یک چهارم از جمعیت جهان به اندازه‌ی کافی تحرک بدنی ندارند [تحقیق جدید]

0
جمعیت جهان به اندازه کافی تحرک ندارند

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید کم‌تحرکی در بین مردم جهان رو به افزایش است و بر سلامت فیزیکی و روانی افراد تاثیر مخرب دارد.

تحقیق جدید سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که نیاز است افراد را به انجام فعالیت و تحرک بدنی تشویق کرد. این تحقیق هشدار می‌دهد که تحرک یک چهارم از جمعیت جهان به خصوص در کشورهای ثروتمند روز به روز کمتر می‌شود و در نهایت بر سلامت فیزیکی و روانی این افراد تاثیر مخرب خواهد گذاشت.

این تحقیق نشان می‌دهد که نزدیک به ۱.۴ میلیارد بزرگسال تحرک بدنی کافی برای حفظ سلامت بدن و روان را ندارند. بر اساس این آمار از هر ۳ زن و از هر ۴ مرد ۱ نفر فعالیت و تحرک بدنی کافی ندارند. این افراد در طول روز بیشتر زمانشان را در محل کار پشت میز می‌نشینند، عصرها جلوی تلویزیون هستند و حمل و نقلشان را هم با ماشین انجام می‌دهند.

نتایج این تحقیق جدید که در مجله‌ی Lancet منتشر شده است نشان می‌دهد این کم‌تحرکی افراد را در خطر شدید بیماری قلبی، دیابت نوع ۲، زوال عقل و بعضی سرطان‌ها قرار می‌دهد.

حداقل میزان فعالیت پیشنهاد شده از طرف سازمان بهداشت جهانی ۱۵۰ دقیقه تحرک متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت فیزیکی شدید در هفته است. این فعالیت می‌تواند به هر شکل انجام شود. از دوچرخه‌سواری تا تمرین در باشگاه و انجام کارهای خانه که نیاز به فعالیت فیزیکی دارند.

همچنین این تحقیق نشان می‌دهد که ثروت بیشتر باعث تحرک کمتر می‌شود. تعداد افراد کم‌تحرک در کشورهای ثرتمند دو برابر بیشتر از افراد کم‌تحرک در کشورهای در حال توسعه است که هنوز کار فیزیکی روزانه انجام می‌دهند. با این حال بالاترین میزان بی‌تحرکی بزرگسالان در کویت (۶۷%)، ساموآی آمریکا(۵۳%)، عربستان سعودی(۵۳%) و عراق(۵۲%) دیده می‌شود.

دکتر رجینا گوتولد از سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: بر خلاف خطرات دیگری که سلامت جهانی را تهدید می‌کند، کم‌تحرکی در سطح جهان رو به کاهش نیست. و بیش از یک چهارم از جمعیت جهان فعالیت کمتری نسبت به میزان پیشنهادی دارند.

این تحقیق پیشنهاد می‌کند که سیاست‌های ملی باید افراد را به حمل و نقل‌های غیر موتوری مثل پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری تشویق کند. همینطور افراد را به تفریحات پر تحرک و انجام فعالیت‌های ورزشی در زمان آزادشان تشویق کند. این سیاست‌ها مخصوصا در کشورهایی مهم است که شهرنشینی در آن‌ها رو به افزایش است. مثل آرژانتین، برزیل و کلمبیا که در آمار بی‌تحرکی آمریکای لاتین و منطقه کارائیب تاثیر قابل توجهی داشته‌اند.

برای کاهش وزن مناسب می‌توانید با دکتر تغذیه مشورت کنید.

مشاوره با متخصصان
تغذیه دکترِتو

منبع: + و +

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید