا امنی می‌کنید نیز ناخن هایتان را بجوید. غالبا جویدن ناخن‌ها بدون کنترل است و شما این کار را بدون فکر کردن انجام می‌دهید. جویدن ناخن‌ها می‌تواند به دنبال مکیدن انگشتان دیده شود. گرچه ناخن جویدن ممکن است همراه با سایر علائم روحی و روانی نباشد اما می‌تواند همراه با اختلال بیش فعالی، اضطراب جدایی، شب ادراری، تیک و سایر مشکلات ذهنی و روانی نیز دیده شود.

عوارض جویدن ناخن‌ها

جویدن ناخن‌ها معمولا، سبب آسیب دائمی به ناخن‌ها نمی‌شود اما به طور مشخص عوارضی را به دنبال دارد مانند:

رشد عجیب و غریب ناخن‌ها: اگر شما به بافت‌های اطراف ناخن تان آسیب بزنید ممکن است رشد ناخن‌ها را برای همیشه متوقف کنید. این کار همچنین شکل ناخن‌ها را نیز غیر طبیعی می‌کند.

تاثیر در لبخند زدن: ممکن است جویدن ناخن هایتان باعث ترک خوردن یا شکستن دندان هایتان شود و بر روی لبخند زدن شما تاثیر گذارباشد.

بیماری: دست‌ها و ناخن‌ها معمولا محل تجمع میکروب‌ها هستند هنگامی که شما بارها دست تان را درطول روز وارد دهان می‌کنید خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را در خود افزایش می‌دهید. همچنین می‌تواند موجب آسیب‌های پوستی شود و راهی برای ورود میکروب‌ها به بدن ایجاد می‌شود.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

پیشگیری

جویدن ناخن را ممکن است یک شبه نتوانید ترک کنید اما با گذشت زمان و کمی تلاش می‌توانید این عادت بد را ترک کنید و برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

ناخن‌هایتان را کوتاه کنید: اگر ناخن هایتان به اندازه کافی بلند نباشد که بتوان آن را با دندان جوید ممکن احساس خوبی برای جویدن ناخن هایتان نداشته باشید و به ترک این عادت بسیار کمک خواهد کرد.

ناخن‌هایتان را با لاک بد مزه بپوشانید: طعم تلخ ناخن‌ها باعث می‌شود قبل از جویدن ناخن دوباره به آن فکر کنید.

ناخن‌هایتان را مانیکور کنید: با خرج کردن پول و گذراندن وقت در سالن‌های زیبایی، ناخن هایتان زیبا تر به نظر می‌رسد و از جویدن آن اجتناب می‌کنید.

بیشتر بخوانید: میخچه و پینه چه تفاوتی دارند؟ درمان میخچه و پینه

دستکش بپوشید: ممکن است احمقانه باشد اما با این کار به ناخن هایتان دسترسی ندارید و دیگر آنها را نمی‌جوید. با این حال اگر بنا به هر دلیلی نمی‌توانید دستکش بپوشید می‌توانید از لاک برای پوشیدن ناخن هایتان استفاده کنید.

عوامل تحریک کننده را بیابید: توجه کنید که در چه زمان‌هایی شروع به جویدن ناخن هایتان می‌کنید و سعی کنید راه حلی برای مقابله با آن بیابید.

دست‌ها و دهان خود را مشغول کنید: دست هایتان را با کار یا وسایل مختلف مشغول کنید یا اینکه شروع به جویدن آدامس کنید، به جای جویدن ناخن‌ها، انرژی خود را صرف این کارها کنید.

افزایش مصرف کلسیم: اگر شما دچار کمبود کلسیم باشید ناخن هایتان شکننده و ضعیف می‌شود و زیبایی نخواهد داشت. کلسیم باعث می‌شود که تا ناخن‌های سالم تر و قوی تری داشته باشید و شکنندگی آن کمتر شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

جویدن ناخن اکثرا ناشی از یک عادت است و می‌تواند با تکنیک‌های رفتاری و تغییر سبک زندگی، بهبود یابد. به همین دلیل اغلب نیازمند مراجعه به پزشک نیست، اما در صورتی که جویدن ناخن تنها یک علامت از علایمی که بیمار با آن‌ها درگیر است و در روند عادی زندگی وی اختلال ایجاد کرده است، باید حتما به پزشک اعصاب و روان مراجعه شود.

منابع: psychologytoday ، webMD

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید