چرا به زخم های دهانی مبتلا می شویم؟

دلایل زخم دهانی

زخم دهانی چیست؟

زخم های دهانی، زبانی و داخل گونه اغلب با آسیب های جزئی یا عفونت های ویروسی ایجاد می شوند. زخم های دهانی اغلب نیازی به اقدامات پزشکی اورژانس ندارند، اما ممکن است دردناک و آزار دهنده باشند، مخصوصا اگر در معرض دید باشند. فردی که زخم دهانی دارد ممکن است توده، برآمدگی، زخم، بریدگی یا جراحت داخل یا خارج دهان و لب ها داشته باشد. توجه داشته باشید که اولین نکته در مورد زخم های دهانی تعیین محل آن هاست. دهان خود را باز کنید و ترجیحا با نور روشن و آینه دارای بزرگنمایی به داخل نگاه کنید. زخم ها ممکن است هر جا در دهان، از جمله پشت دهان، داخل گونه، لثه، لب ها، زبان و انتهای گلو باشند. زخم ها ممکن است خیلی قرمز یا متورم باشند، خونریزی داشته باشند یا ترشحات چرکی از آن ها خارج شود، یا ممکن است لکه های کوچک سفید وسط آن باشد. دقت کنید که برای چک کردن رو، زیر و طرفین زبان لازم است آن قسمت را برای دید بهتر از دهان خارج کنید.

علائم همراه با زخم دهانی چیست؟

علائم مشکلات دهانی شامل درد و زخم، همچنین ظاهر قرمز، براق یا متورم در دهان و لثه ها می شود. ممکن است زخم ها یا جراحاتی کوچک در دهان، روی لثه ها، رو یا زیر زبان وجود داشته باشد. همچنین ممکن است پلاک های سفید یا چرک در دهان دیده شود یا گلو درد،خشکی دهان و گلو وجود داشته باشد.

علل جراحات و زخم های دهانی چیست؟

عفونت: عفونت های ویروسی و قارچی علت اصلی زخم های دهانی هستند. دو مورد از رایج ترین علل جراحات عودکننده ی دهانی، تب خال و آفت های داخل دهان (canker sore) هستند. تب خال های دهان احتمالا توسط ویروس هرپس سیمپلکس ۱ یا هرپس، که حدود دو-سوم از بزرگسالان جهان را تحت تاثیر قرار می دهند، به وجود می آیند. آفت ها (canker sore ) تاول های کوچک و دردناک داخل دهان هستند که معمولا به خودی خود از بین می روند، علت آن ها مشخص نیست اما ازدیاد حساسیت، عفونت، هورمون ها، استرس و کمبود برخی از ویتامین ها ممکن است تحریک کننده باشند. زخم روی زبان یا درون دهان ممکن است توسط سایر عفونت ها، التهابات، استرس یا بسیار به ندرت سرطان، ایجاد و یا تشدید شود. گاهی زخم های دهانی ترشح چرکی یا خونی دارند. خونریزی ممکن است در صورتی که زخم عمیق باشد، توسط ماده ی خارجی یا درمانی تحریک شود یا عفونی شود، اتفاق بیفتد.

برفک دهان: برفک که توسط مخمر کاندیدا ایجاد می شود، بیشتر در بچه ها یا سالمندان رایج است. اما سیستم ایمنی ضعیف شده، مصرف آنتی بیوتیک ها، دیابت، یا سایر داروها مانند کورتیکواستروئیدها، می تواند برای کاندیدا شانس رشد ایجاد کند.

زبان دارای موهای سیاه: حالتی بدون درد است که در اثر بلند شدن برآمدگی های زبان و به دام انداختن باکتری هایی که روی زبان زندگی می کنند درون آن ها ایجاد می شود و ظاهری سیاه و مودار برای زبان به وجود می آورد. علل رویش مو روی زبان ممکن است مصرف آنتی بیوتیک، بهداشت دهان ضعیف، سیگار کشیدن، نوشیدن مقادیر زیاد چای یا قهوه، و عدم تولید کافی بزاق باشد.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

لکوپلاکی: اگر فردی که دچار بریدگی ها و زخم های دهانی شده بیماری زمینه ای نداشته باشد، لازم است مشکلات عادات بهداشتی و مراقبتی از دندان خود را بیابد. برخی جراحات و زخم های دهانی با دندان های تیز یا شکسته، دندان هایی که به اندازه نیستند، یا بریس هایی با سیم های بیرون زده، ایجاد می شوند. لکوپلاکی واکنشی به این نوع تحریک های آزاردهنده است که به شکل پلاک های سفید، اغلب بدون درد در دهان دیده می شود، و نمی توان آن را با خراشیدن محو کرد. همچنین لکوپلاکی ممکن است حالت پیش سرطانی داشته باشد.

لیکن پلان: نوعی راش نادر است که ممکن است داخل گونه یا روی زبان را به شکل تکه های سفید مشبک یا برآمدگی های قرمز براق درگیر کند، و علت دقیق آن مشخص نیست. اغلب در صورتی که درد یا زخم ایجاد نکند نیاز به درمان ندارد.

زبان جغرافیایی: زبان به شکل نقشه ی جغرافیایی زمانی ایجاد می شود که بخش هایی از زبان برآمدگی های کوچک روی خود را از دست بدهند و زبان حالت نقشه مانند به خود بگیرد. این لکه ها ممکن است محل، الگو و ابعاد خود را طی دقایق و ساعت ها تغییر دهند. زبان جغرافیایی تغییر بی ضرری در بافت زبان است.

دندان قروچه: به هم فشردن دندان ها یا دندان قروچه کردن، مخصوصا در خواب، می تواند باعث گاز گرفتن های کوچک از داخل گونه شود. بیماری ها و التهابات لثه می تواند باعث خون ریزی در خط لثه و اطراف آن شود و خون ممکن است به سمت لب ها و گوشه ی دهان حرکت کند. همچنین گاز گرفتن زبان یا جویدن لب ها می تواند باعث درد، تورم، و حتی بریدگی هایی کوچک شود. به علاوه نوشیدن مایعات داغ، خوردن غذاها و مایعات اسیدی، کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی می تواند باعث درد، تورم و بریدگی های کوچک شود. مسواک کشیدن یا کشیدن نخ دندان به میزان زیاد، یا استفاده از مسواک سفت می تواند باعث خونریزی دردناک از لثه ها و بافت دهان شود.

بیماری های لثه: مشکلاتی مانند التهاب لثه، که اولین مرحله بیماری های لثه است و علائمی نظیر لثه های متورم قرمز و خونریزی دهنده دارد. بیماری پری ادنتیت، که عفونت لثه است و با تحلیل لثه، ایجاد پلاک هایی بین لثه و دندان، و در نهایت بیماری های پیشرفته ی لثه که استخوان حمایت کننده را تخریب می کنند و باعث از دست دادن دندان می شوند، نیز از علل زخم ها و مشکلات دهان هستند.

لیست دندانپزشکان در شهرهای مختلف:

دندانپزشکان تهران

دندانپزشکان شیراز

دندانپزشکان اصفهان

دندانپزشکان بندعباس

دندانپزشکان اهواز

آسپرین: اگر قرص آسپرین نزدیک به دندان دردناک در دهان قرار گیرد، می تواند با خاصیت اسیدی خود ضایعه ای سفید و ناهموار در بافت نرم به جا بگذارد که به آن سوختگی با آسپرین می گویند. این قرص مسکن برای ایجاد اثر ضد درد خود باید بلعیده شود!

جراحی دندان: گاهی بعد از عمل های دندان پزشکی اثر رنگی آبی-خاکستری در بافت نرم دهان باقی می ماند که اصطلاحا به آن آمالگام تتو می گویند. علت آن سرایت بخش کوچکی از نقره ی موجود در آمالگام به بافت نرم گونه یا لثه است. این اتفاق آسیبی به همراه ندارد، اما اگر گسترش پیدا کرد یا تغییر رنگ داد احتمال دارد که اصلا آمالگام تتو نباشد.

اشعه ی ماوراء بنفش: قرار گرفتن در معرض اشعه های ماوراء بنفش نیز می تواند باعث آسیب در لب ها و پوست اطراف دهان شود. لب های خشک ترک خورده، مخصوصا در گوشه های لب، مستعد خونریزی هستند، بنابراین همیشه یک بالم لب یا محلول دارای SPF 15 یا بالاتر برای ایجاد یک سد رطوبتی و دوری از آفتاب سوختگی لازم است.

بر آمدگی های زبان: برآمدگی های دروغگویی! نامی است که بر اساس این ضرب المثل قدیمی، که گفتن دروغ باعث برآمدگی روی زبان می شود نامگذاری شده اند. این برآمدگی های کوچک بدون ضرر به خودی خود محو می شوند اما ممکن است آزاردهنده باشند. علت آن ها مشخص نیست، ممکن است در اثر واکنش به غذا یا آسیب های جزئی مانند گاز گرفتن زبان باشند.

سرطان: سرطان های دهان ممکن است با زخمی که برای طولانی مدت باقی بماند و بی حسی غیرقابل توجیه در دهان، صورت یا گردن، اختلال در جویدن، صحبت کردن یا بلع دیده شود. علل آن ممکن است سیگار کشیدن یا استفاده از تنباکو به روش های دیگر، مصرف نوشیدنی های الکلی زیاد، در معرض آفتاب بودن بسیار زیاد و سابقه ی خانوادگی مثبت، باشد. سرطان های دهان همچنین با ویروس پاپیلوما انسانی یا HPV مرتبط هستند. توجه داشته باشید که گاهی ترس از اسم سرطان ممکن است مانع شما در انجام معاینات منظم دهان و دندان تان شود. اجازه ندهید این ترس شما را از مراجعه به پزشک بازدارد، سرطان دهان اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

درمان زخم های دهانی چیست؟

اغلب زخم ها و تاول های دهانی می توانند در منزل یا با اجتناب از رفتار آسیب زننده یا با تغییر عادات درمان شوند. درمان های خانگی برای جراحات دهان یا زبان شامل تعویض مسواک سفت با نرم، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ملایم تر یا استفاده از گارد شب برای محافظت بافت نرم پوست از دندان ها شود.

اگر فرد مستعد زخم های ناشی از آفت (canker sore) یا بریدگی های خونریزی دهنده باشد، باید از غذاهای داغ، اسیدی و زبر تا خوب شدن کامل، اجتناب کند. شست و شو با آب نمک، مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) مثل آسپرین یا ایبوپروفن، یا قرار دادن یخ در محل، می تواند به بهبود درد کمک کند. بالم های لب دارویی، مخصوصا آن هایی که برای زخم های آفتی یا هرپس ۱ فرموله شده اند، نیز می توانند کمک کنند.

چه زمانی لازم است برای درمان زخم های دهانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر با درمان های ذکر شده بهبودی حاصل نشد و همچنان زخم دردناک مقاوم در نواحی دهان وجود داشت، لازم است به پزشک گوش و حلق و بینی یا دندان پزشک مراجعه شود. ممکن است به آنتی بیوتیک، داروهای ضد ویروس قوی تر، دهان شویه ی آنتی سپتیک، یا جراحی نیاز باشد.

تنظیم و ترجمه: فائزه باستان

منابع: everydayhealth ، webMD

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید